www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seymour Duncan Yjm High-Speed Volume Pot


Sloby
 Share

Recommended Posts

Potul in cauza este acesta. 45 lei la MCMusic.

 

Am cumparat trei pentru Squierul meu. Le urasc din tot sufletul. Ai oleaca de OD pe tzava si vrei sa-ti cureti tonul dand volumul mai mic? Ai dat de dracu! De la jumate(5) in jos deja nu se mai aude nimic. De la jumatate(5) pana aproape de full(9) creste semnalul foarte putin, iar de la 9 la 10 e o crestere imensa in volum. Am pregatit si un grafic sa intelegeti mai bine cum e potul.

 

A, si cand il invarti, scartaie; pe ambalaj scrie asa: This high-quality Bourns potentiometer has ultra-low lubrication [...]. Nu e ultra low...e terra low. Macar nu sufera de sindromul "a gajai".

 

Daca o sa ma intrebati cum de le-am luat, povestea e simpla: merg la MCMusic, ii zic "da-mi 3 poturi SD de 250k.". Intreaba omu "la 35 sau 45 lei?". Eu, cu mintea mea de gaina fiarta, ii zic sa-mi dea la 45 lei; ca deh...mai scump => mai bun.

 

Parti bune: functioneaza. Parti rele: nu functioneaza cum mi-as fi dorit. Impresie generala: sucks for my needs.

 

Cred ca o sa le pun la vanzare ASAP.

post-4466-0-75028400-1319725135_thumb.png

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

Guest Din Oraºul Acesta

Treabã româneascã: hai sã cumpãr ieftin, cã poate merge ºi, dacã nu merge, hai sã arunc flegme.

Investițiile se fac din ºi cu bani.

Dacã nu sunt, atunci se apeleazã la porcãriile descrise de tine mai sus.

Dar, de vreme ce au fost asumate prin bani ºi semnãtura de pe actul de vânzare-cumpãrare, nu vãd de ce s-ar mai plânge cineva.

TU ai ales. Vina este la tine. Faptul cã nu dispuneai de suma necesarã pentru altceva ºi ai ales varianta asta, care s-a dovedit falimentarã (mã rog, orice om sãnãtos la cap se gândea cã la banii ãia nu va primi cine ºtie ce minune...) nu te scuzã.

Sper cã asta te face sã înțelegi cã data viitoare nu merge cu jumãtãți de mãsurã.

Numai românul este capabil sã cearã calitate de la treburi fãcute pe plutã...

Link to comment
Share on other sites

Sorry to hear that. Dacã vrei cumva sã ai mai mult control asupra legii de variație poți pleca de la unul liniar, v. The secret life of pots.

 

merg la MCMusic, ii zic "da-mi 3 poturi SD de 250k.". Intreaba omu "la 35 sau 45 lei?"

De ce nu te-ai dus la 50m mai la deal, sã iei la 3,5 lei în loc de 35? :D

 

PS: Din Oraºul Acesta, tu ai citit atent post-ul? Pentru cã am impresia cã ai tras concluzia diametral opusã.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry to hear that. Dacã vrei cumva sã ai mai mult control asupra legii de variație poți pleca de la unul liniar, v. The secret life of pots.

 

 

De ce nu te-ai dus la 50m mai la deal, sã iei la 3,5 lei în loc de 35? :D

 

PS: Din Oraºul Acesta, tu ai citit atent post-ul? Pentru cã am impresia cã ai tras concluzia diametral opusã.

 

Merci pentru link. A tras cu totul alta concluzie; greseala umana.

 

M-am dus 50 metri mai la deal dar dupa ce mi-am luat pot-urile. M-am dus sa cumpar lubricant spray sa le readuc la viata pe cele vechi.

 

Si pentru Din Orasul Acesta: mama e germanca.

Link to comment
Share on other sites

Guest Din Oraºul Acesta

Concluzia a fost cã persoane care cheltuie 45 de lei doresc sã obținã rezultate care apar când cheltui, totuºi, sume ceva mai serioase.

Te rog sã mã ierți, de altfel.

Sunt sigur cã secretul aici stã: sã dai bani puțini, ºi sã vrei perfecțiune.

Sã continuãm discuția, ipocrizia nu este ceva care sã ne opreascã, nu?

Noi suntem români.

 

 

Sorry to hear that. Dacã vrei cumva sã ai mai mult control asupra legii de variație poți pleca de la unul liniar, v. The secret life of pots.

 

 

De ce nu te-ai dus la 50m mai la deal, sã iei la 3,5 lei în loc de 35? :D

 

PS: Din Oraºul Acesta, tu ai citit atent post-ul? Pentru cã am impresia cã ai tras concluzia diametral opusã.

 

 

 

"Germancã"??? Uite, asta mã liniºteºte.

