www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Izolare Fonica


Vladympv
 Share

Recommended Posts

salutare,

 

s-a mai discutat subiectul in multe randuri din ce retin, pareri peste pareri, experiente personale , link-uri pe net etc :P

 

avand in vedere ca ma mut de la 1 martie si imi izolez fonic o parte a camerei care va deveni practice room/home studio sa zicem....(e un perete si un colt "taiat de un perete" - singurele bucati comune cu camera unui vecin (e o casa)) am cautat si eu solutii

am ajuns la firma de mai jos de unde am comandat materialele care au si un link cu informatie concisa si la obiect , poate va e util :)

 

http://www.details.ro/shop/cms.php?id_cms=13

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai e un perete lateral complet + un perete ce "taie" un colt al camerei...e vorba de o mansarda mai inalta

pentru partea asta doar acel HD foam - 13 mp - a costat 1103 lei parca.

 

mai costa apoi adezivul , rigispul, ceva silicon, vopsea , manopera...am renuntat la acel soundblock ca nu dau chiar concerte , am zis ca ii de ajuns si fara :)))

 

http://www.details.r...p?id_product=22

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

O roaba de bani cand puteai face la cel mult jumatate pretul cu polistiren normal sau expandat, rigips, profile de aluminiu, etc.

 

Ai dat o roaba de bani cand puteai sa faci bine mersi cu jumate banii aia.

 

In mare masura suma e si pt. ca e de la o firma care se ocupa "izolari acustice", materialele le puteai gasi mai ieftin la alte depozite de materiale de constructii sunt sigur de asta. Doar ca aia nu iti spuneau ca "asta e buna la izolari fonice" trebuia sa stii tu singur ce si cum.

 

Este o vorba care ii place mult lui Karpi, "prostia si domnia se plateste".

Cred ca, in caz unde nu exista deja, pe multi le ar place un thread cu materialele de constructii sau alte materiale care sunt bune la izolare fonica. Pentru dummies please, eu sunt praf cu termenele de constructie :)

Link to comment
Share on other sites

O roaba de bani cand puteai face la cel mult jumatate pretul cu polistiren normal sau expandat, rigips, profile de aluminiu, etc.

 

Ai dat o roaba de bani cand puteai sa faci bine mersi cu jumate banii aia.

 

In mare masura suma e si pt. ca e de la o firma care se ocupa "izolari acustice", materialele le puteai gasi mai ieftin la alte depozite de materiale de constructii sunt sigur de asta. Doar ca aia nu iti spuneau ca "asta e buna la izolari fonice" trebuia sa stii tu singur ce si cum.

 

Este o vorba care ii place mult lui Karpi, "prostia si domnia se plateste".

 

Inainte sa mai faci comentarii din astea mai citeste si tu un pic despre acustica. Nu faci nici o izolare fonica cu polistiren. Pentru izolare ai nevoie de materiale cu densitate sau masa foarte mare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dnul beck petrucciani poate is face cu "polistiren normal sau expandat, rigips, profile de aluminiu, etc." :))

ce sa ne bagam noi :)))

 

am cautat si pe clasicele mega magazine si din pacate mi s-a spus ca constructorii nu sunt interesati de izolare fonica, aia o fac cinematografele, discotecile , etc , si nu de la praktiker si dedeman se aprovizioneaza se pare :))

 

eu imi cam "platesc prostia" nu e stres, decat sa o platesc a altor "experti" des intalniti pe aci :)))

 

daca chiar te intereseaza beckpetruciani, cauta sa vezi informatii depsre materailele care le are firma asta , la ce standard sunt facute si pentru ce, si in ce industrii se mai folosesc :)

 

Inainte sa mai faci comentarii din astea mai citeste si tu un pic despre acustica. Nu faci nici o izolare fonica cu polistiren. Pentru izolare ai nevoie de materiale cu densitate sau masa foarte mare.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut doua situatii care au necesitat izolare fonica; doua magazine la parterul unor blocuri de locuinte. Din cauza zgomotului produs de frigidere, vecinii magazinului nu puteau dormi, ca atare au facut niste plangeri catre nu stiu cine. Solutia aleasa de constructori (ulterior) a fost sa capitoneze tavanul cu un burete foarte dens si de forma caracteristica cofragelor de oua. Vizual arata foarte naspa dar rezultatul a fost pe placul vecinilor. Nu stiu daca propietatea buretelui se pastreaza in cazul in care peste el (cu un spatiu minim) este pus rigips.

