www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Noi


Recommended Posts

Chitara are un grif lejer si mar tenta niste doze noi ..

 

Scuze de intervenţie, dar nu mă pot abţine ! E cea mai ciudată alăturare ! Ce-are griful cu dozele ?

 

"Mi-o intrat ficioru' la facultate şi mi-as lua chitara nouă ! Ce-mi recomandaţi ?" :P

 

După mine, nici macar cu ce-ai vrea sa cânţi n-are legătură ! Ce pui după chitară contează, da' asta-i alta poveste...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

ramurel ..spun ca e lejera la cantat :) daca ma intelegi

 

ramurel intelege, cu siguranta, crede-ma ce spun ! iar ceea ce scrie acolo este adevarat.

Vrei sa spui ca ibanez-ul este un grg170 dx, nu 70,iar inlocuirea dozelor nu stiu daca ajuta neaparat. Dar oricum DiMarzio suna mai bine decat dozele stock .

Depinde de ce vrei de la chitara aia, si ce fonduri ai .

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Stratosaurus, exista si Ibanez GRG70DX... Sau era GRX70DX? Ma rog, e chitara din aia de o iei la pachet cu amplificator de 10W.

 

Cit despre doze, daca iti place chitara si daca nu planuiesti sa te desparti de ea prea curind; daca ai bani si n-ai ce face cu ei; daca doar schimbindu-i dozele vei fi fericit... atunci schimba-i-le. La urma urmei, cind ti-oi lua chitara mai buna, poti sa muti dozele de pe GRG pe chitara noua.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca daca iti cumperi o scandura de 50 de euro si pui doze de 200 de euro pe ea, se transforma in "chitara vietii"!

Nu va inteleg, sa mor io! Va zgarciti sa va luati musai chitara cea mai ieftina, dar neaparat nou-nouta, si apoi stricati orzul pe gaste.

Acu' schimba-i dozele, macar pentru efectul placebo de dupa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Doctore, o chitara ieftina va beneficia de pe urma unor doze bune mai mult decit o va face una scumpa. De ce? Pai ia un Gibson LP Custom Shop si pune-i doze EMG81... Strici chitara, lol. Ia si un Ibanez din ala si pune-i doze EMG. Sint sigur ca va suna mai bine.

Asa ca lasa-l in pace pe Silviu, ca stie el ce stie. Peste citeva luni va face un nou topic in care va intreba ce chitara sa-si ia la dozele lui. :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am invatat ceva in anii astia de tot am investit in placerea asta: mai bine stai un an in plus pe bara si iti cumperi o chitara decenta cu banii stransi si in anul respectiv. Cred ca daca fac socoteala, am bagat mai multi bani in chitare proaste decat intr-una buna....

Decat sa dai 600-800 ron pe un set de doze ''smechere'', mai strangi 1000 ron si iti iei o chitara buna la mana a doua de pe rgc, la 50-60% din pretul ei din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Suna mai bine cu 1,024%/Km2 in gama 88,075Hz - 7,605347 KHz si sexi erotico transparent .

Suna in dunga si de-a lungul ! Nu aperiodic si nu acustic ci in infra green-simetric blue ..softcore.

Si intotdeauna direct proportional cu pretul; .

Calitatea este mentinuta cel putin cu o luna mai mult fata de o doza noname !

 

Plus o doza nou aare miros de NOU .Cum dozele nu se spala eset bine sa le schimbi cu altele noi odata pe an ,odata cu curatenia de primavara ca de sarnatorile pascale cand se termina postul sa ai chitara primaveratica ptr noul sezon..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sa fii sanatos!

Cu ce doze DiMarzio te-ai gandit sa faci upgrade?

 

PS: Stiu io pe cineva care si-a batut joc de cateva Gisoane punandu-le EMG. Hetfield ii zice. :)

 

Daca tie iti place cum suna LP-urile lu' Hetfield si Metallica in general, atunci ia-ti si tu LP si pune-i EMG. Si Kirk are EMGuri pe LP, si Zakk la fel, si mai sint o groaza... toti suna la fel. Ma rog, fiecare cu gusturile lui. Eu cind zic Les Paul ma gindesc la Gary Moore sau Slash.

