www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Construite De Viotubeamp


viobio
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Am inceput lucrul la un nou amp,comanda de pe RGC

Caracteristici

 

putere 50W 4/8/16ohmi

canal clean cu gain/3 tonuri/comutator bright/volum

canal lead cu gain/3 tonuri/comutator bright,flat.fat/volum,canalul lead se poate comuta pe crunch-amplificare mai mica

comutarea canalelor cu footswitch

master volume,contur,presence

preuri clean si lead ,total independente,se comuta preurile pe etajul final

posibilitate comutare tuburi finale ca pentoda/trioda

posibilitate comutare transformator de iesire ,liniar/ultraliniar

loop serie

atenuator de putere ,reglabil in trei trepte

lineout reglabil

tuburi folosite 6X12AX7 Sovtek & 2xEL34 Tungsol

post-7787-0-75760500-1370280464_thumb.jpg

post-7787-0-27192400-1370280466_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inceput lucrul la un nou amp,comanda de pe RGC

Caracteristici

 

putere 50W 4/8/16ohmi

canal clean cu gain/3 tonuri/comutator bright/volum

canal lead cu gain/3 tonuri/comutator bright,flat.fat/volum,canalul lead se poate comuta pe crunch-amplificare mai mica

comutarea canalelor cu footswitch

master volume,contur,presence

preuri clean si lead ,total independente,se comuta preurile pe etajul final

posibilitate comutare tuburi finale ca pentoda/trioda

posibilitate comutare transformator de iesire ,liniar/ultraliniar

loop serie

atenuator de putere ,reglabil in trei trepte

lineout reglabil

tuburi folosite 6X12AX7 Sovtek & 2xEL34 Tungsol

Primele poze cu "bebelusul" meu, de abia astept sa ma joc cu el!!!
Link to comment
Share on other sites

-posibilitate comutare tuburi finale ca pentoda/trioda

-posibilitate comutare transformator de iesire ,liniar/ultraliniar

 

Arată bine ! :yay: Să-l forjeze sănătos apropitaru' lui !

 

Sunt şi eu curios legat de aspectele astea două, cel cu comutare pentodă/triodă şi cel cu comutarea liniar/ultraliniar ...

 

Poate s-a scris pe undeva sau poate ai scris chiar tu, însă mi-a scăpat, deci te-aş ruga, 2-3 cuvinte despre facilităţile astea două, c-am remarcat că ai început sa le aplici tot mai des pe amplificatoarele tale...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Arată bine ! :yay: Să-l forjeze sănătos apropitaru' lui !

 

Sunt şi eu curios legat de aspectele astea două, cel cu comutare pentodă/triodă şi cel cu comutarea liniar/ultraliniar ...

 

Poate s-a scris pe undeva sau poate ai scris chiar tu, însă mi-a scăpat, deci te-aş ruga, 2-3 cuvinte despre facilităţile astea două, c-am remarcat că ai început sa le aplici tot mai des pe amplificatoarele tale...

 

 

.

Salut bade :respect:

Ampul o sa "turbineze" pe acest traf de iesire http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3261_Hammond-1650KA---Easy-Wire.html

Traful are si prize pt ultraliniar ,am cazut de acord cu viitorul proprietar ca e bine sa folosim toate vraiantele de functionare a etajului final si a trafului de iesire

Sunt urmatoarele situatii

1 tuburile finale conectate ca pentode si traful de iesire pe liniar,adica + /A1/A2 ,90% dintre producatori folosesc aceasta configuratie,in aceasta configuratie se obtine puterea maxima si un anumit sound

2 tuburile finale cuplate ca pentode ,dar cu G2 cuplate pe prizele de ultraliniar ale trafului de iesire,se obtine o putere mai mica decit in varianta 1 ,alt sound

3 tuburile finale conectate ca triode,G2 finale conectate la anozi ,traf de iesire conectat ca in varianta 1,se obtine cea mai mica putere ,cam 40% din puterea maxima,compresie ,alt sound

Toate aceste combinatii ridica pretul ampului cu 14 lei,adica doua intrerupatoare. Impreuna cu atenuatorul de putere si cu aceste combinatii are o mare varietate de sunete ,ale ampului.

Cine are ampuri de la mine si are acele facilitati stie despre ce este vorba.

 

Sper ca nu esti si mai rau in ceata :yay:

Miine primesc si restul de piese,sper sa cinte pina Simbata

Link to comment
Share on other sites

Primele poze cu "bebelusul" meu, de abia astept sa ma joc cu el!!!

