www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum va intretineti chitara?


Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest simson

Salut!

Am si eu o mica mare nedumerire...care cred ca cam offtopic dar nu stiam unde sa postez!

 

Am o e-acustica Takamine EG220 de 2 luni si astazi am observat ca distanta dintre corzi si neck difera de la fretul 1 pana la ultimul fret (creste).Ma gandesc ca ar fi trebuit sa fie aceeasi distanta intre corzi si neck pe toata lungimea corzii (am uitat sa spun ca sunt incepator), initial m-am gandit ca s-a strambat neck-ul din cauza ca o tin tensionata dar dupa ce am citit posturile aici am observat ca e mai bine ca am tinuto asa.

 

Oricum ideea este urmatoarea...este firesc sa fie acea diferenta neuniforma intre corzi si neck? daca nu inseamna ca este neck-ul stramb?...pt ca am garantie 2 ani si mi-a spus cand am luato ca garantia include si daca se stramba neck-ul (e luata de la m&c music Bucuresti).

 

Va multumesc anticipat....si scuzati inca o data de offtopic!

Link to comment
Share on other sites

Este normal sa fie curbat. Apasa coarda 6 pe pretul 1 si pe ultimul fret. Daca pe la fretul 12 ai o mica (<0.5mm) distanta intre coarda si tasta atunci este perfect. Daca nu ai deloc nu este bine, daca o ai prea mare iar nu este bine. Si mai poti masura distanta intre coarda 6 lasata libera si tasta 12, daca intre partea de jos a coardei si tasta si mai putin de 3mm atunci este in regula chitara ta.

Daca nu este asa atunci mergi la service cu ea.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sper cã pun întrebarea în locul potrivit :

 

Am o problemã cu o coardã care vireazã fãrã s-o ating . “Bat” coarda 1 ºi/sau 2 ºi vibreazã ea, care-i a cincea… E ceva ce aº putea face eu acasã sau trebuie s-o duc la “doctor” ?

 

Dacã mã poate ajuta careva cu un sfat util… Mersi !

 

 

PS : N-am modificat nimic la ea, doar corzile acu’ ceva vreme, ºi o data am umblat la doza “bridge” ( am ridicat-o un pic , dar mai de ceva vreme )… Are un an doar ºi în medie a “lucrat” cam o orã-douã pe zi…

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sper cã pun întrebarea în locul potrivit :

 

Am o problemã cu o coardã care vireazã fãrã s-o ating . “Bat” coarda 1 ºi/sau 2 ºi vibreazã ea, care-i a cincea… E ceva ce aº putea face eu acasã sau trebuie s-o duc la “doctor” ?

 

Dacã mã poate ajuta careva cu un sfat util… Mersi !

 

 

 

PS : N-am modificat nimic la ea, doar corzile acu’ ceva vreme, ºi o data am umblat la doza “bridge” ( am ridicat-o un pic , dar mai de ceva vreme )… Are un an doar ºi în medie a “lucrat” cam o orã-douã pe zi…

 

 

 

 

 

 

O idee ? Cineva ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Sper cã pun întrebarea în locul potrivit :

 

Am o problemã cu o coardã care vireazã fãrã s-o ating . “Bat” coarda 1 ºi/sau 2 ºi vibreazã ea, care-i a cincea… E ceva ce aº putea face eu acasã sau trebuie s-o duc la “doctor” ?

 

Dacã mã poate ajuta careva cu un sfat util… Mersi !

 

 

PS : N-am modificat nimic la ea, doar corzile acu’ ceva vreme, ºi o data am umblat la doza “bridge” ( am ridicat-o un pic , dar mai de ceva vreme )… Are un an doar ºi în medie a “lucrat” cam o orã-douã pe zi…

 

 

 

 

 

O idee, ceva... E grav ? Sã chem Salvarea ?

Link to comment
Share on other sites

Sper cã pun întrebarea în locul potrivit :

 

Am o problemã cu o coardã care vireazã fãrã s-o ating . “Bat” coarda 1 ºi/sau 2 ºi vibreazã ea, care-i a cincea… E ceva ce aº putea face eu acasã sau trebuie s-o duc la “doctor” ?

 

Dacã mã poate ajuta careva cu un sfat util… Mersi !

 

 

PS : N-am modificat nimic la ea, doar corzile acu’ ceva vreme, ºi o data am umblat la doza “bridge” ( am ridicat-o un pic , dar mai de ceva vreme )… Are un an doar ºi în medie a “lucrat” cam o orã-douã pe zi…

 

 

 

 

 

 

Deci nu se bagã nimeni ? Aºa de gravã e problema ?

