www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

M&C Musical Instruments Workshop - Ediţia I


Cosu
 Share

Recommended Posts

Intr-adevar Freddy DeMarco a dat clasa. Super chitarist....

 

Hmm... mie mi s-a parut extrem de bun dar fara feeling... Mi-a placut mai mult Rares. E prima oara cand il vad, dar mi se pare ca simte muzica altfel :)

 

A, si Manolovici mi s-a parut o insiruire interminabila de solouri... E tare dar vreau si muzica.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Baumwolle

Impresiile Bumbacului dupa prima zi: Rares a fost absolut fenomenal, atat ca feeling cat si ca ton(a se intelege ca mi-au placut Marshall-urile), Freddy a facut demonstratii de virtuozitate, mi-au placut cele doua statii Vox prezentate de el, insa nu am fost prea placut impresionat de AX3000G, Kiba nu mi-a placut, a suna prost si cam fara substanta cand a cantat singur (din fericire situatia s-a schimbat in duetul cu Tetrade), Adi Manolovici a avut clar emotii (prea) multe, a avut parte de cateva probleme tehnice si a cam pierdut esenta workshop-ului in sensul ca nu ne-a spus foarte multe, insa il iertam si il asteptam sa se revanseze in zilele urmatoare, iar Raul si Adi Tetrade au cantat cu un volum aproape insuportabil de puternic...

Link to comment
Share on other sites

OK..

Sa ii aduca cineva voltii lui Manolovici ca ii intra chitara in microfonie :)

Freddy este un virtuos :) Este si foarte amabil si a discutat cu noi :(

Daca Manolovici mi s-a parut ca nu are "feeling", Rares a avut si pentru el :)

Freddy le-a avut pe amandoua: si tehnica, si feeling B) De la country la blues.. rock, jazz.. Freddy este tare ;)

Jam sessionul cu Rares si Freddy a fost super !!

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

Bre, ala cu caprele!!!! ;)

Ba, mijto chitara ti-a adus bah bisnitaru' ala cu Epifoanele ;)

Ba, suna intr-un mare fel :) (sound-ul ala un pic nazal pe doza neck M-A SPART)

Bineinteles, impreuna cu Maresalu .... pai se poa' Gibson fara Maresal? Nu, nu se poa.... sublim :)

S-o stapanesti si s-o canti sanatos.

 

Maresalu rulz :(

 

Adi m-a cam dezamagit.... pai m-asteptam la altceva, nu sa-si prezinte chitarele (chiar daca erau Ibanez). A fost chemat pentru workshop/prezentare de scule, nu pentru demonstratie "Adi Manolovici".

Ma rog....poate zilele urmatoare se prinde de subiect B)

 

Bun Freddy - tonurile de la ultima piesa - BETON (alea fara Korg :o ). A sunat BRICI (el, ca si chitarist).

 

La restu' n-am mai stat :)

 

F. misto Gibsonul lui Rares ... super ton

ba ;) vezi sa nu-ti musti limba ;)

Link to comment
Share on other sites

Azi de la Manolovici am aflat ca pe chitarele sale le cheama seven, voodoo (sau vudu).. si mai era una.. dar nu i-a spus numele cred :)

De la Freddy am aflat cum pot obtine tonul ala clean de care pomeneste malex.. si maine il mai intreb ceva :) Este un super baiat :)

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

eu am ramas impresionat de 4 scule :

voxu ac30

maresalu "lu malex" (da de asta nu f tare ca nu eram total stranger to them)

gibsonu lu rares care n-a vrut bre sa zica in ruptu caprelor cat a dat lu bisnitaru sa i-l aduca :)

si al 4 lea rand de perechile de maini rares totu si freddy americanu , ca alu adi si-au "prins deshtele in corzi" :)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

Guest Mike L. Angelo

A fost foarte interesant azi. Chiar daca initial nu credeam ca o sa mai vin o sa fiu acolo si maine si poimaine. Am discutat nitel cu Freddy si mi s-a parut foarte de treaba. Dintre toti chitaristii de acolo m-a impresionat cel mai mult, cu toate ca nici Rares n-a fost slab.

A si mi-a placut mult cum a explicat Freddy tot ce facea acolo. Se vede ca face chestia asta des :).

Maine o sa iau si camera la mine sa fac cateva poze si poate si un filmulet, doua.

 

P.S: Fffff. interesanta chitara lui Freddy...

 

Cica ar fi un Fender Custom Shop cu doza de bridge schimbata. A pus un JB pe care o foloseste si cu split. Din ce spunea el cica asta ar fi cea mai versatila chitara a lui (mai are un PRS de prin '80 si un Gibson). Cica are si S-1 pe Fenderu ala.

