www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Rupt Epiphone Sg G-400


Guest Spiri16
 Share

Recommended Posts

Raman la parerea ca Epi=urile sunt fabricate din lemn prost, mai ales griful. Nu am mai auzit sa se rupa headstock-ul la o chitara asa de des, fara sa fie lovita/trantita. Cred ca am vazut vre-o 6 numai pe RGC pana acum.

Nu mai dati banii pe Epi...nu merita, mai ales ca banii aia sunt munciti de cineva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Raman la parerea ca Epi=urile sunt fabricate din lemn prost, mai ales griful. Nu am mai auzit sa se rupa headstock-ul la o chitara asa de des, fara sa fie lovita/trantita. Cred ca am vazut vre-o 6 numai pe RGC pana acum.

Nu mai dati banii pe Epi...nu merita, mai ales ca banii aia sunt munciti de cineva.

 

Ma, voi aveti o problema? IN PLM, NICI FIRELE DE PAR NU SE RUP DE LA SINE! N-are cum p**a mea sa se rupa chitara asa, din senin!

 

LP, tu esti ginditor profund. Daca un nefericit isi beleste chitara, gata, nu mai cumparati d-alea ca-s proaste. Dupa mintea ta, e mai credibil ca SG-u' ala s-a rupt singur decit ca asta a dat cu ea in ceva si a stricat-o, nu? Daca da, condoleante. Nu mai cumparati nici Gibson, ca si alea se rup tot acolo, exact ca Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Ma, voi aveti o problema? IN PLM, NICI FIRELE DE PAR NU SE RUP DE LA SINE! N-are cum p**a mea sa se rupa chitara asa, din senin!

 

LP, tu esti ginditor profund. Daca un nefericit isi beleste chitara, gata, nu mai cumparati d-alea ca-s proaste. Dupa mintea ta, e mai credibil ca SG-u' ala s-a rupt singur decit ca asta a dat cu ea in ceva si a stricat-o, nu? Daca da, condoleante. Nu mai cumparati nici Gibson, ca si alea se rup tot acolo, exact ca Epiphone.

Esti bou. Plus ca creanga proasta tot defect de fabricatie se numeste. Si daca iti rup capul ala mare si tampit, o sa arate fashiat, nu aproape ca si taiat. Si daca epicacat foloseste lemne jenante si le mai si prelucreaza prost inseamna ca lespol asta al nostru are dreptate sa sara de coor in sus. Nu o face epi numai rahaturi, dar face si de-astea la greu.

As face o proba cu o chitara, oricare vrei tu. Sa o tin de corp si sa-ti dau cu griful in capul ala mare si tolomac pana se rupe griful. Daca se rupe orice bucata de lemn, indiferent de cum sunt fibrele, asa cum se vede in poza aia la care tu nu te-ai uitat, te las sa ma bati pana obosesti. Daca nu, ai belit-o.

Te bagi? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma, e vorba de tensiunea din lemn, daca tensiunea este foarte apropiata de limita de toleranta (deoarece e lemnul prost), atunci se poate rupe in timp, datorita factorilor externi care afecteaza chitara. Asa se mai poate rupe si daca husa nu e corespunzatoare si iti apasa pe neck (cum am eu husa fender deluxe la LP, si sincer nu prea o mai folosesc).. Exista multi factori pe care poti sa ii iei in considerare, de la tolerantele cu care se lucreaza, la tipul de lemn, in ce conditii a fost chitara aia transportata de la fabricant la distribuitor si cum a fost ea depozitata ulterior. Si citeste mai bine ce am scris mai sus ''Nu am mai auzit sa se rupa headstock-ul la o chitara asa de des, fara sa fie lovita/trantita. Cred ca am vazut vre-o 6 numai pe RGC pana acum.'', aici era vorba de Epi.