 

@restul

In mare parte aveti dreptate, dozele nu prea merita schimbate. Da' sint si situatii cind orice ai face, tot nu e de ajuns. Sint patit cu chitara mea - doza stock suna foarte plat, infundat si neclar. Am bagat-o prin tot felul de amplificatoare, pedale, i-am schimbat poturi, nimic... Abia dupa ce am schimbat doza am obtinut ceea ce voiam.

Daca dozele stock sint foarte proaste (sau pur si simplu nu sint pe gustul tau), atunci cred ca merita sa i le schimbi.

Edited by Ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ar merita daca si chitara e cat de cat decenta si are potential. la mine pe un jackson japonez, nici cel mai oropsit, dar cu doze stock jackson, diferenta a fost de la cer la pamant fata de un dimarzio superdistortion.

tonuri bune de lp gasesti si la bonamassa, aerosmith sau cinderella. iar metallica in studio cred ca trage cu lp-uri goldtop sau sunburst, asa cum le-a facut mama. alea desenate si emg-uite sunt mai mult de show, iar live nu au avut niciodata cinestie ce sound, dar daca cauti o sa vezi ca au lp-uri din 57-58-59-60 pe care le folosesc in studio.

Edited by barbarossa
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sint si situatii cind orice ai face, tot nu e de ajuns. Sint patit cu chitara mea - doza stock suna foarte plat, infundat si neclar. Am bagat-o prin tot felul de amplificatoare, pedale, i-am schimbat poturi, nimic... Abia dupa ce am schimbat doza am obtinut ceea ce voiam.

Chestiunea e foarte simplă: când nu deții know-how-ul necesar plătești pe altcineva să te ajute să ajungi la rezultatul dorit. În cazul nostru "altcineva" poate fi DiMarzio, EMG etc. iar prețul plătit e de obicei puternic umflat.

Raționalizarea e de obicei "ăsta-i prețul sunetului X", ca să nu spun "calității", deși de multe ori așa e formulat. Motivul pentru care ți se pare că e singura soluție și trebuie să plătești acel preț e pentru că-ți lipsește acel know-how.

 

Nu spun acum că toate dozele sunt la fel, fie ele chinezești sau "premium". Spun că prin asimilarea unor cunoștințe de electronică, psihoacustică și estetică poți obține mai mult din orice doză, cu investiție minimă. Și faptul că toată lumea își schimbă dozele ca pe cartușe la imprimantă nu înseamnă că e soluția optimă ci că majoritatea nu dețin informațiile amintite mai sus.

 

În rest, despre ce înseamnă "calitatea" unei doze, cum funcționează, ce caracteristici sunt dorite în ce circumstanțe ș.a.m.d. s-a mai discutat. De fapt toate informațiile de care ai avea nevoie se pot găsi chiar în acest forum.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca multi aveti dubii la ce ma refer grx170dx sau grx70dx cum am mentionat clar e grx70dx nu 170!

http://www.chorder.com/electric-guitars/Ibanez/GRX70DX+2607/

 

 

 

Dozele stoc sunt astea Neck PU: Humbucking Mid PU: Single Coil Bridge PU: Humbucking nimic special chitara simpla face cam 700lei maxim ..o chitara oarecum decenta dar cum am mentionat e lejera si deasta nu as vrea sa ma despart de ea...din cate am citit si pe alte forumuri ar fi o diferenta majora daca ii sar schimba dozele ..mentionez ca imi voi lua si un amp mai bunicel ma gandeam la un mustang I sau II si o pedala Boss DS1.Deci cum spune ironside o sa fie o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca multi aveti dubii la ce ma refer grx170dx sau grx70dx cum am mentionat clar e grx70dx nu 170!

http://www.chorder.c...z/GRX70DX+2607/

 

 

 

Dozele stoc sunt astea Neck PU: Humbucking Mid PU: Single Coil Bridge PU: Humbucking nimic special chitara simpla face cam 700lei maxim ..o chitara oarecum decenta dar cum am mentionat e lejera si deasta nu as vrea sa ma despart de ea...din cate am citit si pe alte forumuri ar fi o diferenta majora daca ii sar schimba dozele ..mentionez ca imi voi lua si un amp mai bunicel ma gandeam la un mustang I sau II si o pedala Boss DS1.Deci cum spune ironside o sa fie o diferenta.

