www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Parere As Dori ...


otringal
 Share

Recommended Posts

Guest chitarix

Toate-s slabe, asta e parerea mea.

La 150 lei iti dau eu amplificator de chitara mult mai serios decat alea, e un Fender Frontman 15G, gasesti la mine date despre el, e ca nou si are un sunet curat, nu e ragalie.

 

De restul de bani pe care ii ai am vazut ca gasesti chitari mult mai decente pe aici. Daca te intereseaza oferta mea si rationezi ca iei ceva mai bun decat treburile alea de acolo, lasa-mi un PM cu un nr de telefon, ca sa ne auzim si sa-l vezi sau auzi. Sunt din Bucuresti si eu, vad ca si tu.

 

Cam asa zic.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti spun sa incerci fiecare chitara sa vezi cum suna.Din cate stiu eu seturile nu sunt prea bune,dar multe persoane(printre care si eu) spun ca pentru prima chitara nu conteaza prea mult cat de mult dai pe ea.Conteaza sa fie chitara si cam atat.Majoritatea chitaristilor celebri au inceput pe chitare vechi,poate fara corzi,deci nu iti bate capul prea tare cu alegerea primei chitare.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg strict din acelea as merge pe pachetul STAGG S-200 SB BUNDLE G1 in nici un caz nu as merge pe Harley Benton sau Tenson , restul sunt prea no-name sa stiu ceva despre ele.Insa toate sunt cam slabute.

If i were you as face asa:Squier la mana a doua + amp pana in 150 lei.La mana a doua gasesti Ibanez ibz10g si la 100 lei daca negociezi bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Pt un inceput pe chitara electrica, ce anume recomandati dintre link-urile de mai jos?

 

http://allegromusic....3-sunburst.html

http://allegromusic....golden-ton.html

http://allegromusic....2-sunburst.html

http://allegromusic....-fd-05-rbs.html

http://allegromusic....-502543-sb.html

http://allegromusic....-bundle-g1.html

 

Stiu ca o sa primesc multe sfaturi gen "nu lua nici una, mai pune bani putini si ia X", insa ma intereseaza strict din link-urile de mai sus :) Mersi mult!!!

 

Eu as alege intre Flame si Stagg. La pack-urile ce le-ai enumerat tu mai sus e ca si cum ai alege intre bad si worse.

 

Nu credeam ca o sa vina ziua cand o sa iasa din gura mea asa ceva dar: poate exista o sansa sa prinzi si un harley benton care sa fie ok (sau alta marca low end). Cine stie, viata e plina de surprize.

 

Fara corzi nu cred :lol:

 

Te corectez.

Majoritatea chitaristilor celebri au inceput pe corzi vechi,poate fara chitare.

Suna mai bine? death.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Hmm..eram pregatit sa recomand un Squier dar daca e vorba strict de cele de mai sus ar fi Stagg-ulbiggrin.gif

 

no offense ,dar cred ca iti sughite musca la greu la cat am injurat-o. ... e a doua oare cand chiar cred ca e o musca pe ecran....

 

On-Topic : Stagg-ul dar mai bine niciuna si mai pui bani sau iei de la mica publicitate

Link to comment
Share on other sites

Guest chitarix

E precis definiția termenului de "rãgãlie", la fel ca toate amplificatoarele care vin în astfel de pack-uri.

 

 

Bine zeule tu canti numa pe profesionale dealea de concert ai casa la curte fara vecini pe o raza de 50 km si tocmai de aia tiai permis sati iei numai adevaraciuni

Sarmana mult ca mai lamurit de problema

 

Asadar cine vrea un amplif de toata jena, mai bun decat harleybenton stagg tenson si alte bazdaganii la pret de 10 shaworme?

Link to comment
Share on other sites

Nu e topic de mica publicitate. Acolo ar trebui sa intrebi cine cumpara un Fender Frontman15G, sau la targul de jucarii. E, la urma urmei o jucarie, mai mult nu are de oferit. La pret de cateva shaorme iti poti lua un procesor ieftin cu cabsim care poate oferi mult mai mult decat un cabinet ce poate fi confundat cu o poseta, sau se pot folosi numeroase aplicatii software. Se poate consulta in acest scop o discutie foarte buna deschisa de Fiveseven pe aceasta tema: http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori/page__p__520118#entry520118

Link to comment
Share on other sites

catalindinuion, on 07 September 2011 - 07:20 AM, said:

 

Majoritatea chitaristilor celebri au inceput pe corzi vechi

 

 

corzi vechi = fara corzi?

nu stiu de unde te informezi tu,dar citeste te rog biografia lui Slash.Ca sa iti explic eu ca poate iti e lene:Prima lui chitara a fost o chitara Flame primita in cadou de la bunica lui si avea o SINGURA COARDA.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde te informezi tu,dar citeste te rog biografia lui Slash.Ca sa iti explic eu ca poate iti e lene:Prima lui chitara a fost o chitara Flame primita in cadou de la bunica lui si avea o SINGURA COARDA.