Daca te uiti pe forumul my les paul, o sa vezi si acolo o groaza. Asta este deja o statistica, nu o intamplare...........asa ca in plt.......in plt

Link to comment
Share on other sites

Esti bou. Plus ca creanga proasta tot defect de fabricatie se numeste. Si daca iti rup capul ala mare si tampit, o sa arate fashiat, nu aproape ca si taiat. Si daca epicacat foloseste lemne jenante si le mai si prelucreaza prost inseamna ca lespol asta al nostru are dreptate sa sara de coor in sus. Nu o face epi numai rahaturi, dar face si de-astea la greu.

As face o proba cu o chitara, oricare vrei tu. Sa o tin de corp si sa-ti dau cu griful in capul ala mare si tolomac pana se rupe griful. Daca se rupe orice bucata de lemn, indiferent de cum sunt fibrele, asa cum se vede in poza aia la care tu nu te-ai uitat, te las sa ma bati pana obosesti. Daca nu, ai belit-o.

Te bagi? :)

 

 

... ce ipocrit... E o prostie sa zici ca o firma scoate rebuturi ... firme ca epiphone si squire care fac chitari sub licenta companiilor consacrate cum ar fi Gibson sau Fender sunt mai low cost... Normal ca sunt mai slabute decat cele de top insa... insa te contrazic referitor la ideea cu epicacat avand in vedere faptu ca eu am... un epicacat (si chiar un model low cost pana si la nivelu de epicacat) pe care l-am innebunit aproape un an de zile si pur si simplu, nu vrea sa cedeze conform teoriei tale.... Daca ai noroc poti prinde o chitara low cost care sa surprinda in mod placut... daca ai ghinion, te poti alege cu o chitara de top care sa lase de dorit la calitate/sunet etc... Asta mi-a zis-o si asta care vinde instrumente muzicale la mine in oras... Nu zic ca nu ar exista sanse ca o chitara sa se strice in urma unui defect din fabrica insa sa nu generalizam frate... Bineinteles ca daca eu m-as fi ars cu o firma anume, nu cred ca as fi continuat sa mai cumpar produse facute de ei insa nici nu as face antireclama la modu general... tot ce poti spune pe buna dreptate e vreo "patanie" cu un produs anume... restu sunt basme demne de un mare bullshiet pentru ca sigur vei da nasu cu cel putin un contraexemplu ... In al doilea rand... toata lumea are curaj pe forum si unele chestii sunt de-a dreptu ridicole si lipsite de orice urma de bun simt.

Link to comment
Share on other sites

Esti bou. Plus ca creanga proasta tot defect de fabricatie se numeste. Si daca iti rup capul ala mare si tampit, o sa arate fashiat, nu aproape ca si taiat. Si daca epicacat foloseste lemne jenante si le mai si prelucreaza prost inseamna ca lespol asta al nostru are dreptate sa sara de coor in sus. Nu o face epi numai rahaturi, dar face si de-astea la greu.

As face o proba cu o chitara, oricare vrei tu. Sa o tin de corp si sa-ti dau cu griful in capul ala mare si tolomac pana se rupe griful. Daca se rupe orice bucata de lemn, indiferent de cum sunt fibrele, asa cum se vede in poza aia la care tu nu te-ai uitat, te las sa ma bati pana obosesti. Daca nu, ai belit-o.

Te bagi? :)

 

Prietene postul tau denota lipsa unora din cei 7 ani obligatorii la scoala vietii. Indiferent de parerile altui user nu cred ca un limbaj agresiv si injurios cum ai folosit tu mai sus este potrivit intr-un spatiu public. Daca simti nevoia sa injuri poti sa o faci pe privat, dar aici cred ca trebuie sa pastram o exprimare mai eleganta. Nu mi-a lua in nume de rau, dar sunt convins ca sunt multi altii de acord cu mine in legatura cu exprimarea ta de mai sus. Sunt convins ca nu a fost decat o scapare si ca de fapt nu esti chiar asa nenea rau cum vrei sa pari.