 

Pai ai mentionat foarte clar ca GRG, nu GRX ! ...acuma nu ca ar avea vreo importanta.

Link to comment
Share on other sites

Chestiunea e foarte simplă: când nu deții know-how-ul necesar plătești pe altcineva să te ajute să ajungi la rezultatul dorit. În cazul nostru "altcineva" poate fi DiMarzio, EMG etc. iar prețul plătit e de obicei puternic umflat.

Raționalizarea e de obicei "ăsta-i prețul sunetului X", ca să nu spun "calității", deși de multe ori așa e formulat. Motivul pentru care ți se pare că e singura soluție și trebuie să plătești acel preț e pentru că-ți lipsește acel know-how.

 

Nu spun acum că toate dozele sunt la fel, fie ele chinezești sau "premium". Spun că prin asimilarea unor cunoștințe de electronică, psihoacustică și estetică poți obține mai mult din orice doză, cu investiție minimă. Și faptul că toată lumea își schimbă dozele ca pe cartușe la imprimantă nu înseamnă că e soluția optimă ci că majoritatea nu dețin informațiile amintite mai sus.

 

În rest, despre ce înseamnă "calitatea" unei doze, cum funcționează, ce caracteristici sunt dorite în ce circumstanțe ș.a.m.d. s-a mai discutat. De fapt toate informațiile de care ai avea nevoie se pot găsi chiar în acest forum.

 

Sint de acord cu tine, Fiveseven. Nici eu nu sint adeptul dozelor fancy and shit like that. Chestia e ca doza mea stock suna murdar, neclar (intr-un acord nu prea distingeai notele daca bagai gain mult, iar pe clean suna plat rau si infundat- ca si cum ai avea eq-ul la 12, cu ceva extra bass). Am incercat s-o dreg asa, ieftineanu (ajustare distanta dintre corzi si doza, diferite tipuri de corzi, schimbat condensator) si n-am obtinut cine stie ce rezultate. Probabil un EQ ar fi rezolvat problema, dar din motive de lejeritate (ca sa nu car dupa mine doua cabluri si o pedala) am zis sa schimb doza. That was it. Problem solved. Acuma c-oi fi dat banii de pomana si ca puteam s-o rezolv mai ieftin, cui ii mai pasa? :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este greu sa intelegi ceva daca nu ai macar cate ceva din cultura generala ...si nici nu mai incerci sa acumulezi ceva in mod autodidact , probabil unora le este imposibil sa intelega cate ceva fara o baza de date acumulata .

 

Un om educat si cu un mod de gandire cat de cat analitic de obicei nu crede orice ce vorbeste satul.

 

Este de-a dreptul de rasul curcilor cum dupa vre-o 3-4 ani de discutii exemplificari cu argumente solide vin unii cu prostii mitologice pe banda rulanta ...

 

Sunt doua posibilitati sau au un interes sau ...apartin tagmei de "credinciosi" si ..."necercetatori"...

 

Orice doza de oricare tip poate sa sune bine sau foarte bine ...problema este numai de adaptare .

 

Adaptarea este o problema ..cel mai ieftin si simplu este sa utilizezi dozele pasive care sunt sigure in exploatarea nu au nevoie de sursa de curent si probabil sunt foarte ieftine ptr fabricant care mai castiga in plus daca le ridica pretul prin reclama agresiva .

 

Cand unii discuta de doze si schimbat doze se refera la schimbat CE ?

 

O anumita doza cu un anumit cablu pe statia din dotare in camera de dormit are sunetul XYZ ...

IN sala de repetitii in alte conditii aceiasi statie cu doza respectiva nu mai "face fata " deci in creierul analitic tip "Bac 2011" se naste idea ca trebuie "doza mai puternica " ...

 

Este greu ca asemenea creiere antrenate si analitice sa accepte mitologii de tip "auzul uman si curbele Fletcher -Munson", sau alte aiureli ca si legile propagarii sunetului ,acustica ,fizica , electronica adaptari de impedante ,rezonante ,....linii de transmisie .

 

Cea mai tare faza ca se asteapta ca si cu schimbarea unei doze sa schimbe vocea lui Cindy Louper in cea a lui Joe Cocker.

