www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Construite De Viotubeamp


viobio
 Share

Recommended Posts

Suna foarte clar, fain amp ai badie.

 

Fain, fain, să știi ! Mulțam !

 

În afara de datele tehnice, la care nu mă pricep, gen 6P14 N, etc, etc, cunoștințele mele în sectorul ăsta limitându-se la "Rotești și dai cu ascuțișu' !" ( :P ), mai precizez una-alta :

 

Plaja de distors a lui nu merge până la "agresivități", este intre un aproape-clean și un crunch, așa cum am dorit, iar partea de Boost a fost surpriza lui Vio pt mine și sunt ff mulțumit de rezultat. La orice nivel al potului de Gain, Boostul, asmuțit pe lămpile alea 3 din preu, rupe !

 

Pentru alte tonalități mai agresive, pedala de distors sau efectul din procesor sunt bine acceptate !

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Fain, fain, să știi ! Mulțam !

 

În afara de datele tehnice, la care nu mă pricep, gen 6P14 N, etc, etc, cunoștințele mele în sectorul ăsta limitându-se la "Rotești și dai cu ascuțișu' !" ( :P ), mai precizez una-alta :

 

Plaja de distors a lui nu merge până la "agresivități", este intre un aproape-clean și un crunch, așa cum am dorit, iar partea de Boost a fost surpriza lui Vio pt mine și sunt ff mulțumit de rezultat. La orice nivel al potului de Gain, Boostul, asmuțit pe lămpile alea 3 din preu, rupe !

 

Pentru alte tonalități mai agresive, pedala de distors sau efectul din procesor sunt bine acceptate !

 

.

 

 

Imi place cum suna! Rusestile isi fac tare bine treaba in ampul proiectat si realizat de Vio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nr 87

Un Plexi de 50W

Fata de Marshall Plexi are loop serie ,cu reglaje de volum pe send/return,loop deconectabil.

Daca in loop nu se monteaza nici un efect si se face o conexiune cu un mic cablu,intre send/return,se obtine un plus de amplificare,gain mai mare pt preamplificator,loop-ul trebuie sa fie activ,comutatorul loop in pozitia ON.

Transformatoare de alimentare si iesire L.M.O.- Lazaroiu.

4XECC83 Tungsram&RFT ,tuburi nos

2XEL34 Groove Tubes

post-7787-0-99737900-1412832862_thumb.jpg

post-7787-0-55695900-1412832875_thumb.jpg

post-7787-0-64263100-1412832887_thumb.jpg

post-7787-0-68659900-1412832897_thumb.jpg

post-7787-0-57247800-1412832908_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nr 87Un Plexi de 50WFata de Marshall Plexi are loop serie ,cu reglaje de volum pe send/return,loop deconectabil.Daca in loop nu se monteaza nici un efect si se face o conexiune cu un mic cablu,intre send/return,se obtine un plus de amplificare,gain mai mare pt preamplificator,loop-ul trebuie sa fie activ,comutatorul loop in pozitia ON.Transformatoare de alimentare si iesire L.M.O.- Lazaroiu.4XECC83 Tungsram&RFT ,tuburi nos2XEL34 Groove Tubes

Plexi e gata

Nr 88

Head VTA 2CH 50W DS - Dan Sandulescu signature.

Asta e schema preului,valorile nu le pun, daca le pun sunt nevoit sa va impusc dupa ce le vedeți.

post-7787-0-28561800-1413879248_thumb.jpg

post-7787-0-61018700-1413879664_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ugly Screamer

 

 

Saptamina asta ,plictisit de repararea unor come electronice,fabricate in zilele noastre,am luat o pauza si am facut o pedala de drive,pt relaxarea neuronilor,schema o aveam de mult timp in cap.

Am folosit un integrat OPA....& 2XBF...,ca piese active.

Rezistente MLT cu tolerante de 1%,5%,conzi Wima,mufe Neutrik,poturi Alpha.

Pedala este de drive,nu are nici o treaba cu TS sau derivate din TS.

Este true by pass.

Se numeste Ugly Screamer,pentru ca este urita,am luat hotarirea sa nu o vopsesc sau sa scriu ceva pe ea,ca sa fiu atipic,asa voi face toate pedalele viitoare

 

Pedala se poate proba de cei care locuiesc in Bucuresti,dupa o perioada intentionez sa o donez cuiva,ma gindesc eu la cine o sa ajunga.

Cine doreste sa o probeze ,ma poate contacta la 0724156363,pentru injuraturi in limba romana tastati 1

post-7787-0-03000000-1423900460_thumb.jpg

post-7787-0-02939000-1423900700_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca asta e ugly, atunci pe criteriul "aspect industrial" ( :) ) toate pedalele lui Razvan S. ar fi ugly.

Cat o fi ea de urata, dar eu m-as abona la ea daca faci lista de inscrieri ;)

 

Hai hai ca nu-s chiar asa urate :lol:  1  2  , mai ales "la suflet" :P, adica in interior

 

(Vio sorry ca am pus aici hyperlinks, doar raspundeam omului! )

 

:respect: VIO!! Om care m-a ajutat cu sfaturi cu privire la reparatii de ampuri si altele

90ef7ddc60b18aa14c077baed297fee3.jpg

 

Pedala a ajuns la mine. Domnu Viorel tot respectul!

fain! am incercat sa dau like dar:  You have reached your quota of positive votes for the day

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

90ef7ddc60b18aa14c077baed297fee3.jpg

 

Deci un mic rewiev despre pedala:

Am ramas placut surprins ce bine suna, overdrive cald pastreaza caracteristicile tonului chitarii, gras, fara zgomot, fasaieli si alte chestii...face fata altor pedale 

de marca (fara sa supar pe nimeni) de piese nici nu zic calitate calitate, domnu Viorel  :respect:

 Merita incercate sculele VIO!!!  :yay:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.