www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zbarnait Misterios (Nu-I Fretbuzz)


andrușcaiepuraș
 Share

Recommended Posts

Sarumana

 

De ceva timp am o problema cu chitara electrica.

Cand cant cu ea rece, neamplificat, se aude un sunet misterios, anormal si deranjant, pe langa sunetul corzii, se aude un fel de zgomot, zbarnait greu de observat, dar destul ca sa ma puna pe ganduri.

Se aude cel mai bine cand lovesc coarda deschisa E cea groasa. Se aude si pe corzile A si D, si uneori se mai aude si cand cant pe un anume fret, desi se observa cel mai bine pe coarda deschisa.

 

Vizual, nu se vede nimic neinregula cu corzile, cu bridgeul sau cu pragusul de sus.

Sunetul vine dinspre bridge. Corzile sunt noi, Dadario, subtiri, dar se auzea si pe cele vechi (tot subtiri de la Dadario)

 

Am observat ca zbarnuitul e mai evident atunci cand iau chitara si incep sa cant, pe masura ce cant zgomotul se diminueaza.

 

Am incercat sa fac inregistrari cu telefonul, insa nu sunt concludente fiindca calitatea este proasta, zbarnaitul se observa greu si se aude mai tare respiratia mea, asa ca am renuntat. As putea descrie zgomotul ca find destul de inalt, asemanator cu zgomotul unui radio inre posturi, dar natural, ca un zbarnait. Cad fac palm mute nu se aude deloc zbarnaitul.

 

Pana acum nu m-am gandit sa caut ajutor, intrucat zbarnaitul se aude slab in comparatie cu sunetul corzii, e doar putin deranjant si nu se aude nimic aiurea cand bag chitara in amplificator.

 

Ce naiba-i asta?

Edited by andrei.francisco17
Link to comment
Share on other sites

Ce chitară? Dacă ai tremolo e posibil să-ţi vibreze arcurile odată ce rezonează cu anumite note.

Dacă n-ai, pot fi cheiţele, corzile lăsate să atârne, netăiate la capete, un plastic care nu-i fixat prea bine, cam greu să ne dăm seama de la distanţă.

 

nu se aude nimic aiurea cand bag chitara in amplificator.

 

Atunci bag-o mai des, că de-asta a fost făcută fără cutie de rezonanţă şi nu mai asculta toate zbârnâielile pe care le produce la rece. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chitara e un Jackson js30 kelly, cu bridge fix de tip strings trough body.

m-am uitat si chiar nu vad nimic neinregula cu bridge-ul, totul arata asa cum ar trebui, nu-i nici o impuritate, nimic anormal, cu exceptia unei bucati de banda adeziva lipita de mine peste capatul unui surub care ma zgaria in palma (chiar ma indoiesc ca zbarnaie aia)

sunetul se aude dinspre bridge. Ar putea sa fie din cauza corzilor?

Link to comment
Share on other sites

daca ai bridge in genul tuneomatic e de la el.am avut aceeasi problema la o chitara cu acest tip de bridge.arcul care preseaza suruburile sadle-urilor nu le apasa uniform .am incercat in toate felurile sa-l idoi si nu am reusit.

solutia ar fi sa izolezi cu fasii subtiri de banda izolanta de plastic suruburile in zona unde au santul acela de blocare.eu asa am rezolvat-o.

Link to comment
Share on other sites

verifica deocamdata tot ce ai la exterior care se insurubeaza...chei, poate capac la potentiometru, input, strap pin....totul sa fie strans si sa nu aiba joc...poate fi si coarda de vina...poate are un defect.sau poate e asezata aiurea pe saddle...incearca sa o zgandari putin poate trebuie sa se aseze in pozitia buna

Link to comment
Share on other sites

deocamdata nu am timp sa verific, voi face asta diseara, dar am observat mai cu atentie si petru fiecare coarda e alt zbarnait; adica coarda e are un zbarnait si coarda a are un zbarnait ceva mai inalt, de o alta frecventa.

si sunetul sigur se aude dinspre bridge. mai tarziu fac poze si inregistrari

Link to comment
Share on other sites

am avut la probleme din astea de mi-a chelit juma' de cap :lol: daca e string through body inseamna ca ai saddles ca la Les Paul, gen un Tune-O-Matic fara tail piece. Vezi la suruburile de la saddle-uri, cele pt ajustarea intonatiei. Toate au un "opritor" in jurul gatului. Gen un inel sudat de ele, ca sa impiedice iesirea surubului cand tu desfiletezi. Ca in mod normal el nu s-ar invarti in gol, culisand shaua (saddle-ul), ci ti-ar iesi ca orice surub normal din cavitate. Insa are un inelus sudat de surub care il tine pe loc. Vezi sa nu se fi desprins sau sa se fi asezat prost.