"Germancii" ar trebui sã beneficieze de oferte speciale, la fel ca ºi evreii.

Eºti "germanc", atunci, na, calitate înainte de toate.

Începe sã mã apuce sila.

 

Merci pentru link. A tras cu totul alta concluzie; greseala umana.

 

M-am dus 50 metri mai la deal dar dupa ce mi-am luat pot-urile. M-am dus sa cumpar lubricant spray sa le readuc la viata pe cele vechi.

 

Si pentru Din Orasul Acesta: mama e germanca.

Link to comment
Share on other sites

Eu abia astept sa iau unul dinasta(dar de 500k), doar pt neck deoarece....doza aia o folosesc pt SWELL stuff.

Pt asta e potul asta! Nu pentru alte chestii.

 

Daca ai fi urmarit totusi degetul mic al lui malemelestheen ai vedea foarte bine ca e fix cum spui tu. Pentru unii e mega util, din pacate pentru tine nu

(doamne ajuta ca in sfarsit exista asa un pot, sa nu mai tre sa schimb din 6 in 6 luni potul ca se descentreaza si se distruge, si nu trebuie sa mai apelez la pedale de swell sau volum, BLEAX!).

Ai control suprem din asa un pot; intentionat lubrifiam poturi ieftine sa mearga asa de rapid de parca is stricate, erau geniale, dar cum am zis, se distrug rapid.

 

Trebuia sa iei cele standard cu 35 lei, alea sunt cum vrei tu(teoretic).

Iau si unu dinala si il bag la bridge.

 

Sunt curios totusi,1. oare tin mult astea? 2.se pot desface ca cele fender cts?

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Din Orasul Acest: 1. Nu am inteles ce vrei sa spui. Incerci, incerci acolo ceva...poate reusesti. Suntem la rubrica recenzii, iar in afara de a denigra tipul asta de pot, am si zis cum e, ba am facut si un grafic sa inteleaga si cretinii cam cum functioneaza(tu ai inteles?). Parti rele, parti bune, impresie generala, toate sunt subiective. DAR, defapt este un pot fantastic, insa nu pentru nevoile mele. Faptul ca am zis circumstantele in care le-am luat, nu e o critica la vanzator(nu stiu ce ai inteles tu, dar includ toate variantele). Ci pur si simplu am zis cum s-a intamplat ca sa nu ma intrebe vreo unu de ce le-am mai luat daca e high-speed. Ba daca ai citit mai bine, ai vede ca defapt ma critic pe mine pentru ca am zis ca daca e mai scump e mai bun fara sa ma uit la ce cumpar.

2. Faptul ca am zis ca mama e "germanca" era o aluzie fina ca in cazul meu te inseli in prinvita a ce ziceai tu pe acolo ca "asa e romanul", si gen. Daca vrei, era un semn: "ba taci sau reciteste si apoi vorbeste!". Uite o alta aluzie: eu cand vad pe altul mai prost ca mine imi creste inima de bucurie; si acum sunt foarte fericit. TE-AI PRINS?

 

 

@ Razvan: 1. La mine sigur nu:)) 2. Da.

Edited by Sloby
Link to comment
Share on other sites

persoane care cheltuie 45 de lei doresc să obţină rezultate care apar când cheltui, totuşi, sume ceva mai serioase.

Chinezești (de evitat în această aplicație): 2 EUR

Bourns: 1 EUR

Alpha: 1,6 EUR

CTS: 2,6 EUR.

Mă parafrazez singur :) : restul până la 10 EUR unde-s?

 

defapt ma critic pe mine pentru ca am zis ca daca e mai scump e mai bun fara sa ma uit la ce cumpar

Și concluzia lui a fost "înseamnă că nu-s suficient de scumpe". Lol?!

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Concluzia a fost cã persoane care cheltuie 45 de lei doresc sã obținã rezultate care apar când cheltui, totuºi, sume ceva mai serioase.

Te rog sã mã ierți, de altfel.

Sunt sigur cã secretul aici stã: sã dai bani puțini, ºi sã vrei perfecțiune.

Sã continuãm discuția, ipocrizia nu este ceva care sã ne opreascã, nu?

Noi suntem români.

 

 

Hai, lasa impresiile alea ieftine cu "noi suntem romani" ca sunt sictirit de ele. Daca tie ti se pare ca 10 euro pe un rahat de pot este suma mica, inseamna ca esti un snob incurabil. CTS-urile, care sunt laudate de toata lumea costa vreo 5 lire...

 

@Sloby - incearca sa-i dai un puf de WD-40, ar trebui sa rezolve problema cu scartaitul. Incearca sa-ti iei niste pot-uri dintre cele mentionate de 57. Sunt generice si se comporta asa cum esti obisnuit. Greseala ta a fost ca ai mers pe un produs signature, care, cu siguranta ii este pe plac lui YJM, insa pe tine nu te satisface. Astept sa le scoti la vanzare, m-ar interesa asa ceva, modul in care se comporta cred ca mi-ar placea :).

