www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Mesa V1 Bottle Rocket


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

E fain ca e mic si merge direct pe pcb. Nu e nici exagerat ca pret. Eu voi folosi unul de prin garaj.

 

Nu vreau sa fac recomandari si nici sa dau sfaturi . Considerati ca pe nota bene : Nu folositi DC la filamente . "Prietenii stiu de ce "

Putem intra si noi intre prieteni si sa ne spui de ce? :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As avea si eu o intrebare: ce transformator ar trebui sa folosesc? Pot folosi unul cu primarul de 220v si secundarul de 12v pe care sa-l montez invers?

 

trebuie sa iei unul care are aceeasi impedanta in secundar cu cel pe care il ai de la retea la 12v , cu care intri in pedala. asta daca vrei sa obtii tot 220 v dupa cel pus invers. ca sa fii sigur, traful pus invers trebuie sa fie identic constructiv - tole, sarma, putere, spire cu cel din sursa AA. fa test inainte... pana nimeresti tensiunea dorita sau faci dublr de tensiune , apoi stabilizezi cu un lm 783 si un filtru pi cu bobine. e destul de tricky sa faci pedala cu zgomot zero.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Curentul continuu nu a omorit nici o lampa pina acum. Si firmele mari folosesc alimentarea filamentelor in CC ,schema de mai jos este doar un exemplu,daca aveti rabdare o sa gasiti multe. Stiu ca se va spune ca alimentarea filamentelor schimba sunetul,e subiectiva treaba asta,daca faci o proba cu doua ampuri,nu prea stii care are alimentarea in CC sau CA Din experienta va spun ca acea pedala( e de fapt un canal de superlead) o sa faca ,ca toti dracii daca nu aveti traseu bun de masa si filamente. Am construit si eu ceva foarte asemanator de multe ori,cu filamente in CC sau in CA ,va spun ceva mare atentie la trasee!! In CC aveti sanse sa nu aveti hummm In ziua de azi cam toate ampurile high-gain au macar primul tub cu filamentul in CC daca nu tot preul,cam toate ampurile care au tuburile din preu alimentate in CC ,au zgomotul mult mai mic decit cele cu filamentele in CA, Alegerea este a voastra Uite si un link cu ecc83/12ax scrie clar si citet ca se pot alimenta in CC sau CA

 

http://www.drtube.com/schematics/marshall/dl20-60-02-iss5.pdf

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/093/1/12AX7.pdf

 

 

Prin 1920 cind au aparut tuburile ,nu prea exista CA,initial tuburile au fost alimentate la filamente cu CC ,pina prin anii 48..50 multe retele de electrificare ereau tot de CC la 110..120V,au fost fabricate milioane de aparate radio cu alimentare universala,cele care aveau tuburi din seria U,CL,etc.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Putem intra si noi intre prieteni si sa ne spui de ce? :D

Catodul nu emite electroni pe intreaga suprafata . Daca se lucreaza cu semnal simetric si amplificari mari , chestia asta genereaza ceva probleme in domeniul frecventelor medii superioare - inalte . Dar cu riscul ca ma repet ,fiecare face cum considera.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la unul din acesta: http://www.tme.eu/ro...el/tszz12007m/#

 

Daca bugetul nu e foarte strans cred ca e mai recomandat un transformator de alimentare construit special. Eu, ultima oara am comandat un transformator toroidal cu secundare 2x6,3V si 1x220V si m-a costat in jur de 80 de lei (cu circa 1-2 ani in urma.... :D ). Sigur, e ceva mai mult decat doua traf-uri d-astea mici dar, daca permite bugetul proiectului... ;)

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca ajuta la brum faptul ca i-am facut suprafata de masa mai mare, sau daca e in cutie metalica nu mai conteaza?trasee+masa.pdf

Inainte sa fac cablajul m-am pus sa fac o verificare a traseelor. Am gasit o greseala in pdf-ul ce l-am postat, sper ca nu s-a apucat nimeni sa lucreze dupa el. Atasez fisierul corectat si scuzati eroarea. trasee+masa.pdf

 

Precizez inca o data, doar suprafata masei s-a modificat, in rest e lucratura ratzei_sb ( :respect: ). Corespunde si amplasamentul pieselor, tot.

Eu inca astept soclurile, dar intre timp voi face cablajul si voi asigura stocul de piese.

Florine, tu in ce stadiu esti? Guitar whisper, tu?

