www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Low Budget Flying V


bach
 Share

Recommended Posts

e un humbucker de BC RICH in bridge, middle-ul e reverse polarity ceramic single ce am avut original pe strat si in neck imi seamana cu o doza de fender mexico pt ca are 2 magneti ceramici sub, montati in paralel, am ales combinatia asta pt a avea si un clean frumos si ceva OO pt rifuri

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos dar de ce ai pus jack-ul acolo? :D E buba majoră a multor V-uri.

 

 

sincer sa fiu nu mi-am batut capul (rusine mie ca am studiat cativa ani designul de produs si implicit ergonomia :D)

cu pozitionarea jack-ului si nici nu cred ca ma va incurca la cantat pt ca e o placere sa cant cu ea stand in picioare...

 

Faina! . Am si su un FV pe undeva dupa dulap primit de la un prieten tot transformata din alta chitara ..acum mi-am amintit cu ocazia postului tau ..

 

pai pune-o la punct :D .....pe mine ma fascineaza tot mai mult chitarile astea si nu doar de aspect ci pt faptul ca pot sa-mi mentin griful in pozitia "clasica" si cu ajutorul piciorului fixand unul dintre "bratele/varfuri" chitarei intre picioare, mi se pare super comfortabila pt live

Edited by bach
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faina! . Am si su un FV pe undeva dupa dulap primit de la un prieten tot transformata din alta chitara ..acum mi-am amintit cu ocazia postului tau ..

 

:)

Aveai parcă o cântare cu Cristi pe YT cu FV-ul ăla. Îmi amintesc de ea, ca mi-a sărit în ochi atunci chitara aia...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ai f***-i da ARATA BINE MA! daca ar fi fost asta prima mea chitara m-as fi bucurat enorm de ea, cat despre primul tau proiect, imi place ca n-ai lasat-o asa ca o bucata de lemn , ci ai mai tras niste mici detalii cum is lateralele la unghi. Ce pot sa zic baga o monstra de sunet , pe viitor poate deschizi shop la Timisoara :)).

Link to comment
Share on other sites

Ai f***-i da ARATA BINE MA! daca ar fi fost asta prima mea chitara m-as fi bucurat enorm de ea, cat despre primul tau proiect, imi place ca n-ai lasat-o asa ca o bucata de lemn , ci ai mai tras niste mici detalii cum is lateralele la unghi. Ce pot sa zic baga o monstra de sunet , pe viitor poate deschizi shop la Timisoara :)).

 

Multzam, momentan m-am lovit de mici probleme s-anume doza de bridge nu-i ok, fluiera intr-o veselie si va zbura, dupa ce pun alta doza ii setez intonatia poate reusesc sa trag ceva cu ea

 

 

Shop e mult spus, nu sunt la nivelul ala, desi cu munca se poate ajunge la nivel inalt capatand experienta, ramane de vazut....

Edited by bach
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Inca un proiect de flying V, la fel de amatoricesc ca primul pentru ca n-am bani seriosi sa investesc in munca asta, asa ca o fac pt relaxare, dar poate in viitor am sa fac si ceva mai serios, vedem ce iasa.....pentru inceput am luat o chitara din "propria colectie" si am sacrificat-o ......poze facute cu telefonul deci Low !!!

 

 

 

Ps. Tin sa precizez ca primul V suna neasteptat de bine, mai are nevoie de o retastare si pentru mofturosi un finisaj mai bun (la mine nu e cazul) dar ca ton sunt uimit, vb comparand-o cu un ibanez japan pe care-l am, ibanezul find mahon, V-ul din RESTURI de Fag!!!

post-4965-0-28104800-1343204202_thumb.jpg

post-4965-0-79454500-1343204214_thumb.jpg

post-4965-0-30874900-1343204221_thumb.jpg

post-4965-0-18347600-1343204227_thumb.jpg

Edited by bach
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Marfa rau primul V - chiar daca zici tu ca e amatoricesc, eu zic ca e chiar foarte tare! In plus, cred ca satisfactia e mult mai mare, ca na, doar ti-ai construit tu singur chitara, cu mainile tale. Eu pana acum n-am fost in stare sa confectionez chitare decat din carton :D (vorbesc serios), in lipsa uneia adevarate.

