www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Construite De Viotubeamp


viobio
 Share

Recommended Posts

Acum lucruri mai serioase

 

Am inceput lucrul la un amp cu doua canale,ampul o sa se numeasca "ADRIANO"

 

Caracteristici

 

Putere 50W 4/8/16 ohmi

 

Canal clean cu :drive/3 tonuri/volume/

Canal OD cu:gain low/gain high/3 tonuri/volume

Reverb pe fiecare canal in parte,ampul este un"dual reverb"

Master volume

Solo - are un boost de volum reglabil,functional pe ambele canale

Presence

Loop serie cu SEND/RETURN reglabile

Lineout

Footswitch pentru schimbarea canalelor si boost

 

Posibilitate cuplare traf de iesire ca ultraliniar ,se reduce puterea la aproximativ 40W

Posibilitate de a cupla tuburile finale ca triode,putere aproximativ 25W

 

2X6P3C-E (6l6gc/5881) tuburi militare rusesti,nos

5X12AX7 Toshiba nos

1XECC82 Philips nos

1XECC81 Telefunken nos

 

Tanc de reverb cu arcuri,Accutronix

Traf de alimentare toroidal,Petra-Iasi

Traf de iesire LMO-Lazaroiu

Traf de iesire pt tanc de reverb LMO-Lazaroiu

Soc de filtraj LMO-Lazaroiu

 

 

O sa opresc lucrul la acest amp,de miine,pentru ca o sa primesc un alt amp la reconstruit,ampul colegului Liviu Pop. :yay:

post-7787-0-31707200-1378318059_thumb.jpg

post-7787-0-15369400-1378318064_thumb.jpg

post-7787-0-95789700-1378318068_thumb.jpg

post-7787-0-13830100-1378318074_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum am promis ,azi am inceput reconstructia ampului lui Liviu Pop.

Treaba a mers destul de incet azi,a trebuit sa fac citeva modificari,sa schimb citeva mufe,sa demontez traful de alimentare :spidey::death:

 

Citeva sfaturi

 

Alegeti o grosime optima a tablei din care confectionati sasiele,altfel nu o sa puteti monta mufele si potentiometrele,azi am inebunit :w00t: pina am montat alte mufe.

Pe condensatorii de filtraj se monteaza INTOTDEAUNA rezistente pentru echilibrarea tensiunilor pe condensatorii montati in serie.Atentie Florin!!

Firele care merg la leduri trebuie sa fie mai subtiri ,nu fir pt boxe,acest fir este gros,in timpul montajului se mai misca conductorii si se rup terminalele de la leduri.

 

Daca aveti de gind sa va construiasca cineva un amp,luati legatura cu cel care o sa construiasca ampul,pentru a sti ce valori de componente sa cumparati,eu am gasit in amp potentiometre cu valori care nu sunt chiar pe placul meu.

 

Continuarea zilele urmatoare

post-7787-0-71358400-1378491044_thumb.jpg

post-7787-0-34477600-1378491049_thumb.jpg

post-7787-0-65533900-1378491055_thumb.jpg

post-7787-0-57412000-1378491060_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pentru astfel de situatii se poate recurge la anexa PL500 (prietenii stiu de ce) ;)

Nu am uitat de Pentoda pl500! ARATA bine,momentan sunt la regim,fierea mea este in criza de toamna! cum ma pun pe picioare o degust,sunt amator de palinca,am o colectie de peste 50 sticle, din toate colturile Ardealului,pe primul loc este una din Zalau,pina acum imbatabila,e tot galbioara ca PL500.

Multumesc pentru PL500 :yay::respect::drinka:

 

 

Traful de iesire din ampul tau este LMO - Lazaroiu !!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Cum am promis ,azi am inceput reconstructia ampului lui Liviu Pop.

Treaba a mers destul de incet azi,a trebuit sa fac citeva modificari,sa schimb citeva mufe,sa demontez traful de alimentare :spidey::death:

 

Citeva sfaturi

 

Alegeti o grosime optima a tablei din care confectionati sasiele,altfel nu o sa puteti monta mufele si potentiometrele,azi am inebunit :w00t: pina am montat alte mufe.

Pe condensatorii de filtraj se monteaza INTOTDEAUNA rezistente pentru echilibrarea tensiunilor pe condensatorii montati in serie.Atentie Florin!!

