www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Posta (Romana/americana)( F... Chitari , Uneori Normal :) I Am The Lucky One


Vladympv
 Share

Recommended Posts

desi multa lume neprietenoasa pe rgc de cand is membru, postez poate va ajuta in decizii/cumaprari pe viitor :D

uneori cam asta se intampla ...

chitara era in husa groasa de aprox 7-8 cm , in cutia de carton originala , carton in ea suplimentar sa nu se miste, plus inca o cutie suplimentara de carton "mulata" peste cea mentionata.

ce impact tre sa fi fost si cu ce corp contondent sa sparga chitara asa prin aprox 8 cm carton si 7-8 husa numa ei stiu :))

eu zic ca au aruncat-o din avion clar pe sus sa vada daca zboara :)))

 

si cu toate ca pe site la ebay zice ce vedeit mai jos, adica full refund + vanzatorul plateste transportul inapoi , mi-au rapsuns ca ei nu pot obliga vanzatorul sa plateasca inapoi transportul si nu o sa vad nici un ban daca nu ajunge chitara inapoi la vanzator.

acu astept sa vad daca ei citesc/aplica politicile astea :)))

 

 

If a buyer returns an item because it's not as described in the listing, arrives damaged, or is missing parts, then your refund to the buyer is:

imgReturnsnad.jpg

In these situations, you're required to pay for the return shipping charges and you can't charge a restocking fee. If the buyer used alternative shipping arrangements, you're expected to refund the buyer for those agreed-upon charges through PayPal or another payment method

post-11972-0-01337400-1393577832_thumb.jpg

post-11972-0-67311800-1393577842_thumb.jpg

post-11972-0-36811000-1393577856_thumb.jpg

post-11972-0-16019400-1393577880_thumb.jpg

Edited by Vladympv
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:))) exact....

tot is crucit aci cum daca scrie clar politica la ei pe site dupa cum se poate vedea mai sus, ei imi raspund ca nu il pot obliga sa plateasca shipping inapoi :)))

logica nu ii dubioasa numa la noi in institutii s-ar parea

si rahatu e ca apoi si daca trimti eu coletu pe banii mei inapoi in sua, va trebui sa recuperez vama si tva-ul platiti statului roman, care vorba unui prieten ce lucreaza la stat e cam proiect pe termen lung :"mai pana citesc aia plangerea ta, pana inteleg ei despre ce e vorba , pana decid, pana iti raspund si apna iti vireaza banii...fac pariu ca dureaza un an "

:)))

motherfuckerZ! :/ :death:

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

daca bunul pe care l-ai cumparat are o valoare considerabila, pretul pe care l-ai platit pentru transport, taxe vamale, etc. (dus-intors), se poate pune problema unei trageri la raspundere a vanzatorului, asta ar fi singura solutie. Daca vanzatorul era garantat de ebay (ebay.... seller) atunci poti cere banii de la site, dat fiind faptul ca ei garanteaza pt el. In caz contrar, tu nu iti poti lua banii decat de la vanzator si el trebuie sa ceara banii de la firma de transport pentru prejudiciu, dar este anevoios si mai ales foarte costisitor.

Spor si "succesuri" in continuari!

Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca lovitura a primit o in timpul transportului?din descrierea ambalajului pare cam imposibil.oricum ar trebui sa fie o urma considerabila si pe ambalaj care sa se potriveasca cu zona unde e lovita chitara(probabil ruptura aia in carton)

Edited by victor_petrescu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sa nu ne inflamam , ca is documentat si nu ma aflu la prima achizitie ebay :)

relaxat, ca povestim si noi si eu am postat sa informez comunitatea rgc pentur viitor

 

vama a fost facuta la bucuresti, coletul cu aviz trimis la cluj.

il ridic de la posta pe dna respectiv anu o intereseaza ca ii crapat in 2

ai optiunea de a ridica sau a refuza coletul. in caz de refuz se intoarce la expeditor :D

mai departe treaba e intre mine si ebay/vanzator

daca ati citit atenti ebay nu a zis ca nu imi da banii inapoi pe chitara + transportul initial

au zis doar ca nu il pot obliga pe vanzator sa plateasca trasnportul chitarii lovite inapoi catre el

eu ma miram acum de treaba asta fiind trecute clar conditile pe site la ei, care le-am si postat daca vedeti :)

