www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Tine Chitara?


Guest Qubix
 Share

Recommended Posts

Guest Qubix

Bine, intrebarea nu e chiar atat de inepta. Stiu ca sunt 2 pozitii "acceptate" (cu anumite variatii):

 

105670.image0.jpg

 

si

 

playing-position.jpg

 

Problema cu prima pozitie e ca ai umarul mainii drepte destul de incordat, si (probabil cel mai important aspect) incheietura mainii stangi destul de indoita. Alta problema ar fi ca e destul de greu sa tii gatul chitarei usor oblic, cu capul undeva in dreptul umarului.

 

Problema cu a doua pozitie e ca e oarecum incomoda pentru spate (nu prea poti sa stai rezemat), dar si incomoda cand folosesti chitara acustica, mai ales pentru strumming. Plus ca (chestie complet subiectiva) pozitia asta n-arata prea cool. :D

 

 

Ok, intrebarea, voi cum tineti chitara cand exersati pentru o perioada mai lunga (1h + ) ?

Edited by Qubix
Link to comment
Share on other sites

zxx12810531.jpg

asa daca iti e tie comod..

Din experienta mea "de camera" cred ca e bine sa te obisnuiesti intr-o pozitie in care sa fii cat mai relaxat si sa nu stai incordat (daca faci studiu indelungat nu cred ca poti sta cu un anumit muschi incordat 3+ ore) Eu mai am momente cand stau intins in pat cu chitara in brate..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Chitara o tin ca in prima poza. Am incercat pozitia "cu chitara intre picioare" (God, ce kinky suna chestia asta) si mi se pare super incomoda, mai ales daca folosesc o chitara acustica. Cu o clasica hai, mai treaca-mearga, desi chiar si asa imi creeaza disconfort.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pozitia a doua este pentru clasica, o pozitie "clasica". Din punctul meu de vedere poza nu este chiar corecta. Genunchiul stang (cel de pe scaunelul de sprijin, pe care se pozeaza chitara) trebuie sa fie perfect paralel cu podeaua. De asemenea pozitia spatelui trebuie sa fie dreapta si nu aplecat in fata.

 

In principiu pentru un incepator care nu lucreaza clasica, pozitia din poza 1 este cea indicata. De obicei aceasta pozitie poate fi combinata si cu un strap care stabilizeaza pozitia chitarei pentru tehnici mai complicate decat un strumming simplu pe acorduri deschise.

Link to comment
Share on other sites

Guest Jim Dunlop

Cum se tine chitara?!

E destul de simplu tot procesul,iar la baza stau 2 tehnici: pozitia clasica si cea standard,care se foloseste cel mai des.Eu sunt mare amator pozitiei din picioare.

Edited by Jim Dunlop
Link to comment
Share on other sites

O tii cum iti vine mai usor. Corpul tau iti va spune cum e mai bine s-o tii. Eu unul le tin in pozitia de clasica, bine, si forma de warlock ma impinge sa o tin asa. Dar la fel tin si strat-ul.

Ah, iar cand imi oboseste spatele, mai strang strap-ul, astfel incat sa-mi stea chitara suspendata chiar si cand stau jos. Lucrul asta imi permite sa stau sprijinit de spatarul scaunului.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Cristi.G

Eu cred ca atata timp cat stai confortabil si canti natural si bine, poti sa o ti orcum .Adica uitete la Mr. Chuck Berry! Cand simte nevoia, o tine ''intre picioare'', la propriu.

Edited by Cristi.G
Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Ideea e sa nu iti fortezi (prea tare) niciun muschi timp indelungat, pentru efectele sunt nasoale si nu e de glumit.