 

Daca luam modelul analitic stiintifico fantastic al micilor "einstein" ajungem sa credem ca prin schimbarea microfonului putem schimba vocea cantaretilor .

 

Ca sa nu mai amintesc ca acea mica diferenta "psihoacustica" ce vine din schimbarea unei doze nu ajuta cu mai nimic

daca nu este o schimbare radicala ..de ex de la humbucker la un singlecoil adevarat sau vice versa .

 

De obicei cam orice sound se poate realiza cu aproape orice tip de doza doar ca este incomod sa faci reglaje multiple si sa mai folosesti si adaptoare EQ-uri etc ce necesita surse de curent ...

....asa ca este de preferat ca soundul "ideal" sa fie o doza simpla in pozitia respectiva cu Volumul dat la 10 ..adica ceva direct nealterat ce nu necesita reglaje deci si usor de reprodus ( nu trebuie memorat )cuplata printr-un cablu direct in intrarea statiei dai blana si ...ai tonul.

 

In consecinta :

Trebuie construite chitare cu socluri ptr doze si sa se produca doze multiple care se pot schimba pe loc intre doua piese .

Cum au muzicutisti ,la brau muzicute ptr fiecare gama, asa poate sa tina si chitaristul doze la brau care le schimba dupa preferinta in pauza dintre piese.

 

Trebuie sa facem o asemenea fabrica ce produce doze ptr asemenea socluri ..prevad ca se vor vinde la kilogram .

 

Luand in considerare ca exista acea caracteristica umana ce nu are margini se pot face bani fara limita .

 

Nu stiu daca se observa ca banii se fac numai din si prin pacaleala .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sint de acord cu tine, Fiveseven. Nici eu nu sint adeptul dozelor fancy and shit like that. Chestia e ca doza mea stock suna murdar, neclar (intr-un acord nu prea distingeai notele daca bagai gain mult, iar pe clean suna plat rau si infundat- ca si cum ai avea eq-ul la 12, cu ceva extra bass). Am incercat s-o dreg asa, ieftineanu (ajustare distanta dintre corzi si doza, diferite tipuri de corzi, schimbat condensator) si n-am obtinut cine stie ce rezultate. Probabil un EQ ar fi rezolvat problema, dar din motive de lejeritate (ca sa nu car dupa mine doua cabluri si o pedala) am zis sa schimb doza. That was it. Problem solved. Acuma c-oi fi dat banii de pomana si ca puteam s-o rezolv mai ieftin, cui ii mai pasa? :lol:

 

Probabil problema este semnalul prea mare plus neadaptarea cu preamplifurile folosite.

 

Am un bas Reghin ..cu doua humbucker-e am fost nevoit sa splitez dozele si sa folosesc doar singlecoil deoarece semnalul era ENORM si supramodula orice intrare am folosit ,de la mai toate pedalele ,pream-uri ce le am .

Daca reduceam din volum pierdeam din stralucire ...asa ca am splitat .

Este un efect psihologic /psihoacustic interesant sa pui doza aproape de corzi sa ai volum ..apoi cand vezi ca nu suna bine si departezi doza de corzi simti lipsa de volum ..cu toate ca acum ai avea soundul ideal ...

 

La Strat mi-a trebuit o anumita perioada sa accept ca musai sa pun dozele mai la distanta ca sa nu am " Stratitis" adica oricum nu se putea canta de la octava in sus nici pe corzile groase nici pe cele subtiri deoarece la ciupit puternic "se dezintegra" sunetul pe inalte iar pe joase disparea .

 

Chitaristi pun dozele aproape de corzi ca sa aiba semnal mare deci sa atace distorsul ca fara gain prea mare ( deci zgomot mai mic din preamp) sa aiba sound distorsionat bogat in armonice ...numai ca peste un anumit grad de distorsiuni definitia sunetului este foarte proasta .Deci cel mai simplu este sa pui doza la distanta mai mare fata de corzi si sa invingi acel stres psihoacustic .