Edited by Blackthorn
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Prietene postul tau denota lipsa unora din cei 7 ani obligatorii la scoala vietii. Indiferent de parerile altui user nu cred ca un limbaj agresiv si injurios cum ai folosit tu mai sus este potrivit intr-un spatiu public. Daca simti nevoia sa injuri poti sa o faci pe privat, dar aici cred ca trebuie sa pastram o exprimare mai eleganta. Nu mi-a lua in nume de rau, dar sunt convins ca sunt multi altii de acord cu mine in legatura cu exprimarea ta de mai sus. Sunt convins ca nu a fost decat o scapare si ca de fapt nu esti chiar asa nenea rau cum vrei sa pari.

 

e mai rau, deja se indreapta spre locul de resedinta a lui Ironside :tardlol::rcain:

Link to comment
Share on other sites

Sunt doua probleme: una este de proiectare si face ca toate headstockurile de genul asta sa fie mai "sensibile" (topicul asta de pe mylespaul.com e interesant, pare ca si Gibson admite ca e o problema), cealalta problema pare de material.

 

... Hei, unde a disparut poza? Cazi la pace cu magazinul? Sau e cenzura de vina?

 

LE: M-am lamurit, iar are forumul bube, nu se vede aproape nicio poza.

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

... ce ipocrit... E o prostie sa zici ca o firma scoate rebuturi ... firme ca epiphone si squire care fac chitari sub licenta companiilor consacrate cum ar fi Gibson sau Fender sunt mai low cost... Normal ca sunt mai slabute decat cele de top insa... insa te contrazic referitor la ideea cu epicacat avand in vedere faptu ca eu am... un epicacat (si chiar un model low cost pana si la nivelu de epicacat) pe care l-am innebunit aproape un an de zile si pur si simplu, nu vrea sa cedeze conform teoriei tale.... Daca ai noroc poti prinde o chitara low cost care sa surprinda in mod placut... daca ai ghinion, te poti alege cu o chitara de top care sa lase de dorit la calitate/sunet etc... Asta mi-a zis-o si asta care vinde instrumente muzicale la mine in oras... Nu zic ca nu ar exista sanse ca o chitara sa se strice in urma unui defect din fabrica insa sa nu generalizam frate... Bineinteles ca daca eu m-as fi ars cu o firma anume, nu cred ca as fi continuat sa mai cumpar produse facute de ei insa nici nu as face antireclama la modu general... tot ce poti spune pe buna dreptate e vreo "patanie" cu un produs anume... restu sunt basme demne de un mare bullshiet pentru ca sigur vei da nasu cu cel putin un contraexemplu ... In al doilea rand... toata lumea are curaj pe forum si unele chestii sunt de-a dreptu ridicole si lipsite de orice urma de bun simt.

Nu sunt ipocrit si ma doare fix in cur ca tu ai epifon. Sper sa poti intelege asta fara sa imi para mie rau ca ai dat tu bani pe diverse modele. Sa le stapanesti sanatos.

E o prostie sa zici ca o firma scoate rebuturi

Zici tu. Probabil esti gradinar. Si daca nu, vezi ce inseamna rebuturi. Daca nu te descurci, intreaba.

Si apropos de ala de la tine din oras care te invata pe tine sa scrii pe net; zi-i sa se bage singur in ...

ok? ;) SI cauta chitare de 100 de lei care sa iti corespunda standardelor tale :)))))) Gasesti oricum pe MP, geme lumea de ele. Dupa aia apareti ca vi se rup gaturile in linie dreapta.

 

SI da, sunt ipocrit. M-as caca pe pareri ca a ta la orice ora, dar in public numai cand as crede eu de cuviinta.