Firele care merg la leduri trebuie sa fie mai subtiri ,nu fir pt boxe,acest fir este gros,in timpul montajului se mai misca conductorii si se rup terminalele de la leduri.

 

Daca aveti de gind sa va construiasca cineva un amp,luati legatura cu cel care o sa construiasca ampul,pentru a sti ce valori de componente sa cumparati,eu am gasit in amp potentiometre cu valori care nu sunt chiar pe placul meu.

 

Continuarea zilele urmatoare

 

Day 2

post-7787-0-81808500-1378750085_thumb.jpg

post-7787-0-39942900-1378750187_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Day 2

 

DAY3

 

Sursa de alimentare

Etajul final

Repetoarele catodice pentru corectoarele de ton

Am montat si reverbul digital,nu se vede in poza

 

O sa pun cam toate piesele de la mine,din cele vechi nu prea am ce sa aleg,in plus am si o mare lene sa le dezlipesc pe cele vechi, de pe barete,te mai costa un PL500! :yay:

 

:drinka:

post-7787-0-05602200-1378832165_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...............

Pe condensatorii de filtraj se monteaza INTOTDEAUNA rezistente pentru echilibrarea tensiunilor pe condensatorii montati in serie.Atentie Florin!!

 

Nu am stiut treaba asta :clown:

 

....................eu am gasit in amp potentiometre cu valori care nu sunt chiar pe placul meu.............

 

 

 

Potentiometrii i-am cumparat de la TME.Nu aveam de unde sa stiu ca sunt de o calitate mai slaba :nay:

Link to comment
Share on other sites

te mai costa un PL500! :yay:

 

:drinka:

 

Vine baiatuuuu.....

 

Nu am stiut treaba asta :clown:

 

Potentiometrii i-am cumparat de la TME.Nu aveam de unde sa stiu ca sunt de o calitate mai slaba :nay:

Nu era vorba de calitate ci de valori, oricum eu am schimbat poturile, se vede in poza. Presupun ca e vorba de cele din corector (valori marshall: 1M joase, 25K medii si 250K inalte).

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

DAY4

 

Am 'gatat' preamplificatorul si partea de loop,ampul e aproape gata,trebuie sa mai montez corectoarele de ton si partea cea mai placulta mie :spidey::death::w00t: cablarea multor fire de legatura. :nay:

Daca o sa am acordul lui Liviu ,o sa pun si schema,cine ghiceste din ce schema este derivat ampul lui Liviu..........primeste cadou un sasiu de amp,NU E GLUMA :yay:

post-7787-0-58944500-1378918908_thumb.jpg

post-7787-0-81132200-1378918926_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

solo rectifier ori DSL50 cu un extra gain stage?

Am vazut ca esti in cautarea unui sasiu...ai ratat de data asta :yay:

 

Sasiul este identic cu sasiul de la acest amp,pe el se poate construi un amp cu 2...4 canale.

 

Mini concursul e valabil pina miine ,la ora 12 AM

 

Succesuri!

 

E o schema pe lampi :D:D am castigat:))

Da................experienta in participarea la concursuri :1st:

post-7787-0-80152500-1378928183_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dupa arhitectura - un etaj comun pe intrare + 2 etaje pt high gain si unul pt clean, e asemanator cu soldano slo 100 - alta conectare a canalelor, datorita folosirii releelor in locul optocuploarelor...

@vio, la filamentele in DC cred ai uitat niste rezistente serie sau un soc.,doua. tensiunea e cam mare pt 6N2P.

Link to comment
Share on other sites

dupa arhitectura - un etaj comun pe intrare + 2 etaje pt high gain si unul pt clean, e asemanator cu soldano slo 100 - alta conectare a canalelor, datorita folosirii releelor in locul optocuploarelor...

@vio, la filamentele in DC cred ai uitat niste rezistente serie sau un soc.,doua. tensiunea e cam mare pt 6N2P.

 

Adjudecat de Sorin! :wee::yay::respect::rock::drinka: CINE STIE CUNOASTE! SLO-100_Redrawn.pdf

Am uitat sa desenez rezistentele :spidey:

La ce tensiune te referi?La potentialul filamentelor? Nu e mare,am ampuri construite de peste patru ani si sunt bine merci tuburile din preu,6N2P are tennsiunea Ufk mai mica decit ECC83/12AX7,de acea ridic potentialul la 70..80V,,la ECC83/12AX7 merg pe 50..60V.

 

 

Astept un pm cu telefonul tau,sa livrez fierotenia

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.