www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile Fac : Shh , Shh


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Simptomule, ce corzi ai pus pe chitara? Cumva alea Elixir de acustica de care pomeneai acum ceva vreme?

 

D`Addario 009-046 , din astea am pus: http://www.daddario.com/DADProductsElectric.Page?ActiveID=1903

 

Sunt bune ? Sau imi puteti recomanda niste corzi mai bune la 30-50 de lei ?

Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee buna sa pui corzi cu grosimea sub 0.010 (mi subtire) pe acustica...va suna foarte "subtire" ..dimensiunea medie pt acustica este 0.012... Sa nu-ti fie frica sa umbli la truss daca ai griful convex/concav... sa invarti insa doar cate 1/8-1/4 din tura pe zi...pana se indreapta

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-ti raspund direct la intrebare, dar nu stiu cat de buna ar fi exprimarea "pentru ce fel de grosime era fabricata chitara", mai degraba "pentru ce grosime era setata". Teoretic (cel putin), ar trebui sa poti folosi corzi de diverse grosimi pe o chitara. Acum cateva saptamani ma speriasem eu ca vreau sa trec la corzi mai groase si mi-era teama ca nu-mi intra in nut :).

 

Ideea e ca o chitara este (sau ar trebui sa fie) setata din fabrica pentru corzile pe care le are initial (L.E.: Leumas vad ca mi-a luat-o inainte, sorry). La schimbarile ulterioare, sunt necesare noi ajustari ale trussrodului. Din cate stiu, daca atunci cand pui corzi noi, pui un set identic cu cel avut inainte, n-ar trebui sa fie nevoie de ajustari.

 

Dar sa-ti mai zic eu inca una: mie mi-a "plecat" griful fara sa fi schimbat corzile - pentru simplul motiv ca nu cant in acordajul standard, iar corzile erau de 9-42, pe cand mie imi trebuiau mai groase. A fost nevoie de ajustare de trussrod inclusiv dupa ce am schimbat corzile cu unele mai groase.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nu e o idee buna sa pui corzi cu grosimea sub 0.010 (mi subtire) pe acustica...va suna foarte "subtire" ..dimensiunea medie pt acustica este 0.012

 

Ce acustica, bre? E o electrica hollow body/semi-acustica.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Hollow_body

 

Pentru comparatie, chitarele din seria Archtop de la Gibson/Epiphone vin cu corzi 10-46.

Link to comment
Share on other sites

Eu la chitara am mai jos de doze am un fel de sustinator de corzi.. nu stiu cum se numeste dar il pot regla , sa tina coarda de mai jos sau de mai sus

 

Cu ce ma ajuta chestia aia ?

 

Chestia aia se numeste "cordar" pe romaneste, "bridge" pe englezeste.

La chitara ta, e prins de corp prin doua suruburi, cu ajutorul carora ii poti regla inaltimea (si implicit inaltimea corzilor). Cum tu ai deja o problema cu bazaitul, poti sa incerci sa-l ridici un pic, dupa ce eventual te asiguri ca gatul nu e curbat si bazaitul nu are legatura cu curbura.

Sper sa intelegi ce se petrece in clipul pus de Eugen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baftă şi ai grijă la truss-rod, când îl învârţi. Ţi-a scris un coleg mai sus ! Uşurel, fără grabă, să nu faci vreo nefăcută...

 

Dacă-mi amintesc bine, parcă ziceai c-ai cumpărat-o de un profesor de muzică. Poate ar fi o treabă să-l rogi să te ajute, dacă n-ai mai umblat cu chitare până acu'...Măcar prima dată, să-ţi arate...

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si vezi sa nu umbli la saddle-uri (in poza am vazut ca e saddle acolo) sunt surubele alea mici care au un fel de piulita cu catare pe care sta coarda... eu le-am frecat si pa alea pana incepusera sa bazaie ca nu mai stateau locului... am reusit s-o rezolv si pe asta bagand niste bucatele mici de bete de chibrit... chit ca suna aiurea metoda, de cateva luni le am si stau bine mersi acolo... Totusi de preferat e sa nu-ti bagi degetele daca esti mai curios din fire (ca mine).

