www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Muzica Va Place? De Cat Timp O Ascultati? De Ce?


iuliani81dark
 Share

Recommended Posts

Eu ascult (...) Aborted Hitler Cock (...)

Daca as fi baut apa in timp ce citeam, as fi stropit monitorul. La Anal Cunt sunt imun, pentru ca am mai auzit numele.

 

Cum ajungem sa spunem ca rapul nu e muzica, sau ca manelele sunt poluare fonica ? Ca Vasilica:

 

Vasilica a ales identitatea de roacar;

- Sunt roacar, gandeste Vasilica, dar spre deosebire de cine/impotriva cui sunt roacar ?

 

Obisnuiti-va cu notiunea ca, pentru persoanele fara inclinatii creativ-muzicale (publicul pasiv), stilurile muzicale reprezinta curente culturale, in mod exclusiv. Nu e deloc important pentru ei din ce e compusa piesa muzicala pe care o aud, ci important e modul de viata pe care il inspira stilul muzical de care apartine piesa.

 

Si nu putem sa le cerem sa priveasca lucrurile altfel. Identitatea e capoasa si vanitoasa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Vasilica a ales identitatea de roacar;

- Sunt roacar, gandeste Vasilica, dar spre deosebire de cine/impotriva cui sunt roacar ?

 

Obisnuiti-va cu notiunea ca, pentru persoanele fara inclinatii creativ-muzicale (publicul pasiv), stilurile muzicale reprezinta curente culturale, in mod exclusiv. Nu e deloc important pentru ei din ce e compusa piesa muzicala pe care o aud, ci important e modul de viata pe care il inspira stilul muzical de care apartine piesa.

 

 

Nu cred ca isi pune Vasilica prea multe intrebari despre pozitia lui in societate. Mi se pare incredibil cat de usor emitem teoreme bazate pe o discretizare a mediului uman care nu are, zic eu, nici o legatura cu complexitatea realitatii. E prea mult de scris sa iti explic ce nu imi convine in ce ai zis, si oricum nu vreau sa intrec masura fiind pe forum, probabil fata in fata am discuta mai temperat.

Pana la urma, tu ce asculti? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am strans tot ce ascult pe un blog. http://numai-chitara.blogspot.com/ Este mau fara chitara electrica. De la Sabicas si Carlos Montoya la Atahualpa Yupanchi, de la Segovia si Julian Bream la Chet Atkins sau Tommy Emmanuel. Acum caut partitura de la "Giorgio Signorile - Lasciati avvolgere" ca sa incerc sa o cant si eu.

Edited by Calm
Link to comment
Share on other sites

In afara de house si derivate ( dnb dubstep etc ) si dance de asta de ***** de club, fusion prea dubios, metal spurcat si folk autohton sau indie .... ascult orice ( disco , funk , blues , hard rock ,metal , rap , lautarie , manele , popularesti de pe la turci si bulgari , clasica , progresiv , etc ) . Am o colectie de vreo 1500 cd-uri , cam jumate originale restu de pe la bulgari , mai am si viniluri , este de unde :) . Toate aceste genuri le regasesc in felul in care cant la chitara . Momentan cant Hip hop cu Shift , dar daca veniti la un concert o sa auziti mai mult gigi decat la Iris ...

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand sa ne gandim putin... Ce este muzica ?

 

Sincer sa fiu mi-e imi place aproape toate genurile de muzica ( fara manele si populara ) Si acuma spuneti : deci iti place house , dubstep rap si din astea ?

 

Nu pot sa afirm ca imi place , dar nu ma jeneaza la ureche sa aud asa ceva...

 

O muzica cantata din inima , nu conteaza instrumentul , sau aparatul , sau orice altceva , este o muzica | DE CALITATE | .

 

(In playlist am doar muzica rock , metal ( si Me Gusta Song ) :D)

 

P.S: Am vazut multi oameni care urasc muzica clasica... Ei sunt rockeri desavarsiti , ei nu au ce cauta cu Beethoven si Vivaldi si altii.. Sa va zic eu ceva , muzica clasica ii omoara la ureche pe cei care asculta numai si numai rock pentru ca este ca si cum un om care asculta house , nu ii place genul rock , sau cum unu-i om ii place dubstep sau rap , nu ii place pop , asa unu-i om care ii place genul rock nu ii place muzica clasica..

 

Mi-e mi se pare ca muzica clasica ar trebui apreciata pentru ca este prima muzica , si cateodata iti da un sentiment de liniste si relaxare !

 

Parerea mea , nu o luati in nume de rau

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca isi pune Vasilica prea multe intrebari despre pozitia lui in societate. Mi se pare incredibil cat de usor emitem teoreme bazate pe o discretizare a mediului uman care nu are, zic eu, nici o legatura cu complexitatea realitatii. E prea mult de scris sa iti explic ce nu imi convine in ce ai zis, si oricum nu vreau sa intrec masura fiind pe forum, probabil fata in fata am discuta mai temperat.