 

 

 

@Blackthorn

Presupunand ca ai urmarit cat de cat rgc.ro, ai fi remarcat modul in care ironside scrie si faptul ca eu personal am o oareca racaiala cu el (fara sa fie personala, ca atunci cand intervin anonimii cu pretentii de lipitori de piese). Mai ales pe un topic atat de evident. 7 ani ai mei nu au legatura cu interventia ta. Iti recomand sa vezi ce am exprimat in postul in care nu te-ai legat de cei 7 ani si eventual sa emiti o parere pertinenta asupra chestiunii in cauza. Daca nu poti, iti permit sa iti ceri scuze si sa cercetezi mai departe chestiunea in speta.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt ipocrit si ma doare fix in cur ca tu ai epifon.
.... (Introducerea)

 

... cuprinsul lasa de dorit

 

SI da, sunt ipocrit. M-as caca pe pareri ca a ta la orice ora, dar in public numai cand as crede eu de cuviinta.
... (incheierea... merge perfect cu introducerea)

 

... Concluzie: Ori esti prost, ori te prefaci... ma scuzi dar altfel nu pot sa gandesc despre tine la felu cum ai potrivit ideile... daca esti beat, te scuz.

 

Metoda de remediu: daca mai continui sa iti bati joc de oameni, in special de mine te astept draga bucurestean infumurat sa tragi o vacanta pe la mare... sa te vad eu daca esti atat de rau precum pretinzi. Eu cred ca doar vorba e de tine mai raule... Oricum frate, in viata daca nu te vei lovi de mine in mod specific, te vei lovi de altii si ai sa intelegi mai devreme sau mai tarziu de ce se spune ca "Gura bate curu..."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vad nici o chitara rupta-n gat .

 

Exista aceasta chitara ?

 

Are garantie ptr defecte de fabricatie .ptr defectul materialelor probabil nu are ...hehe .

Fabricarea a fost perfecta .......operatia a reusit dar pacientul a murit ..

 

Daca exista chitara are nevoie de un gat .( bun)

 

Acu ar fi o problema ..este rupt gatul sau dezlipit ,,,,,

 

POZE

 

altfel >>>>>???????????????

Link to comment
Share on other sites

Esti bou. Plus ca creanga proasta tot defect de fabricatie se numeste. Si daca iti rup capul ala mare si tampit, o sa arate fashiat, nu aproape ca si taiat. Si daca epicacat foloseste lemne jenante si le mai si prelucreaza prost inseamna ca lespol asta al nostru are dreptate sa sara de coor in sus. Nu o face epi numai rahaturi, dar face si de-astea la greu.

As face o proba cu o chitara, oricare vrei tu. Sa o tin de corp si sa-ti dau cu griful in capul ala mare si tolomac pana se rupe griful. Daca se rupe orice bucata de lemn, indiferent de cum sunt fibrele, asa cum se vede in poza aia la care tu nu te-ai uitat, te las sa ma bati pana obosesti. Daca nu, ai belit-o.

Te bagi? :)

 

Bai Neneo, zi sa-ti cada koayele ca capu' la chitara se rupe numa' fishiat. Hai sa te auzim. Zi ca-i imposibil sa se rupa ca-n poza despre care vorbesti, desteptule.

 

Si-n cap sa-ti dai tie cu orice binevoiesti, ca sa nu-ti dea altcineva cu ce stie. ;) You follow?

 

A, era sa uit. Da, eu cu Nenea avem o oarecare rafaiala, da' mi-e simpatic. Mi se rupe de amenintarile lui si il gasesc chiar amuzant cind face pe durul. Asa se intimpla cind Koala vrea sa fie Grizzly.

Edited by Ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mdea, ma minunez si eu cand citesc ce-am scris si inca nu pricep pe de-a-ntregul ce am vrut sa zic. Dar mai sap, poate imi revine vreo idee. Ce sustin in continuare e ca epi de de cacao, ca un lemn nu se rupe asa (exceptand cazul in care il rupe cichicean cu carata), ca lui ironside ii e frica de mine de da in balanganeala de fiecare data cand ma vede pe forum si ma oftic de mor ca anul asta nu ma mai pot duce la mare ca imi iau cafteala. :)) Cred totusi ca a treia sticla de votca avea ceva nasol in ea. Drept dovada e faptul ca nu am reusit sa o termin, a ramas aproape jumatate din ea. Asta nu e o scuza, ca nu am obiceiul asta cu cerutul scuzelor, dar ma bucur totusi ca careva a remarcat aseara ca ceva nu e ok. :))

Link to comment
Share on other sites

Ca unul cu pretentii de lipitor de piese pot sa spun ca unele lemne folosite in fabricarea grifurilor sunt slabe, adica cu densitate mica, adica cu rezistenta mecanica mica.

