www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Procesor Recomandati ?


Recommended Posts

Salutare chitaristi !!
In vara ma gandeam sa fac un upgrade la procesor * am un Zoom GFX-8 care nu memoreaza tonuri si are probleme cu alimentarea * .
Imi plac urmatoarele 3 procesoare : Line6 X3 Live , Boss ME-80 ( aparut nou ) si Boss GT-10 .

Care credeti ca merita ? :D

Boss ME-ul il iau nou , restul Second-Hand .
As zice Boss ME ca e mai nou . Daca credeti ca exista procesoare mai bune decat astea , nu ezitati sa le scrieti !
Multumesc frumos , Claudiu .

Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi sa vorbesti cu cineva care le-a testat pe toate cele 3 de mai sus. Degeaba isi da fiecare cu parerea doar despre unul din ele (lucru subiectiv oricum) daca nu le-a testat si pe restul pentru a putea face o comparatie.

 

Eu de exemplu am avut GT10 care e ok-ish dar acum ca au aparut GT100 si ME80 nu stiu ce sa zic, poate doar sa-l gasesti foarte bine la pret sa merite. Am vazut ca GT10 se vinde si cu 1500 ron ceea ce e un pic absurd avand in vedere ca cele din generatia noua costa in magazin 1800 respectiv 1300. Eu de exemplu am vandut GT10 cu 1000 ron ceea ce mi se pare rezonabil. Daca il gasi la pretul asta sau chiar mai jos (desi m-as mira) cred ca ar merita luat.

 

ME80-ul nou nu-l stiu dar am citit/auzit lucruri bunicele despre el iar Line6-ul nici atat. GT100 iarasi e ok dar deja sare mult la pret iar second nu prea se gaseste deocamdata.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi sa vorbesti cu cineva care le-a testat pe toate cele 3 de mai sus.

 

Slabe şanse să dai de unul de-ăsta. Spun asta pentru că procesoarele moderne nu se testează în magazin sau la prieteni. Sunt prea multe setări, prea multe variabile pentru a-ţi putea face o părere despre capacităţile lor. Trebuie să le iei, să le gâdili, să le faci să sune, pentru că, într-un final, toate sună.

 

La Line6, de exemplu, nu văd de ce ai mai avea în vedere X3, cât timp găseşti HD la preţ apropiat.

 

În mare, mai accesibile din punct de vedere al preţului ar fi Zoom G3/G5, Line6 HDxxx. Digitech au lansat şi ei nişte chestii noi, RP360 XP, de exemplu. Pe urmă, puţin mai sus, Boss GT-100. M-aş uita, de asemenea şi la noua năzdrăvănie scoasă de ăştia de la Boss, GT-001, pare simpatică. În final, high-end-urile, Fractal Axe-Fx II, TC Electronic G-...., Avid Eleven Rack.

Link to comment
Share on other sites

Tc Electronic Nova System. Pot sa-l compar doar cu Boss ME-70, Digitech RP 355, si Zoom G3x pentru ca astea le am. In opinia mea este clar peste toate astea, alta liga. Sigur e si cel mai acump, dar merita diferenta de bani. Pe locul doi vine Digitech, apoi Zoom si ultimul Boss. Fiecare dintre cele din urma are cate ceva bun si altele nu prea. Singurul care are mult mai multe bune decat rele este Nova System. Sigur, nu am adus argumente tehnice, e si foarte greu sa fac recenzii si comparatii fiecare cu fiecare, eu spun doar din experienta mea (limitata, nu sunt cantaret de scena e doar un hobby vechi) si tinand cont de subiectivismul meu. Nu pot compara cu GT nu am incercat niciodata vreunul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fara discutie, Fractal. Principiul lor de simulare nu are legatura cu produsele mai ieftine, Cineva a spus (Cliff Chase), sound analog = mit, nu exista proces analogic care nu se poate simula 1/1, exista prea putin CPU power

 

 

Facand abstractie ca era sa-mi vand un rinichi sa-l cumpar, cam toata lumea (Vai, Petrucci, Mustaine, et co.) il compara cu inventia rotii.

Edited by Berbecu69
Link to comment
Share on other sites

 

Salutare chitaristi !!

In vara ma gandeam sa fac un upgrade la procesor * am un Zoom GFX-8 care nu memoreaza tonuri si are probleme cu alimentarea * .

Imi plac urmatoarele 3 procesoare : Line6 X3 Live , Boss ME-80 ( aparut nou ) si Boss GT-10 .

Care credeti ca merita ? :D

Boss ME-ul il iau nou , restul Second-Hand .

As zice Boss ME ca e mai nou . Daca credeti ca exista procesoare mai bune decat astea , nu ezitati sa le scrieti !

Multumesc frumos , Claudiu .

 

Ar trebui sa duci procesorul la un electronist ca sa-ti schimbe contactoarele ...eu am patit cu un Korg nou noutz ..dupa cateva luni nu mai functionau ,,...am schimbat-adaptat cu "butoane de la un "mouse" folosit mii de ore asa ca acum functioneaza toate comenzile .

 

Poate doar in asta consta defectul ...

Din pacate unele efecte au aceste contactoare foarte proaste ..

 

Eventual mergi la MCMusical la Paul poate are timp sa-ti schimbe ...eu am aflat tarziu ca ei aveau contactoare adecvate..la Korg a trebuit sa adaptez de la Mouse deoarece era nevoie de alta inaltime ...a fost otzara laborioasa treaba ...dar merita ..

Faci economie de bani si oricum nu suna nici una mai bine ..toate suna cam la fel doar fiabilitatea poate sa fie mai OK ...

Zoom au procesare formare ton pe ..96KHz/32bit foarte buna..IMD redus ..sounduri bune ...sunt OK .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fara discutie, Fractal. Principiul lor de simulare nu are legatura cu produsele mai ieftine, Cineva a spus (Cliff Chase), sound analog = mit, nu exista proces analogic care nu se poate simula 1/1, exista prea putin CPU power

 

 

Facand abstractie ca era sa-mi vand un rinichi sa-l cumpar, cam toata lumea (Vai, Petrucci, Mustaine, et co.) il compara cu inventia rotii.

It's all nice and stuff . Dar de banii aia mai bine iti iei masina ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.