www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Fx Loop Din Paralel In Serial?


Recommended Posts

Salut.

Nu stiu daca am pus topicul unde trebuie (caz in care rog un admin sa-l mute).

Am un head Marshall Valvestate AVT 100.

Stie cineva cum se poate modifica FX Loop-ul din paralel in serial?

Am gasit pe forumul Marshall ceva indicatii dar pentru alt model de amp. Acolo era vorba despre eliminat 2 rezistente...

Daca stiti, postati aici ceva solutii.

Am gasit pe cineva in Bucuresti dar eu fiind din Timisoara imi e putin peste mana sa trimit ampul pana acolo. Nu e vorba de bani ci pur si simplu de timp. Eventual o schema?

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos. Am sa incerc.

Ideea e urmatoarea: folosesc 4 cable method. Marshall + Boss GT8. Super multumit de ton doar ca la schimbatul intre canalul de clean si OD2 cu Amp Ctrl - ON din Boss, face un zgomot care omoara de la sunetisti la public, inclusiv creierii mei. Am inteles ca modificand FX Loop in serial se elimina acel pacanit, care pe un PA sanatos se transforma in bubuit.

Multumesc inca odata.

Link to comment
Share on other sites

Acum că nu-s abia trezit din somn și am apucat să mă uit mai bine (deși e enervant de urmărit semnalul pe 4 pagini), cred că înlăturarea lui C4 ar întrerupe și semnalul pt. FX SEND.

Cel mai simplu ar fi să înlături potențiometrul de mixaj (VR1 de pe pagina 4) și să scurtcircuitezi pad-urile unde erau pinii 2 și 3.

Link to comment
Share on other sites

CU footswitch normal nu face. Se intampla cand trec de la clean la OD2.

Sa detaliez putin.

Cum am spus folosesc 4 cable method cu un GT8. Am setate asa: pe 1 drive - 2 clean - 3solo. De la clean la drive (oricare ar fi el 1 sau 3) pacane ca si cum ar fi volumul foarte mare si scoti mufa din chitara. De pe drive pe clean nu pacane in schimb tonul clean se cupleaza cu un mic fade in.

Am incercat cam toate setarile posibile pe GT. Ideea e ca am cantat la Constanta. Din lipsa de spatiu, nu mi-am dus headul cu mine. Am solicitat in rider un head Marshall care o fi el. Ei bine nu a pacanit cu ala. Nu stiu sa spun ce model era.

Ca si precizare. Amandoi chitaristi din Pandora folosim aceleasi headuri. Identice. La un moment dat eram 1:1 Ibanez - GT8 - Marshal.

Ce pot sa spun sigur e ca nu e headul defect sau GT-ul. Pur si simplu nu se pupa. Si ma scoate din minti.

Ok, solutia ar fi sa trec pe "shoricei". Imi e mult mai comod asa. GT, amp control, efecte etc.

Nu am sample. O sa fac o inregistrare.

Link to comment
Share on other sites

Dau aici o propunere de modare la intrarea in etajul final (pag 3 din pdf). Poti adauga 2 jack-uri pentru acest loop serial (varianta mai simpla) sau poti deconecta jack-urile de la loop-ul paralel si sa le folosesti pe acestea insa atunci trebuie sa tii cont de firele de la contactele "normal-inchis" si sa le lipesti.

 

Important!!!

 

Insa inainte sa te apuci sa faci ceva, ar fi bine ca propunerea sa fie vazuta si sa aiba girul colegilor mai experimentati (cel putin in ceea ce priveste amplasamentul loop-ului).

 

Chiar daca te apuci de lucru, nu vei strica nimic, dar e mai bine sa ai si alte pareri.

marshall_vs100r_100w p3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Poti sa scoti rezistenta R1 de pe cablaj si cuplezi firele "calde" de la jack-uri in locul ei. Apoi montezi rezistenta in afara cablajului in locul scurtului dintre mufele jack. In felul asta nu modifici functionarea atata timp cat nu introduci in mufe cablurile de la efecte.

Link to comment
Share on other sites

am folosit acelasi sistem ca si colegu`, are intarziere la schimbat canale iar pe langa pocnitura respctiva ai si un volume fade in, pe orice amplif cu loop serial am incercat nu apar simptomele astea, de-aici deductia ca nu se pupa cu paralel loop.

 

ai incercat si pe ALT amplif cu loop paralel? mie mi se pare ca nu are legatura cu topologia buclei de efecte ci o problema de proiectare in ampul tau, pt situatia data de GT8.

asa la o prima vedere,.. pune o rzistenta de 500k- 1Mega, de la terminalul din stanga al lui c1 (220n - unde vin si D1.D2) , la masa (pagina 4). posibil sa ramana C1 incarcat......

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ai incercat si pe ALT amplif cu loop paralel? mie mi se pare ca nu are legatura cu topologia buclei de efecte ci o problema de proiectare in ampul tau, pt situatia data de GT8.

asa la o prima vedere,.. pune o rzistenta de 500k- 1Mega, de la terminalul din stanga al lui c1 (220n - unde vin si D1.D2) , la masa (pagina 4). posibil sa ramana C1 incarcat......

 

 

Merci, am sa incerc asta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din pacate fara nici un rezultat..

"pacanit" este clar ca ai componenta continua " mare " / diferenta de potential ce se descarca/incarca la comutare .Cum ai primit sfatul intr-un post anterior ,un rezistor in paralel ce sa descarce condensatorul de "trecere" ar trebui sa reduca acest efect nedorit.

Trebuie verificat daca procesorul are sau nu are pe iesiri componenta continua .trebuie cumva egalizate potentialele ....

 

 

Ai putea folosi o pedala de volum ca sa reglezi balansul dintre doua "canale" in acest mod sigur nu mai ai "pacanit " .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@bach... mai incearca ceva... la fiecare cablu, la mufa de iesire, adica mufele pe care le infigi la send de la amp si procesor, le domontezi, si legi cate o rezistenta de 10-20 k in paralel (de la firul cald la masa). s-ar putea sa ai nevoiie doar de un cablu de genul asta: faci unul, il incerci pe rand la cate o iesire sa vezi daca dispare fenomenul nedorit. daca persista, il faci si pe al doilea.

sau folosesti doua buffere, cate unul pus la fiecare intrare .

vezi ca e un buffer dublu la vanzare la mica publicitate.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.