www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Ti-am mai spus ca ai o voce buna, felicitari.

Noua trebuie sa ne fie rusine, ca proportie, fetele pe rgc sunt cam 1/1000, dar sunt mai active pe forum decat toti baietii la un loc.

Dupa ce termini cu facultatea, poate iti faci putin mai mult timp si iti cauti o sponsorizare si sa treci la profesionisti dupa ceva ore de canto.

Ai avea un mare succes, mai ales ca poti sa canti si vocal si la un instrument simultan. Eu de exemplu nu sunt in stare sa cant si vocal si la instrument deoarece ma concentrez prea mult pe partea instrumenrala.

Mult nococ si cine stie, poate pe viitor ne vom cumpara bilete la concertele tale :P

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Once again, thanks for the appreciations :)!

 

Trebuie insa sa fac cateva lamuriri suplimentare legate de faza cu vocea - @LesPaul: eu nu am cantat pe track-ul asta (si nici nu prea cant de obicei) in paralel cu chitara si cu vocea. In principiu, as putea sa fac asta, insa nu pe orice piesa. Daca am de cantat ceva mai complicatla chitara, atunci ma axez numai pe chitara si-atat.

 

Legat de faza cu lectiile de canto & stuff... ar fi o idee sa incerc si asa ceva, chiar sunt necesare, mai ales ca nu am niciun fel de antrenament vocal, iar tehnica mea sunt 150% sigura ca nu e una prea buna, insa... sincera sa fiu, personal prefer sa ma concentrez mai mult pe chitara. Ai sa mori de ras, dar nu ma simt foarte confortabil sa cant cu vocea, parca la chitara am mai multa dezinvoltura, mai putin trac etc. Vocea o folosesc pe anumite piese doar din lipsa a ceva mai bun. Daca as fost fi intr-o trupa si as fi avut un vocal, ceva, cu siguranta ca n-as mai fi cantat eu cu vocea. Poate doar maxim niste backing vocals, ceva.

 

In plus, adu-ti aminte ce am zis cand am postat (de fapt nu eu, ci Sympthom) "Radio Shantz", cand am explicat cum inregistrez eu de fapt vocea pe trackurile astea...

Link to comment
Share on other sites

Chitaristi se gasesc pe toate drumurile, dar un vocal bun mai rar. Eu zic ca poti lasa chitara pe plan secund si sa te concentrezi pe voce in perioada urmatoare, asta daca vrei sa faci ceva mai mult decat a canta acasa.

 

Ti-am ascultat toate piesele, dar asta le intrece pe toate, din cauza vocii. E clar, trebuie sa dai masca jos si sa faci split screen videos - one girl band, pentru ca se pare ca ai ce trebuie pentru muzica in general.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Multumesc inca o data pentru aprecieri, insa am mai zis pana acum de cateva ori care e faza cu vocea mea, dar am impresia ca ceva pe undeva tot s-a inteles gresit.

 

Nu-i nimic, mai zic o data, si sper cu asta sa lamuresc problema. Avertizez insa ca urmeaza un post lung, care sper totusi sa fie citit:

 

Eu NU am cantat si nu cant melodiile astea live cap-coada (care sunt si cu voce), pentru ca nu am cum, nu imi permite vocea sa sustin o piesa live ca vocal. Asta pentru ca nu am antrenament vocal si pentru ca am trac cand vine vorba de cantat cu vocea (eu cant cu vocea NUMAI cand sunt singura acasa - adica foarte rar - nu suport sa stiu ca mai e cineva prin casa care sa ma auda "miorlaind"). In plus, in lipsa unui antrenament vocal adecvat, atunci cand incerc sa cant live o piesa cap-coada (chiar si daca e pe ambitusul meu si ar trebui sa-mi fie confortabil sa o cant) eu nu am aproape niciun fel de control asupra vocii mele - falsez destul de tare si imi scapa vocea la greu. Stiu foarte bine ce sunet(e) trebuie sa ating, ma concentrez mult pe asta, insa am foarte multe momente cand pur si simplu vocea nu ma asculta.

