www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alt Cabinet "de Casa".


impaiatu
 Share

Recommended Posts

eu sunt la prima colaborare. prima data cand am fost la ei aveau mostra, dar nu puteau aduce o placa. a doua oara, la interval de 4 zile, s-a putut aduce o placa, dar nu respecta termenul de livrare.

am vrut neaparat placaj de mesteacan, am vazut ca asta foloseste si Mesa la cabinetele lor (Marine Grade Baltic Birch Cabinet)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt cam nedumerit, pana la urma, cu materialul ideal pt. cabinete sau combo-uri.

Am vazut ca Fender face Mustangurile (cel putin 1 si 2) din pal de aceeasi calitate ca cel ales de mine.

Deasemenea am vazut ca Mesa se lauda ca face cabinetele din mesteacan de nustiucare. Totusi, cand vine vorba de custom pt. clienti importanti, le face din tot felul de esente nobile, cu fibra frumoasa si la vedere (neimbracate in tolex).

Si nu numai Mesa.

Urmatoarele le voi face din lemn de cuc tintat si le voi pune sigla "Messaround".:)

Edited by impaiatu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi, dupa mai multe incercari si stoarceri de creieri, am finalizat si grafica siglei care va impodobi cabinetul. De fapt sunt doua variatiuni pe aceeasi tema si am preferat sa le dau asa spre executie. Vor fi facute din metalex, o combinatie de argintiu cu negru.

Tot astazi, dupa ce am aflat si costul acestor sigle, am putut sa trag linie si sa fac o socoteala a cheltuielilor totale.

Deci, costul pe bucata cabinet este de 120 de lei, ceea ce nu e rau deloc. Cu difuzor cu tot ma duce la 520 de lei, ceea ce e ceva mai putin de 550 de E.

Nu poa' sa se auda atat de prost incat sa nu merite, zic si eu. Daca totusi se intampla asta, vor fi ajunge niste "look alike cabinet" cotete de gaini. Confort 1 sporit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16032013173_zpse4e0f160.jpg

Aleluia si-un praz verde. Suruburile "torban" fixate beton, panza intinza tambal pe fatada si panoul fixat in cutie. DEFINITIV cu silicon adeziv 22kg forta/cm patrat. Deasemenea toate marginile intarite cu acelasi silicon. Poza inainte de vopsirea acestuia.

16032013172_zps31ce2488.jpg

Detaliu.

15032013166_zps1adc2665.jpg

Fatada, inca fara sigla.

16032013174_zpsdda092cf.jpg

Sapetele cabinetului cu sigla in forma simplificata si tipul difuzorului ce va echipa utilaju'.

16032013175_zpsdae075fe.jpg

16032013176_zps1a2d3662.jpg

Textura spatelui nu apare in poza dar sunt multumit maxim de cum arata si se simte.

Cam atat pt. azi. Ramane sa astept in continuare accesoriile si difuzorul.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De unde ai luat material pentru fata ?

De la Obor, din Bucuresti. Sunt multi cu "metraje" p-acolo. Asta era langa cel cu imitatia de piele.

Am luat un metru din materialul asta care arata foarte bine, fibra destul de groasa dar fara a avea o tesatura deasa.

Material declarat ca fiind dedicat acestui scop am comandat de pe un sait. Il voi folosi la cabinetele ce le pun la vanzare pt. vanzare.

Si ca tot am adus vorba de asta, m-am gandit ca, in cazul in care produsul final place si suna bine eventualilor cumparatori, 220 de lei n-ar fi mult sa cer.

Dati-va si voi o parere.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai facut ceva ca lumea sa ceri mai mult si sa nu o dai la pomana . Daca ceri mai mult si nu se vinde asta e , ai un cabinet foarte fain . Nu o da la pomana e singurul meu sfat .

Faza e ca nu fac unu singur ci 5. Asta pt. ca, dupa cum am spus, e mai ieftin cu gramada; foaia de pal nu voiau sa-mi dea decat intreaga, asa ca am taiat pt. cinci bucati. La transportul accesoriilor imi lua mai mult curierul decat faceau ele, etc.