In cazul de fata este vorba si de o problema de proiectare, e prea subtire in zona respectiva care este in acelasi timp slabita din cauza cavitatii pentru piulita truss-rod-ului.

Chestia asta combinata cu lemnul prost are ca rezultat situatia prezentata de initiatorul topicului.

De ce e lemnul prost? Pai lemnul prost e ieftin si asa iese si chitara ieftina.

Am vazut mai multe grifuri rupte in felul acesta si, repet, nu va dati seama cat de usor se poate rupe griful daca este lovit pe directia potrivita, astfel incat forta loviturii sa se combine cu tensiunea corzilor.

Iata:

%2521BvcRllgEWk%257E%2524%2528KGrHqN%252C%2521h8Ev1%252Bzy536BMEmgpng4%2521%257E%257E_12.jpgFrom My guitars - Vantek VIS-4 G made in Indonezia

si

DSC00319.jpgFrom My guitars - Yamaha FG 412 S made in Taiwan 2000

 

Vantek-ul are lemnul grifului mai prost decat Yamaha si totusi s-a rupt mai "bine".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prietene postul tau denota lipsa unora din cei 7 ani obligatorii la scoala vietii. Indiferent de parerile altui user nu cred ca un limbaj agresiv si injurios cum ai folosit tu mai sus este potrivit intr-un spatiu public. Daca simti nevoia sa injuri poti sa o faci pe privat, dar aici cred ca trebuie sa pastram o exprimare mai eleganta. Nu mi-a lua in nume de rau, dar sunt convins ca sunt multi altii de acord cu mine in legatura cu exprimarea ta de mai sus. Sunt convins ca nu a fost decat o scapare si ca de fapt nu esti chiar asa nenea rau cum vrei sa pari.

 

Mai Nene, nu stiam de disputa cu Omu-Fier, poate ca am axagerat cu pregatirea de acasa si imi cer scuze, oricum genul asta de exprimare nu prea isi are locul intr-un forum public dedicat muzicii. Ar fi bine ca amandoi sa fiti mai temperati in afirmatii pe forum, daca simtiti nevoia sa mai eliberati energiile dintre voi incercati pe PM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Onorată instanţă, propun ca, în lipsa de probe suficiente, să suspendăm procesul, pâna la noi victime....ăăă...probe."

.

.

Mdea, ma minunez si eu cand citesc ce-am scris ...

 

:lol:

 

E un topic cu schimbare de nume. Te duci şi dai copy/paste la asta :

"Va rog schimbaţi-mi numele din Nenea Rau în Răspopitu ."... :P

 

[ mai ţii minte asta : "Fire-ar dracu-al dracului" ?... :) ]

 

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mdea, ma minunez si eu cand citesc ce-am scris si inca nu pricep pe de-a-ntregul ce am vrut sa zic. Dar mai sap, poate imi revine vreo idee. Ce sustin in continuare e ca epi de de cacao, ca un lemn nu se rupe asa (exceptand cazul in care il rupe cichicean cu carata), ca lui ironside ii e frica de mine de da in balanganeala de fiecare data cand ma vede pe forum si ma oftic de mor ca anul asta nu ma mai pot duce la mare ca imi iau cafteala. :)) Cred totusi ca a treia sticla de votca avea ceva nasol in ea. Drept dovada e faptul ca nu am reusit sa o termin, a ramas aproape jumatate din ea. Asta nu e o scuza, ca nu am obiceiul asta cu cerutul scuzelor, dar ma bucur totusi ca careva a remarcat aseara ca ceva nu e ok. :))

 

Pai ma Neneo, eu exact asta am zis, ca a prins un lemn de cacao si daca l-a "atins" corespunzator a obtinut rezultatul din poza. Totusi, lemnul ala, asa naspa cum era, nu prea cred ca a cedat singur, asa cum sustine patitul. Poate a lovit chitara fara sa-si fi dat seama.