Unul din magazine este pe strada Ghirlandei, in Bucuresti. Arata funny, zici ca esti in studio. :)

 

L.E. Acum am vazut ca in link se gaseste si buretele de care vorbeam.

Edited by impaiatu
Link to comment
Share on other sites

Serios, opreste-te. Nu stiu ce ai citit dar incurci rau notiunile.

Inca o data. izolarea fonica (adica oprirea undelor sonore) se face prin interpunerea in calea lor a unui material cu proprietati speciale de absorbtie, care sint legate direct de densitatea materialului, si masa blocului de material. In afara de asta trebuie avuta in vedere minimizarea cailor prin care undele somore trec pe linga blocul de material. Asta se face prin izolare mecanica si multe artificii de constructie.

Polistirenul expandat, extrudat, de care o fi, este un material cu densitate extrem de scazuta, adica cu masa foarte mica pe unitatea de volum.

Pentru izolare fonica poti folosi un perete rigips cu 1,5 metri de vata bazaltica sau unul cu 10 cm de material de mare densitate, cum e cel de mai sus. Cred ca e clar ca alegerea nu tine de domnie sau prostie, ci doar de common sense.

 

Peste toate astea, nu e nimeni dintre noi indreptatit sa puna la indoiala ratiunile pentru care initatorul topicului a preferat sa faca o treaba ca lumea in loc sa improvizeze romaneste cu materiale de pe Valea Cascadelor. Si nici nu am vazut undeva ceva legat de cum intentioneaza sa faca tratamentul acustic, nu stiu de unde ai presupus ca il va face sau ca il va face prost, dupa ce a bagat bani in izolare.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

asta se numeste!?...suprageneralizare , una din erorile frecvente ale sistemului cognitiv uman :))))

 

Cand stateam la Alesd vecinul meu si-a izolat tavanul ca il deranja ce cantam eu, blah blah si si-a izolat tavanul si a functionat cu ce a pus.

 

Fii tu destept mai das 101.

 

Eu stiu un caz concret in care a functionat perfect. Esti dintre inginerii aia care stiu cu mapa da cand sa treaca pe langa grebla le vine direct in fatza.

 

Mai baga niste teorii ca d-astea stii bine.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar zoalarea fonica este un concept diferit ,comparativ cu tratamentul acustic.

Izolarea fonica are ca scop respingerea undei sonore fara sa ne intereseze ce se intampla cu molecula de aer care are inmagazinata o oarecare energie.Daca folosim un material foarte dens, scopul pt a izola fonic un perimetru , este atins..

In cazul tratamentului acustic, treaba este cu mult mai nasoala, pt ca ne intereseaza sa amortizam (total, daca solutia este gandita bine) energia moleculei de aer. Ea, adica molecula "vibratoare" nu se va mai reflecta ci va fi readusa la viteza nominala(se absoarbe energia) cu care se manifesta obisnuit in mediul din care face parte. In situatia asta ne intereseaza sa avem materiale cu proprietati elastice. Materialul ideal pt asa ceva este ,... apa, care in niciun caz nu poate fi folosita pt tratament acustic. Dar se poate substitui daca construim un perete plin de gauri (denumit reflector) care sa contina alti pereti (absorbanti) cu gauri mai mici si care sa nu fie dispuse concentric .Pur si simplu trebuie construita o "frana" pt aceste molecule de aer care sunt parte din unda sonora. Diametrul gaurilor se face in functie de frecventele care vrem sa le amortizam.

 

In primul caz nu te intereseaza soarta celui care genereaza zgomot . Daca te gandesti sa-i faci un bine celui care te deranjeaza , se aplica al doilea caz

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

In cazul tratamentului acustic, treaba este cu mult mai ....