 

Si a cantat pe coarda aia pana cand s-a saturat si i-a mai adaugat cinci. Tot cado de la mamaie. Haide, bre! O iei prea ad litteram.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Slash e atat de tare incat a pus celelalte 5 corzi doar pentru design. Ca arata mai cool chitara cu 6 corzi.

 

 

 

Pentru chestia ce am scris-o eu si adica "Majoritatea chitaristilor celebri au inceput pe corzi vechi,poate fara chitare." a fost ....O GLUMA!!!!! sau DUMA!!! (cum vreti sa-ti spuneti) Evident nu mi-a iesit.

PS: S-a prins careva?

Link to comment
Share on other sites

Vad ca toti va dati mari destepti si uitati de unde ati plecat.Va pomeniti ca de cand mama voastra v-a facut ati cantat numai pe gibson si pe alte chitare scumpe.Inainte sa dati din gura dati un search pe gogu ca va rezolva el cu toate informatiile.Si da,a cantat pe o singura coarda pt ca exista melodii,dupa aia a mai adaugat si a ajuns la 6(pana acum).Hai ca am terminat ca incepem spamul

Link to comment
Share on other sites

Vad ca toti va dati mari destepti si uitati de unde ati plecat.Va pomeniti ca de cand mama voastra v-a facut ati cantat numai pe gibson si pe alte chitare scumpe.Inainte sa dati din gura dati un search pe gogu ca va rezolva el cu toate informatiile.Si da,a cantat pe o singura coarda pt ca exista melodii,dupa aia a mai adaugat si a ajuns la 6(pana acum).Hai ca am terminat ca incepem spamul

 

Noi cam eram pe subiect pana la interventia ta.

Link to comment
Share on other sites

Mama, ce topic...

Unu' vrea sa-si cumpere chitara si vine altu' de-i propune un amplificator care nu suna a ragalie. Cum dracu suna o ragalie, anyway? Dupa aia vine altu' si zice ca lasa ba, orice chitara e buna, ca Slash cinta pe o singura coarda. Ma intreb ce dracu putea ala sa cinte pe o coarda. Si cum isi acorda chitara? In fine. Dupa aia vin altii care se cearta, ca nu ba, ala cinta pe o chitara fara coarde. Vine altu' si-l corecteaza, ca ba, ala cinta pe coarde fara chitara.

 

Stiti ce lipseste? Cineva care sa-i atraga atentia altuia ca nu scrie corect, asa ca voi fi eu acela. Ba chitarix, se scrie "sa-ti", ma, nu "sati".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Vad ca toti va dati mari destepti si uitati de unde ati plecat.Va pomeniti ca de cand mama voastra v-a facut ati cantat numai pe gibson si pe alte chitare scumpe.Inainte sa dati din gura dati un search pe gogu ca va rezolva el cu toate informatiile.Si da,a cantat pe o singura coarda pt ca exista melodii,dupa aia a mai adaugat si a ajuns la 6(pana acum).Hai ca am terminat ca incepem spamul

 

Gresesti! Sa fi un bun chitarist nu inseamna sa canti pe Gibson, Parker sau alte minunatii. Sa fi un chitarist bun inseamna sa fi rabdator cu tine insuti, sa-ti doresti sa inveti cat mai multe si la randul tau sa impartasesti din experienta. De aceea exista acest forum. Colegii care sunt buni si stiu muzica au raspuns tot timpul la intrebari. Pana la urma vad ca acest forum ajunge unul de consolare, unde apar tot timpul topicuri de genul "ma dor degetele", "imi bazaie o coarda", "imi transpira mana". Ce sa mai, maine poimaine o sa apara topicuri de genul "sunt incepator, rog pe cineva sa cante in locul meu" Aceste subiecte sunt discutate si rerererediscutate. Nu ma intelege gresit, am luat intotdeauna apararea incepatorilor dar pur si simplu vad ca intrebarile ce se afiseaza in ultimul timp nu sunt decat idiotenii.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde te informezi tu,dar citeste te rog biografia lui Slash.Ca sa iti explic eu ca poate iti e lene:Prima lui chitara a fost o chitara Flame primita in cadou de la bunica lui si avea o SINGURA COARDA.

 

mai bine lenes decat .......?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Slash_%28musician%29

...........In 1979, Slash chose to form a band with his friend Steven Adler.[22] Since Adler had designated himself the role of guitarist, Slash decided to learn how to play bass.[22] Equipped with a one-string flamenco guitar given to him by his grandmother,..........

 

 

http://www.google.ro/#sclient=psy&hl=ro&source=hp&q=Slash%27s+first+guitar&pbx=1&oq=Slash%27s+first+guitar&aq=f&aqi=g-L1&aql=&gs_sm=s&gs_upl=3181l3181l0l4488l1l1l0l0l0l0l81l81l1l1l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=e7de4461964c8038&biw=1016&bih=567

 

on page 18 of watch you bleed.....it states slash's grandmother gave him his first guitar.