M-am gandit ca pretul asta imi va acoperi cheltuielile si-mi ramane si de o ciunga.

Calitativ vor fi exceptionale, fara sa vreau sa ma laud. Stiu ce fac. Nu stiu cum vor suna, asta e alta problema. Ramane de vazut.

Link to comment
Share on other sites

Un avantaj f mare al cab-urilor din placaj vs PAL este greautatea mai mica. Pentru cei care cinta live si isi cara singuri sculele e MARE diferenta, trust me. Nu pot sa spun ca am auzit acelasi cab din PAL vs placaj sa zic care suna mai bine, dar toate cab-urile de placaj pe care le-am auzit ("de firma" - Mesa, Marshall, CAE) sunau mai bine decit cele de PAL facute artizanal de diversi mesteri de pe-aici.

Ai lucrat excelent, cred ca merita sa dai un ban in plus pt placaj. Eu asa as fi facut in mod cert.

Link to comment
Share on other sites

Un avantaj f mare al cab-urilor din placaj vs PAL este greautatea mai mica. Pentru cei care cinta live si isi cara singuri sculele e MARE diferenta, trust me. Nu pot sa spun ca am auzit acelasi cab din PAL vs placaj sa zic care suna mai bine, dar toate cab-urile de placaj pe care le-am auzit ("de firma" - Mesa, Marshall, CAE) sunau mai bine decit cele de PAL facute artizanal de diversi mesteri de pe-aici.

Ai lucrat excelent, cred ca merita sa dai un ban in plus pt placaj. Eu asa as fi facut in mod cert.

Corect tot ce spui; am calculat greutatea celor pe care le fac acum si vor iesi mai grele cu 5 kg. fata de modelul dupa care m-am luat., asta cu un dif de 4 kg (nu stiu cat are diful cabinetului original) Greutatea in plus provine si de la elementele suplimentare pt. rigidizarea cutiei, siliconul dat "a prost"...

Oricum, ceva mai greu totusi. Am ales totusi sa lucrez cu pal pt. ca daca Fender Mustangurile suna bine (mie cel putin imi place) si sunt din pal...... poate si astea vor suna bine.

Link to comment
Share on other sites

intr-un final a ajuns si placajul meu, taiat la dimensiuni si deja arata foarte bine.

prima poza este Mesa, a doua este Marshall.

maine le duc la lipit si in week-end sper sa pot lipii pielea ecologica pe el. voi revin cu poze si dupa ce sunt asamblate/lipite.

Edited by Airhead
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sunt dimensiunile, le-au pus cei de la Holver cand le-au taiat.

cand am ajuns acasa am observat ca pentru Mesa nu am back, desi in schita ta era o parte libera destul de mare pe care pot sa o folosesc ca open-back, dar nu am primit-o de la Holver.

Man, mii de scuze, eu am gresit si am uitat sa trec numarul corect de bucati. In seara aia am verificat schita dar.....:(

Acum mi-a sarit drept in ochi gresala.

Nasol e ca nu ti-au dat restul de material, pt. ca intradevar era o bucata destul de mare acolo.

Foloseste piesa existenta ca fata iar spatele ramane ori sa recuperezi restul de la ei ori sa-l faci din altceva.

Mie mi-au taiat niste piese cu 3 mm mai mari si a trebuit sa ma duc din nou la ei si sa le las si de bere.

Politica firmei este sa verifici piesele la livrare dar cine are rabdare?!

Link to comment
Share on other sites

Eh, tai din portia ta de bere si ajungi la dimensiunea corecta. Ce sa-i faci? "Meseriasii" astia ...

Personal am convingerea ca nu vor suna rau. Am facut si eu un combo hibrid DIY, tot pe PAL, si nu am ce sa-i bag de vina, crapa de nu-i adevarat. Cand il termin ma prezint si eu cu el pe forum.

Bafta si la clienti!

Edited by transilvanpop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au inceput sa vina "acaretele". :D

21032013181_zps62c3635e.jpg

21032013182_zps4be54ee8.jpg

21032013183_zps603d2bb1.jpg

Primul sosit, ambalat cu simt de raspundere de cei de la MC Musical. Multumesc.