Link to comment
Share on other sites

Mi se intampla si mie, nene. Nu cred ca e nicio problema.

 

Bine, ºi când ți se întâmplã ce faci ? Pentru cã e deranjant. Nu cred cã poți sa faci mute non-stop pe ea...

E defect de chitara ? Ceva reglaj e necesar ? Am mai coborât doza de probã, ca sã vãd, dar nu are nici un efect... De atins nu atinge nici un fret. Îmi trece prin cap dacã n-ar trebui corzile schimbate ( au aproape un an ), dar nu ºtiu...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Bine, ºi când ți se întâmplã ce faci ? Pentru cã e deranjant. Nu cred cã poți sa faci mute non-stop pe ea...

E defect de chitara ? Ceva reglaj e necesar ? Am mai coborât doza de probã, ca sã vãd, dar nu are nici un efect... De atins nu atinge nici un fret. Îmi trece prin cap dacã n-ar trebui corzile schimbate ( au aproape un an ), dar nu ºtiu...

 

Daca au un an, trebuiesc schimbate oricum.

 

Chitara ta nu e defecta, nici a mea (se-ntampla treaba asta pe toate si sunt reglate si au toate inaltimile de doze existente). N-am nicio explicatie pentru fenomen. Oricum, nu vad cat de mult poti folosi Mi-ul liber. In plus, daca nu-ti mutezi Mi-ul, coarda care vibreaza nu se-aude destul de tare incat sa-ti faca probleme.

 

Incerca, cum am mai zis pe undeva, sa tii mana dreapta pe La cand dai Mi-ul liber, e tot ce-ti pot sugera. La acorduri n-ai probleme, fiindca daca tii o nota pe coarda La, nu vibreaza cand dai Mi-ul, fie el si liber.

Edited by Nihilistul
Link to comment
Share on other sites

Iti vibreaza lemnu' pe ea de da in boala tot restul. Ceea ce este al dracului de bine. Daca-i setezi intonatia cum trebuie si-o acordezi cel putin decent, chitara aia o sa sune exceptional. Multi, fara sa stie, si-ar dori asa ceva. Exploateaza la maxim "defectul" asta, incerca sa tii sub control chestia functie de piesa pe care o canti, si utilizeaza-l la maxim maximorum atunci cand te ajuta. Si in marea majoritate a cazurilor, te ajuta.

Sau da-mi chitara aia mie; am un Reghin care sta cuminte si care de-abia-de-abia incearca sa intre in rezonanta cu sine insasi cateodata. Poate facem un schimb ( lol )

Link to comment
Share on other sites

Iti vibreaza lemnu' pe ea de da in boala tot restul. Ceea ce este al dracului de bine. Daca-i setezi intonatia cum trebuie si-o acordezi cel putin decent, chitara aia o sa sune exceptional. Multi, fara sa stie, si-ar dori asa ceva.

 

La "saddle" n-am umblat niciodatã... Nu vreau sã experimentez. Poate gãsesc un link, sau m-ajutã careva... Când am schimbat prima datã corzile,acu vreun an, nu sunt sigur cã nu l-am deplasat jos sau sus, ca sa vãd ce e cu el... Pe vremea aia n-auzisem de intonația chitarei ( dacã mã puneai sã iau o octavã, te întrebam "de unde?" :) )

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Daca-i setezi intonatia cum trebuie

 

Am cãutat în "Biblie" ºi am gãsit asta :

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1589

 

Am fãcut paºii, dar am ajuns cu ºaua la capãtul bridge-ului ºi tot n-am ajuns nota pe harmonica 12. ( E chiar coarda La/A/ a 5-a- din "problemã" )... Ce naiba fac ? Un link, un sfat... Please !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Am cãutat în "Biblie" ºi am gãsit asta :

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1589

 

Am fãcut paºii, dar am ajuns cu ºaua la capãtul bridge-ului ºi tot n-am ajuns nota pe harmonica 12. ( E chiar coarda La/A/ a 5-a- din "problemã" )... Un link, un sfat...

 

Uite ºi "cazu'" : "La" :

 

post-10823-1275039265_thumb.jpg

Acu' schimb ºi corzile, au un an aproape...apoi mai fac o încercare...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

O duc Luni la "doctor", da' nu ºtie sigur ce materiale are pentru modelul ãsta...

