www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alt Cabinet "de Casa".


impaiatu
 Share

Recommended Posts

Ca idee, eu cam la asa ceva ma gandeam, dar poate gasesti o varianta si mai buna:

 

graphic1smn.jpg

Se pare ca m-am cam grabit, da' asta e. Arata cu mult mai bine decat desenul meu.

Poate data viitoare facem un "logo contest" p'aici.

Întrebare: are importanta unde este spațiu liber la open-back, adică sus sau pe laterale ?

As avea rămase doua bucati de placaj si as face o combinatie între open-back si close-back, in sensul ca as avea o plăcuta de 95 mm pe care as putea sa o dau jos si as avea open-back si dacă o pun, am close-back.

Eu nu cred ca are importanta. Daca am inteles bine, tu ai vrea sa pui "semi-spatele" in stanga sau dreapta cutiei in loc sa-l pui jos, asa cum se obisnuieste. Nu stiu insa daca spatiul care ramane dupa ce dai jos acea placuta de 95 de mm si-ar face treaba. MI se pare cam mic golul ramas.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca m-am cam grabit, da' asta e. Arata cu mult mai bine decat desenul meu.

Poate data viitoare facem un "logo contest" p'aici.

 

Pai ideea de baza e a ta. Eu doar am lungit putin lantul, am umblat un pic la forma H-ului si am pus doua reflexii pe bila. Deci copyright-ul iti apartine :D

Daca crezi ca ai nevoie de fisierul cdr pe care am experimentat, sa imi spui.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai ideea de baza e a ta. Eu doar am lungit putin lantul, am umblat un pic la forma H-ului si am pus doua reflexii pe bila. Deci copyright-ul iti apartine :D

Daca crezi ca ai nevoie de fisierul cdr pe care am experimentat, sa imi spui.

Merci frumos, man.

Fisierul nu-mi trebuie pt. ca imi este simplu sa execut modificarea aia.

Pana una alta ramane asa mai ales ca am inca trei logouri facute sub o forma mai clara (am sa pun o poza).

Link to comment
Share on other sites

25032013203_zps53ab4499.jpg

detaliu (prost) asupra executiei logoului.

25032013202_zpsee5fd5aa.jpg

Despre asta vorbeam. Nici al doilea nu e a "piece of work" dar cel putin e mai pe intelesul tuturor.

 

 

Cam asa ceva:

Inseamna ca am inteles bine. Ce spuneam eu e ca nu stiu daca fanta ramasa, cea de 95 de mm, este suficienta pt. ai da caracteristicile unui open-back.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dar care ar fi o dimensiune a capacului care sa dea aceste caracteristici ? sa acopere 2/3 din spatiu ?

Mai degraba cam jumatate din spatiu sau doar ceva putin mai mult.

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Guitar%20Cabinets/TransatlanticCABS/Transatlantic1x10-LG.htm

Eu mai am un combo open-back si este fix jumate din masuratoarea mea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma gandeam la un celestion tube 10"....e undeva la

125 Ron....e convenabil... :D

 

Recent am facut eu un cabinet cu Celestion Tube 10.

Vezi aici:

http://forums.rgc.ro/topic/82836-cabinet-1x10/

Iti recomand sa il faci closed-back.Sunetul este mai "gras" si mai profund.

 

Pe viitor am de gand sa fac un cabinet 1x12.Am facut si 2x12:

http://forums.rgc.ro/topic/71099-cabinet-2x12/

dar este destul de galagios.Stau la bloc si vecinii...

Trebuie sa fac rost de un difuzor bun pentru clean(incerc sa cant blues).Poate imi recomandati ceva.Chiar si second la un pret bun.

 

Cu stima,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Recent am facut eu un cabinet cu Celestion Tube 10.

Vezi aici:

http://forums.rgc.ro...6-cabinet-1x10/

Iti recomand sa il faci closed-back.Sunetul este mai "gras" si mai profund.

 

Pe viitor am de gand sa fac un cabinet 1x12.Am facut si 2x12:

http://forums.rgc.ro...9-cabinet-2x12/

dar este destul de galagios.Stau la bloc si vecinii...

Trebuie sa fac rost de un difuzor bun pentru clean(incerc sa cant blues).Poate imi recomandati ceva.Chiar si second la un pret bun.

 

Cu stima,

Florin.