 

PS. Vreau si eu tricou cu VOX :)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Deap nenea malex ne-a onorat cu prezenta a stat la masa cu mine si cu pixy.L-am mai vazut si pe nenea vektor si cam atat din ce cunosteam.Oricum combinatia maresal si gibson mi-a rupt c*****e.Super bun si Freddy adica omu' a stiu pentru ce vine si si-a facut datoria excelent cat despre jam session ce sa mai zic ...ca am avut orgasm dupa orgasm.Super tare si Adi Tetrade care m-a exasperat cu solourile lui si bineinteles intr-un mod placut.Ce sa mai am placat acasa vorbind singur.Felicitari in special Rares Totu aka nenea cu caprele,care a zis domne ca e secret de stat pretul Gibsonului,Raul Kusak,Freddy de Marco desigur si Adi Tetrade si de ce nu felicitari MC music pentru ca va-ti descurcat onorabil domn'le pacat insa ca nu a-ti avut tricouri cu Tama sau Sabian ca totusi mai sunt si tobar :) Ahhhh si faceti domne pe marimi tricourile sa le vina si astora care mananca mai "sanatos" ca nici nu ma incape tricou cu Ibanez :) .PACE!

Link to comment
Share on other sites

Am prins si eu finalul, adica reprezentatia lui Tetrade (interesanta pentru mine, desi sunt paralel cu tobele) plus jam sessionul de la sfarsit.

 

Jam-ul a fost de zile mari, toti muzicienii au avut chef si shmanes. De Marco a avut un sound, o prestantza, un coi si o creativitate de la care ar putea invatza orice chitarist din RO, asa ca va recomand sa nu-l pierdeti in urmatoarele zile. Totu Rares a avut un sound mai misto decit americanu' si mult chef, desi imi spunea inainte sa se urce pe scena ca-l doare capu'. :)

 

Sigur mai vin si-n zilele urmatoare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Deci pana la urma care a fost faza cu tricourile ?

Pai a fost simpla domnii de la MC music impartea cu generozitate tricouri cu Ibanez si Maresalu' ca atat era momentan o marime unica care la mine la 106 kg nu a reusit sa ma incapa.La mine a picat Ibanez desi vroiam Tama sau Sabian.Sa speram ca prind macar una din cele 2 firme de la care vreau si sa ma si incapa :) .PACE!

Link to comment
Share on other sites

WooHoo ! Am ajuns si eu aseara ! Si am stat la tot ! Si am luat tricou cu vox !

 

@ John Otto, vroiam sa te vad, ca luni nu ne'am intalnit, da azi nu ai mai fost ...

 

Niste impresii : Freddy DeMarco e profesionist. Aproape ca m'a convins sa imi iau un cooltron bulldog :). Si Rares nu are nevoie de nici un comentariu. Stratul negru e pur si simplu mindblowing ... iar Gibsonul nu are price-tag :).

 

Kiba a fost super tare, duetul de bass mai de la inceput a fost impresionant ...

 

Si minusuri:

 

Raul Kusak ... este dement. Pur si simplu acoperea absolut totul ...

Adi Manolovici ... nu pot sa ma hotarasc daca imi place sau nu. Mi s'a parut drgutza chestia cu rg321 :), dar e singurul care nu prea si'a facut temele. Ma intreb cum s'ar fi descurcat Gristi Gramm ...

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

WooHoo ! Am ajuns si eu aseara ! Si am stat la tot ! Si am luat tricou cu vox !

 

@ John Otto, vroiam sa te vad, ca luni nu ne'am intalnit, da azi nu ai mai fost ...

 

pai eu te-am vazut mai omule dar cand erai pe fuga ca plecai am stat la masa cu Rares si Adi Tetrade.Azi vin si eu cu my lil' bro' sa vada si el ce inseamna muzica.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai, intr-un fel, ai dreptate, gasesti informatii tehnice pe net... Dar cand merg la o prezentare de instrumente, as vrea sa aflu mai mult decat cum isi striga Gogu chitara acasa si cate doze are... Nu crezi? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Da da... o sa fie o atmosfera exploziva...

... mai ales daca mai da Tetrade asa tare in tobe, le explodeaza alora sticlele pe acolo...

Tetra rullz.Pana mea cand am zis ca Tetrade e unul dintre cei mai mari tobari din tara toti au sarit la jugulara mea ridicandu-l in slavi pe Tandarica.Sa fim seriosi cine a fost la Workshop stie ce vorbesc.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Am fost la workshop ... toate 3 zilele (si am luat tricou cu vox :) desi am pierdut marshall ... :) ).

Adi Tetrade este un tobar foarte bun, dar mie tot Tandarica imi palce mai mult :)

Chestie de gust.Parerea mea.Tobari stiu de ce.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.