www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Cea mai recenta inregistrare, trasa la inceputul lunii aprilie, tot cu noua camera. Personal nu pot sa zic ca sunt prea multumita de ce-a iesit, insa pe de alta parte nici nu prea pot sa cer mai mult, avand in vedere ca l-am tras pe fuga, dintr-un singur take (dupa ce am repetat piesa doar de vreo 2 ori). Nici cadrul nu e unul prea "fericit", speram sa am si eu mai multa lumina, dar soarele s-a gasit sa iasa abia cand eram pe sfarsite.

 

Nah, am avut si zile mai bune, but still, enjoy (or not)!

 

P.S.: EPIC FAIL la inceput, unde am luat-o eu prea repede cu chitara chiar cand intra tobele :death:. Mama lor de trackuri cu tempo variabil :P.

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

P.S.: EPIC FAIL la inceput, unde am luat-o eu prea repede cu chitara chiar cand intra tobele death.gif.pagespeed.ce.aA11dMZAJ_.gif. Mama lor de trackuri cu tempo variabil tongue.png.pagespeed.ce.lvRvrYzaWJ.png.

 

Este foarte bine ,pot sa zic perfect daca chiar ai facut doar cateva scurte corepetari cu "trupa". ..

Nu conteaza daca nu ai feeling-ul exact al Backtrack-ului ...nu esti membru "sudat' al trupei ..ca sa simti ritmul intern ..acel "balans " pe care orice trupa doar dupa ani de cantat impreuna pote sa-l obtina .

Poti invata la cate o piesa sau in general "feeling"-ul ritmului intern al unui artist /trupa dar doar pentru studiu si merita doar daca esti constienta ce se intampla ...oricum daca nu vrei sa ramai doar un bun "background" trebuie sa canti cum simti tu .

 

Si muzicanti de Jazz experimentati cand se intalnesc la un jammsession canta "drept" deoarece nu pot sa-si simta feelingul celuilalt , nici macar la un session de blues nu se potrivesc muzicanti ...doar o scot la capat cumva din experienta manipularii ritmului intern .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Initial vrusesem sa inregistrez o alta piesa de la o alta trupa, insa mi s-au schimbat planurile pe ultima suta de metri cand am aflat ca vinerea trecuta, pe 18 aprilie, in timpul unei sesiuni de autografe Daria "Nookie" Stavrovich, vocalista trupei Слот (The Slot), a fost atacata si injunghiata de mai multe ori in gat de catre un fan psihopat. Din fericire a scapat cu viata, insa a suferit leziuni inclusiv la laringe (au... :(). Din ce zic membrii trupei, se pare ca si-ar mai fi revenit intre timp, iar medicii sustin ca se va putea recupera destul de repede, insa inca nu se stie sigur daca va mai putea canta sau nu vreodata :(.

Speram sa pot posta piesa asta cu o ocazie mai fericita, avand in vedere ca asta a fost prima mostra de rock rusesc pe care am ascultat-o vreodata in viata mea, dar asta e, n-a fost sa fie. In orice caz, acest cover vreau sa i-l dedic ei. I hope this gets to her someday...

As for the rest of you guys, you already know the drill... Enjoy (or not)!

 

 

Tot ce inseamna tobe si clape e facut de mine cu VSTi-uri. De altfel, e primul cover dupa aproape jumatate de an in care am facut din nou singura toate instrumentele. Daca vreti sa faceti o comparatie, originalul il gasiti aici:

 

Edited by mike_KidLazy
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, @lefmir! Din ce am inteles, tipul asta avea o obsesie pentru ea, i-a tot scris pe net, pe diverse retele de socializare, dar nu a primit niciun raspuns din partea ei, asa ca a inceput sa o ameninte direct ca vrea sa o omoare si sa o lase fara voce, dar nu l-a luat nimeni in seama. Dar uite ca tipul n-a glumit... in fine, oribil :(.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

CEI CARE VOR CONSIDERA CELE SCRISE MAI JOS CA FIIND O PROSTIE SUNT RUGAŢI SĂ SE ABŢINĂ DE LA ORICE COMENTARIU ŞI SĂ IGNORE COMPLET ACEASTĂ POSTARE.

 

Din păcate, se pare că mai nou în topicul ăsta postez numai cu ocazii triste... sper numai ca asta să nu devină o tradiţie...

