www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Huge Bends


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Foloseam si eu acum cativa ani corzi Fender, tot asa subtiri si le rupeam destul de des. MI-ul subtire evident. Dupa care am renuntat la Fender in favoarea D'Addario si Elixir si acum le schimb de batranete. Una n-am mai rupt de atunci!

Fender nu face corzi de calitate, cel putin asta e concluzia la care am ajuns eu invartind destule seturi, atat de electrica cat si de acustica. Nici nu suna cine stie ce, nici nu rezista si oxideaza si destul de repede.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai bani de marshall yjm si vrei sa suni coios, iti pui corzi de 10-52 si sa auzi atunci diferenta, eu cu astea cant in Db sau E flat pe un fender american cu doze stock, suna extraordinar. Corzile sunt Ernie Ball

 

Şi legătura cu subiectul există? Sau doar ne aminteşti că nu mănânci carne?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Şi legătura cu subiectul există? Sau doar ne aminteşti că nu mănânci carne?

 

Dragul meu, daca tu esti mai prostut nu am ce sa-ti fac, eu nu explic ca pentru americani, daca omul e pasionat de yjm si vrea sa cante yjm si vrea sa fie cool foloseste ce am zis. Are legatura, doar ca nu o vezi tu :

 

1. daca vrei sa nu mai rupi corzi si sa dai cu ternacopu in ele foloseste ce am zis eu

2. daca vrei sa suni bine pe un amp de ***** cum are toata lumea folosesti ce am zis eu, da tu batman batman, esti genul ala de om care inca are impresia ca nu are nici o influenta grosimea corzilor in ton, si inca mai sunt oameni pe aici care cred bazaconii mult mai mari. Incepi sa semeni cu 57 de pe forum, stati de garda? cand zice unu ceva ce nu e complet logic cu demonstratie si link catre wiki il aptigui instant? mai si razi ca la secunda 56

 

 

http://www.youtube.c...T-aERl5rwY#t=42

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

esti genul ala de om care inca are impresia ca nu are nici o influenta grosimea corzilor in ton

 

Sunt genul masculin. O să te învăţ cum e cu astea dacă nu te regăseşti.

Nu am impresia că grosimea corzilor nu influenţează tonul. Am însă impresia că poţi cânta pe corzi subţiri fără să le rupi. Motivele de rupere a acestora fiind mai multe, de la tehnica colegului până la un defect al chitarei sau al corzii rupte. Ăsta era subiectul discuţiei. De ce i se rupeau corzile colegului, aşa că nu interesează pe nimeni cât de groasă ai coarda, că ai Fender, că te acordezi cu un semiton mai jos. Toate sunt irelevante discuţiei.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Sunt genul masculin. O să te învăţ cum e cu astea dacă nu te regăseşti.

Nu am impresia că grosimea corzilor nu influenţează tonul. Am însă impresia că poţi cânta pe corzi subţiri fără să le rupi. Motivele de rupere a acestora fiind mai multe, de la tehnica colegului până la un defect al chitarei. Ăsta era subiectul discuţiei. De ce i se rupeau corzile colegului, aşa că nu interesează pe nimeni cât de groasă ai coarda, că ai Fender, că te acordezi cu un semiton mai jos. Toate sunt irelevante discuţiei.

nonsens , daca nu dai link catre wiki nu e legit. Genul masculin? ala de asteapta sa vorbeasca unu, apoi vine cu argumente sustinute de link-uri? doar ca sa-l contrazica? sa-l faca de cacao pe un forum ? WAW!

 

Se poate faca vibrato din ala si fara scallop. brb sa-mi caut istoricul.

 

http://www.youtube.com/watch?v=-6N28tOZzgM#t=41

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire,cum poate omu asta sa faca bendurile alea si sa aibe corzile intacte,pe langa ca el canta cu pene groase?

Eu unul daca dau putin mai tare in corzi,bang,gata

 

Nu ai chitara OK (hardware-ul) lovesti prea tare coarda , intinzi prea mult nu simti cat poate coarda .

Mai exersezi si la un moment dat te prinzi cat se poate intinde o coarda de anumita grosime .

 

Hardware-ul sa nu "taie" coarda .in punctele de sprijin ..... vibratorul sa fie reglat bine ca sa nu fie prea "franta" coarda ...exista video-uri cu zecile cum se regleaza o chitara ,,,,trebuie sa inveti .