 

 

on page 23 it states that Alder gave slash his first guitar.

anyone know the truth? it doesn't much matter but illustrates the inaccuracies (sp?) in books not written by the band. you'd think the auther would have seen this discrepancy when they are only 5 pages apart!

 

"........Maybe, just maybe Adler is Slash's grandmother. You ever thought of that? Cos I really think we need to get to the bottom of this mystery and solve it once and for all....."

 

Chiar toate aiurelile nu ar trebui crezute .....

 

Eu zic ca matusa-sa a pus prima chitara in manutele lu "\" dar ! tigara a fost de la grandma..

 

Corzile le-a luat bunicul si le-a dat pe o bere ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Mama, ce topic...

Unu' vrea sa-si cumpere chitara si vine altu' de-i propune un amplificator care nu suna a ragalie. Cum dracu suna o ragalie, anyway? Dupa aia vine altu' si zice ca lasa ba, orice chitara e buna, ca Slash cinta pe o singura coarda. Ma intreb ce dracu putea ala sa cinte pe o coarda. Si cum isi acorda chitara? In fine. Dupa aia vin altii care se cearta, ca nu ba, ala cinta pe o chitara fara coarde. Vine altu' si-l corecteaza, ca ba, ala cinta pe coarde fara chitara.

 

Stiti ce lipseste? Cineva care sa-i atraga atentia altuia ca nu scrie corect, asa ca voi fi eu acela. Ba chitarix, se scrie "sa-ti", ma, nu "sati".

 

Din registrul BAC 2011 cu chitarix

Link to comment
Share on other sites

Guest chitarix

Mama, ce topic...

Unu' vrea sa-si cumpere chitara si vine altu' de-i propune un amplificator care nu suna a ragalie. Cum dracu suna o ragalie, anyway? Dupa aia vine altu' si zice ca lasa ba, orice chitara e buna, ca Slash cinta pe o singura coarda. Ma intreb ce dracu putea ala sa cinte pe o coarda. Si cum isi acorda chitara? In fine. Dupa aia vin altii care se cearta, ca nu ba, ala cinta pe o chitara fara coarde. Vine altu' si-l corecteaza, ca ba, ala cinta pe coarde fara chitara.

 

Stiti ce lipseste? Cineva care sa-i atraga atentia altuia ca nu scrie corect, asa ca voi fi eu acela. Ba chitarix, se scrie "sa-ti", ma, nu "sati".

 

 

da uite ca plang ca am scris cum zici tu mi se rupe eu am ceva de vanzare pt lecti de gramatica e meditati si nam chef

altceva?

Link to comment
Share on other sites

da uite ca plang ca am scris cum zici tu mi se rupe eu am ceva de vanzare pt lecti de gramatica e meditati si nam chef

altceva?

 

Hai ma, te ajut cu bani putini sa scapi de deficiientele astea de exprimare. O sa poti comunica naibii si tu cu cineva dupa cateva zeci de sedinte... Nu este treaba de cautat nod in papura, dar din ultima propozitie nu inteleg nimic. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

da uite ca plang ca am scris cum zici tu mi se rupe eu am ceva de vanzare pt lecti de gramatica e meditati si nam chef

altceva?

 

Pai vindeti ceai de vanzare si dute frate la meditati d gramatica cu bani aia sau iati un manual de clasa a doa alfel nu v-ei fiii capabil sa te faci anteles B)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu e site de profesori, e o comunitate a carei membri schimba impresii, se informeaza etc, in legatura cu o diverse pasiuni comune: chitara, muzica etc sau femei, bautura etc (vezi topicul "ganduri razlete"). Accesam site-ul din placere si e normal sa fim deranjati atunci cand intra cineva nou si o face pe-a desteptul de la prima postare.

etc etc etc... stiti voi.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest chitarix

Nu e site de profesori, e o comunitate a carei membri schimba impresii, se informeaza etc, in legatura cu o diverse pasiuni comune: chitara, muzica etc sau femei, bautura etc (vezi topicul "ganduri razlete"). Accesam site-ul din placere si e normal sa fim deranjati atunci cand intra cineva nou si o face pe-a desteptul de la prima postare.

etc etc etc... stiti voi.

 

 

eu vad ca accesezi site ca sa te dai mare. eu am propus lu omu ala un amplif care cred eu ca e mai destept decat alea date de el chiar daca si asta face parte din pacuri dealea. de restul de banii isi mai gasea si chitara smechera pe aicii si rezolva problema ieftinache. da daca pe voi va doare ca am incercat sa ofer si eu ceva si omu ala poate sa cumpere atunci spunetii ca nu mai dau frate nimic. scrie mica publicitate anunturi de-astea sa inteleg ca nu am voie sau cum ca am vazut ca la reguli nu scrie ca nu ai voie sa facii oferta si ca daca facii se supara nush cine. pana mea nu intelek nik

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.