www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Tube Amp


crawlers
 Share

Recommended Posts

Caut sa-mi achizitionez un cub full pe lampi pana in pretul de maxim 27 de mil,cu sound de rock classic

gen Black sabbath, Ten years after,Led Zeppelin, Queen, T rex.... etc.

Prefer ceva de genul:

Vox AC15C1

Marshall MA Series MA50C

Marshall MHZ40C Haze

Hughes and Kettner - Edition Tube 25th Anniversary 20 w

 

Diferentele de sunet sunt cam apropiate intre ele,nu stiu la care sa ma decid...

Vo i ce parere aveti? puteti sa-mi recomandati si alteva mai bun la banii astia?

Cubul il folosesc pentru repetitii.

Link to comment
Share on other sites

Sa le luam pe rand:

 

AC15 are doar 15W, e cam putin, are doar 1 canal, reverbul din el nu e prea grozav, in schjimb are tonul specific Vox pe care foarte multi il cauta. Nu este un amplificator prea versatil, e genul ori iti place ori il urasti.

 

Marshall MA 50: e destul de versatil, are clean si drive + un booster la drive. Daca iti place tonul vintage de Marshall e ok. Nu e Plexi, nici JCM800, ia cate ceva de la fiecare. E foarte greu pentru un amp 1x12 de 50W si difuzorul cam cere upgrade, mie nu imi place deloc cum suna.

 

Marshall Haze: o idee interesanta, are efecte incorporate, dar daca nu ai nevoie decat de reverb iti recomand MA 50, e ceva mai bun, mai ales ca ai corectii separate pe canale fata de Haze.

 

HK are un ton al lui propriu pe care multi nu prea inteleg, trebuie probat in comparatie cu Marshall de exemplu. Unora le place mult, altii nici nu vor sa auda de ele. Are valoare de revanzare mica.

 

Peavey Classic 30: un amplificator foarte versatil, singurele lucruri care il penalizeaza sunt difuzorul modest (cu un Celestion Vintage 30 suna muuuult mai bine decat stoc) si reverbul nu foarte grozav. Si faptulc afnctioneaza cu 4xEL84 este un minus din punctul meu de vedere, sunt putin mai greu de intretinut si nu toata lumea se omoara cu amprenta lor tonala. Totusi fata de celelalte mi se pare singurul care il concureaza cu succes pe Marshall MA 50.

Edited by Blackthorn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa dai gres deloc cu un MESA BOOGIE STUDIO .22 !!! Clean foarte bun, drive cat incape, reverb bestial(hammond 3 spring), eq incorporat cu 5 benzi(activabil si prin footswitch), bucla de efecte in paralel controlata pe lampa. Eu am avut doua si le-am folosit la muzicuta. chitaristii care le-au cumparat au fost foarte multumiti ! daca ai noroc, pe ebay poti sa-l gasesti la 400-600 USD !

Link to comment
Share on other sites

Despre Valve King de la Peavey ce crezi? Eu mi-as fi luat un VK112 dar nustiu daca imi ajung banii si s-ar putea sa ma rezum la un Ibanez TSA15 tot pe lampi. Ce parere aveti de TSA15, are cineva?

 

 

E diferenta ca de la cer la pamant intre VK112 si TSA15. Ce vrei sa faci cu un combo (ce canti si unde)? Ambele stiu ca sunt pe stoc la McMusic in Iasi, da o fuga si vezi cum te impaci cu ele. De asemenea, neaparat sa arunci o privire peste Bugera (in special 333XL si 6260); pe astea le aduc la comanda astia de la Prosound.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Sa le luam pe rand:

 

AC15 are doar 15W, e cam putin, are doar 1 canal, reverbul din el nu e prea grozav, in schjimb are tonul specific Vox pe care foarte multi il cauta. Nu este un amplificator prea versatil, e genul ori iti place ori il urasti.

