www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Construite De Viotubeamp


viobio
 Share

Recommended Posts

Rock the house again !!! :rock:

 

DSC03537_zpse8588555.jpg

 

 

Mulțumiri lui Vio și echipei lui, pentru răbdare și tutun, ca să iasă lucru bun !

 

Caracteristici principale :

 

- 18 W putere

 

- ieșiri de 4, 8, 16 ohmi

 

- Loop serie

 

- tuburi : 3 x 6H2P și 2 x 6P14P

 

- Boost comutabil prin footswitch și reglabil

 

Let's rock !

 

.ok.gif.pagespeed.ce.FBsMC5B9aa.gif

 

 

.

 

3 x 6N2P, esti sigur? Cum?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Distracție plăcută ! Ia pistolu' de lipit și niște condensatori, ceva, cu tine, să nu-ți ieși din mână ! :P

 

Concediu plăcut ! :)


Bai, arata intr-un mare fel. Colturile parca sunt putin nepotrivite, dar e ok. De sunat, stiu ca suna.

 

He he ! Ai tu un fix cu colțurile alea ! :) Oricum, au și rol funcțional, deci...

 

Știu că știi că sună ! Și tu știi că io știu că știi că sună ! Că sună, tată !

 

O să ... acuși !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rock the house again !!! :rock:DSC03537_zpse8588555.jpg Mulțumiri lui Vio și echipei lui, pentru răbdare și tutun, ca să iasă lucru bun ! Caracteristici principale : - 18 W putere - ieșiri de 4, 8, 16 ohmi - Loop serie - tuburi : 3 x 6H2P și 2 x 6P14P - Boost comutabil prin footswitch și reglabil Let's rock ! .ok.gif.pagespeed.ce.FBsMC5B9aa.gif .

 

Interiorul ampului RAMUREL.

post-7787-0-22871200-1404121661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

De ceva vreme s-a schimbat ceva in designul (cosmetica) amplificatoarelor. IN BINE SI IMI PLACE - arata profi.

 

Am o colalaborare cu un supermeserias,carcasele le face el,nu le fac eu,de lene,ampul arata in mare fel pentru ca au fost folosite materiale de cea mai buna calitate,e unul din cele mai scumpe ampuri construite de mine.

Toate materialele,componentele,au fost comandate si platite de viitorul proprietar.

Ampul a costat aproximativ 1300 euroi

 

 

Urmeaza sculaul lui Valechitara

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am o colalaborare cu un supermeserias,carcasele le face el,nu le fac eu,de lene,ampul arata in mare fel pentru ca au fost folosite materiale de cea mai buna calitate,e unul din cele mai scumpe ampuri construite de mine.

Toate materialele,componentele,au fost comandate si platite de viitorul proprietar.

Ampul a costat aproximativ 1300 euroi

 

Intamplator il cunosc pe meserias, chiar bine. Este fostul meu coleg de clasa din ciclul primar, eram prieteni foarte buni in acea perioada.

 

Mi se pare esential ca pe langa partea tehnica foarte buna a amplificatorului sa beneficieze si de un design pe masura, era pacat sa fie altfel, mai ales la un amplificator scump, unde 100E in plus parca nu se simt asa mult ca la unul de 400-500E.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai am in lucru un PP pentru auditie cu,2XECC82&4XE80L SQ

Carcasa este realizata de Niculcea Razvan Cristian,noul membru al VIOTUBEAP TEAM ,Cristi o sa se ocupe de disign carcase ,Decebal Robescu (bure73) o sa se ocupe de fetele amplificatoarelor.

Cristi a facut carcasele la ampurile RAMUREL,LAUR,METAL BLAST,in lucru e carcasa de la ZA AMP -ampul lui ValeChitara (Valeriu Nastasescu regele chitarilor,corzilor,penelor!!).

Pe ampurile de chitara o sa pastrez sigla cu aripi ,facuta de Decebal.

Pe ampurile de auditie o sa pun alta sigla(se vede pe carcasa ampului in lucru) ,cea facuta de Cristi

post-7787-0-03619100-1406956747_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Un mic jam session cu Katana mod facuta de vio

jam session

Sculele folosite sunt urmatoarele: vox ac 15 , reverb hardwire , delay si pedala katana facuta de vio , am folosit un blade tele cu humbuckere pe fundal cu delay , o acustica yamaha pentru partea de acompaniament si un musciman pentru lead :) si un microfon shure sm 57 . Sper sa va placa :)

vio katana jamsession.mp3

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

jam sessionSculele folosite sunt urmatoarele: vox ac 15 , reverb hardwire , delay si pedala katana facuta de vio , am folosit un blade tele cu humbuckere pe fundal cu delay , o acustica yamaha pentru partea de acompaniament si un musciman pentru lead :) si un microfon shure sm 57 . Sper sa va placa :)

Ceva pareri??

Link to comment
Share on other sites

Mai am in lucru un PP pentru auditie cu,2XECC82&4XE80L SQCarcasa este realizata de Niculcea Razvan Cristian,noul membru al VIOTUBEAP TEAM ,Cristi o sa se ocupe de disign carcase ,Decebal Robescu (bure73) o sa se ocupe de fetele amplificatoarelor.Cristi a facut carcasele la ampurile RAMUREL,LAUR,METAL BLAST,in lucru e carcasa de la ZA AMP -ampul lui ValeChitara (Valeriu Nastasescu regele chitarilor,corzilor,penelor!!).Pe ampurile de chitara o sa pastrez sigla cu aripi ,facuta de Decebal.Pe ampurile de auditie o sa pun alta sigla(se vede pe carcasa ampului in lucru) ,cea facuta de Cristi

Ampul e gata

Se lucreaza la ampul cu nr84!

Doua canale cu,1X5T4C,2X6P6C,4X6H9C.

Pentru ca sunt extrem de ocupat am apelat la un bun prieten ,sa lucram impreuna,eu am desenat schema si el executa montajul.

Adrian are experienta in lucrul cu tuburi.

post-7787-0-54670900-1407993340_thumb.jpg

post-7787-0-44886400-1407993362_thumb.jpg

post-7787-0-22227300-1407993605_thumb.jpg

post-7787-0-37960800-1407993615_thumb.jpg

post-7787-0-62769900-1407993626_thumb.jpg

post-7787-0-08510400-1407993707_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.