Link to comment
Share on other sites

 

si cu toate ca pe site la ebay zice ce vedeit mai jos, adica full refund + vanzatorul plateste transportul inapoi , mi-au rapsuns ca ei nu pot obliga vanzatorul sa plateasca inapoi transportul si nu o sa vad nici un ban daca nu ajunge chitara inapoi la vanzator.

acu astept sa vad daca ei citesc/aplica politicile astea :))

 

If a buyer returns an item because it's not as described in the listing, arrives damaged, or is missing parts, then your refund to the buyer is:

imgReturnsnad.jpg

In these situations, you're required to pay for the return shipping charges and you can't charge a restocking fee. If the buyer used alternative shipping arrangements, you're expected to refund the buyer for those agreed-upon charges through PayPal or another payment method

 

cine ti-a raspuns ce?? "raspunsul" acela e copiat de pe ebay si se refera la obligatiile vanzatorului. asa ca "you're" nu esti TU, ci SELLER-ul. tu platesti transportul inapoi, dar iti primesti banii inapoi si pe transport.

cumparatorul e super protejat. toate riscurile si le asuma vanzatorul.

Link to comment
Share on other sites

asta se intampla probabil pentru ca banii platiti de tine se trag initial intr-un cont al site-ului, si doar la suma asta au acces, banii ramand blocati pana la un anumit moment cand, probabil, produsul este conformat ca fiind conform descrierilor. Transportul de la tine catre vanzator presuspune o suma suplimentara, caz in care nu se stie cum ar putea olbiga vanzatorul la plata, decat, tot prin artificii juridicesti.

Edited by alikantu
Link to comment
Share on other sites

sorin, poate nu ai citit atent, eu am inteles ca la seller se refera: paragraful e luat din ebay policy , il dadeam exemplu pt a intelege surprinderea mea cand am primit emailul de la customer service ebay care imi ziceau pe dos, adica ca de fapt ei nu pot obliga vanzatorul sa plateasca trasnportul inapoi

 

transportul in RO a costat 120 $, inapoi am facut un calcul dupa datele de pe site-ul postei ar fi cam 100 $ aprox

si vanzatorul nu e dispus sa il plateasca, caz in care eu nu primesc nimic inapoi :)

deci acum alegerea e daca trimti inapoi pe banii mei si primesc inapoi prima invetitie sau rman cu ea fututa

 

 

repet: ebay nu au zis ca nu primesc inapoi banii pe chitara si transport, au zis doar ca probabil eu va trebui sa platesc transportul inapoi

 

la paypal degeaba fac plangere ca ei is pe aceesi felie cu ebay: imi pot returna pretul chitarii + shipping insa asta numa dupa ce am returnat chitara

nu pot eu cere retragerea platii la ebay jist like that si sa si pastrez chitara ca nu am chef sa o trimit pe banii mei inapoi, sa fim seriosi

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

sorin vad ca nu vrei sa pricepi.

cei de la ebay mi-0au rapsusn pe mail ca eu va trebui sa platesc transportul inapoi, banii acestia nu ii mai recuperez.

mi-au zis doar daca vanzatorul e foarte customer oriented si vrea el sa plateasca transportul inapoi , altfel ****

daca trimit coletul inapoi pe banii mei , ulterior primesc inapoi banii pe chitara + cei 120 $ platiti initial pe trasnport din sua

si eu pierd aprox 100 $ ca sa o trimti inapoi

ce dzeu nu e clar ca repet astea a 4-a oara cred :))

 

crede-ma am citit de 3 zile toate politicile ebay si o parte paypal

pai e logic. tu platesti transportul inapoi, dar banii ii recuperezi. tu vrei sa-ti transfere vanzatorul bani de transport, apoi tu sa trimiti chitara inapoi???

Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca incerc sa pricep :) tu nu ai atasat raspunsul pe email de la ebay.

eu am fost in situatia ta, dar am discutat cu vanzatorul care a fost de acord - nici nu ma gandeam ca poate fi altfel.

btw.. vanzatorul ce ti-a raspuns?

oricum, la paypal ai infinit mai multe sanse de rezolvare in caz de refuz.

