www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Tre Sa Se Cante Un Blues!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

hmmm rusine!!!

 

daca e blues apai asa sa fie... Am uitat de o chestie... o chestie care depaseste sfera bluesului fara doar si poate dar in blues isi are radacinile... o chestie care trancede timpul, spatiul, tehnica, stilul... e atat de obscur dar in acelasi timp atat de comprehensibil.... Nu stiu... e o chestie care pur si simplu ... ori e ... ori nu e... Nu e ceva care evolueaza... e ceva care o ai tot timpul si cand o afli e nebunie... Si astfel se transmite mai departe ... dar la nivel de ascultator e... e treaba buna... E Jimi Hendrix Raw BLUES!!! http://youtu.be/-TF38gluhxo

Link to comment
Share on other sites

deci. am fost la John Mayall... revedere dupa 17 ani. la 79 de ani... batranul arata incredibil de bine si este teribil de VIU si in mare forma ! stiu oameni de 50 de ani care nu se misca asa ca el !

 

show-ul a fost un fel de best of... atat cat putea sa fie de best of cand te numesti Mayall si stai calare pe 57 de albume ! greu sa alegi piesele potrivite. cumva, cumva a reusit... desi au lipsit m

ulte piese de referinta ! a fost un CONGO SQUARE foarte reusit... ALL YOUR LOVE(de la Otis Rush... asteptam si SO MANY ROADS...), CHICAGO LINE, ROOM TO MOVE(foarte interesant dezvoltata), STORMY MONDAY... HIDEAWAY(la bis)... plus inca vreo cateva...

 

MUZICIENII... super profesionisti ! oameni care stiu exact cum se acompaniaza o vedeta.... stiu exact cand, cum si cat trebuie sa iasa in evidenta si mai ales cu CE ANUME ! sectia ritmica foarte bine pusa la punct. basist precis si foarte bun improvizator, un baterist de culoare din Chicago... deci cu mult groove si cunoscator a ceea ce eu numesc classic old school... Chitaristul... m-a cucerit ! ton bun, bun gust in soluri(fara aberatii viteziste !!!), melodicitate... prezenta scenica... a fost lasat foarte bine sa iasa in evidenta.

 

MAYALL... si-a pastrat vocea sa unica... un pic de rugina... dar foarte putina... deh... 79 de ani... nu-s de ici de colo... bine dispus si comunicativ... a facut show... cu muzicuta inca este bine... fara sa fie un mare virtuoz... a dat o lectie de old school harmonica... ceva intre Sonny Terry si Sonny Boy Williamson... simplu si de efect... am remarcat ca nu si-a dorit nici un moment sa acapareze doar el scena... sa iasa doar el in evidenta... JOS PALARIA !

 

a meritat 17 ani de asteptare sa-l revad pe John Mayall... pacat ca asemenea muzicieni vin prea rar in Romania ! SALA PALATULUI am estimat eu... plina cam 75%... jos palaria pt. efortul depus de Paul Nanca pt. organizarea acestui concert... si pt. readucerea lui Mayall in Romania.

 

Harry Tavitian a fost scurt si la obiect in deschidere. haios si prin prezenta si prin selectia de piese... doar el si un pian STENWAY(de apreciat !!!). a sunat bine si a incalzit binisor publicul.

 

una peste alta. un show reusit. eu am stat langa scena si am urmarit cu atentie pe fiecare dintre muzicieni... nu stiu cum s-a auzit in sala. eu acolo am auzit totul ! bine...

 

sper la mai multe acte de blues de calitate pt. 2013 !

 

pana atunci... sa asteptam !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.