 

Azi am prinit grosul pieselor de la Filip

Am lucrat la amp pina acum o ora post-7787-0-14921500-1370459939_thumb.jpgpost-7787-0-76176800-1370459942_thumb.jpgpost-7787-0-22508500-1370459946_thumb.jpg,e in stilul propriu adica lucrat cu CURUL ,asa gindeste despre mine un alt constructor ,care activeaza pe RGC,nu dau numele ,sper sa citeasca ce scriu aici,lumea e mica.

Ce este curios...eu nu am treaba cu cei care mai construiesc asa ceva,cu unii chiar colaborez,fiecare are felia lui,curios este ca NICIODATA nu am spus ceva in contradictoriu de acest om ,dinpotriva apreciez ce face,

iata ce mesaj a primit Filip

 

"Buna" alegere ai facut, bravo!

Pacat, credeam ca ai ganduri serioase, ca vrei ceva adevarat, dar asta e ...

De la AC30 ai ajuns la o abureala de-a lui Viorel ... nu-l invidiez deloc, nu, doar ca nu-mi place ca reuseste sa pacaleasca lumea naiva cu "sculele" lui facute cu c...ul.

Poate o sa iasa bine, eu stiu ... bafta."

 

Nu comentez

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tare asta facute cu ....., sti ce este interesant ca Alberto Bolocan sau Patranoiu sau Paul Simon sau Adi Sarbu sau Hladiuk sau Costica Sandu sau Paul Sima sau .......... alti nu sunt de aceias parere

dar este parerea lui si trebui sa o RESPECTAM daca o dovedeste in rest ....caini latra ursu trece...

Link to comment
Share on other sites

Azi am prinit grosul pieselor de la Filip

Am lucrat la amp pina acum o ora post-7787-0-14921500-1370459939_thumb.jpgpost-7787-0-76176800-1370459942_thumb.jpgpost-7787-0-22508500-1370459946_thumb.jpg,e in stilul propriu adica lucrat cu CURUL ,asa gindeste despre mine un alt constructor ,care activeaza pe RGC,nu dau numele ,sper sa citeasca ce scriu aici,lumea e mica.

Ce este curios...eu nu am treaba cu cei care mai construiesc asa ceva,cu unii chiar colaborez,fiecare are felia lui,curios este ca NICIODATA nu am spus ceva in contradictoriu de acest om ,dinpotriva apreciez ce face,

iata ce mesaj a primit Filip

 

"Buna" alegere ai facut, bravo!

Pacat, credeam ca ai ganduri serioase, ca vrei ceva adevarat, dar asta e ...

De la AC30 ai ajuns la o abureala de-a lui Viorel ... nu-l invidiez deloc, nu, doar ca nu-mi place ca reuseste sa pacaleasca lumea naiva cu "sculele" lui facute cu c...ul.

Poate o sa iasa bine, eu stiu ... bafta."

 

Nu comentez

Ei lasa ca am comentat eu...in fine, trecand la lucruri mai placute, arata super fata si spatele gravate de abia astept sa il aud!

 

Ei lasa ca am comentat eu...in fine, trecand la lucruri mai placute, arata super fata si spatele gravate de abia astept sa il aud!

Oricum cu lampile in el arata din ce in ce mai a amp!
Link to comment
Share on other sites

...,asa gindeste despre mine un alt constructor ,care activeaza pe RGC,nu dau numele ,sper sa citeasca ce scriu aici,lumea e mica.

Vio! Nu este treaba mea sa ma amestec in astfel de probleme dar ,daca imi dai voie , pot sa-mi spun o parere avand in vedere ca nu sunt prea multi cei care asambleaza amplificatoare .

Parerea mea este ca , ori ar trebui sa spui despre cine este vorba , ori sa nu faci publice astfel de ,...sa-i zic incidente.Mai ales ca exista numai in mediul privat . Cititorii pot intelege orice despre oricine . Eu cred ca nu este fair fata de ceilalti care nu sunt implicati in incident. My 2 cent .

In rest, respect maxim :respect:

Edited by ggg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vio! Nu este treaba mea sa ma amestec in astfel de probleme dar ,daca imi dai voie , pot sa-mi spun o parere avand in vedere ca nu sunt prea multi cei care asambleaza amplificatoare .