 

http://www.youtube.com/watch?v=cp56A6TcL1E

 

Îmi amintesc un video, pe care nu-l mai găsesc acum, cu o încăpere specială, la nu ştiu ce universitate, cu pereţi care absorbeau aproape total sunetul, aducând nivelul de reflezii aproape spre zero... Reproduceau, din ce spuneau ei, efectul vidului spaţial... Pur şi simplu nu te auzeai vorbind... De aici expresia "In space no one can hear you scream" :)

 

.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

GOOGLE ,,,PLAN PERETI STUDIO

 

http://www.google.ro...u5NqXdvInR3hEHg

 

https://docs.google....mycxaTNhXqL1ACg

 

PROBABIL SE GASESC mai multe aceast link a fost gasit la prima incercare

 

 

GOOGLE ,,,PLAN izolare PERETI STUDIO

 

http://www.jfstudiodesign.ro/texte/JFSD%20-%20Acustica%20incaperilor.pdf

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

GOOGLE ,,,PLAN izolare PERETI STUDIO

 

A, nu e asta problema ! Colegul Vlady, de fapt, vrea să nu-l audă vecinii când face sex cu prietena în cameră... Noi ăştialalţi am dat-o pe tratament acustic... :)

 

Am văzut într-un film cât de încântat a fost John Bonham că a gasit un sound reverberat într-un hol al unui conac unde trupa a înregistrat unul din albume...După care diverse formaţii îşi înregistrau tobele în casa liftului şi-alte locaţii ciudate... Fiecare se adaptează cum poate...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Puteți vedea aici și tehnicile de izolare folosite și performanțele: http://www.sciencedi...003682X98000267

Tehnici de izolare !!!???? Se aplica unele metode de izolare in functie de destinatia camerei .

Am sansa sa pot folosi pt masuratori acustice o astfel de camera care este construita un pic diferit . Ce observ a fi in comun este modul de izolare fata de mediu . Este tot suspendata .

Asemenea constructii costa peste 100.000 Euro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pentru cei interesati de efectul investitiei , a meritat toti banii. materialul isi face treaba excelent - adica izoleaza ca la carte.

o camera izolata complet cu varianta asta cred ca face fata cu succes la vol mare fara a deranja vecini.

cei de la details.ro au fost inimaginabil de "orientati catre client" , m-au ajutat cu sfaturi, au rapsuns la emailuri, telefoane ori de cate ori am avut nevoie.

rar am fost tratat in romania in felul asta :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Parakiosu2

O roaba de bani cand puteai face la cel mult jumatate pretul cu polistiren normal sau expandat, rigips, profile de aluminiu, etc.

 

Ai dat o roaba de bani cand puteai sa faci bine mersi cu jumate banii aia.

 

In mare masura suma e si pt. ca e de la o firma care se ocupa "izolari acustice", materialele le puteai gasi mai ieftin la alte depozite de materiale de constructii sunt sigur de asta. Doar ca aia nu iti spuneau ca "asta e buna la izolari fonice" trebuia sa stii tu singur ce si cum.

 

Este o vorba care ii place mult lui Karpi, "prostia si domnia se plateste".

 

Din Pacate polstirenul nu izoleaza fonic ,din contra,chiar accentueaza trasmisiia zgomotului.

 

http://izolatiefonica.blogspot.ro/2012/10/polistirenul-si-vata-minerala-nu.html

 

Tehnici de izolare !!!???? Se aplica unele metode de izolare in functie de destinatia camerei .

Am sansa sa pot folosi pt masuratori acustice o astfel de camera care este construita un pic diferit . Ce observ a fi in comun este modul de izolare fata de mediu . Este tot suspendata .

Asemenea constructii costa peste 100.000 Euro

 

Daca vrei izolatie fonica 100% intr-o camera de locuit pe care vrei sa o faci studio sau sala de repetitii te costa intre 35 si 50 cu tot cu tva pe mp cu tot cu montaj.

Daca vrei sa faci o camera anecoida te costa peste 1000000 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.