 

In plus este nevoie de un compresor calitativ ca sa ai definitie pe langa o tehnica de cantat adecvata .Ce auzi pe intregistrari nici nu banuiesti cum este inregistrat si postprocesat ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma, da lasati-l pe om sa-si ia doze noi, vorba romanului "ce-i nou, e nou". Ce, aia de la magazin n-ar trai si ei? Si daca tot le cumperi, vezi sa fie si o culoare fumoasa, daca tot ai de unde alege si pe culori :)

Eu cred ca cei de la trupele mai sus mentionate Metallica, G`N`R, Aerosmith, Zack W, etc. au facut cate experimente au vrut ei pe zeci si sute de chitari pentru ca au avut si bani sau poate ca nici nu i-a costat prea mult avand in vedere ca producatorii s-au folosit de ei pentru a-si face reclama...

Link to comment
Share on other sites

Sa mai punem o problema ptr BAC2012 .

 

Cu si prin ce instalatii HiFi ascultati sunetul ideal pe care vreti sa-l reproducetii cu instalatia proprie folosita la chitara ?

 

Daca nu ai intslatie super HiFi cu care sa reproduci sunetul unei piese de unde stii ce sunet a fost inregistrat ?

 

Cu ce filtru trebuie sa redai cate o inregistrare pe ce instalatie cu ce boxe ..la cati dB SPL ca sa ajungi aproape de sunetul original ?

 

Sa nu mai amintim modele de sunet de pe youtube ,,,sunete comprimate , convertite dupa un algoritm ce le schimba caracteristicile asa ca nu auzi sunetul original .

 

Tehnica de inregistrare sau sonorizare este destul de complexa ...vedeti discutiile cu pozitionarea microfoanelor la boxe ..pozitia fata de membrane , cate microfoane in ce pozitii etc etc ...

 

Probabil nu sunt doua inregistrari facute la fel asa ca, dupa ce ne luam cand investim bani seriosi intr-o noua doza ce va rezolva toate problemele?

 

Sunetele ce le auzim pe inregistrari ale albumelor sunt de obicei mai bogate decat sunetul unei statii de chitara .Prin postprocesare se obtine "formeaza" un sunet nou ce suna placut ,bine, adecvat ..etc .. , pe instalatie HiFi .asemenea sunet pe o simpla statie de chitara probabil nu se poate realiza .

 

Deci sunt probleme peste probleme cu ce sunet urmarim cum si de unde avem sunetul "original" .Sample de reclama pe net gasesti dar nimeni nu spune cum a fost realizat inregistrat procesat etc etc ...

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca nu o sa sesizezi nici o diferenta notabila intre cele stock si DiMarzio, cel putin nu la inceput. nu cred ca ai urechea formata, sau nu o sa folosesti un amp care sa scoata in evidenta dozele si sa percepi diferentele.

cum ziceau si altii, alege o chitara SH calitativ mai buna decat seria Gio de la Ibanez (ca lemn si finisaje) si apoi in timp inlocuiesti si dozele. altfel vei da pe chitara 700 lei si pe doze tot atat, cand la 1.400 lei poti gasi o chitara SH calitativ mai buna decat combinatia Gio + doze DiMarzio. iar oferte sunt o groaza la mica publicitate.

eu am pe RG370DX meu doze DiMarzio, Superdistorsion in bridge si Breed in neck, si urechea mea de incepator sesizeaza diferente mici intre doza splitata DiMarzio si cea single coil din mijloc, care este INF stock.

sfatul meu este sa mai astepti. strange ceva bani in plus, cauta o chitara SH calitativ mai buna si dupa ce teai saturat de dozele de pe ea incearca sa le schimbi. altfel vei cheltui bani multi si la un momentdat vei observa ca nu ai cum sa ii recuperezi.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut si eu prin faza schimbatului dozelor, pe un Ibanez RG1570 Made in Japan. Am pus DiMarzio Evolution si s-a cunoscut imediat fata de dozele stoc, care nici alea nu erau chiar cele mai ieftine. Se auzea chiar si pe un cub de 15W diferenta, a castigat mult in claritate si chitara se auzea mult mai bine in mix. Problema e daca merita chitara doze mai bune, nu daca se va auzi diferenta. daca ii schimbi dozele si iti dai seama ca tonul e mai bun, dar nu este ce iti doresto tu e posibil sa fi cheltui niste bani degeaba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.