www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Dintre Combo Si Amplificator?


Guest Vlad Marian
 Share

Recommended Posts

Guest Vlad Marian

Cum spune si titlu, care sunt diferentele dintre combo si amplificator pentru o chitara electrica? Si care ar fi mai practic pentru un incepator?

Link to comment
Share on other sites

Guest kyuslauten

Cum spune si titlu, care sunt diferentele dintre combo si amplificator pentru o chitara electrica? Si care ar fi mai practic pentru un incepator?

Intrebarea e gresita...amicii nostrii fundamentalisti de pe forum te vor manca de viu...cauta putin pe net si reformuleaza intrebarea. Edited by kyuslauten
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Marian

Presupun ca trebuia sa mentionez ca am abia o luna de cand m-am apucat de chitara electrica si inainte de asta nu am mai interactionat in niciun fel cu orice este legat de chitara. :))

Link to comment
Share on other sites

In principiu combo = amplificator + difuzor in aceeasi cutie. E un fel de 2 in 1.

Amplificatorul separat (sau 'head') nu include si difuzorul pe care ai sa il intalnesti sub denumirea de 'cabinet'. Deci practic doar cu amplificatorul nu ai ce sa faci.

 

Un combo poate fi chel (clean) sau poate avea si ceva efecte (distors, overdrive, reverb, etc). Daca esti incepator ia-ti un combo care sa aiba un minim de efecte. Daca nu, va trebui sa investesti ulterior in niste pedale.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Marian

Raspunsu' lui Mr. Vintage ii cel mai bun. Un combo are si un canal de distors(dealea cu "gigi") si poate un reverb pe acolo,equalizer, daca iti iei mai avansate putin si delay, wah-wah, tot felu' de efecte. Un amplificator, nu. Ii doar o boxa.

 

Asta vroiam sa aud,multumesc!

 

Acum o alta intrebare, cum de curand mi-am achizitionat o chitara electrica, prin urmare imi trebuie si un combo,insa bugetul e limitat ca trebuie sa cumpar si tot felul de accesorii.

Sper ca nu fac reclama. Care este mai potrivit pentru un apartament?

 

http://www.soundcreation.ro/combo-si-cub-uri-de-chitara-cid433_1850/laney-lx12-id6689.html

 

http://www.soundcreation.ro/combo-si-cub-uri-de-chitara-cid433_1850/fender-frontman-10g-id4523.html

Link to comment
Share on other sites

Asta vroiam sa aud,multumesc!

 

Acum o alta intrebare, cum de curand mi-am achizitionat o chitara electrica, prin urmare imi trebuie si un combo,insa bugetul e limitat ca trebuie sa cumpar si tot felul de accesorii.

Sper ca nu fac reclama. Care este mai potrivit pentru un apartament?

 

http://www.soundcrea...x12-id6689.html

 

http://www.soundcrea...10g-id4523.html

 

ambele sunt jalnice. In suma asta poti gasi Roland MicroCube folosit pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Marian

ambele sunt jalnice. In suma asta poti gasi Roland MicroCube folosit pe forum.

 

Ideea era ca vroiam sa-mi cumpar toate accesoriile deodata si de la magazinul acela. Insa mi-a facut o proba la Laney in magazin cu chitara mea si suna destul de ok,bine cunostinte mari nu am eu, dar se auzea destul de bine...

Link to comment
Share on other sites

Asta vroiam sa aud,multumesc!

 

Ai auzit greşit. Uite, de-asta e aiurea să dai răspunsuri idioate, Iulian, lumea începe să te creadă.

 

Pentru a te face auzit cu o chitară electrică, ai nevoie de două elemente, un amplificator şi o boxă. Amplificatorul amplifică semnalul primit de la chitară, iar boxa îl redă. Unora li s-a părut bună ideea de a le pune pe amândouă într-o cutie, din diverse motive. Rezultatul se numeşte "combo". Ai o singură cutie care are atât amplificator cât şi boxă (cabinet). Acum, alăturarea asta nu este mereu pe placul utilizatorului, de exemplu, e mai uşor de cărat doar amplificatorul, dacă ai o boxă la destinaţie, aşa că există şi variante separate. Ca şi denumiri uzuale, amplificatorul, separat de boxă, se numeşte head, iar boxa, separată de amplificator, cabinet. Nu are legătură cu numărul de efecte, tipul acestora, gigi sau alte nebunii. Fiecare producător dotează headul sau combo-ul cu ce doreşte el.