 

Marshall MA 50: e destul de versatil, are clean si drive + un booster la drive. Daca iti place tonul vintage de Marshall e ok. Nu e Plexi, nici JCM800, ia cate ceva de la fiecare. E foarte greu pentru un amp 1x12 de 50W si difuzorul cam cere upgrade, mie nu imi place deloc cum suna.

 

Marshall Haze: o idee interesanta, are efecte incorporate, dar daca nu ai nevoie decat de reverb iti recomand MA 50, e ceva mai bun, mai ales ca ai corectii separate pe canale fata de Haze.

 

HK are un ton al lui propriu pe care multi nu prea inteleg, trebuie probat in comparatie cu Marshall de exemplu. Unora le place mult, altii nici nu vor sa auda de ele. Are valoare de revanzare mica.

 

Peavey Classic 30: un amplificator foarte versatil, singurele lucruri care il penalizeaza sunt difuzorul modest (cu un Celestion Vintage 30 suna muuuult mai bine decat stoc) si reverbul nu foarte grozav. Si faptulc afnctioneaza cu 4xEL84 este un minus din punctul meu de vedere, sunt putin mai greu de intretinut si nu toata lumea se omoara cu amprenta lor tonala. Totusi fata de celelalte mi se pare singurul care il concureaza cu succes pe Marshall MA 50.

La H&K observ ca are o claritate f.buna,un clean superior fata de multe alte amp-uri ..(uneori chiar prea strident) In schimb partea de overdrive nu se ridica la inaltimea clean-ului.
Link to comment
Share on other sites

Asta pare cel mai ok cum suna si pe clean si pe overdrive....http://www.youtube.com/watch?v=HCq6HysGCbQ&feature=related

Eu caut un sunet care sa fie f. clar pe clean,cald consistent "aromat",care sa nu fie rece,sec iar pe overdrive vreau un ton in care vibratiile de pe powerchord sa se imbine armonios, sunetul sa nu fie nici prea sarac nici prea exagerat in vibratii sa intunece sunetul (se aude murdar);vibratii clare simetrice, frumos suprapuse sa se apropie de tonul lui Slash.

La ce bani imi permit si din ce am ascultat pana acum peavy peavy classic 30 mi-a placut cel mai mult pana acum...

Link to comment
Share on other sites

Classic 30 e un amplificator foarte bun pentru ce cauti tu, are multe avantaje: e destul de compact si nu foarte greu, clean-ul suna destul de ok, canalul drive este unul bun pentru classic rock, are un ton cu aroma de Marshall, dar are si ceva dezavantaje: functioneaza cu un cvartet de EL84 pe care le mananca destul de repede, reverbul e slabut si difuzorul suna cam a carton, nu are footswitch inclus in pret.

Link to comment
Share on other sites

Nu foarte concludent reviewul, am vazut diferente mari in preluare (pozitionarea microfonului fata de conul difuzorului). De exemplu la Blackstar microfonul a fost pozitionat foarte aproape de marginea membranei, de aici lipsa relativa de definitie si volum fata de celelalte amplificatoare. Si la Marshall Haze am observat aceeasi problema, daor ca in masura mai mica.

Link to comment
Share on other sites

partial de acord

dar oricum un asemenea film, chiar daca nu este facut intr/un studio profesional iti spune mult mai multe lucruri despre sunet decat 100 de pagini de review-uri scrise si de discutii sterile despre cum ii place unuia sau altuia sa sune nu stiu care canal.

dintre ampurile prezentate, personal nu cunosc decat Laney VC30 , pe care il si detin si pot sa spun ca ceea ce se aude aici este conform cu realitatea.

plecand de la premisa asta am dedus ca si in cazul celorlalte lucrurile stau cam la fel. daca am gresit ii invit pe posesorii respectivelor scule sa isi exprime opinia

asa poate il ajutam pe initiatorul topicului sa isi faca o parere cat mai aproape de adevar.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

