www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Canta Cu 2 Chitare?


Guest SammyZu
 Share

Recommended Posts

Guest SammyZu

Salut, de curand am inceput sa cant cu un prieten cu chitara

Amandoi avem chitare electro-acustice , si vrem sa cantam cu 2 chitare si as vrea niste sfaturi.

Mai exact: cum se canta cu 2 chitare? trebuie acelasi ritm? amandoi aceleasi note?

Sper ca ati inteles:D mai clar intelegeti din poza:D

Link to comment
Share on other sites

chiar, este intrebare retorica ?

daca e aceeasi partitura pentru ambele chitari atunci amandoi cantati la fel, in acelasi ritm si aceleasi note, daca sunt partituri suprapuse, fiecare pe a lui, fiecare cu notele si ritmul lui, ca in final sa sune inregula, ca originalul. daca nu va iesi o chestie numai de voi inteleasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

chiar, este intrebare retorica ?

daca e aceeasi partitura pentru ambele chitari atunci amandoi cantati la fel, in acelasi ritm si aceleasi note, daca sunt partituri suprapuse, fiecare pe a lui, fiecare cu notele si ritmul lui, ca in final sa sune inregula, ca originalul. daca nu va iesi o chestie numai de voi inteleasa.

 

n-ai inteles ce am vrut sa spun...

ca in video

unu are alte note fata de celalalt.. sau nush.. deci ceva de genu?

km se canta k duoua chitare ? :D

Link to comment
Share on other sites

Incepeti cu exercitii simple. De exemplu, unul dintre voi tine o bataie cu La minor, iar celalalt improvizeaza in gama La minor peste. Cantati peste un metronom. Cand incepe sa iasa treaba, adaugati alte acorduri, faceti progresii de acorduri, schimbati gamele, etc.

De asemenea puteti sa tineti la o chitara linia de bass si la cealalta chitara solo.

Ideea este ca daca veti canta doar aceleasi acorduri si note si la chitara solo si la chitara ritm, suna monoton si vi se va parea plictisitor.

Depinde de situatie, intr-un cantec, de cele mai multe ori, exista si parti in care chitara ritm si chitara solo se suprapun si canta aceleasi acorduri/note, dar si momente in care canta chestii diferite, insa, mai intotdeauna, in aceeasi gama.

Daca aveti Guitar Pro, studiati tabulaturi facute in programul respectiv. La unele sunt bine impartite chitara solo si chitara ritm. Vedeti pentru fiecare fragment al piesei modul in care canta fiecare, ascultati piesa originala si sesizati schimbarile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

cei doi , sper sa nu ma insel, canta aceleasi acorduri, dar pe pozitii diferite. unul face open chord, celalalt face barre chord. invata toate pozitiile unui acord si o sa iti fie mai usor sa iti dai seama. si vad ca mai face ceva ala din stanga. il acompaniaza pe celalalt cu mici acorduri cantate mai sus cu o octava. parerea mea.

Edited by Thzury
Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

Gojira : chestia cu la minor chiar o sa o incercam!

Dudu : noi incercam sa pastram acelasi ritm.. dar cateodata unul trebuie sa se incurce:)

Thzury : o sa incerc sa invat notele .

VA multumesc mult, in special Gojira :D , si tot respectul din partea mea !

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Gojira : chestia cu la minor chiar o sa o incercam!

Dudu : noi incercam sa pastram acelasi ritm.. dar cateodata unul trebuie sa se incurce:)

Thzury : o sa incerc sa invat notele .

VA multumesc mult, in special Gojira :D , si tot respectul din partea mea !

 

Oricand!

Link to comment
Share on other sites

Salut, de curand am inceput sa cant cu un prieten cu chitara

Amandoi avem chitare electro-acustice , si vrem sa cantam cu 2 chitare si as vrea niste sfaturi.

Mai exact: cum se canta cu 2 chitare? trebuie acelasi ritm? amandoi aceleasi note?

Sper ca ati inteles:D mai clar intelegeti din poza:D

Din ce vad in poza, voi cintati acorduri, nu note :) La inceput, exersati cu metronomul si concetrati-va sa tineti acelasi ritm. Cind mai avansati, cintati aceleasi acorduri, dar voicinguri diferite (o metoda simpla este ca unul sa cinte cu capodastru), sau unul cinta ritm si unul lead. Cred ca amindoua exemplele sunt in youtubul care s-a postat.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par rau, dar ce rost are intrebarea asta, cum se canta in doua chitare? Mi se pare absurd sa intrebi asa ceva.

Cauta o partitura sau mai multe pentru doua chitare si studiaza cum stau lucrurile.

Daca nu stii sa citesti inca partituri, poate ar trebui sa incepi de aici si garantez ca multe vor incepe sa capete sens.

Edited by Trigger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

Trigger.. intr-un fel ai dreptate... k intrebarea...

Nu stiu sa citesc partituri... deci o sa ma apuc sa invat sa le citesc :D , multumesc mult de sfat.

 

andydufresne: multumesc mult... chiar o sa incercam faza k capodastru , Mult respect!

Link to comment
Share on other sites

Salut, de curand am inceput sa cant cu un prieten cu chitara

Amandoi avem chitare electro-acustice , si vrem sa cantam cu 2 chitare si as vrea niste sfaturi.

