www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica Conectata La Home Cinema


roby2070
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa treci intai printr-un preamplificator, o placa de sunet (preferabil cu intrare de instrument), printr-un procesor de chitara, printr-un combo/amplificator cu iesire de linie, prin orice dar nu direct. Poti incerca oricum, n-ai ce sa strici, dar garantat se va auzi prost/incet. Plus de asta nu o vei putea folosi decat pe 'clean' daca nu intercalezi si efecte sau alte bazdaganii, ceea ce nu stiu cat te va ajuta sa canti grunge.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca ai un procesor bun, nu se va auzi deloc prost. De fapt configuratia unui home cinema bun combinat cu un procesor bun surclaseaza orice senzatie de amp, oricat de "cu coa#e" ar fi ampu' ala, cu sau fara tuburi, marshall sau nu. Si imi vor sari iar toti in cap da' aia e ...

 

Poate m-am exprimat eu gresit. Daca ai chitara -> procesor -> home cinema, e in regula. Am spus ca se va auzi prost daca legi direct chitara la HT. Eu asta am inteles din intrebarea lui.

Am unde cant un amplif de casa + boxe pasive, monitoare de studio, un combo, un sistem Logitech 5.1, casti + alte variatii pe tema. Cand nu inregistrez si cant de nebun prefer sistemul 5.1, dar trec inainte prin procesor + o placa de sunet daca vreau sa mai leg un instrument/microfon.

 

Ca e home theater / home cinema sau sistem de boxe active de PC e cam tot aia pana la urma. Intr-adevar la mine suna cel mai bine in conditiile date. Nu surclaseaza orice senzatie de amp cum spui, dar iti reda sunetul cel mai apropiat de cum vrea urechea ta sa-l perceapa in situatia asta. Cel putin asta e concluzia la care am ajuns eu dupa destule teste, combinari si permutari.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Poate m-am exprimat eu gresit. Daca ai chitara -> procesor -> home cinema, e in regula. Am spus ca se va auzi prost daca legi direct chitara la HT. Eu asta am inteles din intrebarea lui.

Am unde cant un amplif de casa + boxe pasive, monitoare de studio, un combo, un sistem Logitech 5.1, casti + alte variatii pe tema. Cand nu inregistrez si cant de nebun prefer sistemul 5.1, dar trec inainte prin procesor + o placa de sunet daca vreau sa mai leg un instrument/microfon.

 

Ca e home theater / home cinema sau sistem de boxe active de PC e cam tot aia pana la urma. Intr-adevar la mine suna cel mai bine in conditiile date. Nu surclaseaza orice senzatie de amp cum spui, dar iti reda sunetul cel mai apropiat de cum vrea urechea ta sa-l perceapa in situatia asta. Cel putin asta e concluzia la care am ajuns eu dupa destule teste, combinari si permutari.

 

nu, ca ce-ai zis tu a fost ok :) eu ma referisem la ce i-a raspuns baltazar.

Link to comment
Share on other sites

Poate are home cinema pe lămpi.

 

Este! Pentru cine e mai putin atent la detalii, produsul se gaseste pe china-hifi-audio dot com (asocierea dintre China si Hi-Fi mi-a placut intodeauna...)

 

Oricum, sunteti rai cu semenii vostri. Doar daca n-am lipsist eu prea mult si-mi scapa ceva. In cazul asta, luminati-ma va rog pe privat :)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

imi puteti spune va rog daca se poate conecta o chitara electrica,Squier de exemplu,la o combina,DVD home theatre sau home cinema,adica in loc de amplificator

 

Este OK pu pe Stereo normal si functioneaza

Dar ! trebuie sa ai grije sa nu suprasoliciti difurile .

 

Pe medii unde suna chitara ai putere relativ mica , daca ramai in domeniul liniar si nu supramodulezi ampliful de medii si bineinteles difurile de medii va suna bine ..

 

Ca si dinamica /sensibilitate la "pana" este bine sa ai un "formator de ton" inainte de orice amplif home ...

 

Est ok ptr experimentat , si ptr exersat si chiar si ptr monitorizat inregistrari si mixaje daca sistemul este unul calitativ ,

ptr cantat cu o trupa nu este OK ,nu ai putere suficienta .

 

Depinde de urechi. La urechi de incepator sunt sigur ca o sa sune mai mult decat decent.

 

Pai avem o problema ,

Pe ce crezi ca asculta lumea muzica acasa ?

Adica deduc ca urechi de incepator =urechi HiFi-st ..adica ceva mai bune decat ale chitaristilor ..

