www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Extreme Metal Machine (Relic)


eduard.alexandru
 Share

Recommended Posts

Ma astept sa zica vreo 2-3 ca is putin dus cu capul, dar deschid totusi acest topic. Am de cativa ani o chitara Hora Iris Lux, pe care am tot mesterit-o. Aveam de ceva timp o idee pe care am pus-o pana la urma in aplicare. Chitara are 2 humbuckere, volum, ton (master), si switch phase/out-of-phase intre cele 2 humbuckere. Este chitara mea, facute de mine dupa gusturile mele; am vrut un superstrat cu un output foarte mare si care sa sune bine pe ce cant eu si asta am obtinut. De asemenea, finisajul relic (si aspectul de chitara abuzata cu dalta si ciocan) era in lucru de ceva timp. Am stropit inclusiv bridge-ul si tunerele cu vopsea pentru un look cat mai interesant; intr-adevar, nu arata si nu suna a chitara de cantat balade sau de agatat minore. Are corzi 11-58 pe ea, e acordata in B standard si produce distorsiuni puternice direct din doze. In combinatie cu un high-gain suna... cu c*a*e, dar (surprinzator) clar (cu ceva reglaje de eq). Am modificat deasemenea pozitia mufei de iesire. Pentru a adauga inca un detaliu legat de aspect, am optat pentru prinderea dozei neck direct in lemnul chitarii, fara rama. Tonul se curata destul de bine din potul de volum, iar phase-out-of-phase e ceva chiar misto pe o chitara (e prima data cand am incercat asta). Voi pune si ceva demo-uri, dar peste cateva zile.

post-12031-0-49168800-1316778719_thumb.jpg

post-12031-0-23553000-1316778745_thumb.jpg

post-12031-0-80622600-1316778759_thumb.jpg

post-12031-0-44976600-1316778783_thumb.jpg

post-12031-0-64795500-1316778798_thumb.jpg

post-12031-0-88750100-1316778811_thumb.jpg

post-12031-0-85388000-1316779421_thumb.jpg

post-12031-0-87614400-1316779448_thumb.jpg

Edited by draugr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Hora Iris Lux e un jaf dupa parerea mea... dar ce ai facut tu aici ... thumbsup.gif e splendid!

 

daca si suna cum zici e si mai tare ... astept demo-urile !

 

nu stiu cat de dus cu capul esti dar meriti respect pentru ce ai facut cu chitara aia!respect.gif

Link to comment
Share on other sites

Butoanele aurii nu -mi plac !! Sunt prea "maneliste" ..hehe ..Butoane negre ar trebuii .

Ce culoare a avut ?

 

Corzile trebuie decapitate ...cum le-ai pus tu nu stiu daca se poate regla intonatia deoarece ai portiunea de coarda infasurata ce iese pana aproape de doza iar coarda va oscila de la portounea "libera"

Plus la "palm mute " i-ti poate provoca ranirea mainii daca un capat de sarma se pozitioneaza in sus...

 

.Si eu m-am gandit sa montez corzile fara a le taia "capul" prin orificiul de la surubul de strangere -fixare dar partea aceasta rasucita este mai lunga si ajunge peste calus..deici trebuie sa fac ceva distantor .....ma gandeam la cazul cand se rupe o coarda la un jamsession si nu am la mine un cleste de taiat ca sa pun alta coarda ..

 

Hora Iris Lux e un jaf dupa parerea mea... dar ce ai facut tu aici ... thumbsup.gif e splendid!

 

daca si suna cum zici e si mai tare ... astept demo-urile !

 

nu stiu cat de dus cu capul esti dar meriti respect pentru ce ai facut cu chitara aia!respect.gif

 

Ce chitara ai ?

Minuneaza -ne cu ce poti canta pe o chitara care nu-i un jaf ..

 

Uit-te la asta cu un jaf de chitara

 

In Irish Tour l-am auzit/vazut si cu un jaf de acustica o vechitura cumparata intr-un magazin local apoi seara a cantat la ea in concert ....si chiar ca era un jaf de chitara eu nu cred ca puteam sa cant ceva la acea chitara .

 

Dar nu chitara face pe chitarist .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Butoanele aurii nu -mi plac !! Sunt prea "maneliste" ..hehe ..Butoane negre ar trebuii .

Ce culoare a avut ?