Mai exact: cum se canta cu 2 chitare? trebuie acelasi ritm? amandoi aceleasi note?

Sper ca ati inteles:D mai clar intelegeti din poza:D

 

Luati o piesa la care aveti in versiunea mp3 sau wave ca sa o ascultati si sa o aveti ca si model .. la care aveti scris pe TAB sau portativ linia melodica si armonia "cifrat" gasiti ppe net ....

 

GOOGLE ---> Free guitar books , guitar BT , guitar score , guitar tab

 

O chitara canta armonia ( acordurile ) iar cealalta linia melodica ..

 

In orice caz o melodie cat mai simpla , lenta .... ceva balada ....

 

cate ceva despre muzica trebuie sa cunoasteti din scoala,,,

Link to comment
Share on other sites

cand am inceput sa invat chitara, acum destui ani, profesoara mi-a dat sa invat lead-ul din Yesterday - Beatles. La inceput nu prea semana cu melodia originala, dar dupa ce o cantam bine, a intervenit ea cu acordurile peste mine si BINGO, incepuse sa semene cu melodia originala.

deci, faceti rost de partitura, apoi exercitiu separat si dupa ce stapaniti fiecare bine partea lui, cantati impreuna, altfel nu va auziti unul pe altul si o sa fie mai greu.

spor. :rulez:

Link to comment
Share on other sites

Guest The Weird One

Nu sa suparati pe mne, da' intrebarea asta m-a amuzat super mult :)) . " Intelegeti mai multe din poza" :)) Okay... Voi vreti sa cantati la 2 chitari si nu stiti cum, pai depinde de melodie, unu' poate sa tina leadu altu ritmu, sau amandoi ritm sau nu stiu, depinde de melodie. The Bard's song e o melodie destul de buna pentru 2 chitari ( 1 ritm si 1 lead ) . God, ce intrebare buna :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest SammyZu

The Weird One, pune u o intrebare mai buna si dupa mai vb.

 

Multumesc tuturor care au raspuns la intrebare... altii numai sa comenteze stiu.. altceva n-au ce sa faca

Link to comment
Share on other sites

Of, coltul orchestratorilor :) Lasati copiii in pace.

 

SammyZu: daca nu vrei sub nici o forma sa studiezi muzica,

tot ce ai de facut e sa analizezi foarte atent ce asculti.

Vei observa, incet incet, cum se completeaza instrumentele

in piesa, care este rolul chitarei ritmice si cum variaza

intensitatea de la un pasaj la altul. Atentie, insa, pentru

unii traseul asta e mai scurt decit cel scolaresc, dar pentru

majoritatea este mai lung. Urechile ciulite si mai cititi

ce puteti pe linga.

Hahahaha

 

Adica studiu prin observatie directa copiere si punere in practica ...

 

Pai problema ar fi ca tot studiu este ..."teoria" a fost editata in urma a astfel de studii tocmai ca sa reduca timpul de studiu ..sa nu reinventezi ceva deja inventat si aplicat.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

ms dudu...

 

Ironside.. asta nu e o intrebare idioata... nu e formulata cum trebuie.. asta e altceva

 

Pot sa spun ca se vede din raspunsul tau cat te duce mintea... ca sa nu zic altcv...puteai sa nu raspunzi , eu am cerut niste sfaturi... nu critici. Nu te mai baga unde nu e de tine.

Edited by SammyZu
Link to comment
Share on other sites

(let's take it to the next level.....)

 

Cum Se Canta Cu 3 Chitare ?

Nici o problema sa canti cu 100 chitare ..dar pe rand , in fiecare zii canti cu alta .

 

Sa canti la 3 chitare este mai greu .

Cu doua la fel ...

 

Canta uni cu chitara cu doua gaturi .. Angelo Batio face fitze pe Iutub...

 

 

sau cu Chapman stick

asta canta cu trei gaturi ...John Doan plays Fernando Sor Harpolyre 1830

 

Michael Angelo Batio 4 Guitars

http://www.youtube.com/watch?v=VzeV8T5SY10&feature=related

Deci ptr tinerii nostri ...

 

Unul canta o parte ce canta nenea pe un gat soloul de ex,( melodia , linia melodica , tema )

 

Celalalt canta cealalte "voce" ce-l canta pe alt gat ..sau acompaniament acorduri sau numai bas.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

canta si cu 4 ;)

 

http://www.youtube.c...h?v=VzeV8T5SY10

 

dar , c'mon people . it was a joke ;)

 

..si referitor la aia 3 ce sparg chitari....Losers :excl:

 

ms dudu...

 

Ironside.. asta nu e o intrebare idioata... nu e formulata cum trebuie.. asta e altceva

 

Pot sa spun ca se vede din raspunsul tau cat te duce mintea... ca sa nu zic altcv...puteai sa nu raspunzi , eu am cerut niste sfaturi... nu critici. Nu te mai baga unde nu e de tine.

 

nu stiu...eu nu prea inteleg la ce te ajuta raspunsul la intrebarea ta...cu siguranta nu te invata sa canti...si in momentul in care vei stii sa canti cate ceva intrebarea nu mai are rost....

 

edit : @karpi : ai editat in timp ce scriam eu si nu am vazut ca ai pus filmuletul cu 4 chitari .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.