Link to comment
Share on other sites

1319745684[/url]' post='612954']

Hai, lasa impresiile alea ieftine cu "noi suntem romani" ca sunt sictirit de ele. Daca tie ti se pare ca 10 euro pe un rahat de pot este suma mica, inseamna ca esti un snob incurabil. CTS-urile, care sunt laudate de toata lumea costa vreo 5 lire...

 

@Sloby - incearca sa-i dai un puf de WD-40, ar trebui sa rezolve problema cu scartaitul. Incearca sa-ti iei niste pot-uri dintre cele mentionate de 57. Sunt generice si se comporta asa cum esti obisnuit. Greseala ta a fost ca ai mers pe un produs signature, care, cu siguranta ii este pe plac lui YJM, insa pe tine nu te satisface. Astept sa le scoti la vanzare, m-ar interesa asa ceva, modul in care se comporta cred ca mi-ar placea :).

 

Cand o sa vreau sa le vand, te anunt. Valabil si pentru Razvan.

Link to comment
Share on other sites

Care propozitie e corecta?

 

"N-a inteles nimic Din Orasul Acesta."

sau

"Din Orasul Acesta n-a inteles nimic."

 

Din Oraşul Acesta se trage ...ce?.. Logica ?

 

Un aparat radio bunicel modern-digital si portabil fara "firma " costa la 50 Lei , cu tot cu potmetru .

 

Un amplif mai simplu tip multimedia ptr PC, stereo cu doua boxe...

( ce este construit din sursa de tensiune , potmetru stereo , mufe , difuzoare , cutiie/carcasa polistiren, cablu retea , IC sau tranzistoare , rezistoare , diode, condensatoare etc ..)...se poate cumpara la 50 Lei.

 

10 Euro ptr un rahat de potmetru este un pret enorm !!!Pe langa acest lucru sunt si de proasta calitate ...am potmetre sovietice scoase din televizoare "Rubin " deci din TV-uri ce in '73 erau aruncate la fier vechi ...si acum mai functioneaza perfect aceste potmetre de muzeu facute prin '57.

 

Singurul lucru care te obliga sa cumperi potmetre de la o anume firma sunt dimensiunile fizice ale potmetrului ce se potrivesc ptr o anume chitara ( sa incapa sa se potriveasca la constructia chitarei si sa se potriveasca la butoanele de potmetre ale chitarei).

De exemplu potmetre cu filet de fixare lung sunt mai greu de gasit la piese de schimb din magazine de electonice .

Trebuie consultat catalogul firmelor de componente electronice si se poate comanda cam orice .

 

Dar ptr multi este mai simplu si ar fi cel mai normal lucru sa merga la magazin de muzicale ceara "exact ptr chitara XY " si sa si gaseasca la pteruri normale la calitatea ceruta.

 

Potmetre bune legendare in lume erau produse de cateva firme in lume .Odata cu trecerea la digitalizare este tot mai redusa fabricarea de potmetre pt aparataj electrocasnic.

 

Dar se fac si acum potmetre de super calitate ptr control in automatizari .Iata un exemplu comun :

 

http://www.twenga.nl/prijs-potmeters.html

 

-Potmetru multitura 2W !! 10 euro

-Potmetru multitura cu indicator mecanic cu demultiplicator 11-16 Euro

-...............

-Potmetru de 4W la pretul de 3,7 Euro

 

Acestea sunt potmetre de precizie si de inalta fiabilitate ptr panouri de comanda in automatizari ,daca aceste componente incep sa scartaie pot face pagube imense intr-o linie de productie sau alte utilizari in domeniul automatizarilor in instalatii de siguranta in exploatare !!!Adica probleme serioase fata de care scartaitul chitarei unui amator este nimic !.

 

Asa ca hai sa fim seriosi , Sa nu confundam sezonul cu fazonul .

Cei care nu se pricep si nu au habar sa nu mai sustina aiureli iar daca totusi persista sa nu se supere cand ajung sa fie luati "ca atare " .

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@ Din Orasul Acest: 1. Nu am inteles ce vrei sa spui. Incerci, incerci acolo ceva...poate reusesti. Suntem la rubrica recenzii, iar in afara de a denigra tipul asta de pot, am si zis cum e, ba am facut si un grafic sa inteleaga si cretinii cam cum functioneaza(tu ai inteles?). Parti rele, parti bune, impresie generala, toate sunt subiective. DAR, defapt este un pot fantastic, insa nu pentru nevoile mele. Faptul ca am zis circumstantele in care le-am luat, nu e o critica la vanzator(nu stiu ce ai inteles tu, dar includ toate variantele). Ci pur si simplu am zis cum s-a intamplat ca sa nu ma intrebe vreo unu de ce le-am mai luat daca e high-speed. Ba daca ai citit mai bine, ai vede ca defapt ma critic pe mine pentru ca am zis ca daca e mai scump e mai bun fara sa ma uit la ce cumpar.