Pana la urma, tu ce asculti? :)

 

E un model al realitatii de bun simt. Nu e al meu; are la baza o dialectica centru-periferie, sau mainstream-alternativ, daca vrei. Il recomand, in lipsa altuia mai bun. Aici poti interveni tu cu o interpretare mai relevanta a alegerilor lui Vasilica. Ar fi binevenita.

 

Sa ma asigur ca totul e limpede: nu am judecat alegerile lui Vasilica. Din contra, am spus ca sunt perfect normale in contextul afirmarii identitatii de grup, la fel cum normala e si disputa referitoare la inventatorul insulinei, contextual, in afirmarea unei identitati nationale.

 

Pana la urma ascult muzica, punct. Toata muzica e interesanta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-e mi se pare ca muzica clasica ar trebui apreciata pentru ca este prima muzica

 

Clar, de apreciat simfonia 40 de homo erectus anonimus...

 

Scuze pentru abatere, dar pentru un grup care priveste de sus iubitorii de manele pentru lipsa lor de educatie, nu prea va impacati cu limba romana, la randul vostru (s-a moare fratzi mey!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand sa ne gandim putin... Ce este muzica ?

 

Sincer sa fiu mi-e imi place aproape toate genurile de muzica ( fara manele si populara ) Si acuma spuneti : deci iti place house , dubstep rap si din astea ?

 

Nu pot sa afirm ca imi place , dar nu ma jeneaza la ureche sa aud asa ceva...

 

O muzica cantata din inima , nu conteaza instrumentul , sau aparatul , sau orice altceva , este o muzica | DE CALITATE | .

 

(In playlist am doar muzica rock , metal ( si Me Gusta Song ) :D)

 

P.S: Am vazut multi oameni care urasc muzica clasica... Ei sunt rockeri desavarsiti , ei nu au ce cauta cu Beethoven si Vivaldi si altii.. Sa va zic eu ceva , muzica clasica ii omoara la ureche pe cei care asculta numai si numai rock pentru ca este ca si cum un om care asculta house , nu ii place genul rock , sau cum unu-i om ii place dubstep sau rap , nu ii place pop , asa unu-i om care ii place genul rock nu ii place muzica clasica..

 

Mi-e mi se pare ca muzica clasica ar trebui apreciata pentru ca este prima muzica , si cateodata iti da un sentiment de liniste si relaxare !

 

Parerea mea , nu o luati in nume de rau

 

Uite niste idei pentru playlist:

http://www.scribd.com/doc/13141224/Gramatica-de-baza-a-limbii-romane

http://dexonline.ro/articol/Ghid_de_exprimare_corect%C4%83

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Mayhem

ascult foarte multa muzica clasica , pentru ca e frumoasa atat prin complexitatea ei , dar si prin multitudinea de sentimente pe care le poate transmite. e un gen absolut fabulos , care s-a dezvoltat in 1000 de ani , dar care desi pare vechi , e inca nou , dupa parerea mea . in rest in afara de asta imi delectez urechile (sau le *** , depinde cum vreti sa o luati , caci stiu ca unii conservatori de pe aici critica dur astfel de afirmatii) cu black metla si death metal , cat cuprinde , deoarece m-am regait in aste doua genuri . black metalul pentru mine reprezinta , constiinta de sine , dorinta de mizantropism in fiecare om , si o lupta pentru libertatea spirituala . death metalul pentru mine reprezinta forta atat interioara cat si exterioara , un mijloc de a lupta pentru libertate

Link to comment
Share on other sites

Oh doamne ,am gresit si eu , m-am grabit sa scriu si am pus din greseala doua cratimi , ce doamne ..De parca eu sunt perfect !

 

Sincer sa fiu , mi-am facut cont pe acest forum ca sa pot procura informatii si daca e cazul sa ofer informatii.. Se pare ca daca pun o intrebare ( pe care desigur , chitaristii experimentati au raspuns de 1000 de ori la acea intrebare ) toti fac misto...

 

 

Vreau sa mentionez ca toti am fost candva mici si enervanti... Si toti avem defecte

Edited by Sympthom
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest PaulOasis

Bineinteles rock.Oasis e trupa mea preferata.Ascult din 2008,de cand aveam 16 ani.Plus de asta gasesc foarte multe asemanari intre stilul meu de a fi ca persoana si versurile din melodiile lor.

Link to comment
Share on other sites

Eu am strans tot ce ascult pe un blog. http://numai-chitara.blogspot.com/ Este mau fara chitara electrica. De la Sabicas si Carlos Montoya la Atahualpa Yupanchi, de la Segovia si Julian Bream la Chet Atkins sau Tommy Emmanuel. Acum caut partitura de la "Giorgio Signorile - Lasciati avvolgere" ca sa incerc sa o cant si eu.