 

Motivul pentru care PE INREGISTRARE NU SE AUDE TREABA ASTA (si chiar tin sa subliniez asta) e acela ca atunci cand vreau sa inregistrez ceva cu voce, trag ZECI DE DUBLE pentru fiecare sectiune a unei piese (strofa, refren, bridge etc.). In 99% din cazuri nu exista nici macar o singura dubla perfecta, sau macar aproape perfecta, fara nimic care sa sune fals sau pe care sa-mi scape vocea. Prin urmare, dupa ce inregistrez propriu-zis, "sparg" toate dublele in bucati si iau din fiecare ce e mai bun. In unele cazuri, nu mint absolut deloc, "segmentarea" asta o fac inclusiv la nivelul silabelor (altfel, in cuvantul intreg apare macar o silaba care suna fals).

 

Dupa ce aleg cele mai bune bucati, le leg intre ele cu crossfade, avand grija insa ca ele sa sune ca si cand ar face parte din aceeasi dubla (desi eu stiu ca nu e asa) - sunt insa si unele cazuri in care doua bucati bune din duble diferite nu se pot folosi impreuna, pentru simplul fapt ca pe una am intrat cu voca putin mai devreme, pe alta putin mai tarziu, sau pur si simplu pentru ca volumul cu care inregistrasem era altul etc.

 

SI, cu toata rabdarea mea de chinez batran cu care "lipesc" bucatile alea cap la cap, sunt multe cazuri in care rezultatul tot nu suna atat de bine pe cat mi-as dori. Asa ca sunt nevoita sa adaug "cireasa de pe mort" (intentionat n-am vrut sa zic "tort", pentru ca tort nu e sigur) - folosesc un plugin de pitch correction, ca sa mai maschez niste scapari pe ici, pe colo.

 

Asadar, rezultatul final, vocea aia care se aude atat de bine pe track e de fapt ceva ARTIFICIAL. Ca la "artistii" aia de nu-s in stare sa cante o nota, dar baga Autotune la greu, si gata treaba, e pitch-perfect. Iar cand vine vorba de concerte - playback! Honestly speaking, NU imi place ca trebuie sa fac treaba asta, dar alta solutie nu am.

 

Acum, intrebarea ar fi: "Bun, si atunci de ce mai canti cu vocea, daca treaba sta asa?". Cant cu vocea pentru simplul motiv ca asa concep multe din piesele mele, cu versuri, iar in lipsa unui vocal mai experimentat si mai antrenat, incerc sa ma descurc cu ce am acum. Si fac toate editarile astea ca sa sune cat de cat ok melodia - daca instrumentalul imi iese bine, dar vocea e praf, atunci n-am facut nimic :death:. Am mai zis, daca as avea un vocal ca lumea care sa cante versurile in locul meu, ar fi perfect.

 

Nu mai vorbesc ca nici nu prea ma incanta cum suna vocea mea pe ceea ce vreau eu sa cant. Ce am postat pana acum in topic continand si voce sunt melodii destul de linistite, nu sunt suparate. Astea sunt doar niste cazuri particulare, au fost scrise mai mult "in joaca" (exceptand "In Memoriam"), dar eu in 85% din cazuri nu compun asemenea cantece. Pe mine ca stil muzical ma intereseaza insa ceva mai agresiv, ceva alternative metal, sau pe undeva pe aici. Mi-ar placea ca vocea mea sa sune mai agresiv, sa pot canta mai ragusit si sa fac si ceva screaming eventual (da, stiu ca suna SF, dar asta e adevarul). Am avut ceva incercari si in sensul asta, dar mi se pare ca tot scartaie ceva pe undeva. Mai multe persoane mi-au spus ca nu mi se potriveste deloc screaming-ul si ca vocea mea ar suna cel mai bine pe chestii mai linistite, si chiar pe ceva country (?!). Adica stiluri cu care eu nu prea am multe in comun... si aici din pacate nu sunt dispusa sa fac concesii, in sensul ca nu as renunta la stilurile muzicale care ma definesc cel mai bine doar pentru simplul fapt ca vocea mea nu prea e potrivita (sau spun unii ca e nepotrivita) pentru asa ceva.