Parerea mea este ca , ori ar trebui sa spui despre cine este vorba , ori sa nu faci publice astfel de ,...sa-i zic incidente.Mai ales ca exista numai in mediul privat . Cititorii pot intelege orice despre oricine . Eu cred ca nu este fair fata de ceilalti care nu sunt implicati in incident. My 2 cent .

In rest, respect maxim :respect:

 

Gelu ,pentru mine e un capitol inchis,nu e vorba de tine,de overdrive,panda sau vaska,am scris la nervi ,bine ca nu erea linga mine "meseriasul" ca nu mai lipea un fir in viata lui, sa fie sanatos si sa faca cite ampuri o putea .

 

avansez cu apul in stil "ass" :w00t:

post-7787-0-43160200-1370550694_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ultima nazbitie ,asa de relaxare,resuscitarea si modificarea unui DOINA CONCERT ,fabricat in 1972,cu un am mai mic decit mine.

Ampul arata bine la interior,a incercat cineva o reparatie dar a dat gres.

Am defrisat tot ... apoi a inceput reconstructia ,inainte am verificat trafurile,ereau bune deci puteam sa incep operatia :w00t:

Am inlocuit 5 socluri ,aveau contactele foarte oxidate.

Ampul a fost reconstruit cu componentre noi,am pastrat aceasi schema pt etajul final si vibrato,preul are urmatoarea configuratie

o trioda amplificatoare+o trioda amplificatoare+corector de ton gen Marshall (doar cu bas si inalte,media este reglata de mine la jumatate) + o trioda amplificatoare,cu aceasta configurarie se poate ajunge la OD ,in functie de pozitia potentiometrelor de gain si volum

comfiguratia butoanelor acum

GAIN/BAS/INALTE/MASTER VOLUME/VITEZA VIBRATO/ADINCIME VIBRATO

 

Ampul suna foarte bine ,a fost probat pe un 2X12 (cabinetul lui Alberto Bolocan) ,la instrument "pretenul" Paul Sima,el a fost azi la "serviciul probe"

 

Ampul a fost trimis la mine de userul - erza -

post-7787-0-02923400-1370788582_thumb.jpg

post-7787-0-02091400-1370788583_thumb.jpg

post-7787-0-83265300-1370788583_thumb.jpg

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am prinit grosul pieselor de la Filip Am lucrat la amp pina acum o ora post-7787-0-14921500-1370459939_thumb.jpgpost-7787-0-76176800-1370459942_thumb.jpgpost-7787-0-22508500-1370459946_thumb.jpg,e in stilul propriu adica lucrat cu CURUL ,asa gindeste despre mine un alt constructor ,care activeaza pe RGC,nu dau numele ,sper sa citeasca ce scriu aici,lumea e mica. Ce este curios...eu nu am treaba cu cei care mai construiesc asa ceva,cu unii chiar colaborez,fiecare are felia lui,curios este ca NICIODATA nu am spus ceva in contradictoriu de acest om ,dinpotriva apreciez ce face, iata ce mesaj a primit Filip "Buna" alegere ai facut, bravo! Pacat, credeam ca ai ganduri serioase, ca vrei ceva adevarat, dar asta e ... De la AC30 ai ajuns la o abureala de-a lui Viorel ... nu-l invidiez deloc, nu, doar ca nu-mi place ca reuseste sa pacaleasca lumea naiva cu "sculele" lui facute cu c...ul. Poate o sa iasa bine, eu stiu ... bafta." Nu comentez

 

 

incet ,incet incepe sa arate a amplificator

post-7787-0-98890800-1370893704_thumb.jpg

post-7787-0-73177800-1370893706_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

incet ,incet incepe sa arate a amplificator

Ampul de mai sus e gata,urmeaza finisajele sunetului final,impreuna cu proprietarul,ca doar de acea e facut la comanda ,sa sune cum vrea omul. :w00t:

 

Aveam prin depozit un combo Doina Concert,e praf,un gunoi,vreau sa resuscitez acest amp .

Carcasa este la meseriasii mei pt un tolex nou,o sa primeasca si un dif de 12 ,dif de chitara.

Ce vreau sa fac in el!? Un singur canal cu urmatoarele facilitati

GAIN/3 TONURI/MASTER VOLUME,REVERB

O sa aibe si loop serie,reverbul o sa fie pe tanc .

Renunt la vibrato ,nu e ce trebuie.