 

Pai cam asta a fost motivul topicului, pentru ca am auzit de probleme nasoale cu incheieturile si ma gandeam daca e ok ce fac sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Bine, intrebarea nu e chiar atat de inepta. Stiu ca sunt 2 pozitii "acceptate" (cu anumite variatii):

 

105670.image0.jpg

 

si

 

playing-position.jpg

 

Problema cu prima pozitie e ca ai umarul mainii drepte destul de incordat, si (probabil cel mai important aspect) incheietura mainii stangi destul de indoita. Alta problema ar fi ca e destul de greu sa tii gatul chitarei usor oblic, cu capul undeva in dreptul umarului.

 

Problema cu a doua pozitie e ca e oarecum incomoda pentru spate (nu prea poti sa stai rezemat), dar si incomoda cand folosesti chitara acustica, mai ales pentru strumming. Plus ca (chestie complet subiectiva) pozitia asta n-arata prea cool. :D

 

 

Ok, intrebarea, voi cum tineti chitara cand exersati pentru o perioada mai lunga (1h + ) ?

 

Ce faci ? Exercitii de filosofii pe ce presupuneri ? Adica construiesti racheta intergalactica dupa poze ?

 

Cele doua pozitii sunt ideala ptr Flying V .

 

De fapt chitara se tine in husa , in cutie , cu grije , sus sau jos de obicei in asa fel ca sa ajungi cu mainile si degetele unde este nevoie.

 

Daca vrei sa canti nu o tii ci canti la ea , si nu faci filosofii inutile .

 

Daca inca nu stii sa canti te pui si inveti .Atat .Este simplu .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca esti lautar si canti in somn, iti vine de la sine pozitia. dar aici e vorba de o imensitate de chitara, chit ca e mult mai usoara decat o electrica, la care vrei sa te obisnuiesti sa canti economic, fara sa ramai intepenit dupa 2 ore de cantat. depinde de ce chitara ai, daca e western, e chiar reconfortant sa-ti poti lasa cotul pe corpul ei, mie mi se pare foarte relaxant. la clasica e un pic mai solicitant, fiind corpul mai mic nu poti sa o fixezi cum trebuie intre picioare si piept+cot. sa stau in pozitia a 2-a vreo 3 ore...pai ma apuca groaza numai cand ma gandesc...mi-ar tampi umarul drept. daca te axezi pe ciupeala si tehnica, ar fi recomandat sa stai jos, daca nu, fa cumva sa-i pui o curea si stai in picioare, ca e mai relaxant. ideea e sa mai schimbi pozitiile, sa te mai misti, macar o data la 10 minute, ca daca nu, n-o sa-ti fie bine.

Link to comment
Share on other sites

Un tanar trebuie sa faca sport .Nu are cum sa se anchilozizeze de la cantat la chitara .Poate la o varsta prea frageda sub 10-11 ani sau la 70 de ani .

Daca sunt probleme ..fizioterapia ajuta ..dar tot la exercitrii fizice ajungi ..Inot , ciclism , culturism , tenis de camp /de masa ...etc etc ... fara football .

De obicei nu cu consistenta si rezistenta fizica este problema .

 

Pentru cei mici de statura exista si chitare 3/4 .

 

Dar am vazut contrabasist mic ce canta de rupea pamantul ... si daca te uiti la cat e dulapul fata de o vioara ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Ce faci ? Exercitii de filosofii pe ce presupuneri ? Adica construiesti racheta intergalactica dupa poze ?

 

Cele doua pozitii sunt ideala ptr Flying V .

 

De fapt chitara se tine in husa , in cutie , cu grije , sus sau jos de obicei in asa fel ca sa ajungi cu mainile si degetele unde este nevoie.

 

Daca vrei sa canti nu o tii ci canti la ea , si nu faci filosofii inutile .

 

Daca inca nu stii sa canti te pui si inveti .Atat .Este simplu .

 

Intotdeauna putem conta pe karpi pentru un raspuns tampit :yay: . Merci oricum, destul de amuzant.

Link to comment
Share on other sites

Cu scaunel se tine la clasica, la acustica e oleaca diferita cutia si e cam greu s-o tii asa. Daca nu esti la patru ace si canti pe o clasica eu prefer asa, adica picior peste picior.