Edited by Cognek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

UITE AICI UN MARE ADEVAR , pe care majoritatea nu-l respecta :

 

citez: S-au dat si sfaturi gresite. La majoritatea chitarilor, arcuirea gatului e controlata de trussrod pe de-o parte si de tensiunea din corzi pe de alta parte. Cu alte cuvinte, reglajul trussrodului se face cu corzile puse si chitara acordata. Altfel mare sansa sa te trezesti cu ditai actiunea cand pui corzile. Incepand prin a slabi, etc, e plin netul de tutoriale.

 

Neinformarea duce la pierderea de bani , ai intrebat pe forum daca sunt bune corzile alea si majoritatea nu au stiut sa raspunda, deci ai aflat pe pielea /buzunarul tau ca nu-s bune pentru hollow-ul tau. Schimba corzile cu ceva de electrica, preferabil o grosime mica-medie pentru inceput , asta ca sa-ti facilitezi cantatul si sa nu fie deranjant pentru degete/benduri/vibrato , recomand un Rotosound 10-46 / Dunlop 9 -46 ( setul costa 20-25 lei ).

Edited by Jig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Heh, si eu m-am distrat binisor.

Oameni buni, idee buna sa dati sfaturile tinand cont de publicul-tinta (adica incepatori) si intr-un limbaj clar. Ah, si sa fie bune. Fara sa fiu expert:

 

Sunete dupa schimbarea corzilor: cauza probabila: s-au pus corzi mai subtiri- fretbuzz. Varianta 2: zbarnaie la nuca, pragus, nut, cum vrei sa-i zici, din acelasi motiv. Variantele 3 alte cauze. Cel mai probabil, fretbuzz.

 

1. Solicitare inregistrare. Foarte bine. Diagnostic: fretbuzz. Remedieri propuse: 1. renivelare taste - aproape sigur nu e cazul. 2. ajustare trussrod - aproape sigur e bine.

 

2. Diagnoza exacta: se verifica curbura trussrodului apasand mi-ul gros pe prima si ultima tasta. Trebuie sa existe spatiu la tasta 12 cat zice producatorul. Daca nu zice, cat sa nu fie fretbuzz - depinde mult de chitara.

 

3. Corectarea curburii gatului din trussrod.

 

S-au dat niste sfaturi partial corecte. "Rahatul ala de capacel in care am gasit un orificiu", "cheie in forma de L" nu-s neaparat dezastruoase. Insa na, electrica mea are 6 chestii pe care un incepator le-ar putea identifica drept "rahatul ala de capacel", si numai unul e capacul de trussrod. Cheia in forma de L ii zice imbus pe romaneste sau cheie allen pe anglosaxona.

 

S-au dat si sfaturi gresite. La majoritatea chitarilor, arcuirea gatului e controlata de trussrod pe de-o parte si de tensiunea din corzi pe de alta parte. Cu alte cuvinte, reglajul trussrodului se face cu corzile puse si chitara acordata. Altfel mare sansa sa te trezesti cu ditai actiunea cand pui corzile. Incepand prin a slabi, etc, e plin netul de tutoriale.

 

4. Dupa ce s-a umblat la trussrod, trebuie verificate actiunea si intonatia. Si probabil setate corect.

 

La final. O sa trebuiasca sa umbli din nou la setupul chitarii de fiecare data cand schimbi corzile cu unele de alta grosime. Posibil si la gat si actiune, sigur la intonatie. Si e o idee foarte buna sa vada chitara cineva care se pricepe. E de obicei diferenta de la cer la pamant intre primul reglaj pe care-l face un incepator si reglajul facut de "meserias", fie ca se ocupa cu asta, fie ca doar se pricepe.

 

Bara de otzel cu profil hexagonal in forma de L ...

In forma de L poate fi si cheie tobulara care are profilul hexagonal in interior ..dar daca nu este spatiu este mai indicat tipul imbus .

Cele la care ar merge si chueia tubulara de obicei au si orificii in care poti introduce un mic "levier " din ptel ptr rasucire,

Altele au capul de la truss rod cilindric cu orificii ptr "mini levier " ...

 

 

Reglajul truss rod -ului es faca cu corzile slabite .se "intoarce " doar 30 grade apoi se tesnioneaza acordeaza corzile se asteapta pana se "aseaza" lemnul ...aceasta "reasezare " poate sa tina si o zi doua !!! nu se poate face reglajul in doua minute caci lemnul nu reactioneaza ...La chitara bas ce are corzi groase si tensionate puternic poate reactionraza lemnul mai rapid dar cu corzile mai subtiri cu tensiune mai mica nu am observat schimbarea brusca la setarea truss rod -ului ...