Iata cum arata "gunoiul electronic" acum,ampul e fabricat in 1972!!!! bine ca sunt trafurile bune.

post-7787-0-99716800-1371061002_thumb.jpg

post-7787-0-27770900-1371061004_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Am inceput lucrul la un amp SOLDANO SLO100 SUPERLEAD OVERDRIVE- WARREN HAYNES ,aici e varianta produsa de Soldano http://www.bluescity...com/soldano.htm ,atentie la pret!! 5300$

Pe un asemenea amp cinta George Patranoiu,Costica Sandu (Damigeana) ,dintre cei mai cunoscuti,prin Bucuresti mai sunt inca 6 ampuri de acest fel,unu in Paris,unu in Timisoara,toate construite de mine,a venit rindul si pt nr 11.

Traful de iesire este identic cu cel original ,asta datorita marelui inginer Lazaroiu-LMO,prin metode "specifice" am descoperit caracteristicile trafului original ,care costa 540$ .

Ampul din imagine este varianta de 100w cu 5X12AX7(ECC83) & 4XEL34.

O sa primeasca piese "una si una",de cea mai buna calitate,lucrat point to point.

Pe masca ampului o sa pun doua comutatoare de bright,cite unu pt fiecare canal,tot pe masca o sa pun si un comutator clean/crunch,pentru canalul clean,am o intrebare si astept raspuns de la chitaristi,aceasta comutare sa o fac si din footswich??Poate e mai ok sa comuti si cu piciorul,nu numai de pe masca ampului.

Ampul e construit pt vinzare,nu e comanda.

Pretul....? sunt curios cit sunt dispusi sa plateasca chitaristii romani pt un asemenea amp,vorbesc serios,astept un pret de la voi :yay:

Ampul este pentru metale grele si foarte grele.

Dimensiuni sasiu 600mmx220mmx80mm

Asta e schema SLO-100_Redrawn.pdf

post-7787-0-56463200-1371367321_thumb.jpg

post-7787-0-98616000-1371367322_thumb.jpg

post-7787-0-19467100-1371367324_thumb.jpg

post-7787-0-14137100-1371367325_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Pretul....? sunt curios cit sunt dispusi sa plateasca chitaristii romani pt un asemenea amp,vorbesc serios,astept un pret de la voi :yay:

 

Mult spor la lucru!

 

Daca ar fi sa fiu chitarist si mi-as dori acest amp, fara sa am posibilitatea sa-l cumpar pe cel original, as fi dispus sa platesc urmatorul pret, constituit din:

Cheltuielile de fabricatie (piese, sasiu, carcasa, vopsea, asamblare, regie etc.) la care mai adaugi si Beneficiul tau (profitul). Daca s-ar plati drepturi de proprietate intelectuala asupra schemei utilizate, as plati in pretul final si aceasta taxa.

Nu m-as putea gandi la pretul de 5300 de dolari pentru ca, obiectiv, si sper sa nu te superi, Soldano este brand (prestigiu, reputatie), face promovare publicitara, schema este originala, garantia este pe viata, desi, chiar si asa pretul mi se pare foarte mare. Dar piata lor functioneaza la fel ca piata Rolls Royce, vanzari mici, preturi mari.

Deci am vorbit doar despre pret. Impactul comercial, prin prisma brandului, asupra chitaristului nu ma intereseaza.

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Vio, sunt foarte bune comutatoaele de bright pt Soldano, el fiind de la mama lui un amp mai basos ca sunet, iar treaba cu comutarea la picior intre crunch si overdrive mi se pare extrem de utila pentru un chitarist live. O idee extrem de buna pentru versatilitate (atat timp cat nu influenteaza sunetul) ar fi adaugarea a inca un master volume, comutabil si acesta de pe footswitch, in felul asta cred ca deja nu prea mai ai nevoie de nimic pentru a avea cam toate tonurile de care e nevoie in live.

Link to comment
Share on other sites

Mult spor la lucru!

 

Daca ar fi sa fiu chitarist si mi-as dori acest amp, fara sa am posibilitatea sa-l cumpar pe cel original, as fi dispus sa platesc urmatorul pret, constituit din:

Cheltuielile de fabricatie (piese, sasiu, carcasa, vopsea, asamblare, regie etc.) la care mai adaugi si Beneficiul tau (profitul). Daca s-ar plati drepturi de proprietate intelectuala asupra schemei utilizate, as plati in pretul final si aceasta taxa.