 

Repet NU "urechea " ci raspunsul dinamic la "panatie " face diferenta intre un amplif de chitara /procesor de chitara si sisteme HiFi la care de fapt calitatea de redare in frecvente cat si ca dinamica de obicei este mult peste aplif de chitara

deci sa faci un sistem bun sa sune prost nu este problema ,

 

Problema ar fi sa faci din amplif de chitara unul HiFi ,,

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E vorba si de adaptarea de impedanta...nu e de ajuns o intrare de linie. Decat cum au zis colegii mai sus de mai sus, printr-un DI box, iesire de casti de procesor. Cel care a pus intebarea se referea daca merge direct. Merge, de ce sa nu mearga? Dar nu suna bine. Asa am inceput si eu, cu o statie HiFi(dupa ce am pus Guv'nor in fata suna de cosmar). Apoi un radio pe lampi, apoi amp. Fiecare dupa buget, fara prejudecati aici.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

In principiu poti sa o conectezi si la un cartof. Depinde ce vrei sa obtii din conexiunea respectiva ;)

 

Ca bine-ai zis!

 

Am sa leg totusi maine o chitara direct la un sistem 5.1 sa vedem. Sunt sigur ca functioneaza, nu despre asta e vorba, vreau sa vad insa si cum (cat de prost). Am mai facut d-astea, cu n-spe placi de sunet, cu diverse intrari audio in n-spe amplificatoare, sunt destul de curios din fire...

 

Totusi, roata a fost inventata, hai sa nu ne mai pierdem timpul cu asta... Nu baga frigideru-n portul USB, nu e ok! Explicatia e destul de simpla, la fel si altele ;)

Link to comment
Share on other sites

Doamneee, cata filosofie se poate isca pe o simpla intrebare :lol:

 

@Roby2070 - Cred ca era mai simplu si mai concludent sa conectezi si sa vezi ce iese ;)

 

Pimul meu home guitar amp a fost un radio/pick-up Pacific, si conectam chitara pe intrarea aux. Bineinteles, suna ca fânu' dar aveam pe ce sa repet.

Edited by Liviu.Pop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca ai un procesor bun, nu se va auzi deloc prost. De fapt configuratia unui home cinema bun combinat cu un procesor bun surclaseaza orice senzatie de amp, oricat de "cu coa#e" ar fi ampu' ala, cu sau fara tuburi, marshall sau nu. Si imi vor sari iar toti in cap da' aia e ...

vorbesti prostii ca de obicei ...

Edited by subliminal
Link to comment
Share on other sites

vorbesti prostii ca de obicei ...

 

mersi ca ai editat postul. Initial era asta:

 

vorbesti prostii ca de obicei ,ieshi-acasa!!

nu cred ca ai pus tu mana pe vreun tube amp in viata ta...

ca tu VREI SA CREZI ca suni mai bine prin ca intr-un marshall alltube cantand prin homecinema se datoreaza cu siguranta ''echipamentului'' si ''cunostintelor''de care dispui.

 

te las sa te crezi cum si cat vrei de tare. Dar nu mai ataca, nu mai jigni si invata sa scrii. Si nici macar nu mai incerca sa-ti dai cu presupusul asupra cunostiintelor mele despre X sau Y, ca nu stii ce am studiat, nu stii ce am terminat, nu stii in ce am lucrat si ce fac momentan. Iti dau un indiciu doar, ma ocup fix de ceea ce tu doar crezi ca stii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca bine-ai zis!

 

Am sa leg totusi maine o chitara direct la un sistem 5.1 sa vedem. Sunt sigur ca functioneaza, nu despre asta e vorba, vreau sa vad insa si cum (cat de prost). Am mai facut d-astea, cu n-spe placi de sunet, cu diverse intrari audio in n-spe amplificatoare, sunt destul de curios din fire...

 

Totusi, roata a fost inventata, hai sa nu ne mai pierdem timpul cu asta... Nu baga frigideru-n portul USB, nu e ok! Explicatia e destul de simpla, la fel si altele ;)

Am tras si eu chitara -> boss me 50 -> Sistem

 

nu se compara nici 30 % cu sunetul care-l scoti din amp ...nush ,tot mai bine un amp decent 30w acolo sau un peavey rage 258 ca are preamp ok ..decat sa bagi in sistem ,ala nu-i facut pt chitara

Link to comment
Share on other sites

da cum $%@% de toti ascultati muzica pe sistem bre? deci chitara am inteles, nu merge sa iasa prin sistem. De ce? Doar pt ca o cantati VOI? Bine ca atunci cand o canta Hetfield, e marfa sa-l ascultati prin sistem. Si pun pariu ca se trezesc unii p-aci care vor spune ca muzica nu se aude bine prin amp. Ampu-i pt chitara si sistemu' pt muzica. Bravos, genial rationament. De parca intr-un final nu e toata aceeasi muzica. Ah, ca nu o adaptati cum trebuie, ca nu faceti impedantele cum trebuie, ca nu aveti cab sim sau ca nu stiti sa-l folositi desi-l aveti, ca nu reglati EQ-ul ca lumea, asta-i altceva. Dar hai sa nu uitam ca desi Vai inregistreaza muzica prin echipamente de zeci de mii de euro, voi tot prin Logitech/Genius/A4Tech (in cazul fericit) ascultati acasa. Sau la voi nu merge treaba cu veriga cea mai slaba din lant care seteaza calitatea per total?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.