 

Nu se regleaza sub tensiunea corzilor ca sa nu distrugi filetul sau capul surubului /pulitei de gerglaj ca apoi sa nu mai poti regla nimic ,,,

 

 

Dar corzile pot face Shi Shi oricum reglezi trus rod-ul ....

 

Eu la chitara am mai jos de doze am un fel de sustinator de corzi.. nu stiu cum se numeste dar il pot regla , sa tina coarda de mai jos sau de mai sus , o sa pun si o poza :

 

 

img2074vf.jpg

 

Cu ce ma ajuta chestia aia ?

 

La dezvoltarea capacitatilor de gandire logica ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Si eu stiam ca ajunstarea din truss-rod se face cu corzile slabite , nicidecum acordata (cum am vazut ca scrie mai sus). Adica ce rost are sa fie acordata daca oricum umblii la truss-rod si se dezacordeaza...

 

problema este tensiunea mare ...la cateva chitare sa distrus sistemul truss rod din cauza ca se forta cu corzile tensionate ,

 

Chiar datorita acestei probleme tina atat de mult sa reglezi un gat ...detensionezi ,,,reglezi ..tensionezi ..acordezi ...astepti ore //zile sa vezi cat se schimba curbura ,,,apoi daca mai trebuie reiei totul ...daca rezultatul este pre aexagerat iarasi se reia totul si ...trec zile pana ajungi la o curbura optima...

Link to comment
Share on other sites

Asta asa e la un chitarist. Dar nu oricine are o chitara in mana e chitarist, majoritatea "chitaristilor" cand umbla la truss-rod o fac pentru a-si modifica actiunea pe placul lor, nu pentru a seta chitara , si asta de obicei se rezolva in 5 minute, invarti cu un imbus pana se intepeneste si ai actiune minima...restul nu mai conteaza...

Link to comment
Share on other sites

majoritatea "chitaristilor" cand umbla la truss-rod o fac pentru a-si modifica actiunea pe placul lor, nu pentru a seta chitara , si asta de obicei se rezolva in 5 minute, invarti cu un imbus pana se intepeneste si ai actiune minima...restul nu mai conteaza...

N-am inteles-o pe-asta. Io stiu ca actiunea se modifica din bridge. Daca gatul e ok, de ce ai invarti de truss rod?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

problema este tensiunea mare ...la cateva chitare sa distrus sistemul truss rod din cauza ca se forta cu corzile tensionate ,

 

Chiar datorita acestei probleme tina atat de mult sa reglezi un gat ...detensionezi ,,,reglezi ..tensionezi ..acordezi ...astepti ore //zile sa vezi cat se schimba curbura ,,,apoi daca mai trebuie reiei totul ...daca rezultatul este pre aexagerat iarasi se reia totul si ...trec zile pana ajungi la o curbura optima...

 

Dar daca este nevoie de slabirea truss rodului datorita unei curburi convexe ("inspre in sus"), mai este nevoie de detensionarea corzilor inainte de a se face reglajul? Ca practic, printr-o asemenea ajustare, corzile se vor detensiona oricum.

Link to comment
Share on other sites

Dar daca este nevoie de slabirea truss rodului datorita unei curburi convexe ("inspre in sus"), mai este nevoie de detensionarea corzilor inainte de a se face reglajul? Ca practic, printr-o asemenea ajustare, corzile se vor detensiona oricum.

 

 

Corect .asta asa ar trebui sa fie .

Cred ca este bine ca gatul sa fie drept ,netesnionat/incovoiat de corzi am observat ca se rasuceste mai usor piulita ..ce nu mai este tastata /presata asimetric .Dar poate la diferite tipuri de rezolvare nu-i problema ,,de ex cum ar fi la cele cu reglajul de la capatul gatului unde piulita se aseaza perfect in plan.

Dar la majoritatea chitarelor cum am amintit simteam ca se invarte mai greu daca sunt corzile tensionate..

Ca sa se "aseze" mai repede ..sa nu astept zile ...la chitarele mele incovoi gatul in directia dorita si apoi strang surubul ..de obicei iese treaba ,Fixez chitara si gatul pe masa apoi apas tare sau trag de gat in directia dorita apoi strang surubul ca sa se fixeze ptr deformarea dorita .Asta cand nu am rabdare sau timp sa astept ..

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.