Nu m-as putea gandi la pretul de 5300 de dolari pentru ca, obiectiv, si sper sa nu te superi, Soldano este brand (prestigiu, reputatie), face promovare publicitara, schema este originala, garantia este pe viata, desi, chiar si asa pretul mi se pare foarte mare. Dar piata lor functioneaza la fel ca piata Rolls Royce, vanzari mici, preturi mari.

Deci am vorbit doar despre pret. Impactul comercial, prin prisma brandului, asupra chitaristului nu ma intereseaza.

 

:respect:

cit ai fi dispus sa platesti pt ampul construit de mine,o suma??

multam de raspuns

:respect:

 

Vio, sunt foarte bune comutatoaele de bright pt Soldano, el fiind de la mama lui un amp mai basos ca sunet, iar treaba cu comutarea la picior intre crunch si overdrive mi se pare extrem de utila pentru un chitarist live. O idee extrem de buna pentru versatilitate (atat timp cat nu influenteaza sunetul) ar fi adaugarea a inca un master volume, comutabil si acesta de pe footswitch, in felul asta cred ca deja nu prea mai ai nevoie de nimic pentru a avea cam toate tonurile de care e nevoie in live.

Ma gindeam si eu la fel,sa pun comutarea clean/crunch pe footswitch ,cred ca e un avantaj.

Initial ma gindeam sa pun un master volume general,am renuntat,vreau ca reglajele sa fie ca la original.

 

Ai facut rost de un astfel de traf ???

Am un prieten la Londra,tot constructor de ampuri,e roman,de la el am datele,toate ampurile care ajung la el au parte de unele masuratori,nu scapa nici un traf de iesire ne masurat,eventual desfacut.Facem schimb de idei si experienta.Sunetul unui amp nu e numai din traf,stii si tu ca sunt n factori care modifica sunetul unui amp,pina la urma nu conteaza ce scrie pe traf,conteaza sa placa celui care utilizeaza ampul.

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

cit ai fi dispus sa platesti pt ampul construit de mine,o suma??

multam de raspuns

:respect:

 

Imi este greu sa ma pronunt fiindca nu ma aflu in situatia de a cumpara un amplificator. Ca idee, acum imi fac treaba cu echipamente care au costat cam 18.000 de lei, adica sunt dispus sa fac investitii daca stiu ca le voi acoperi.

Ca principiu, as plati toate cheltuielile de fabricatie + beneficiul tau, asa consider ca este corect pentru amandoi, de fapt, asa se si practica.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten la Londra,tot constructor de ampuri,e roman,de la el am datele,toate ampurile care ajung la el au parte de unele masuratori,nu scapa nici un traf de iesire ne masurat,eventual desfacut.Facem schimb de idei si experienta.Sunetul unui amp nu e numai din traf,stii si tu ca sunt n factori care modifica sunetul unui amp,pina la urma nu conteaza ce scrie pe traf,conteaza sa placa celui care utilizeaza ampul.

Inca mai caut sa cumpar unul fabricat de catre cei de la Deyoung si sa-l adaug la "colectia" OT-urilor de studiu . Dar nu -l gasesc pe nicaieri .

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor,, ca nou posesor al ampului din acest link:

http://www.craiovafo...rt-1312190.html

am apelat la Viobio pentru al ruga sa-l puna la punct. Initial ampul nu era functional, lampile se inroseau iar zgomotul de fond imens. Din cateva propozitii m-a ajutat sa inteleg ca, acest amp nu a fost proiectat special pentru chitara. Tot ampul a fost refacut de la zero, partea de preamp fiind costruit dupa un marshall JCM800, difuzorul a fost schimbat cu unul de 12" Blue marvel ( PEAVEY- EMINENCE) In final trebuie sa spun ca, investitia a meritat din plin, ampul suna peste asteptarile mele, dinamica mare, armonice din belsug , un sunet cald natural, suna a Marshall. Ca si persona, aceleasi cuvinte de lauda, un om de mare caracter. Reparatia m-a ajuns la 350 +difuzorul. In final la 600 am un amp cu care pot canta fara proobleme. Atasez cateva imagini inainte si dupa:

 

 

Multumesc VIOBIO

post-575-0-72098300-1371495570_thumb.jpg

post-575-0-02517100-1371495631_thumb.jpg

post-575-0-81127100-1371495662_thumb.jpg

post-575-0-56308800-1371495676_thumb.jpg

post-575-0-67685300-1371495687_thumb.jpg

post-575-0-01352200-1371495867_thumb.jpg

post-575-0-77406700-1371495878_thumb.jpg

Edited by Ezra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.