 

... nici nu ştiu de unde să încep. Nu sunt o persoană sentimentală, dimpotrivă, detest asta, însă când vine vorba despre aşa ceva, nu mă pot exprima altfel decât în felul următor:

 

Marţea trecută, pe 6 mai, am rămas fără un sufleţel - Gigeluş (pe care unii dintre voi probabil că aţi apucat să-l vedeţi în topicul cu animalele forumiştilor) s-a făcut îngeraş şi a plecat într-o lume mai bună... mult prea devreme, într-un timp extrem de scurt şi într-un mod la care absolut nimeni nici măcar nu se putea gândi... cert e că au avut mare dreptate toţi cei care mi-au zis că geniile au întotdeauna o doză de nebunie (şi asta mi-a fost clar încă din prima zi în care am interacţionat unul cu celălalt), dar şi că ele nu trăiesc aproape niciodată mult... şi din păcate la fel s-a întâmplat şi cu el...

 

... însă oricât de tare m-ar durea, ştiu că nu am voie să fiu tristă indiferent ce aş face, pentru că lui nu i-a plăcut niciodată să îi vadă trişti sau supăraţi pe cei din jur...

 

... şi cum am cântat de atâtea ori pentru alţii, nu se putea să nu-i cânt şi lui ceva, mai ales că lui i-a plăcut dintotdeauna muzica. Şi mai ales chitara. Aşa că am ales piesa asta, care, ce-i drept, nu e nici veselă, dar nici tristă, ci undeva la mijloc. E mai degrabă expresia unui suflet de artist tânăr şi neliniştit (lucru care, de altfel, ne-a caracterizat pe amândoi - cu menţiunea că eu nu mă consider artistă) - sau cel puţin aşa o simt eu.

 

Am ascultat piesa asta pentru prima oară pe 4 mai, după ce am aflat întâmplător că Nookie de la Слот (fata de care vă spuneam mai sus) are şi un proiect solo... m-a fascinat cât de mult mă puteam regăsi în piesa asta, cât de multe lucruri poate să exprime în numai câteva cuvinte, şi nu în ultimul rând, felul cum sună chitara, modul în care se îmbină acordurile.

 

De cum am ascultat-o prima oară, mi-am zis că trebuie neapărat să o cânt şi eu. Lunea trecută am început să o învăţ, şi în timp ce o repetam, cânta şi Gigel cu mine, cu doar câteva ore înainte să “adoarmă” pentru totdeauna... şi asta a fost ultima mea repetiţie alături de micul meu coleg de trupă, cum mi-a plăcut mie să-i spun...

 

... aşa că acum mă simt şi mai tare legată de piesa asta, din motive lesne de înţeles. În ultima săptămână am ascultat-o de câteva zeci de ori. Numai pe asta o ascult, numai asta îmi cântă în cap, şi paradoxal, deşi mi se rupe sufletul şi îmi vine să urlu când o aud, în acelaşi timp parcă simt că mă ajută să trec puţin mai uşor peste ce s-a întâmplat...

 

Ştiu că şi lui i-a plăcut piesa asta la fel de mult cum îmi place şi mie, aşa că asta e pentru el... ăsta cred că ar fi cel mai frumos mod în care aş putea să-i cinstesc memoria... printr-o melodie frumoasă (ca şi el), sensibilă, visătoare, care sună de parcă ar fi cântată de un îngeraş... pentru un alt îngeraş mai mic... ODIHNEŞTE-TE ÎN PACE! ASTA E PENTRU TINE, SPER SĂ O AUZI DE ACOLO DE SUS, UNDE EŞTI ACUM...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Daca am ajuns sa cant asa ceva, inseamna ca m-a tampit de tot disertatia asta. Sper sa nu fie grea "recuperarea de dupa" :lol:...

 

...asa aratam eu sambata trecuta, cand, de (prea multa) fericire ca imi terminasem in sfarsit lucrarea, m-am infipt in absolut prima chitara si prima piesa care mi-a iesit in cale. Ce-a iesit... judecati si voi :). Mentionez ca nu consumasem nimic inainte sa trag video-ul asta :).

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Iata si ceva putin mai special, anume primul meu cover semi-acustic (I'm still plugged in, though :P) facut ca lumea, cu tobe, bass si tot ce trebuie, cum obisnuiam in vremurile bune. Inregistrarea a fost facuta acum aproximativ o jumatate de an, in 3 zile din 3 saptamani diferite (doua din ianuarie si una din februarie), din lipsa de timp. Initial vrusesem sa trag si o versiune cu voce, insa din pacate n-a fost sa fie... poate altadata...