Mi se pare urias.

21032013184_zpsd50843d9.jpg

Am avut putine emotii cand l-am asezat la locul lui dar s-a potrivit perfect. Gaurile le-am data dupa specificatiile de pe saitul Celestion.

21032013185_zps30154f54.jpg

Cam asa arata nerabdarea in forma ei cea mai pura.

Good bye 8" speaker and never come back.

Diferenta este imensa, n-avea cum sa fie altfel.

De cum suna cabinetul asta fata de altele, nu-mi dau seama pt. ca nu sunt cunoscator, dar oricat de prost ar suna comparativ cu altele, tot bine imi suna mie.

Maine il definitivez si vin cu alte poze.

Intre timp mai zdrangan vreo doua ore. S-a cam ales prafu de programu' meu de azi.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E f bine ca esti multumit, dar daca as fi apucat sa iti raspund la timp te-as fi sfatuit sa iei aproape orice altceva in afara de G12K100 :) E un difuzor f bun, dar are niste particularitati, una din ele e ca are extrem de mult bas, ceea ce pt acasa poate fi un pic delicat. Imi inchipui ca diferenta fata de un difuzor de 8 inchi e uriasa.

Link to comment
Share on other sites

Au inceput sa vina "acaretele". :D

21032013181_zps62c3635e.jpg

21032013182_zps4be54ee8.jpg

21032013183_zps603d2bb1.jpg

Primul sosit, ambalat cu simt de raspundere de cei de la MC Musical. Multumesc.

Mi se pare urias.

21032013184_zpsd50843d9.jpg

Am avut putine emotii cand l-am asezat la locul lui dar s-a potrivit perfect. Gaurile le-am data dupa specificatiile de pe saitul Celestion.

21032013185_zps30154f54.jpg

Cam asa arata nerabdarea in forma ei cea mai pura.

Good bye 8" speaker and never come back.

Diferenta este imensa, n-avea cum sa fie altfel.

De cum suna cabinetul asta fata de altele, nu-mi dau seama pt. ca nu sunt cunoscator, dar oricat de prost ar suna comparativ cu altele, tot bine imi suna mie.

Maine il definitivez si vin cu alte poze.

Intre timp mai zdrangan vreo doua ore. S-a cam ales prafu de programu' meu de azi. :)

 

 

am si eu 2 difuri dalea noi luate :D

 

au meritat cu varf si indesat banii

 

 

mi se par perfecte pt tot, fara medii exagerate, foarte boomy, sunt super

 

99dB spl

 

buna alegere

 

 

mie in cab 2 x 12 facut din brad de un user de aici, open back, imi suna a closed back :lol: cu difurile alea

 

cum zice dass, au mult bass si sunt fat sounding de ai impresia ca e closed sau semi

Link to comment
Share on other sites

@Mike; o sa dureze ceva pana pun o inregistrare. Eu nu am cu ce sa fac treaba asta dar am vorbit cu cineva la un studio, astfel o sa iasa ceva relevant.

Q Dass101; din pacate asta era singurul difuzor disponibil, celelalte dura o vesnicie sa le aduca. Nu sunt cela mai rabdator om din lume asa ca l-am luat p-asta. Ce putea fi rau la el?! Si nu e, mai ales ca l-am luat in perspectiva faptului ca ne apucam (eu si prietenii mei) sa zdranganim intr-o sala care e in curs de amenajare(adica aruncam tot din ea).

@Razvan S. banuiesc ca tu le-ai scris pe sait acel mesaj si chestia asta mi-a intarit convingerea ca nu gresesc daca-l iau.:)

 

Pe un alt forum, cineva spunea ca la o astfel de modificare, preseturile din Mustang vor trebui si ele gadilate pt. ca profunzimea basului la un dif. de 12" e diferita mult de cea a unuia de 8". Doh.:) Mie n-a facut sa-mi placa acest lucru. Am mancat niste riffuri stricate si-acum ragai a Metallica. Da' ragai mai bine, parca.:)) Sunt putin cuprins de bucurie. De la un lucru marunt, practic. E bine.