 

Foarte fain..daca vrei sa faci un 2x12 te-as putea ajuta eu cu ceva..am o statie vermona veche..si vreua sa o vand..ori p piese..ori taota...Daca ai fi interesat zi-mi..e 2x12 si are si locas sus de traf..gen COmbo..:D

Link to comment
Share on other sites

Treaba cu difuzoarele astea e dificila tare. Am trei chitare acasa si, normal, suna foarte diferit cu fiecare in parte. Spun ca e normal pt. ca nu au aceleasi corzi, una e strat, celelalte au humbuckere dar una e LTD iar cealalta e....cum e. Sunt curios cum suna cu un amplif pe lampi. Vorbesc de proaspat construitul cabinet cu Celestionu' G12K 100.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta este mare intre majoritatea difuzoarelor Celestion, majoritatea au acel mid bump specific, dar cam atat au in comun. Cel mai bine e sa asculti sample-uri si sa te decizi la ce iti suna tie mai bine:

 

 

Multumesc Marius.Buna treaba. :respect: .

 

Cam greu sa ma hotarasc :facepalm:

Cabinetul 2x12,de care am vorbit mai sus,este cu Celestion Rocket 50 de la tine.Suna foarte bine in special pe drive.Pe clean nu am coiul necesar.In plus cabinetul este prea mare.Nu ca dimensiuni ci ca putere.Cu un amp pe tuburi de numai 5W vibreaza totul din camera :wee: .

Posibil sa conteze mult si amplificatorul.

Am sa ma mai documentez si am sa iau o hotatare.Vreau sa fac un cabinet 1x12 foarte bun.Amplificatoare cu tuburi mai am cateva.Daca va trebui voi mai face unul.Am capatat ceva experienta. :geek:

 

Cu stima,

Florin.

Link to comment
Share on other sites

M-am cam hotarat in privinta difuzorului:

http://www.mcmusic.r...2-t1220bwd.html

Ce parere aveti?

 

asa ceva am ales si eu pentru cabinetul meu, insa varianta facuta in UK (achizitionat de pe forum).

de dimineata am luat cutioarele asamblate, maine merg sa le rotunjesc laturile, sper ca duminica sa ma apuc de pus pielea ecologica pe ele.

am gasit si solutia pentru spatele la Mesa, o sa fac un open back si un close back, voi lipii doua bucati de placajul ramas.

cam asa arata acum cutioarele:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aseara am finalizat lucrarea, cabinetul de Marshall. sunt foarte incantat de ce a iesit, desi putea sa iasa si mai bine (sunt 2 locuri unde am taiat pielea prea scurt si a trebuit sa petecesc). suna foarte bine, cel putin pentru urechile mele.

revin maine cu poze.

Edited by Airhead
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

aseara am finalizat lucrarea, cabinetul de Marshall. sunt foarte incantat de ce a iesit, desi putea sa iasa si mai bine (sunt 2 locuri unde am taiat pielea prea scurt si a trebuit sa petecesc). suna foarte bine, cel putin pentru urechile mele.

revin maine cu poze.

 

Fain, as fi curios sa le aud, mai ales clona Mesa. Da un PM daca si cand s-ar putea asta. Spor in continuare !

Link to comment
Share on other sites

promisesem sa revin cu poze, dar a cazut netul acasa (RDS - firma serioasa).

dupa 4-5 zile de "probe" pot spune ca sunt foarte multumit de rezultat. nu stiu cum ar fi iesit daca as fi folosit un alt lemn, oricum combinatia placaj mesteacan + celestion greenback + head Variant suna foarte bine pentru urechile mele, am un ton foarte bluesy. il foloseam cu un VOX Satchurator in fata, dar am renuntat la pedala, momentan sunt foarte multumit de ton, am redescoperit placerea cantatului la chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo, man. Spune-mi, te rog, ai idee ce greutate are? Ma intereseaza in mod special cabinetul copiat de pe Mesa.

Sa fac o comparatie cu asta al meu din pal. Macar la greutate daca nu la tonul lor.

Saptamana viitoare voi sta cateva zile prin Brasov si ma batea gandul sa iau cutia cu mine si sa vedem diferentele dar o sa am prea multe acarete in masina si cred ca renunt. Vin cu treaba nu de placere.

Link to comment
Share on other sites

greutatea nu m-a interesat in mod deosebit, dar daca ai intrebat, o sa le cantaresc.

copia Mesa nu am reusit sa o finalizez, tb sa mai pun pielea si coltarele, capacele si este gata, nu cred ca imi ia mai mult de o zi sa il finalizez. de miercuri sunt in concediu 3 zile si vreau sa finalizez operatiunea.

daca ai timp si chef cand esti in Brasov, te astept sa vezi ce a iesit, mai ales ca ai contribuit semnificativ la proiect. :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.