 

http://www.thelivemu...ucia_jan07a.jpg

 

Cel mai comod este sa stai in fotoliu te lasi in spate epui chitara pe burta si canti cat vrei ..coatele le rezemi de suporturile respective de la fotoliu si nu obosesti .Dar asta dupa 50 de ani ..in tinerete sa ai asemenea probleme este grav ....

 

SPORT !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Dupa cum e intrebarea urmeaza raspunsurile posibile ...nu?

 

De fapt intrebarea, daca te oboseai sa citesti 2-3 postari mai sus, se referea la pozitii care sa nu iti puna incheietura intr-o postura care sa-ti dauneze. Un incepator nu prea isi da seama daca e ok sau nu, pentru ca nu te doare ca si cand ti-ar taia-o fierastraul, dar daca exersezi jumatate de an asa, s-ar putea sa-ti dai seama cam tarziu.

 

Eu tot nu pricep sportul asta pe forumurile romanesti, daca nu ai nimic inteligent de pus, ca raspuns intr-un thread, de ce sa nu te abtii? Postarile sunt obligatorii sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Postarile sunt obligatorii sau cum?

 

Da, dar sa stii ca-s decat vreo 2 membri care au voie(Slava Domnului!!!), karpi acum are vreo 7 mii si ceva, trebuie sa faca 10000 de postari ca sa i se faca statuie. Nu trebuie sa te superi pe-astia de la PNTCD. ;)

 

Daca faci un topic unde pui bancul asta:

 

Se duce Pişti la popă şi îi spune:

-Perinte, mult pecat este la mine. Ce trebuie se iarte Dumnezeu?

-20 de mătănii fiule.

Pleacă Pişti şi vine duminica următoare la popă:

-Perinte, nu ghesit atât motanii. Pisic e bune?

 

si acolo o sa posteze ca sa faca norma. Nu trebuie sa inteleaga, doar sa posteze.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Hai ca s=a lungit destul topicul asta.

In principiu orice pozitie este buna atat timp cat te simti confortabil iar corpul are o postura naturala.

Orice contorsionism este exclus pentru ca mai devreme sau mai tarziu iti va provoca oboseala si dureri care iti vor afecta prestatia muzicala.

De exemplu incheietura palmei stangi in unghi drept pentru prinderea acordurilor cu barre este o gresala comuna tuturor incepatorilor.

Orice pozitie si actiune trebuie sa fie naturala (NATURALA).

Orice muschi incordat acolo unde nu este nevoie (spre exemplu pentru a pastra o asa zisa postura "corecta") fie el la maini, sau gambe, sau spate, sau gat reprezinta un consum suplimentar si parazit de concentrare si energie musculara care dauneaza (prin diminuare) performantei tehnice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu am vreo cateva pozitii cu care m-am obisnuit ... deci prima e pe scaun si la naiba ca n-am scaune fara manere decat in bucatarie... pe urma o atarn la gat si incerc sa nu plesnesc peretii (nu de alta da multi sunt din rigips...) ... pe urma o pun pe ceafa si am grija la lustra... daca o mai lovesc de cateva ori risc sa-mi cada in cap ... si pe urma dupa cateva pahare duc chitara la gura ca sa-mi belesc dintii... dar personal imi place sa stau pe podea still yoga dar nu cu picioarele contorsionate cum fac dracii aia ... simplu si relaxat desi daca zabovesc mult ma cam doare nitel spatele...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Am urmarit clipul de mai jos. Are aproximativ 20minute. Tipul prezinta pozitiile cele mai populare folosite de chitaristi, cu plusuri si minusuri. Omul da sfaturi in detaliu pentru folosirea ambelor maini, pentru o pozitie confortabila a spatelui si a picioarelor. Mie mi-a placut. Poate-l veti gasi si voi util ;)

 

"Proper posture for playing guitar..."

Edited by Black'Jesus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.