www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

<Mike_Kidlazy>


Recommended Posts

Maybe it's a Jack White reference. :)))

 

It was actually a Slipknot reference, numai ca am uitat sa-mi pun masca. Data viitoare o sa tin minte :biglaff:.

 

And now... time to introduce you to my new girlfriend :), un LTD H401-FM. Suntem impreuna de vreo luna de zile, asa ca era cazul sa oficializam relatia si p-aici, pe meleaguri rgc-iste :lol:. Din pacate video-ul asta nu reuseste sa-i faca cinste si sa o puna in valoare, insa eram prea excited ca am pus mana pe chitara ca sa mai pot face altceva la momentul ala. Promit in schimb ca o sa revin curand cu o inregistrare serioasa cu ea.

 

Multumiri speciale userilor @otringal si @Treishtrei (stiu ei pentru ce)!

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Corect. Dupa cum am zis, urmeaza o inregistrare mai serioasa cu ea, dar e in the making, mai am de tras la ea.

 

P.S.: asta e de dinainte sa schimbi ramele de la doze. Cele din video sunt cele negre, stock. Cu astea noi insa rupe, or sa apara in noul video. Atunci sa vezi :rock:!

Edited by mike_KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Auzi, ma tin de mult sa te intreb si am s-o fac public, poate mai intereseaza pe cineva. Tu ce mananci (sau ce nu mananci) de faci atatea inregistrari? Cunosc chitaristi profesionisti care nu canta/inregistreaza/compun cat tine. Plus ca o faci cu (prea) multa meticulozitate si devotament. Te droghezi? (daca da, cu ce?) Esti mason? Esti alien? Esti platita de RGC sa tii sectiunea de inregistrari in viata. Sunt confuz... :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Auzi, ma tin de mult sa te intreb si am s-o fac public, poate mai intereseaza pe cineva. Tu ce mananci (sau ce nu mananci) de faci atatea inregistrari? Cunosc chitaristi profesionisti care nu canta/inregistreaza/compun cat tine. Plus ca o faci cu (prea) multa meticulozitate si devotament. Te droghezi? (daca da, cu ce?) Esti mason? Esti alien? Esti platita de RGC sa tii sectiunea de inregistrari in viata. Sunt confuz... :)

 

Haha, a se observa că ultima ipoteză nu mai e interogativă. :)

 

La subiect: melodia nu-mi place, dar tonul e mișto, chitara e foarte faină, entuziasmul și determinarea merită toate laudele! Să ne trăiești și la mai mare!

 

P.S. Nu uita să schimbi poza din semnătură. Și dacă tot te apuci de asta, poate schimbi și culoarea chitarei avatarului. :P

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@sam: hehe, as vrea eu sa ma plateasca :biglaff:.

 

Pur si simplu imi place ENORM ceea ce fac. Asta e cea mai mare pasiune a mea, e un mod de a ma exprima si de a ma relaxa, long story short, that's what keeps me going on.

 

@Adi M: da, de poza de la semnatura si de cea de la avatar inca n-am avut timp, momentan sunt prea entuziasmata de chitara mai ales acum, ca am reusit sa o fac exact asa cum am vrut, dar am retinut sugestiile. Good point :).

 

@otringal: exact, ii las sa aiba emotia descoperirii :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce ma enerveaza albumele alea de pe care numai 1-2 piese maxim (imi) suna cat de cat misto, iar restul sunt vai natia lor... cam asa mi s-a parut si "Gold Cobra" celor de la Limp Bizkit. Asta de mai jos, cu numai 2 riffuri mari si late, a reusit sa ma prinda, imi aminteste de muzica pe care o ascultam acum 10-11 ani :).

 

Una peste alta, pana cand termin de tras la video-ul ca lumea pe care l-am promis cu LTD-ul, nu ma pot abtine sa nu postez asta: ultima inregistrare pe care am facut-o vreodata cu fostul meu Cort. Filmuletul a fost facut undeva in martie, cu webcamul meu Logitech legat zdravan de headstock :D. M-au cam incurcat la un moment dat schimbarile alea de tempo, but meh... also, mind the epic fail pinch harmonics, care mi-au iesit numai la double-tracking :P.

 

Anywayz, enjoy (or not)!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sunt constienta ca in momentul de fata nu sun extraordinar de bine cu LTD-ul in comparatie cu celelalte chitare cu care am inregistrat pana acum. Nici pe mine nu ma incanta prea tare tonul pe care l-am scos aici, si nici nu esti singurul care imi zice asta. Dar dupa cum am si zis mai sus, inca mai experimentez cu Digitech-ul tot felul de setari si de tonuri cu care s-o fac sa sune mai bine. Am avut un oarecare soc cand am constatat ca preseturile mele suna complet diferit cand cant cu LTD-ul (lucru care era si normal pana la urma, avand in vedere ca am cantat numai cu ieftinaraie pana acum). Recunosc ca in momentul de fata imi e mult mai greu sa il setez in asa fel incat sa ajung la un rezultat satisfacator si inca nu am reusit sa gasesc "formula perfecta" in materie de ton cu chitara asta. Dar dat fiind faptul ca am ascultat chestii foarte misto scoase prin acelasi tip de procesor si cu chitare o idee mai scumpe, ma incapatanez sa cred ca vina imi apartine si ca nu sunt eu in stare la momentul asta sa-mi setez procesorul cum trebuie. Inca sunt ferm convinsa ca se poate mult mai bine cu echipamentul pe care il am acum, asa ca o sa incerc in continuare pana cand scot untul din el.

 

P.S.: scuze daca suna cumva incoerent ce am scris mai sus, dar inca nu m-am trezit 100%.