 

Ce-i drept, parca nu prea-mi place headstock-ul ala de Strat pe un Flying V, dar asta e, gusturile nu se discuta. Oricum, e prea tare :rokon:

 

Una peste alta, super! Multa bafta in continuare cu mesteritul! :)

 

Asteptam si urmatoarea chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu e asa usor cum pare, mie insa imi face placere sa lucrez cu lemnul uneori cand am ceva timp si lemn bineinteles dar e mai complicat sa faci cu adevarat un instrument de calitate decat pare. Din pacate traim intr-o tara subdezvoltata si n-avem sanse sa crestem cam in nici un domeniu, deci treaba cu lutierii e cam asa pe bajbaite, nu exista scoli, nu exista mesteri de la care sa inveti toate chestiile, poti doar lua niste bucati de lemn si sa experimentezi, dar sunt sigur ca e mai "adanca" treaba. Cine stie ce prevede viitorul.Mi-ar place sincer sa ajung sa fac instrumente bune, decente la preturi cinstite, sa se mai faca si in romania ceva.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu e asa usor cum pare, mie insa imi face placere sa lucrez cu lemnul uneori cand am ceva timp si lemn bineinteles dar e mai complicat sa faci cu adevarat un instrument de calitate decat pare. Din pacate traim intr-o tara subdezvoltata si n-avem sanse sa crestem cam in nici un domeniu, deci treaba cu lutierii e cam asa pe bajbaite, nu exista scoli, nu exista mesteri de la care sa inveti toate chestiile, poti doar lua niste bucati de lemn si sa experimentezi, dar sunt sigur ca e mai "adanca" treaba. Cine stie ce prevede viitorul.Mi-ar place sincer sa ajung sa fac instrumente bune, decente la preturi cinstite, sa se mai faca si in romania ceva.

 

@bach, keep up the good work, chiar daca tara, din pacate, nu iti ofera sanse in domeniu, important e ca-ti place foarte mult ceea ce faci. Cand pui suflet in ceea ce faci, se vede, indiferent de actiunea pe care o intreprinzi. Si asta conteaza enorm, pentru ca asta se reflecta si in calitatea produsului finit.

 

P.S.: daca te apuci sa faci si Strat-uri sau copii de PRS dupa ce te mai specializezi un pic, cred ca o sa-mi fac si eu o chitara la tine :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

@bach, keep up the good work, chiar daca tara, din pacate, nu iti ofera sanse in domeniu, important e ca-ti place foarte mult ceea ce faci. Cand pui suflet in ceea ce faci, se vede, indiferent de actiunea pe care o intreprinzi. Si asta conteaza enorm, pentru ca asta se reflecta si in calitatea produsului finit.

 

P.S.: daca te apuci sa faci si Strat-uri sau copii de PRS dupa ce te mai specializezi un pic, cred ca o sa-mi fac si eu o chitara la tine :).

 

Multumesc tuturor pentru gandurile bune, ambitia mea e un "pseudo-strato" si va fi urmatoarea chitara ce o fac, chitara care va fi facute cu piese profi si la alt nivel, pt ca daca stau bine sa ma gandesc cred ca ies totusi mai ieftin decat sa cumpar un strat :D..... ieri inalnindu-ma cu un prieten care mai lucreaza la ceva chitari tot asa de hobby am realizat un lucru important dupa niste discutii purtate cu el, nu cred ca voi face chitara care sa fie 1:1 cu Fender sau PRS sau alte minuni pt ca nu-si mai au rostul...asa ca urmatorul proiect va fi unul interesant, inspirat din Strat si Telecaster si cu un body 100% custom ca si forma, ceva ce-mi imaginam mai demult si probabil ceva ce nu va fi pe gustul tutror (dar asta nu conteaza )

