www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Korg Ax1500G Vs Zoom G2.1U


Ionel Yonel
 Share

Recommended Posts

Așa, și? Restul procesoarelor crezi că-s pe bază de mătreață dacă Roland au decis să-și boteze algoritmica într-un anumit fel?

documenteazate despre cosm mai bine ... atat zic :)

 

stima ,si te las sa comentezi in continuare ,xpiral a intrebat de emulari de amp + cab COSM (Composite Object Sound Modeling) Composite Object Sound Modeling—or "COSM" for short—is Boss/Roland's innovative and powerful technology that's used to digitally recreate the sound of classic musical instruments and effects. COSM analyzes the many factors that make up the original sound—including its electrical and physical characteristics—and creates a digital model that accurately reproduces the original.

 

te invit sa citesti manualul de utilizare boss me 25/50 ;) fara misto in stilul rgc ,dar COSM nu-i doar un nume dat "algoritmicii Roland" ,lafel cum nici tehnologia TransTUBE de la peavey nu-i ceva "sa fie" in nume .

 

Ma retrag ,seara placuta.

Link to comment
Share on other sites

dar COSM nu-i doar un nume dat "algoritmicii Roland" ,lafel cum nici tehnologia TransTUBE de la peavey nu-i ceva "sa fie" in nume .

 

Te pomeneşti că or fi un fel de religii. Aveţi şi biserici?

 

Răspunsul tău nu lămureşte nimic. Întrebarea era simplă, dacă seria ME are mai multe modalităţi de reglaj ale simulărilor de cabinet. Răspunsul e nu, are o singură ieşire pe care are aplicată o simulare de cabinet. Nu poţi regla EQ-ul respectiv pentru a-ţi oferi mai multe simulări. Tehnologia folosită pentru obţinerea simulărilor de efecte e irelevantă.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Măi băiete :). În primul rând, nici TransTube nu e o tehnologie.și e ciudat c-ai ales tocmai aia ca exemplu. Te invit să citești capitulul despre TransTube din Solid-State Guitar Amplifiers a lui Teemu Kyttälä (p. 268).

 

COSM analyzes the many factors that make up the original sound—including its electrical and physical characteristics—and creates a digital model that accurately reproduces the original

Spre deosebire de... ? Celelalte simulatoare ce fac, analizează predicțiile astrale? Explică-ne care e diferența dintre COSM și REMS, de exemplu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma retrag

 

Nu ţi s-ar părea corect să-ţi retragi şi anunţurile de Mică Publicitate de la fiecare post ? Deja ai postat de trei ori anunţul cu Jacksonul tău. Un link scurt, discret, în semnătură, mai treacă-meargă, da' deja exagerezi cu pomelnicu' ăla !

 

 

 

 

,

Edited by ramurel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu ţi s-ar părea corect să-ţi retragi şi anunţurile de Mică Publicitate de la fiecare post ? Deja ai postat de trei ori anunţul cu Jacksonul tău. Un link scurt, discret, în semnătură, mai treacă-meargă, da' deja exagerezi cu pomelnicu' ăla !

 

Daca pana si ramurel iti atrage atentia, e grav! (in sensul ca e cel mai nostim si calm om de pe aici)

Nu credeam ca va veni si ziua asta, dar sunt perfect de acord cu 57; diferente exista poate, dar in nici un caz ceva demn de revolutionarea electronicii sau a muzicii asa cum o stim.

Edited by Capitanul_Nam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

documenteazate despre cosm mai bine ... atat zic :)

[...]

Ma retrag ,seara placuta.

 

Esti foarte periculos :confused: !

Cateodata stau si ma intreb daca ai probat si alte scule inafara de alea pe care le ai. Si intre noi fie vorba, de bine ce ti s-au potrivit anumite alegeri, bombardezi tot ce misca cu Jacksonul suprem, ca poate poate s-o vinde.

 

Trecand peste asta, dintre alea doua eu as merge pe Zoom. Am cantat pe multe zoomuri de la GFX 8 pana la G5 si toate isi faceau treaba bine pentru pretul lor si pentru segmentul lor. Seria ME de la Boss nu e cea mai versatila chestie de pe lume.

 

Deci, imi zice si mie cineva ce amarat ce procesor sa.mi iau? Am auzit la opinii in ultimele 6 ore de nu mia stiu ce sa cred. imi vine sa.mi iau campii!!!

 

Ai cerut pareri si pareri ai primit. FIecare ti-a spus ce prefera. "Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista". Ia si cauta pe net reviewuri sau daca ai posibilitatea, pune mana si probeaza.

Edited by Radu Burcea
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci, imi zice si mie cineva ce amarat ce procesor sa.mi iau?

Noi n-avem cum să te învățăm cum să gândești și cum să identifici ce-ți trebuie și ce-ți place. Îți putem spune ce facilități oferă un produs față de altul și în ce condiții sunt importante, dacă ne spui ce vrei să faci cu procesorul.

Dacă pentru tine toate sunt la fel și alegerea e arbitrară, dă cu banul. E o metodă mai bună de a alege decât concursul de preferințe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci.. Am probat toate trei si am ales ZOOM .

 

M.am inervat pentru ca "pomelnicu" lu Silviu umple pagina degeaba si mio blocarde 3 ori telefonul. Va rog sa ma scuzati.

 

Am vrut pareri, le.am analizat pe toate, am citit reviewuri dp ultimate.guitar si cred ca ZOOMul e cel mai potrivit.

 

 

Noi n-avem cum sã te învãțãm cum sã gândești și cum sã identifici ce-ți trebuie și ce-ți place. Îți putem spune ce facilitãți oferã un produs fațã de altul și în ce condiții sunt importante, dacã ne spui ce vrei sã faci cu procesorul.

Dacã pentru tine toate sunt la fel și alegerea e arbitrarã, dã cu banul. E o metodã mai bunã de a alege decât concursul de preferințe.

 

Procesorul as vrea sa il folosesc mai ales pentru Noise Reduction care scoate frumos zgomotul de fond de pe single coil.

Eu vreau sa cant Hard Rock/Metal. Zoom duce de la un blues soft pana la al mai al naibii Metal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.