Edited by mike_KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din categoria "asta nu era pe lista, dar mi s-a pus pata si m-am pus sa o cant", si din categoria "s-ar fi putut canta mai usor in acordaj standard, dar ma dau (in continuare) in stamba cu LTD-ul" :). Inca ma mai joc cu tonuri si setari si alte alea, si de data asta incepe sa-mi placa. Cred ca e pentru prima oara de cand am chitara asta cand chiar imi place cum suna. E in continuare ceva loc de mai bine, dar directia zic eu ca e una destul de buna.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Totul a inceput prin septembrie anul trecut, cand un coleg mi-a aratat "Batmetal" pe YouTube (pentru cei care nu il stiu, am pus linkul in descrierea video-ului). Desi piesa in sine n-are nimic special, filmuletul ala m-a facut sa rad cu lacrimi, si am zis ca ar fi misto sa-i fac un cover asa, de fun. Numai ca intre timp m-am concentrat pe alte piese, si parca nu-mi venea sa ma apuc de el. Pana acum vreo 2 saptamani, cand userul @Treishtrei m-a rugat si el sa cant piesa, moment in care mi-am zis: "Gata, now or never!" :).

 

Deci, asadar si prin urmare... enjoy (or not)! :rock:

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cover dupa cel mai nou single al celor de la Tracktor Bowling, "Натрон". Tras cu webcamu' legat romaneste cu sfoara de headstock (ca n-aveam cu ce altceva), saptamana trecuta, intr-o dimineata pe la ora 9, pe o caldura de rupea pamantu'. De cum am ascultat piesa prima oara, acum vreo 2 saptamani si ceva, mi-am zis ca e prea misto ca sa o las necover-uita. So... there I went. Mi-a placut asa de mult si s-a potrivit asa de tare cu starea de spirit pe care o aveam atunci, incat am pus si versurile. Deh, entuziasmu', bata-l vina... :)

 

Cred ca e singurul de pana acum pe care a trebuit sa-l refac in intregime, pentru ca dupa ce am tras prima versiune (atat audio, cat si video), mi-am dat seama ca nu-mi place de nicio culoare ce-a iesit. So... start over :). Bine ca intr-un final a iesit.

 

Enjoy (or not)!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pe asta m-am tot tinut s-o cant inca de prin aprilie, cand am avut prima data chitara la mine. N-am cantat chiar toate partile care se puteau canta (mai erau niste cleanuri p-acolo la care am renuntat, iar solo-ul de la final iesea oricum din discutie), si chiar si asa, am reusit s-o fac destul de (ca sa nu zic foarte) varza - am avut ceva probleme cu ritmul pe partea de distoarse, nu l-am simtit aproape deloc (cel putin nu in casti), de unde si saritul pe langa pe partile de refren, iar palm-mute-urile alea de la bridge mi-au iesit uber-mega-epic fail. Din pacate atat m-au tinut mainile tura asta :(. Au fost si zile mai bune, dar si zile mai proaste, asta e. Pana una alta... sa mai zic "enjoy (or not)"?

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit apar si eu cu masca intr-un cover la o piesa Slipknot, ca sa fiu in ton :). Deci am reusit sa intru maxim in spiritul piesei, and I really had a blast last week when I recorded this :rock:. Armonicele alea artificiale a trebuit sa le trag separat (si nici asa n-au iesit cum ar fi trebuit sa iasa), pentru ca n-am reusit sa le cant in take-urile principale.

 

Any frickin' wayz, enjoy (or not)! :rock:

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit apar si eu cu masca intr-un cover la o piesa Slipknot, ca sa fiu in ton :). Deci am reusit sa intru maxim in spiritul piesei, and I really had a blast last week when I recorded this :rock:. Armonicele alea artificiale a trebuit sa le trag separat (si nici asa n-au iesit cum ar fi trebuit sa iasa), pentru ca n-am reusit sa le cant in take-urile principale.

 

Any frickin' wayz, enjoy (or not)! :rock:

 

 

Pe Apex-u' ala scrie Mike_KidLazy. :) Daca era al meu ti-l faceam cadou.

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ADIDAS: Haha :). Sa stii ca spre deosebire de cum eram in aprilie, cand l-am primit prima oara, acum chiar ma gandesc serios sa-l cumpar si sa scot Squierul la pensie. Deci e prea blana in Drop A cel putin, trebuie sa recunosc... mai strang bani intre timp si ma mai gandesc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ADIDAS: Haha :). Sa stii ca spre deosebire de cum eram in aprilie, cand l-am primit prima oara, acum chiar ma gandesc serios sa-l cumpar si sa scot Squierul la pensie. Deci e prea blana in Drop A cel putin, trebuie sa recunosc... mai strang bani intre timp si ma mai gandesc.

 

Ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca-l vinzi semneaza-te pe el. O sa iei de 7 ori pretul, iti iei apexul si o sa iti mai si ramana de cateva beri :)

Tare rau asta, parca si vad anuntul la vanzare: "Squier Bullet Strat HSS <mike_KidLazy> signature cu autograf!" :biglaff:.

 

Lasand gluma la o parte, eu sincer n-as vrea sa il mai vand si pe asta (believe it or not, m-am despartit cu greu de Cort), mai ales ca a fost prima mea chitara electrica luata din primul salariu pe care l-am castigat vreodata. Nu mai zic ca a trebuit sa astept aproape 5 ani de zile pana am reusit si eu sa am o electrica, visam la asa ceva inca de cand m-am apucat de zdranganeala in 2006 pe o Hora clasica. Deci Squierul asta are o valoare sentimentala muuuuult prea mare ca sa ma indur sa il dau. Prefer sa il tin in casa ca piesa de muzeu :).

 

In fine, nostalgii :blush:...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.