 

Mai incolo, pe la vara, cand o sa apuc sa mai inregistrez niste chestii ceva mai "suparate", o sa incerc sa postez si o asemenea piesa, de proba, sa mai aflu si alte pareri in sensul asta.

 

And last, but not least, repet: personal, nu ma simt confortabil sa cant cu vocea. Nu e neaparat din cauza tracului, dar mult mai mult imi place chitara, si simt ca ma reprezinta mult mai bine ca instrument decat vocea, ca sa zic asa. De asta nici n-as prea investi in lectii de canto si nu as cauta sa ma specializez pe asta (asa, ca notiuni de baza legate de tehnica, da, chiar m-ar interesa, insa chiar nu ma vad vocal "full-fledged").

 

Nu e vorba ca mi s-ar fi "urcat succesul la cap" sau mai stiu eu ce, si ca de-asta oarecum resping parerile de bine de pe forum despre vocea mea, dar pur si simplu eu asta gandesc, asta simt, si la urma urmei, asta e adevarul, n-am de ce si nici nu vreau sa ma ascund. De-asta am simtit nevoia sa si scriu acest post.

 

I really hope this will make things clear.

 

Pana una-alta, raman la instrumentul meu de suflet, si anume CHITARA :guitar::). Imi place prea mult ca sa renunt vreodata la ea, am zis, simt ca ma reprezinta mult mai bine ca instrument. Ca vocea mea se mai intampla sa sune bine din cand in cand, asta e doar o coincidenta. But at the bottom of my heart, chitarista am fost, chitarista sunt, chitarista raman :)!

 

Am zis!

Edited by mike KidLazy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu pot explica de ce dar m-a amuzat teribil ce ai scris mai sus. Faza cu editarea vocii e tare de tot.

O sa incepi sa primesti sfaturi sa te apuci serios de editare audio.

Bah, mie-mi place tare mult ce faci. Tot, absolut. O singura rugaminte am; sa nu incepi cu d'alea country.:)) Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot explica de ce dar m-a amuzat teribil ce ai scris mai sus. Faza cu editarea vocii e tare de tot.

O sa incepi sa primesti sfaturi sa te apuci serios de editare audio.

Bah, mie-mi place tare mult ce faci. Tot, absolut. O singura rugaminte am; sa nu incepi cu d'alea country.:)) Multumesc.

 

Oricat de amuzant ar fi, din pacate e adevarat. Sad, but true.

 

Nu.ti face griji, n.am sa cant niciodata o piesa sau un gen muzical care nu imi place, care nu imi spune nimic. Deci nu se pune problema de cantat country :).

Link to comment
Share on other sites

Yep! Sure I will :guitar:!

 

Insa din pacate pana la urmatorul cover va mai dura ceva (vreo 3 saptamani, cam asa, desi sper sa fie mai putin) - camera mea intra in "reparatii capitale", toate or sa fie impachetate, puse claie peste gramada, spatiul e mic, deci o sa fie cam :death:, ca n-o sa prea mai am acces la chitare, si nici loc unde sa cant... dar nu-i nimic, abia poate reusesc sa mai fac niste backing track-uri intre timp, si apoi revin in forta cu niste :rock:!!!

 

Multumesc inca o data pentru "animal" :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Sa moara Jan, ce tare esti Mike. Ma uitam ca curca-n craci, nu stiam ca ti-ai luat bas. Chiar surpriza, chiar placuta.

Revine iar intrebarea; e greu sa canti "pe bas" ? :))

Bravo.

 

Pai abia ieri ce am primit bassul ("The Red Fury Of Doom Bass") de la TheZKD, iar azi am avut liber de la munca si l-am pus oleaca la treaba :guitar:. Raspunsul la intrebare, cel putin din punctul meu de vedere, este: "Cam da, e destul de greu sa canti "pe bass". Mai ales daca ai maini mici si degete scurte, ca mine. INSA nu e imposibil. Cu ceva antrenament, poate sa iasa treaba buna".

 

Şi la bas ştii... ? ... şi voce .... Deja-ncepi să mă calci pe nervi !.... .... :)

 

 

:rock:

 

Cool ! Felicitări !