 

Versiunea live а piesei este asta:

 

 

Ce mi-a iesit mie este o combinatie intre versiunea de studio si cea live (mi-a placut mai mult cum suna asa), so here it goes:

 

 

Enjoy (or not)! :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Asta nu e chiar o compozitie noua, am postat-o intr-o prima versiune chiar in prima pagina a acestui topic, acum vreo 2 ani. Pe la sfarsitul anului trecut am reinregistrat-o cu gandul de a o include pe albumul "A Sonic Journey", insa m-am razgandit ulterior si am inlocuit-o cu piesa "Oriental", care s-a integrat mult mai bine in peisaj si fata de care asta mi s-a parut mult mai slaba.

 

Nici acum nu e cine stie ce, dar am zis ca daca tot a ramas demo-ul abandonat in PC, sa-i mai dau inca o data drumul aici. Saptamana viitoare o sa revin insa cu ceva mai serios. Enjoy (or not)!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acum ceva vreme m-am apucat sa cant in izmene o piesa care imi ridica parul de pe maini de fiecare data cand o ascult, atat datorita felului in care suna, cat si a mesajului pe care il transmite (ceva de genul "nu da inapoi, strange pumnul si lupta pana la epuizare pentru drepturile tale, pentru ceea ce vrei sa fii"). M-am tot tinut de pe la Paste sa-i fac un cover, dar n-am apucat sa fac asta decat cateva luni mai tarziu.

 

Baietii o canta cam asa:

 

 

iar mie mi-a iesit cam ceva in halul asta (sunt niste scapari, dar nah, cica am cantat live :D):

 

 

Enjoy (or not)! \m/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Va vine sa credeti sau nu, acum vreo 10 ani, inainte sa am de-a face cu rockul si metalul alternativ, obisnuiam sa ascult... hip-hop :). Cu niste saptamani in urma, din plictiseala, mi-a trasnit prin cap sa ma intorc pentru cateva ore la "originile mele muzicale" si sa improvizez ceva la chitara pe un ritm mai hip-hoppish, asa. EVIDENT, mi-a iesit o mare porcarie, sloppy as f*** (nu mai zic ca e video-ul e facut din 3 bucati lipite cap la cap, ca n-am fost in stare sa cant si eu ceva legat cap-coada), dar avand in vedere cat de varza sunt la solistica, rog nu aruncati cu rosii :D.

 

Deci... enjoy (or not), desi cred ca a doua varianta va fi mai plauzibila in cazul de fata :):

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Va vine sa credeti sau nu, acum vreo 10 ani, inainte sa am de-a face cu rockul si metalul alternativ, obisnuiam sa ascult... hip-hop :). Cu niste saptamani in urma, din plictiseala, mi-a trasnit prin cap sa ma intorc pentru cateva ore la "originile mele muzicale" si sa improvizez ceva la chitara pe un ritm mai hip-hoppish, asa. EVIDENT, mi-a iesit o mare porcarie, sloppy as f*** (nu mai zic ca e video-ul e facut din 3 bucati lipite cap la cap, ca n-am fost in stare sa cant si eu ceva legat cap-coada), dar avand in vedere cat de varza sunt la solistica, rog nu aruncati cu rosii :D.

 

Deci... enjoy (or not), desi cred ca a doua varianta va fi mai plauzibila in cazul de fata :):

 

 

 

Să propui la Duel Osteoporoză tema "hip-hop", să vezi atunci distracție! :yay:

Edited by Adi M
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cover tras undeva pe la inceputul lunii august, intr-o seara de luni, imediat cum m-am intors de la munca. Am si zbarcit-o de vreo 2 ori, dar nu se prea simte pe inregistrare (sau cel putin nu in urechile mele), probabil si din cauza double-tracking-ului. Enjoy (or not)!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Asta e al doilea cover in care apar cu ambele electrice si primul in care cant cu ambele chitare in acelasi acordaj. Recunosc ca pentru piesa asta am avut nevoie de tabulatura pentru unele parti :D... si ca fun fact, in timpul filmarilor am avut parte si de un mic accident, ca sa zic asa: cand am vrut sa-mi leg Squierul de gat, mi-am dat din greseala o chitara peste bot, de am vazut stele verzi... noroc ca s-a lasat doar cu o vanataie :biglaff:... mda, KidLazy-style :).

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.