Link to comment
Share on other sites

Gata. Am cantat, ne-am distrat, ne-am intristat (merci Mike), ...alea, alea..., a venit vremea sa mai si ctitorim si sa ne luam gandu' de la traiu zilnic.

Cu alte cuvinte, azi mi-au venit si ultimele accesorii pt. cabineturi asa ca am luat ciocanu si am batut ultimele cuie la maghernita mea.

Pozne:

22032013186_zps3a458c9e.jpg

Legaturil pt. intrarea din cabinet si iesirea pt. legarea unui alt cabinet in paralel.

22032013192_zpscd32e44d.jpg

22032013193_zpsc3c226e5.jpg

Spatele cabinetului. N-am gasit saibe negre si le-am luat p-astea de alama spunand ca le voi schimba dar mi se pare ca arata foarte bine si da un farmec anume. Deci asa vor ramane. Coltarele se petrec peste placa din spate, asa ca va fi nevoie sa le dau jos la o eventuala scoatere a ei.

22032013188_zps3ba524c0.jpg

Maghernita in stadiul final. Coltarele sunt metalice dar nu vin chiar perfect, ceea ce m-a cam enervat.:/

22032013198_zpsd9162304.jpg

Sigla din metalex. Daca tot facut o mica productie de serie, am zis sa concep si o marca proprie. Am facut-o in doua variante iar cea de fata e una din ele. Aici treaba e putin cam delicata fiindca nu stiu daca am reusit sa redau clar ce a vrut sa spuna poietu'. In cercul meu de prieteni, putin peste jumatate s-au prins ce inseamna. Dati-va cu parera, va rog, si spuneti ce credeti ca reprezinta sigla.

22032013197_zpsaa81b5ae.jpg

Cam asa arata noul meu dispozitiv de enervat vecini.

Multumesc pt. atentie, la revedere. :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Aici treaba e putin cam delicata fiindca nu stiu daca am reusit sa redau clar ce a vrut sa spuna poietu'. In cercul meu de prieteni, putin peste jumatate s-au prins ce inseamna.

Ți-am zis eu cã-i lung drumul de la producție la design? :)

Sunt trei probleme pe care le-aș sublinia, una de percepție și douã semiotice:

  1. Textul distorsionat (în douã feluri, pentru cã pare artificial condensat) cu spațiere zgârcitã => lizibilitate scãzutã.
  2. Din pricina distorsionãrii H-ul e pe cale sã devinã K.
  3. Bila pare scoasã din context pentru cã lanțul se terminã subit. Dacã acesta ar continua pânã la marginea spațiului plastic poate ar lãsa loc de impresia cã e prins de macara undeva "offscreen". Sau poți evoca aceeași denotație folosind un "agent" mai ușor de recunoscut și indentificat, precum un pumn sau ciocan.

 

Oricum, felicitãri pentru proiect! E bine gândit, lucrat cu precizie și sper sã-ți gãsești clienți.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ți-am zis eu că-i lung drumul de la producție la design? :)

Sunt trei probleme pe care le-aș sublinia, una de percepție și două semiotice:

  1. Textul distorsionat (în două feluri, pentru că pare artificial condensat) cu spațiere zgârcită => lizibilitate scăzută.
  2. Din pricina distorsionării H-ul e pe cale să devină K.
  3. Bila pare scoasă din context pentru că lanțul se termină subit. Dacă acesta ar continua până la marginea spațiului plastic poate ar lăsa loc de impresia că e prins de macara undeva "offscreen". Sau poți evoca aceeași denotație folosind un "agent" mai ușor de recunoscut și indentificat, precum un pumn sau ciocan.

 

Oricum, felicitări pentru proiect! E bine gândit, lucrat cu precizie și sper să-ți găsești clienți.

Asteptam nerabdator parerea ta. Sunt designer amator cu toate ca profesez si in meseria asta :)) Uneori imi iese dar o dau si in bara cateodata.

Ma bucur totusi ca te-ai prins rapid ce semnifica, deci sunt totusi pe drumul cel bun.