 

Desi nu sunt un mare patriot as face chestia asta la un nivel cat de ridicat pot si cu mandrie as promova Romania cat de mult pot, asta e targetul meu un brand romanesc nu cu aere boutique ci simplu sa cumperi ceea ce trebuie de banii pe care ii dai! In imaginatia mea treaba ar fi destul de custom, deci nu serie si probabil nu 2 modele la fel :)

Edited by bach
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Multzam.....trebuie sa precizez ca arata mai bine in poze decat in realitate, deci pe jumate mint aici cu imaginile :rcain: ..... inca n-am suficienta rabdare pt finisaje si a iesit cum a iesit, poate pe viitor iasa mai bine....

 

Faina treaba Alin. Se vede oarecum si din poze ca vopsirea/lacuirea sau finisajul nu arata ca in reviste.

Cam aceeasi "problema" am si eu la o chitara terminata curand de un prieten; pe care ma gandesc sa o duc la o lacuire/revopsire intr'un servis sau atelier specializat. In schimb despre cum suna ma declar incantat.

Pun un link cu niste poze; unde la fel tre' sa recunosc ca arata mai bine decat in realitate :D

 

Chitara 477

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si cam asa arata chitara . Mentionez ca in realitate are mult mai multe defecte de care nu am vrut musai sa tin cont si sa le ascund, fiind o chitara experiment si sper eu de scena, nu m-am complicat cu finisaje ultra luxoase, nici nu detin echipament pt asa ceva. Cu toate astea am mai invatat cate ceva cu proiectul acesta, omul din greseli invata, sper ca urmatoarea sa iasa si mai bine.

post-4965-0-14686500-1351502777_thumb.jpg

post-4965-0-45013600-1351502804_thumb.jpg

post-4965-0-68667000-1351502826_thumb.jpg

post-4965-0-20176700-1351502847_thumb.jpg

post-4965-0-13795400-1351502869_thumb.jpg

post-4965-0-63738700-1351502891_thumb.jpg

post-4965-0-84305700-1351502908_thumb.jpg

post-4965-0-93358000-1351502931_thumb.jpg

post-4965-0-05908200-1351502955_thumb.jpg

Edited by bach
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Felicitari!!

 

Imi plac foarte mult sanfrenele de pe corpul chitarei negre, dar cel mai mult imi place ca lucrezi intr-un atelier de prelucrare a lemnului. Ma unge la suflet sa vad strungul acela pentru lemn si masina de gaurit cu coloana, dar sigur mai sunt si alte m.u. pe acolo care nu se vad. :respect:

 

Succes mai departe!! :)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari!!

 

Imi plac foarte mult sanfrenele de pe corpul chitarei negre, dar cel mai mult imi place ca lucrezi intr-un atelier de prelucrare a lemnului. Ma unge la suflet sa vad strungul acela pentru lemn si masina de gaurit cu coloana, dar sigur mai sunt si alte m.u. pe acolo care nu se vad. :respect:

 

Succes mai departe!! :)

este un atelier semi echipat dar ar fi urat din partea mea sa ma plang pt ca stiu oameni care au facut cu mai putine scule, acasa si cu rezultatea mult mai bune. Eu stau prost cu rabdarea dar promit ca urma toarea sa iasa mai bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar, la un moment dat, daca vei vrea, poti reveni asupra lucrarilor anterioare sa le retusezi. Spuneai, mi se pare, ca nu ai rabdare la finisaje. Ei, astea se pot reface relativ usor si mai tarziu.

 

Adevarat, doar ca n-am inceput cu materiale high quality pt proiectele astea 2 si nu-mi voi bate capul sa le refac, prefer sa urc incet catre ceva mai pretentios si ca proiect si ca materiale folosite, astea 2 oricum vor fi folosite, nu vor sta pe perete, cea alba are un viitor asigurat in concerte live, cea neagra e de studiu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.