100% de acord, si eu am probat cam tot, mai putin orange si blackstar (am probat varianta de 20W si suna mult mai bine ca in review). Overall cel mai ok mi se pare DSL401, dupa care HT40 si Peavey, restul nu sunt prea pe gustul meu. Ca raport pret calitate si versatilitate cred ca Blackstar stie sa faca de toate binisor la un pret ok, dupa care Peavey si mai la coada DSL401. Laney mi se pare scump pt ce stie, Orange suna bine, dar e scump si limitat ca tonalitate iar Haze-ul mie nu prea imi place. Ca si concept de amplificator, Blackstar are preamplificatorul jumatate pe tranzistor, dar totusi suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Tu ai zis ca vrei combo. Daca incepem cu head-uri se lungeste discutia. ;)

 

Combo sau head+cabinet ideea e ca vreau ceva sa sune bine intre suma de 20-27 de mil. Headu-rile nu prea m-au preocupat pana acum dar mi-a placut cum suna vox night train ...Deocamdata nu ma grabesc sa cumpar.Prefer cateva luni sa ma documentez mai bine ce cumpar...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Marshall si Mesa Boogie sunt 2 tonuri foarte distincte, nu prea au mare lucru in comun. Cred ca ceva mai versatil este JVM-ul datorita celor 3 nivele de gain pe fiecare canal, apoi F30-ul. Am un prieten cu un JVM410 si mi se pare amplificatorul ideal pentru cover-uri, iti pune la dispozitie o gramada de tonuri, cam toate bune.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Marius, in primul rand multumesc ptr amabilitate

Adevarul este ca eu am acum jvm 215c si doresc sa mai cumpar F-30 sau rocket-ul de la mesa dupa care o sa ma hotarasc ce tin(din doua). Vreau un amp care sa sune bine pe clean cat si pe crunch sau lead. Eu folosesc Marshall-ul doar prin canalul de clean cu procesor G-system,nova drive,boss ac3 si chitara Gibson Les Paul standard sau Fender custon shop(depinde).Nu stiu cum este mai bine sa intru cu procesoarele in loop sau cum intru acum , din chitara in procesoare apoi canal clean din amp . Nu stiu ce sa zic dar parca la Marshall ii liseste ceva si nu stiu ce.....parca la parti solo pe OD sau distors nu are rotunjime iar clean-ul este cam sarmos, nu este cremos bogat in armonice. Inainte am avut un Fender Hotrod deluxe, suna bine clean-ul dar restul .....

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca vei fi mai multumit nici de Mesa Boogie daca vrei un ton mai cremos. O idee ar fi sa schimbi difuzorul din Marshall cu o clona de Greenback de putere mai mare, ceva gen Celestion G12-65. Cred ca merita mai degraba sa investesti niste bani intr-un difuzor decat sa iei un combo care e posibili sa nu iti placa si sa pierzi mai multi bani la revanzare.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Vreau un amp care sa sune bine pe clean cat si pe crunch sau lead.

Mesa Dual Caliber . Este mai versatil decat seria F . Si se adapteaza foarte bine in loop cu absolut orice .

J**-urile de la Marshall sunt amplificatoare comerciale.Ca si DSL-urile de altfel. Au de toate dar nu exceleaza in nimic .

Mesa Dual Caliber sau chiar Bogner Alchemist cu 2x12 cred ca iti poate satisface cerintele .

Link to comment
Share on other sites

Bogner Alchemist are MARI probleme de fabricatie si fiabilitate,de acea nu se mai fabrica

am un asemenea amp in sala

puntea redresoare ,care alimenteaza filamentele din preu e subdimensionata ca putere,se incalzeste ca toti dracii si se dezlipeste din cablaj

dupa o perioada apar lipituri reci pe placa cu componente,trebuiesc refacute

mufele din interior oxideaza,papucii care vin pe bornele difuzoarelor sunt de slaba calitate,ies de pe borne

probleme apar si la efectele digitale si schimbatul canalelor

cel de la sala are efectele defecte,nu mai functioneaza ,pentru reparatie trebuie schimbata placa de efecte care nu se gaseste

condensatorii din sursa de tensiune anodica se cam umfla dupa un timp si trebuiesc schimbati

sincer eu sunt satul de cite ori am surubarit in acest amp

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.