 

Corzile trebuie decapitate ...cum le-ai pus tu nu stiu daca se poate regla intonatia deoarece ai portiunea de coarda infasurata ce iese pana aproape de doza iar coarda va oscila de la portounea "libera"

Plus la "palm mute " i-ti poate provoca ranirea mainii daca un capat de sarma se pozitioneaza in sus...

 

.Si eu m-am gandit sa montez corzile fara a le taia "capul" prin orificiul de la surubul de strangere -fixare dar partea aceasta rasucita este mai lunga si ajunge peste calus..deici trebuie sa fac ceva distantor .....ma gandeam la cazul cand se rupe o coarda la un jamsession si nu am la mine un cleste de taiat ca sa pun alta coarda ..

 

 

 

Ce chitara ai ?

Minuneaza -ne cu ce poti canta pe o chitara care nu-i un jaf ..

 

Uit-te la asta cu un jaf de chitara

 

In Irish Tour l-am auzit/vazut si cu un jaf de acustica o vechitura cumparata intr-un magazin local apoi seara a cantat la ea in concert ....si chiar ca era un jaf de chitara eu nu cred ca puteam sa cant ceva la acea chitara .

 

Dar nu chitara face pe chitarist .

 

am tot hora ... spun din proprie experienta ca suna jalnic daca nu schimbi ceva la ea ... de asta am zis ca Edy merita respect pentru munca depusa

eu am schimbat dozele stock si s-a vazut diferenta

 

oricat de bun e chitaristul nu cred ca poate suna ca o chitara top-line avand in mana ceva low-end (referitor la ton)... tot ce poate face e sa o faca mai "cantabila"

 

e la fel ca sofatul ... poti sa conduci o masina de pe vremea cizmarului foarte bine daca te chinui dar nu se compara cu modele top-line

 

asta e doar parerea mea , nu-mi sariti in cap!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru pareri! Demo-uri o sa trag cand voi avea chitara si pc-ul meu in acelasi loc, pe pc-ul lui taica-miu am numai windows recorder.

 

 

Draugr, este vreun motiv pt. care nu tai capetele la corzi cand le pui in floyd?

E cam aceasi chestie... fine-tunning-ul funcioneaza la fel, intonatia se regleaza cum trebuie etc.

Link to comment
Share on other sites

E cam aceasi chestie... fine-tunning-ul funcioneaza la fel, intonatia se regleaza cum trebuie etc.

 

 

 

 

Vei distruge incet santurile de la saddles cu acel wrap din capatul ball endurilor (care in cazul tau exercita frecare mai mare, iar din cauza neregularitatilor din wrap se musca din materialul acela slab, la folosirea floydului)

Edited by Razvan S.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vei distruge incet santurile de la saddles cu acel wrap din capatul ball endurilor (care in cazul tau exercita frecare mai mare, iar din cauza neregularitatilor din wrap se musca din materialul acela slab, la folosirea floydului)

 

Merci ca mi-ai atras atentia. Ideea era sa obtin o chitara cu aspect relic, nu cu functionalitate relic...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 weeks later...

Auleu, am uitat ca am zis ceva de demo-uri.

Ca sa ma revansez, postez prima inregistrare de pana acum in care fac altceva decat ritm.

Au fost utilizate urmatoarele: chitara Hora Iris Lux prezentata aici, corzi Dunlop 10-60, doza bridge LZ3. clona modata de SD construita de Razvan S ( :respect: ), Amplitube3 (simulare Peavey5150 si cabsim, cu reverb din ampsim).

sdplusat.mp3

Link to comment
Share on other sites

Is Dunlop Custom Heavy (Zakk Wylde signature). Chitara e acordata cgeADA, pare ciudat dar nu e deloc: prind usor powerchord pe corzile 3-4 si 4-5, adica pe cele care le folosesc cel mai mult. Pentru B standard sau dropped A foloseam un set de 7 corzi GHS fara cea subtire. Ca sunet, imi plac mai mult Dunlop.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Is Dunlop Custom Heavy (Zakk Wylde signature). Chitara e acordata cgeADA, pare ciudat dar nu e deloc: prind usor powerchord pe corzile 3-4 si 4-5, adica pe cele care le folosesc cel mai mult. Pentru B standard sau dropped A foloseam un set de 7 corzi GHS fara cea subtire. Ca sunet, imi plac mai mult Dunlop.

 

cgeADA? Ce e asta? Open Am7add4? Notele cu majuscula sunt pe corzile groase?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.