2. Faptul ca am zis ca mama e "germanca" era o aluzie fina ca in cazul meu te inseli in prinvita a ce ziceai tu pe acolo ca "asa e romanul", si gen. Daca vrei, era un semn: "ba taci sau reciteste si apoi vorbeste!". Uite o alta aluzie: eu cand vad pe altul mai prost ca mine imi creste inima de bucurie; si acum sunt foarte fericit. TE-AI PRINS?

 

 

@ Razvan: 1. La mine sigur nu:)) 2. Da.

 

 

Ciudate idei ai ! De unde crezi ca "unii" inteleg o diagrama un grafic de oricare .

 

Vad ca succesul in toata lumea asta se bazeaza pe a cumpara ieftin si a vinde scump.!!!

 

Cica asta-i motorul comertului .

 

In consecinta cei care vor si ei sa cumpere ieftin sunt pe calea cea corecta ,nu?

Nu vad de ce trebuie luati in deradere cei care vor sa cumpere la pretul corect si convenabil marfa de calitate ?

Este piata libera ,sau nu mai este ?

 

Care-i naivul ?( ca sa nu spun altfel)

 

- cel care cumpara scump calitate proasta ?

sau

- cel care cumpara ieftin marfa de calitate?.

 

Ce viteza prinde un asemenea Seymour Duncan Yjm High-Speed Volume Pot? 150 kM/h ?

 

Se da in m/s , in Km/h , in rad/s , 10 poztii/s .

 

Cate viteze are ?

 

Trebuie sa montezi airbag la chitara ? Nu trebuie carnet de High Speed ? Ai voie pe orice ruta sau numai la Grand Prix pe circuit inchis?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Treabã româneascã: hai sã cumpãr ieftin, cã poate merge ºi, dacã nu merge, hai sã arunc flegme.

Investițiile se fac din ºi cu bani.

Dacã nu sunt, atunci se apeleazã la porcãriile descrise de tine mai sus.

Dar, de vreme ce au fost asumate prin bani ºi semnãtura de pe actul de vânzare-cumpãrare, nu vãd de ce s-ar mai plânge cineva.

TU ai ales. Vina este la tine. Faptul cã nu dispuneai de suma necesarã pentru altceva ºi ai ales varianta asta, care s-a dovedit falimentarã (mã rog, orice om sãnãtos la cap se gândea cã la banii ãia nu va primi cine ºtie ce minune...) nu te scuzã.

Sper cã asta te face sã înțelegi cã data viitoare nu merge cu jumãtãți de mãsurã.

Numai românul este capabil sã cearã calitate de la treburi fãcute pe plutã...

 

Eu am pot-uri de 3lei/bucata si nu pierd semnal din cauza lor, nu-mi strica tonul, nu bazaie, nu joaca. Un potentiometru este, la urma urmei, mai ieftin decat o bere. Faptul ca unii platesc sume exagerate pentru ca is "special pentru chitara si is nuj ce firma sau ca asa foloseste si Satriani" (cand de fapt e aceeasi chestie) e o consecinta a succesului strategiilor de marketing al unor firme care profita de pe urma snobismului si ipocriziei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ma simt stupid sa dezgrop un thread asa vechi dar mi s-a parut si mai stupid sa fac altul nou pt aceeasi treaba. Tocmai ce mi-am instalat pe Stratocaster un pot de volum YJM si pot sa va spun ca sunt super multumit. In primul rand la mine nu functioneaza cum descrie Sloby in primul post. Functioneaza exact ca potul CTS pe care l-am scos, cu care a venit chitara din fabrica, doar ca se misca mult mai lin (d-aia mi l-am si dorit). Discutiile legate de snobism si ipocrizie mi se par tampite atata timp cat potul face ce scrie pe ambalaj. Cine nu l-a incercat vorbeste sa nu adoarma.

Iar legat de " vai ce prosi sunt astia care cumpara produse signature" vreau sa va spun ceva. Daca mie imi place cum suna mi se rupe ca scrie Slash sau Zakk Wilde sau Malmsteen pe produs. Am avut o pedala de wah DUnlop Slash Signature care suna exceptional, mult peste orice pedala standard de la Dunlop. Nu o mai am doar pentru ca am schimbat-o pe o Budda BudWah, ca pe aia am auzit-o la Rares si m-a naucit.

Concluzie: Am vrut un pot smooth si rapid si acum am. Super multumit :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.