 

Sunt atatea chestii de iti pot genera probleme din astea de nu-ti poti inchipui (si de multe ori nu le dai de cap oricat de atent esti) :) de fiecare data cand intalnesc o chitara din asta ma minunez cum de restul nu au probleme de genul :P

 

am atasat imaginea si ti-am incercuit cu rosu ca sa vezi exact la ce ma refer ;)

 

post-18672-0-48561300-1395937165_thumb.jpg

 

pt cei ce vor zice ca nu are cum sa sara acel inel pt ca e turnat odata cu surubul, facand corp comun, va contrazic :) asa am crezut si eu pana am primit la reparatie 3 chitare diferite, de preturi diferite, din perioade diferite, toate cu acel inel dezlipit. Pur si simplu. Este foarte usor lipit de surub, cu toate ca pare a fi dintr-o bucata. Nu e :)

Edited by otringal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-28763-0-62916900-1395949916_thumb.jpgpost-28763-0-28886800-1395949289_thumb.jpg

 

Nu mi-au iesit pozele din cauza luminii (e noapte) si a aparatului, am insa niste poze facute de sam pe aceasi chitara (are mult mai mult talent fotografic) si sunt relevante pentru tipul bridge-ului si prezenta chestilor alora de care vorbeati. nu pare a fi ceva neinregula cu ele acum, inca sunt la locul lor.

 

Momentan zbarnaitul a cam tacut si nu am putut sa fac nici inregistrari DEOCAMDATA , insa inregistrarile nu ar fi prea relevante deoarece nu se aude bine si clar.

 

Off topic habar nu am la ce sunt bune suruburile alea, cum se regleaza intonatia si de ce, cum se regleaza inaltimea dozelor si de ce.

 

Tin sa precizez ca in poze sunt niste corzi mai groase decat cele pe care le am acum.

Edited by andrei.francisco17
Link to comment
Share on other sites

Momentan zbarnaitul a cam tacut si nu am putut sa fac nici inregistrari DEOCAMDATA , insa inregistrarile nu ar fi prea relevante deoarece nu se aude bine si clar.

 

Bummer. Sigur nu e genul de zbârnâit pe care îl auzi, dar n-are legătură cu chitara? Încercăm să eliminăm toate posibilităţile. Dacă aş asculta toate vocile, zbârnâielile, scârţâielile pe care le aud doar eu, aş lua-o razna...

 

Off topic habar nu am la ce sunt bune suruburile alea, cum se regleaza intonatia si de ce, cum se regleaza inaltimea dozelor si de ce.

 

Sunt bune pentru ca să... chitară... Plm, note, sunet, zdranga-zdranga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

si sunetul sigur se aude dinspre bridge. mai tarziu fac poze si inregistrari

 

Mane, really, vezi ce-a zis RazvanS. Dozele.

Oricum, nu e mare spanac. Da in coarda pana-ti bazaie bazaitoarea, dupa pune mana pe diversele componente: bridge, componentele bridge-ului, doze, potentiometre, alea-alea. Cand a tacut, probabil c-ai gasit sursa. E posibil sa si SIMTI la mana vibratia.

Link to comment
Share on other sites

......

 

habar nu am la ce sunt bune suruburile alea, cum se regleaza intonatia si de ce, cum se regleaza inaltimea dozelor si de ce.

 

.....

 

Daca nu ai habar de ce trebuie reglata intonatia sau inaltimea dozelor, cel mai bine ar fi sa te duci cu chitara la cineva care se pricepe sa ti-o seteze si cu ocazia asta sa rezolve si bazaiala

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

bazaitul e suficient de slab ca sa nu se auda clar pe inregistrare si sa fie simtit pe mana, dar suficient de puternic ca sa ma enerveze de fiecare data cand cant o coarda deschisa si sa ma ingrijoreze (cand cant rece, ce- drept) .

Am tinut apasat pe doze si tot se aude, la fel cu saddle-urile, capetele suruburilor, alea in care se prinde strapul, cheite, saibe de la cheite, toate suruburile de pe chitara si sunetul e la fel.

si uneorie e mai intens, uneori se mai diminueaza.

Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles eu bine tu ai schimbat corzile cu unele mai subtiri fara sa-i faci un setup. Gresit! Daca nu stii sa o setezi singur, invata sau du-te cu ea la cineva care stie si aproape sigur odata cu asta vei scapa si de problema. Daca nu, cine iti va face setup probabil va putea sa-si dea seama si ce bazaie.

 

Am avut si eu o problema similara la o alta chitara si cauza erau suruburile pentru intonatie, cam ce a povestit otringal mai sus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca am inteles eu bine tu ai schimbat corzile cu unele mai subtiri fara sa-i faci un setup. Gresit!

 

Am avut si eu o problema similara la o alta chitara si cauza erau suruburile pentru intonatie, cam ce a povestit otringal mai sus.

 

Setup? :D, Da, nu am facut asta.

Nu-i nimic, l-am facut acuma. Chestile alea de pe suruburi functioneaza.

Din pacate tot zbarnaie. :/

Am verificat si suruburile de la doze, si de la imbinarea gatului, si de la jack si cam tot ce se putea desprinde. Eu as zice ca au mai ramas corzile. Probabil o voi lasa asa pana imi schimb corzile, probabil cu unele ceva mai groase si de la alta firma (si ii fac din nou setup bineinteles :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Doza poate sa zbarnaie.

 

Patesc asta la neck la o chitara, arcul nu e foarte tensionat la surubul de ajustare a inaltimii dozei(intr-o parte), si pur si simplu zbarnaie toata doza la anumite puncte pe grif pe corzile groase.

Dupa cateva luni de ascultari atente am o banuiala ca zbarnaitul se aude dinspre doza de la bridge. E un humbucker acoperit de la jackson. ce poate sa zbarnaie in ea? Se poate desface capacul ala cu cateva surubelnite si o relativa pricepere si atentie?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.