 

RãzvaneeeeeS.!!! , care eºti tu din TM, batã-te norocu, cã ți-ai închis cãsuțele , nici pe youtube nu mai rãspunzi...

Te laudã lumea cã ai... Cât mã costã sã-mi dai ºi mie ceva kalumea de-un prãguº ( oase, carboane, kompozitoane, silicoane? ), dacã meºteru' n-are momentan ?... Hai cã ºtiu cã ai, trãiascã familia lu' matale !... Cã pe alții din TM nu-i ºtiu.

 

post-10823-1275113497_thumb.jpg

 

Dacã nu citeºte ?... Dați-i careva un ghiont...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Teru

Temperatura de pastrare a chitarii la 18-20°? Vreau sa o vad si pe asta vara in Timisoara :) .

Doar nu o sa stau cu aeru conditionat ON pentru chitara.

Dauneaza foarte tare chitarii, daca o tinem la o temperatura mai ridicata? :lol: . Adica banuiesc ca da.. se incalzeste se dilata, etc.. nu?

Link to comment
Share on other sites

N-aratã prea grozav...

post-10823-1275041186_thumb.jpg

Altul ?

 

"Papa's gotta brand new... ããã.... prãguº".

 

ªi set-up mai tare ca ( virgulã) când era nouã (curburã grif, aliniere taste,tot ce se vede sub corzi aranjat ºi pus la punct , plus un "polish" grif zici cã-i altul ).

 

post-10823-1275335330_thumb.jpg

 

 

-Sunteți gata de noi materiale discografice ?!?!?!

-[Crowd, running wild] : Yeeeee !!!!!

 

PS : Sincer mersi celor care m-au ajutat cu idei, pãreri, sfaturi !

Toate au fost binevenite ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Guest JunkMAN25
Dupa ce mancati portocala Spalati-va pe maini,altfel se vor rugini corzile de la acid

 

:)) mie mi-au ruginit din cauza ca mi-au transpirat palmele :lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am dat jos din "pod" chitara, dupã o sãptãmânã, pentru o nouã "cântare". La care trebuie sã acordez juma' de pas înapoi... E prima datã când fac asta !

20 de minute !

Când ajungeam la capãt cu a ºasea, prima era iar dezacordatã. Vreo 4 treceri cel puțin mi-au trebuit s-o "dau pe brazdã"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest CristianT

Salut, invat sa cant pe un reghin de prin `85, arata foarte bine, suna perfect, dar trebuie curatata cutia de rezonanta...are praf mult...ce fac? Scot corzile si aspir...sau...? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut, invat sa cant pe un reghin de prin `85, arata foarte bine, suna perfect, dar trebuie curatata cutia de rezonanta...are praf mult...ce fac? Scot corzile si aspir...sau...? Multumesc

 

 

Am citit undeva ca pentru a curata ceea ce nu se ia cu aspiratorul torni in chitara orez, astupi gaura si apoi agiti bine chitara. Apoi versi orezul si aspiri din nou.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

 

Cat despre dezacordarea corzilor - este indicata daca chitara nu va fi folosita mai multa vreme, eu asa stiam.

 

 

 

cand o pui in husa sau cutie

daca folosesti corzi cu un calibru mai mare daca se rupe o coard o sa ia cu ea si o bucata din finisaj sau chiar din chitara in rest nu ca griff-ul are o tija metalica inauntru care il impinge in directia opusa corzilor ceea ce va duce la curbarea griff-ului

Link to comment
Share on other sites

Salut, invat sa cant pe un reghin de prin `85, arata foarte bine, suna perfect, dar trebuie curatata cutia de rezonanta...are praf mult...ce fac? Scot corzile si aspir...sau...? Multumesc

 

Imi cer scuze ca raspund abia acum la intrebare: cu un tub de aer comprimat. E foarte util pentru curatat cavitati, componente electrice, tastiera etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, invat sa cant pe un reghin de prin `85, arata foarte bine, suna perfect, dar trebuie curatata cutia de rezonanta...are praf mult...ce fac? Scot corzile si aspir...sau...? Multumesc

 

Sau poti sa tragi o fuga pe la o vulcanizare cu chitara si sa-i rogi sa-ti sufle oleaca in interiorul ei. Asa curatam computerele la un fost loc de munca. Partea proasta la chitara e ca nu prea are pe unde sa iasa praful bine, dar macar il mai plimbi pe-acolo. :unsure:

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.