 

N-as putea inca sa spun ca "stiu si la bass", avand in vedere ca asta este my first encounter ever cu o chitara bass, iar la tehnica am un pic de lucrat. Momentan experimentez tot felul de chestii, dar oricum, imi place foarte mult. Si avea dreptate 'mnezau, un bass real nici nu se compara cu unul VSTi.

 

Apropo, ramurel, daca iti mai vin idei de collaboration covers si alegi o piesa ceva mai simpla un pic, poate ma luati si pe mine la bass, daca ramaneti in pana de bassisti :D.

 

Multumesc pentru aprecieri! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo, Mike, suna al naibii de bine! Sa-l stapanesti sanatoasa si sa scoti untul din el.

 

PS catre ailalti cu cerutul de scule moca: Incercati va rog sa va milogiti pe alte topicuri. Aici Mike canta, nu trebuie sa va suporte/suportam cersetoriile . Faceti-va topic de milogeala separat si lasati pe altii sa arate cum canta. No offence, dar gata. Aveti un pic de jena sau macar un strop de respect pentru o persoana care a incercat si incearca in continuare sa va ajute. Raspundeti-mi pe privat daca aveti ceva de adaugat, lasati topicul fetei curat.

Edited by Rãspopitu'
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bravo Mike :respect:

Doresc sa te intreb cum imprimi drums ? Ce VST-uri,DAW-uri ?

 

Multumesc! Eu inregistrez totul in REAPER, iar ca VSTi pentru toba folosesc diverse kituri din EZDrummer. Le fac manual cu mouse-ul, nota cu nota, nu cant "live", cu tastatura. Numai ca in filmuletul cu bass-ul am folosit kitul de tobe din Cakewalk (sunt o porcarie, nu prea suna ele a tobe serioase, dar se potriveau cu starea mea de spirit de aseara. De fapt, chiar si acum imi mai canta in minte melodia de aseara :)).

 

 

Bravo, Mike, suna al naibii de bine! Sa-l stapanesti sanatoasa si sa scoti untul din el.

 

Multam fain, sa fie :)!

 

Si :rock: la toata lumea !!!

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va rog sa nu incepeti cu replici gen: "canti varza", "esti praf" etc. - eu de fapt am cantat foarte bine, va asigur, dar E PLACA DE SUNET VARZA, DOM'LE !!! Atat de varza, incat nici macar nu inregistreaza pe ritm, nu-mi "prinde" toate notele, unele se aud mai tare, altele mai incet... deci din capul locului va spun ca placa de sunet e de vina, nicidecum eu... :tardlol:

 

I'm joking, of course :P.

 

Lasand gluma la o parte, am reusit sa ma inghesui pentru cateva minute intr-un colt mic al camerei si sa cant (CICA) la bass (singurul la care mai am acces, in conditiile in care juma' de casa e dezmembrata momentan...). Progrese nu prea sunt (de fapt, nu sunt deloc, plus ca nici nu am mai pus mana pe vreo scandura cu corzi de vreo saptamana), in afara de faptul ca nu mi se mai pare chiar atat de SF griful lung. In rest, la mana dreapta cel putin, sunt varza - nu reusesc inca sa alternez degetul aratator cu cel mijlociu la plucking si nu prea suna ferm notele. Nu mai zic ca imi scapa si mana stanga, sau ca ma trezesc ca uit efectiv ce trebuie sa cant, taman in mijlocul cantecului. Bridge-ul piesei, l-am facut si pe ala praf - am uitat pur si simplu ce trebuie sa cant si am incercat sa improvizez ceva, numai ca nestiind game & stuff, a iesit un fel de n-ar mai fi :death:. Si la sfarsit, ca o "incununare" a tuturor esecurilor din video, nu stiu ce mi-a venit sa fac bendul ala la final (nu fusese planuit, insa uitasem bine mersi ce trebuia sa cant), care mi-a iesit la fel de praf... na, macar am fost constanta :P:biglaff:.

 

Concluzia: I think I should be voted worst bass-player of the year... :tardlol:

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.