Mai subscrie cineva la diy pedala? :D

Edited by transilvanpop
Link to comment
Share on other sites

@transilvanpop, traseul de masa al lui ratza_sb era cel corect, cu mentiunea ca trebuie facut la fel si pentru sectiunea de alimentare (vezi foto atasata) , cu trasee separate, de potential egal. cu trasee pline, cablajul face parte din categoria "merge si asa", doar ca e posibil ca pe langa semnalul util, sa prinzi si Romania 1, AM . no offence ;)

post-19049-0-58630400-1376557113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hmm, sa inteleg ca la lampi nu merge chestia "mai multa masa = un mai bun ecranaj"? Intreb pt ca sunt novice. Incerc si eu marea cu degetul.

 

pai nu e vb de lampi , AO sau tranzistoare. e un montaj analogic cu amplificare mare. daca ar fi fost digital, faceai invers, masa cat cuprinde. tu cand ai refacut cablajul ai format cel putin 3 bucle de masa - coltul din stanga sus, dreapta jos si centru - jos. mai poti umple restul cablajului gol cu "masa" dar aceasta trebuie sa aiba legatura doar intr-un singur punct, cu cel central de masa.

pur si simplu trebuie facut cum l-a proiectat ratza_sb.

Edited by sorin65
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bucla de masă nu înseamnă un traseu care are formă de buclă, ci un circuit electric. E vorba de cum circulă curenţii. Dacă doi curenţi se unesc într-un punct pe acelaşi traseu nu e o problemă, atîta timp cît respectivul punct nu e folosit ca referinţă pentru altceva. Altfel, potenţialul referinţei variază în funcţie de ce trece pe acolo şi apar brumul şi/sau oscilaţiile. Sursa asta nu e aşa de pretenţioasă, fiind liniară. Masa se ia de pe ultimul condensator de filtraj, fiind locul cu cele mai mici variaţii de tensiune. Ei, în cazul planului de masă, nu mai ai control asupra curenţilor, care vor circula pe cea mai scurtă cale către sursă.

 

Masa e cea mai problematică în orice circuit, fie el analogic sau digital (caz particular de analogic). Asta se întîmplă fiindcă de acolo pleacă electronii, nu dinspre plus. Se fac tot felul de măgării, cu mase zonale, referinţe compensate etc. Da' aici intrăm pe alt tărîm.

 

Ca să fie mai uşor de înţeles: bucla de masă e fenomenul care apare cînd faci un duş fierbinte, iar pe consoartă o apucă spălatul vaselor (moment în care îţi aduci aminte de rudele ei apropiate).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Are cineva, cumva 2 socluri in plus? :) A le mele nu se potrivesc pe cablaj. Le platesc sau daca vrea cineva ii dau 2 socluri de-ale mele la schimb. Si mai am o intrebare: Dintre cei care vor sa construiasca acest efect foloseste cineva piese "speciale" (rezistente carbon compozit s.a.m.d)? Daca da ar fi interesant sa auzim care e diferenta intre 2 pedale la fel cum vrea @ggg :respect: sa faca cu cele 2 amplificatoare construite de el.

Link to comment
Share on other sites

Singura chestie ii ca am desenul cu cablajul dela scos pe folie dinacea "speciala" (adica scumpa) si n-as mai vrea sa mai iau inca o coala, nu de alta da e criza :).

Pe ce naiba l-ai printat, pe hîrtie foto? Ia un junghi de revistă cu coli lucioase, gen FHM sau Playboy şi printezi pe alea. Bine, nu zic să rupi din revistele menţionate, ci să fie foile la fel.

Link to comment
Share on other sites

=)( el a cumparat o folie zice-se pt cablaje, carre e vreo 10 lei coala. =)) orice centru de print iti printeaza laser pe o coala identica la 2-3 lei -)

oricum il costa rambursul cat 3 coli " tzeapa, sau 10 folii deja printate quality sau cat un cablaj realizat profi.

bte: poate sa printeze e fata opusa alta varianta de cablaj

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Are cineva, cumva 2 socluri in plus? :) A le mele nu se potrivesc pe cablaj. Le platesc sau daca vrea cineva ii dau 2 socluri de-ale mele la schimb. Si mai am o intrebare: Dintre cei care vor sa construiasca acest efect foloseste cineva piese "speciale" (rezistente carbon compozit s.a.m.d)? Daca da ar fi interesant sa auzim care e diferenta intre 2 pedale la fel cum vrea @ggg :respect: sa faca cu cele 2 amplificatoare construite de el.

Pt cine este interesat sa faca asemenea comparatii donez un set complet de componente (in conformitate cu montajul original - dar mai putin partea de alimentare ) plus doua tuburi Mullard 12AX7 Reissue , noi,noute .

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.