Din motivul evocat mai sus de catre tine, am facut desenul in doua variante. In cealalta inscrisul este doar "muscat" de catre bila si se intelege mai bine ce scrie. M-am "zgarcit" la spatierea literelor pt. ca am vrut ca textul sa para chiar lovit iar literele sa-si transmita asta. De asemenea m-am gandit si la faptul ca lantul e prea scurt dar...... .Foarte buna observatia ta dar inca odata; ma bucur ca n-ai zis ca e vreo ghiulea cu fitil.:))

Oricum, executia siglei este ireprosabila. In foto nu se vede ca totul este obtinut din linii foarte apropiate (ceva gen IBM) ceea ce-i da farmec.

P.S. Acum toti or sa stie ca-i o bila.:(

:))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Personal imi place ideea si cred ca e suficient de inteligibil logo-ul, adica nu m-as fi putut gandi la altceva decat ceea ce e. E drept ca nu am prins dintr-o privire ci a trebuit sa ma uit un pic, dar nu prea se poate gresi. As sugera totusi ca, pentru ca H-ul sa nu semene a K, curbura laterala dreapta sa fie identica cu curbura bilei. Spatiul gol unde H-ul nu se pliaza pe bila are tendinta de a sugera ca este un K, bila nu ar fi creat o asemenea amprenta.

Spor mai departe.

 

Apropo de coltare, cred ca ar fi bine ca, inainte sa imbraci lemnul, sa slefuiesti colturile cutiei astfel incat coltarele sa se aseze bine. De fapt probabil ca dupa prima lucrare te-ai gandit si tu la asta. Presupun ca ai luat coltarele la urma, cum ar fi facut majoritatea dintre noi. Totusi, arata bine de tot si ma gandesc ca si suna pe masura. Asteptam sound check-ul :D

Link to comment
Share on other sites

Personal imi place ideea si cred ca e suficient de inteligibil logo-ul, adica nu m-as fi putut gandi la altceva decat ceea ce e. E drept ca nu am prins dintr-o privire ci a trebuit sa ma uit un pic, dar nu prea se poate gresi. As sugera totusi ca, pentru ca H-ul sa nu semene a K, curbura laterala dreapta sa fie identica cu curbura bilei. Spatiul gol unde H-ul nu se pliaza pe bila are tendinta de a sugera ca este un K, bila nu ar fi creat o asemenea amprenta.

Spor mai departe.

 

Apropo de coltare, cred ca ar fi bine ca, inainte sa imbraci lemnul, sa slefuiesti colturile cutiei astfel incat coltarele sa se aseze bine. De fapt probabil ca dupa prima lucrare te-ai gandit si tu la asta. Presupun ca ai luat coltarele la urma, cum ar fi facut majoritatea dintre noi. Totusi, arata bine de tot si ma gandesc ca si suna pe masura. Asteptam sound check-ul :D

Cred ca am vrut sa fiu prea poet in ceea ce priveste acel logo. L-am facut asa(referitor la "K" ala) vrand sa sugerez dinamica literelor dupa lovitura. M-am gandit prea departe.

Cealalta varianta a siglei este mai aproape de ceea ce ai spus tu si FiveseveN, am sa pun o poza si cu ea.

Ai dreptate in privinta colturilor; trebuiau "tesite" mai mult pt. a se potrivi coltarele perfect. La urmatorul am sa fac treaba asta. Mai sunt cateva aspecte de ordin estetic ce ma deranjaza dar care le voi corecta la urmatoarele. Prototipul ramane la mine.

Primele coltare comandate sunt "patratoase" si nu mi-au mai placut. dar intre timp am dat un cabinet(trebuie doar sa-l construiesc :)) ) iar tipul(un bun prieten d'al meu) m-a rugat sa-i pun "patratoasele". E vorba de gusturi.

Merci mult pt. aprecieri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Întrebare: are importanta unde este spațiu liber la open-back, adicã sus sau pe laterale ?

As avea rãmase doua bucati de placaj si as face o combinatie între open-back si close-back, in sensul ca as avea o plãcuta de 95 mm pe care as putea sa o dau jos si as avea open-back si dacã o pun, am close-back.

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.