 

Exemple:

Head

Cabinet

Combo

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

daca deocamdata nu prea iesi din casa, si ai vrea sa si cruti urechile vecinilor/parintilor, iti recomand sa renunti la ideea de combo si sa-ti iei o interfata usb si sa folosesti simulatoare de ampuri software si efecte. o sa scoti un ton de sute de ori mai bun cu asa ceva, printr-o pereche de casti, decat bagat intr-o tigaie de combo ieftin.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

daca deocamdata nu prea iesi din casa, si ai vrea sa si cruti urechile vecinilor/parintilor, iti recomand sa renunti la ideea de combo si sa-ti iei o interfata usb si sa folosesti simulatoare de ampuri software si efecte. o sa scoti un ton de sute de ori mai bun cu asa ceva, printr-o pereche de casti, decat bagat intr-o tigaie de combo ieftin.

fara a mai pomeni de faptul ca asa ai sa iti faci o idee clara despre ce face fiecare efect ,cam ce gen de amp si/sau pedale vei dori sa folosesti pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsu' lui Mr. Vintage ii cel mai bun. Un combo are si un canal de distors(dealea cu "gigi") si poate un reverb pe acolo,equalizer, daca iti iei mai avansate putin si delay, wah-wah, tot felu' de efecte. Un amplificator, nu. Ii doar o boxa.

Cel mai aberat raspuns de pe forum,prietenii stiu de ce..... :w00t:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

"Combo" vine de la "combination", adica difuzorul/difuzoarele sunt in aceeasi cutie cu amplificatorul. "Head" inseamna amplificatorul singur fara difuzor (boxa), sau "cabinet" in engleza, I se spune asa pt ca deobicei este asezat peste boxa separat, ansamblul numindu-se in acest caz "stack". Amplificatoarele pot fi pe lampi "valve amps" sau "tube amps", sau pe tranzistori/circuite integrate adica "solid state" si care pot fi digitale (mai noi) sau analogice (tehnologie care vine ca si cea pe lampi mai de demult). Mai sunt cele hibride "hybrid amps", adica o combinatie de valves/tubes si solid state. In acest caz fie preamplificatorul/arele sunt solid state si etajul de putere pe lampi, sau invers. Amplif-urile pe lampi sunt cele mai apreciate (aici e mult de spus, te poti documenta si singur de ce), dar celelalte vin tare din urma si opinia mea este ca noile tehnologii digitale au redus si reduc enorm diferenta. Puristii nu vor fi de acord cu mine, dar chiar daca si eu sunt un adept al amp-urilor pe lampi, trebuie sa recunosc ca diferentele se reduc dramatic. Vezi Blackstar ID:60 TVP. Sper ca ti-a fost de ajutor. Daca am spus si prostioare, rog iertare. :) Am vrut doar sa ajut. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cum spune si titlu, care sunt diferentele dintre combo si amplificator pentru o chitara electrica? Si care ar fi mai practic pentru un incepator?

 

Cumperi la 150-200 LEI orice "combo" second-hand de 10-20W si este extraordinar ptr stresat pe toti din jur pana o sa inveti cate ceva la chitarta .Asta doar ca sa ai bucuria de a face zgomote "electrice" eventual si efecte ... deoarece nu ai nevoie de amplif ca sa exersezi ,sa inveti .

Link to comment
Share on other sites

Cum a spus și cineva mai sus recomand o interfațã usb adicã placa audio pe usb. :-) cu intrare dedicata de chitara gen ugm96. Sunt și de la behringer mai ieftine. Și pe forum sh. Instalezi pe calculator programe gen amplitube th2 sau guitar rig și îți faci de cap. Poți canta și cu backing asa ușor, te poți și înregistra, poți învațã ce efecte îți plac ce ampuri preferi. Plus ca sunt preseturi în program și pe net ca sa suni ca artiști consacrați.

 

Sent from my HTC One X using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.