 

Genială piesa.

 

Acum revenind, prima mea casetă, la 6 ani, a fost 3 Sud Est - Amintirile. Trebuie să recunosc, totuși, că nu am fost influențat de nimeni(yeah, debatable) , încă de când eram copil în clasele primare, era o tipă care se îmbrăca așa mai hardcore, și mi se părea ciudată, nu înțelegeam de ce sau ce ascultă etc.

La mine a fost o chestie destul de echilibrată, adică n-am avut faze gen death metal la 15 ani și după mai temperată, a fost mai mereu constant, și anume:

 

Alternative Rock e genul care mă definește cel mai bine, mai cu seamă trupa irlandeză The Cranberries

sunt mai mult decât o inspirație pentru mine și atât versurile lor, cât și melodia, stilul lor de a cânta mă definește.

 

Al doilea gen care mă încântă cel mai mult este muzica irlandeză. poate să fie ea rock, poate să fie hard rock, poate să fie traditional irish music, poate să fie irish drinking songs, sunt mort după ea.

 

Al treilea gen, la fel de important ca trupa The Cranberries, (aici mai intră și Pearl Jam, Eddie Vedder ar trebui să fie o inspirație pentru toți(are o voce atât de puternică și totodată calmă) , genul Alternative Rock, și Irish Music; este Medieval Music; și aici nu mă limitez numai la Blackmore's Night (Ritchie Blackmore (fost Deep Purple) + Candice Night = absolut fantastic) , ci și la alte trupe medievale, și totodată soundtrackurile din Lord Of The Rings, Warcraft, și World of Warcraft (cries of battle and glory)

 

Și nu în ultimul rând, trupe în genul la Haggard,(am avut norocul să îi văd de trei ori până acum) cred că s-ar defini ca Symphonic Metal cu tente celtice, clasice, si medievale).

 

Astea ar fi așa , printre cele mai preferate. dar asta nu înseamnă că nu ascult 60-s 70-s rock,some metal, muzica clasică(gotta love the Piano) sau multe alte trupe care nu sunt enumerate aici.

 

Și nu în ultimul rând , vreau să pledez pentru teoria că în concerte simți mult mai deep muzica decît la player, acasă. Trupe precum Haggard, AC-DC, Aerosmith, Apocalyptica, Jean-Luc Ponty, Urma, Byron, Metallica, Alice in Chains, The Cranberries, The Scorpions, se aud genial pe scenă, și percepi cumva altfel muzica, nu numai cu urechile ci cu mai multe simțuri.

 

PS: Tocmai am descoperit Tommy Emmanuel, absolut ireal!

Edited by Elven Roamer
Link to comment
Share on other sites

Mai intai , eu is chitarist . Ce muzica ascult : Muzica Clasica ( pereferatii mei : Paganini , Albeniz , Leo Brouwer , Narciso Yepes etc ) , Jazz , Blues , Rock , Funk , Soul , iubesc muzica facuta cu pasiune si punct . Ascult pana si dubstep daca vad talent si creativitate nu creiereala mainstream ( daca va documentati muzica dubstep exista de muuuult , are radacini puternice , foarte putini ascultau dubstep adevarat facute de muzicieni si DJ cu sample-uri tot facute de ei , suna total diferit suna a muzica , astazi ii o creiereala majoritatea din pacate ) . Chestia asta cu "sample's are not music" parerea mea e ca cateodata ii adevarata si cateodata nu . Parov Stelar , foloseste sample-uri , am fost la 3 concerte ale trupei si is talentati rau de tot , totodata NIN , ai sample-uri si acolo si nu poti in niciun fel spune ca Trent Reznor nu e un mega geniu ( putini stiu ca este foarte talententat la muzica clasica la pian ) . Desigur preferintele mele sunt ce am insirat prima data . Sunt deschis fara sa uit radacinile , aaa si apropo ascult si didgeridoo , imi place la nebunie .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

60% Rock si metal alternativ & NuMetal, 39% heavy metal si cam 1% pop (ceva gen Adele, Pink) - din an in Pasti se mai gaseste si cate o melodie din asta care sa-mi placa (desi sunt o persoana destul de pretentioasa in materie de preferinte muzicale, cred ca se poate face muzica buna si fara sa fie neaparat rock...).

 

Ascult muzica asta cam de prin 2003. De ce? Pur si simplu pentru ca simt ca ma regasesc in ea (ma refer in special la rock aici). In plus, e o muzica (,) cu atitudine si mesaj, ceea ce se gaseste tot mai rar in zilele noastre.

 

My 2 cents.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.