 

Dar pot fi si corzile " facaturi " !! ce nu sunt din material OK ..!! acest lucru nu stiu cum se poate ocolii , numai cumparand corzile notand marca si alte date apoi daca nu sunt OK sa nu mai cumperi din acel magazin ...acel tip de corzi ., .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

N-am studiat asta deci nu ma pot pronunta, dar intre noi fie vorba, in general vorbind, tu crezi ca ce cumparam noi de la guitarshop sau mcmusic cu 30-50 de ron e tot aia cu ce folosesc ei? Hai sa fim un pic realisti.

 

In alta ordine de idei, semnatura ta asa trebuie sa arate?

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

N-am studiat asta deci nu ma pot pronunta, dar intre noi fie vorba, in general vorbind, tu crezi ca ce cumparam noi de la guitarshop sau mcmusic cu 30-50 de ron e tot aia cu ce folosesc ei? Hai sa fim un pic realisti.

 

In alta ordine de idei, semnatura ta asa trebuie sa arate?

 

Adevarat si aia

Semnatura mea a patit ceva de o vreme,inca nu stiu ce

 

Da,ei isi permit,iti dai seama,cel mai probabil la mine e chestie de corzi,le iau pe cele mai ieftine de pe piata,nu imi permit altceva si de sustinere materiala nu se pune intrebarea

Link to comment
Share on other sites

Ba, eu am cantat si cu corzi din lidl la 7 ron setul si nu s-a rupt nimic, nu e vorba de calitatea corzilor, ele sunt facute sa reziste la anumite tensiuni.

 

Daca vorbim de 10, corect, s-ar putea sa reziste. Desi din Lidl e bine sa iei sosuri, nu instrumente muzicale sau accesorii.

Daca vorbim de 08 sau 09 atunci producatorul conteaza.

 

Iti propun astea: http://guitarshop.ro...-8-38_p878.html

 

Ia-le, pune-le pe chitara si zi-ne cat te-au tinut. Chiar sunt curios. Daca te bagi, mai iau si eu un set si filmez tot ce cant pentru a dovedi ca nu le rup intentionat. Le dau cam o luna (de cantat mediu)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

. Desi din Lidl e bine sa iei sosuri,

 

+1

 

Recomand sosul ala alb-rozaliu "pt. hamburgeri". Merge si cu cozonac!

 

On-topic : un mic paradox - cand foloseam 11-52 mi se rupea in draci mi-ul. De cand cant pe 10-52 nu se mai rupe deloc. Am chimie mai buna cu 10-52. Pe 11 nu-l intelegeam/simteam...si trageam ca nebunu de el.

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

eu foloseam ernie ball insa le schimbam la 2 3 saptamani.sunt mult superioare corzilor fender la feeling si sound dar pb e ca se coclescin 1- 2 saptamani de folosire.fender sunt mai durabile in aspectul asta.

am observat iar ca ernie ball e mai moale decat fender(la aceleasi grosimi)

Link to comment
Share on other sites

sincer, DIN EXPERIENTA MEA:

 

- Fender sunt foarte rigide fata de alti producatori, indiferent de dimensiune si oxideaza mediu;

- Ernie Ball sunt ceva mai moi ca Fender insa imi apar primele puncte de oxid la 30 min - 1h de la instalare;

- Dunlop se rup in draci (mi-ul subtire) indiferent de dimensiune si sunt rigide, spre un Fender, dar nu chiar. Oxideaza destul de greu;

- Stagg sunt geniale, si foarte moi/maleabile si oxideaza destul de greu. Stiu ca o sa sara lumea ca-s ieftine si brand de rahat dar contrazic;

- Elixir si GHS nu am incercat;

- D'Addario mi se par DE DEPARTE cele mai bune, nu doar ca si raport calitate/pret, ci ca si calitate individuala, nu am ce sa le reprosez, le schimb extrem de rar in conditiile in care eu sunt maniac dupa corzi noi si bend-uri mari. Cu un set am stat 10 luni pe o chitara, doar sa vad cat rezista, deja ma enerva ca nu se mai rupeau. Iar oxidul pe ele era comparabil cu un set vechi de o luna de la alti producatori.

Edited by otringal
Link to comment
Share on other sites

dr black beauties am folosit vreun an,singurul motiv pt care le-am schimbat e ca se ducea jos coatingul si erau de cac*t senzatia la mana.

elixir-de cac*t -mananca tastele ,suna ca porcu,se rup una-doua .

corzi ieftine mi-au placut rotosound,plus ca ele vin cu mi subtire de rezerva,ceva de bunsimt zic eu.

folosesc seturi de la 0.8 la 0.10 in toate configuratiile,depinde de partea pe care ma trezesc dimineata...

rezista roto,poti sa tragi de ele pana te plictisesti !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.