Link to comment
Share on other sites

sorin e f simplu, nu am atasat emailul am spus pe scurt ce mi-au raspuns si am zis vedeti mai jos ebay policy :)

ca iesea un post de 3 pagini :))

vanzatorul mi-a zis ca incepe "a claim" , impotriva usps probabil si ca voi primi 100 % banii inapoi, insa el nu plateste shiping inapoi , sa plateasca cica USPS

 

bun si aci ne-am blocat

acu sa vedem, in catva zile daca nu gasim solutia, inaintez cazu la ebay - pas 2. am deschis deja un ebay case, la care pasu 1 sunt mesajele catre seller

 

ebay tot prin paypal actioneaza. retrag/vireaza banii de la seler catre buyer sau invers daca uneori e cazul

 

in cazul tau vanzatorul a fost de acord cu ce?

sa plateasca inclusiv transportul inapoi ?

 

crede-ma ca incerc sa pricep :) tu nu ai atasat raspunsul pe email de la ebay.

eu am fost in situatia ta, dar am discutat cu vanzatorul care a fost de acord - nici nu ma gandeam ca poate fi altfel.

btw.. vanzatorul ce ti-a raspuns?

oricum, la paypal ai infinit mai multe sanse de rezolvare in caz de refuz.

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

oarecum. am platit transportul inapoi, mi-a trimis alt obiect plus inca ceva echivalent cu cat am dat pe transport. dar asta i-am propus eu pt ca ma interesa inca ceva, nu banii.

miie mi se pare dubios cazul tau daca acolo scrie negru pe alb full refund , cu costurile de return incluse.

ai putea prezenta cazul si pe forumul de la ebay, la community.

oricum, bafta! cam nashpa tot sa platesti, apoi sa astepti banii, nici aceia toti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da ai dreptate si mie mi se pare extrem de ciudat , ca doar vorba ta negru pe alb scrie

si trasnportul cu noul colet inapoi spre tine cine l-a platit ? :))

 

am sa inaintez clar cazu la ebay

in functie de raspuns postez si pe forumul lor, da pe forum ma gandesc ca numa asa de povestit ca nu se rezolva nimci :))

Link to comment
Share on other sites

putem presupune si asta, m-am gadnit si eu, insa dupa cautari prin husa am gasit si cioburile

e un vanzator cu 6200 vanzari pe ebay si 99 % feedback pozitiv

acum as putea fi paranoic, ca era doa o poza generica pe ebay, am cerut altele si a zis ca chitara e noua in depozit, in cutie, au sute de chitari nu le pot poza pe toate

desi chitara are inca 2 urme ce m-au determinat sa cred ca nu era noua , desi el insista ca a fost noua (la swtich e dusa vopseaua, si pe una din cheie -coarda Si - -se vede ciobita iar vopseaua)

 

husa e intacta , nu e perforata

 

mai putin important acum daca era noua, nu era, a fost dinainte ciobita, ca nu se poate demonstra

ce se poate constata e doar ca am primit un "damaged item" :)) si ca tre sa platesc trasnportul inapoi

is curios daca cei de la vama vor intelege povestea si imi recuperez taxele :))))

 

Ciobitura aia n-a fost cauzata de o lovitura "prin cutie si husa". Sa-mi fie scuzata indrazneala, dar chitara a fost lovita inainte sa fie impachetata.

post-11972-0-96222100-1393588129_thumb.jpg

post-11972-0-59569600-1393588142_thumb.jpg

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

... SAU ... considerand ca "ciobitura" (cat de urata ar fi) NU e intr-o zona "sensibila structural", ai putea sa o repari la cineva (de vazut cat ar costa, hopfully nu f. mult), care sa o si scoata la o culoare ... sigur trebuie sa fie vreun lutier care poate face asa ceva ... Asta in ideea ca iesi mai ieftin decat toata nebunia cu cheltuieli suplimentare/bani blocati/NERVI/etc., si ramai si cu chitara ...

Just sayin'. :respect:

Link to comment
Share on other sites

ideea nu e rea si am luat-o in considerare, a zis ceva si vanzatorul de un eventual "partial refund in case the guitar is not severly damaged and you might be happy with it"

insa happy nu , da poate o sa luam in calcul si asta

ciobul principal se poat elipi la loc, cineva ce stie ce face ar putea-o scoare la un aspect decent clar

e in partrea de sus din playing position , cumva langa mana cu care panezi

mna sa vedem ebay ce mai zice

daca sunt altii patiti , ca si sorin de ex si ma pot ajuta cu orice info legat de exp lor as aprecia :)

 

 

... SAU ... considerand ca "ciobitura" (cat de urata ar fi) NU e intr-o zona "sensibila structural", ai putea sa o repari la cineva (de vazut cat ar costa, hopfully nu f. mult), care sa o si scoata la o culoare ... sigur trebuie sa fie vreun lutier care poate face asa ceva ... Asta in ideea ca iesi mai ieftin decat toata nebunia cu cheltuieli suplimentare/bani blocati/NERVI/etc., si ramai si cu chitara ...