 

Mai Nene, nu stiam de disputa cu Omu-Fier, poate ca am axagerat cu pregatirea de acasa si imi cer scuze, oricum genul asta de exprimare nu prea isi are locul intr-un forum public dedicat muzicii. Ar fi bine ca amandoi sa fiti mai temperati in afirmatii pe forum, daca simtiti nevoia sa mai eliberati energiile dintre voi incercati pe PM.

 

Stii ceva? Ai dreptate. Recunosc, si eu sint cam nesimtit uneori (de fapt de cele mai multe ori), da' uneori nu pot sa ma abtin. :)) As fi zis eu mai multe, da' na, nu poti spune chiar tot ce-ti trece prin cap, si in plus nu prea are farmec pe forum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inclusiv in case sau husa, daca sunt de proasta calitate, se poate intampla

 

inclusiv in case sau husa, daca sunt de proasta calitate, se poate intampla

Pai ma Neneo, eu exact asta am zis, ca a prins un lemn de cacao si daca l-a "atins" corespunzator a obtinut rezultatul din poza. Totusi, lemnul ala, asa naspa cum era, nu prea cred ca a cedat singur, asa cum sustine patitul. Poate a lovit chitara fara sa-si fi dat seama.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

Pana la urma Spiri16, ai fost cu chitara la garantie, la Guitarshop, oriunde? Ca se ia lumea la bataie p-aci pana o rezolvi. Zi-ne si noua care mai e treaba cu chitara aia, ca sa nu ramana si topicu asta in aer.

 

sambata sper sa ajung la bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

acum sunt demoralizat cand tocmai planuiam sa imi cumpar un epiphone les paul standard :))

 

Pai si de ce nu iti iei, nu sunt chitari rele si eanu la toate se rupe headstock-ul. Daca ai grija de ea nu ai probleme, am avut mai multe, si Standard, si Custom si G400. Ideal e sa le tii in case, chiar merita la o chitara care e sensibila la acest gen de accidente sa investesti intr-un hardcase.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

tocmai ce m'am intors de la bucuresti....am fost la guitarshop,am lasat chitara la reparat,mi s'a spus ca lutierul lucreaza pentru ei doar joi si vineri intre 11 si 17 pentru ca vine de la pitesti...de garantie nici nu s'a pus problema,au spus ca e imposibil sa se rupa singura...sa speram ca nu ma va costa prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Nenea rau , daca eu iti vand tie o chitara , vi o probezi o intorci pe toate partile si ii in stare perfecta , iti place imi dai banii , si dupa 6 luni te intorci cu chitara ca s-a rupt griffu ( tu afirmi ca nu e vina ta, ca asa ai gasit-o , sigur a rupto pisica ) cam ce asteptari ai avea de la mine ?

 

 

1. Dupa protestele nu prea multe si chitara direct la reparat , nu prea iti vine sa crezi ca a cazut singura sau ca i-a rasturnato pisica, nu? Tie daca ti se rupea griffu la schecter , si aveai garantie nu faceai un scandal mai urias? ( si cu siguranta , dupa intamplarea cu magazinul respectiv , n-ai mai fi apelat la ei la garantie . ii dadeai un telefon eventual omului care lucreaza pentru ei si te rezolva mai ieftin ). Hai totusi sa gandim logic, si-n plus hai sa incercam sa rupem un griff din ala cu mana sa vezi cam pe unde se rupe.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

daca aveti idee cam cat o sa ma coste as aprecia sa imi spuneti si mie :D...

de asemenea,daca ati putea sa'mi spuneti cam ce bube o sa capete chitara in urma gatului reparat....

 

 

Pacat de banii pe care i-ai dat cumparand de unde nu trebuie.

 

nu stiu ce sa zic...nu prea cred ca e vina magazinului...intamplare asta plaseaza o bila neagra companiei Epiphone,si o alta bila neagra norocului meu...asta e,s'a intamplat...

Edited by Spiri16
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.