Just sayin'. :respect:

Link to comment
Share on other sites

se poate stai lejer ...acu nu are rost sa tot presupunem :)

mai mult pe ebay/paypal nu prea ii intereseaza daca a fost trimisa deteriorata sau a fost deteriorata pe drum

asta e problema vanzatorului

ei te ajuta sa iti recuperezi banii, adica il preseaza pe vanzator, iar daca el nu vrea ii retrag automat din contul lui , insa dupa ce trimiti produsul inapoi

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

nu ca ma enerveaza cazurile astea....

eu odata am primit subler digital din china indoit. i-am zis sa-mi trimita altul. la care chinezu' cica sa-l trimit inapoi....bai frate, esti prost? e de aruncat la gunoi de ce naiba sa trimit inapoi pe banii mei? i-am dat negativ si i-am deschis caz pe paypal. mi-a trimis altul si am incheiat toata taraseni

altadata am luat un tricou din vietnam si a trimis ala 3 pana a sosit unul.

asta e politica ebay de obicei....pune in prim plan cumparatorul, cum e si normal...

 

de la un timp au devenit cam retardati....mai ales cu calculul transportului direct prin ei, de parca ebay e curierat rapid.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

mda cat e bine si ajunge coletul e ok ebay, cand nu e tarasenie

din china am comandat echipament sportiv pentru bicicleta

mi-au trimis aiurea odata boxeri, pantaloni scurti prea mici, desi eu le trimisesem masurile mele si ei mi-au sugerat ce masura sa imi trimita - vreo 3 perechi, le-am scris si mi-au trimis altele gratis, plus mi-au zis sa le pastrez si alea , sa nu mai dau bani pe shippign inapoi

da mna se pare ca e de la vanzator la vanzator , in functie de valoarea marfii etc

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau pt ce ai patit. Eu am avut o singura intamplare cand am cumparat din state si obiectul nu corespundea descrierii, era uzat nu nou, dar nu am rezolvat nimic. Am considerat ca pot sa traiesc cu starea in care era obiectul si nu merita efortul si banii sa- trimit inapoi, insa de atunci chiar nu prea mai iau in calcul ebay, decat eventual cu paypal. Dar niciodata nu as lua o chitara fara case, care sa fie transportata pe avion...

 

Ps. Pana la urma a fost cum am spus eu....vamuit la buc si ridicat de la posta cj, fara posibilitate de discutii, nu?

Link to comment
Share on other sites

mna pai la prima chitara ajunsa cu 3 zile inainte a fost totu perfect :)) deci probabilitatile, predictiile...contingenta -una din partile la care nu ai control in viata :))

nu ai avut dreptate, dar te lamuresc :)

pentru bucuresti vama se face automat si primesti coletul acasa se pare

pentru restu tarii vamuirea se face la birourile vamale judetene, cu exceptia coletelor cu regim special - gen prioritar sau cum ii zice in romana - alea ce vin mai rapid

mna pt alea se face la bucuresti si primesti coletul la oficiul postal judetean, dupa ce anterior ai fost instiintat prin aviz in cutia postala cu suma ce o ai de platit = taxele

:)

imbarligate caile vamii :)))

 

Imi pare rau pt ce ai patit. Eu am avut o singura intamplare cand am cumparat din state si obiectul nu corespundea descrierii, era uzat nu nou, dar nu am rezolvat nimic. Am considerat ca pot sa traiesc cu starea in care era obiectul si nu merita efortul si banii sa- trimit inapoi, insa de atunci chiar nu prea mai iau in calcul ebay, decat eventual cu paypal. Dar niciodata nu as lua o chitara fara case, care sa fie transportata pe avion...

 

Ps. Pana la urma a fost cum am spus eu....vamuit la buc si ridicat de la posta cj, fara posibilitate de discutii, nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.