www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Dove


Guest ~bibi
 Share

Recommended Posts

Guest ~bibi

Buna! As vrea sa-mi cumpar o chitara noua, si vreau sa fie Gibson.

Stiti unde as putea sa gasesc (in Romania) chitara Gibson Dove ?

Sau macar sa-mi spuneti, va rog, daca stiti o chitara mai buna (sau sa sune lafel) cu Gibson Dove :)

De mentionat : pretul maxim sa fie de 12 milioane

Link to comment
Share on other sites

Un Gibson Dove original e putim mai scump de 1200lei http://www.musiciansfriend.com/guitars/gibson-dove-modern-classic-dreadnought-acoustic-electric-guitar

 

Poti cauta pe ebay o replica japoneza din anii 70 - 80.

 

Poti gasi in gama de pret de care dispui tu.

Eu am un Ibanez Concord replica de Gibson Hummingbird https://picasaweb.google.com/lh/photo/v_diPwkrVbLzfDbOJDSWxF5wRZW1y1uwq0jpCKGTDj0?feat=directlink

 

... putem negocia daca vrei sa o cumperi...

Link to comment
Share on other sites

Guest ~bibi

nu conteaza pretul! am scris 12 milioane pt. ca asa as fi preferat, dar totusi nimeni nu mi-a spus unde se gaseste chitara asta in Romania... nu vreau sa o cumpar de pe internet, vreau sa o probez pentru ca mi-am mai luat teapa cu o chitara comandata online, care era crapata peste tot si m-am trezit ca nu aveam garantie la ea.

Link to comment
Share on other sites

chiar daca aduc, o sa fie cel putin 25-30 de bulioane....asa ca sa iti zic ceva(fara suparare) am o acustica Hohner din '98 si suna foarte bine...adica are super-rezonanta...asa ca orce Gibson poate fi bun, dar... exista si alternative...(ex: EugenRo2001: Ibanez Concord...)deci (repet: fara suparare) astea sunt fite...respect.gif orcum bafta in continuare, sper sa gasesti un Gibson ieftin (poti cauta pe Ebay...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Sfatul meu e sa incerci Epiphone-ul ala Dove. Eu am incercat una acum o saptamana si suna bine. Ar trebui sa fie pe gustul tau avand in vedere ca Epiphone este o ramura a firmei Gibson. Sa o incerci. Nu merita sa dai atatia bani pe o acustica daca poti scoate acelasi sunet la o chitara mai ieftina. Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Arghius

asa cum ziceau colegii mai sus, astea sunt fite. fara suparare, dar de ce ai nevoie de o chitara de 2000+ dolari? doar pt ca e gibson?

sunt exagerat de multe acustice care suna foarte similar si la preturi mult mult mai mici.

nu te sfaturiesc ca iti cumperi Dove doar pt ca e gibson, deci nici un link

Link to comment
Share on other sites

asa cum ziceau colegii mai sus, astea sunt fite. fara suparare, dar de ce ai nevoie de o chitara de 2000+ dolari? doar pt ca e gibson?

sunt exagerat de multe acustice care suna foarte similar si la preturi mult mult mai mici.

nu te sfaturiesc ca iti cumperi Dove doar pt ca e gibson, deci nici un link

 

Lasati dumele de genu. Daca asta e chitara ei(dupa nume - bibi - as zice ca e o ea) de vis si are bani, lasati-o sa-si cumpere. Sincer, daca as avea banii necesari, si as avea de ales dintre o chitara Gibson si una fara renume dar care sa fie identica, as lua Gibsonul doar pentru firma(bineinteles, doar in cazul in care nu as duce lipsa de bani).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ~bibi

Multumesc mult GrP pentru raspuns! A fost cel mai bun :)

 

Nu, nu sunt fite. Si nu, nu cumpar chitara de pe Ebay, pentru ca am explicat mai sus de ce.

Daca am auzit numai pareri bune despre aceasta firma si vreau sa imi cumpar o chitara care sa sune bine nu inseamna ca sunt fite.

Si nu sunt obligata sa imi cumpar o chitara care nu-mi place ( la mine conteaza si aspectul, nu doar sunetul), si fabricata de o firma de care nimeni nu a auzit.

De ce sunt Gibson,Yamaha,Epiphone,Guild, etc. firme foarte renumite ?? PENTRU CA PRODUC CHITARI DE CALITATE!

Si inainte sa-mi cumpar o noua chitara, vreau sa o probez si sa vad cum suna. Iar mie imi trebuie neaparat o chitara electro-acustica.

Iar cu banii nu este problema. Am spus 12 milioane pentru ca asa as fi preferat. Dar daca costa mai mult nu este problema!

Sunt dispusa sa platesc orice pret, dar sa fie o chitara care sa sune destul de bine (si cel mai important, sa pot sa o probez inainte sa o cumpar)!

Multumesc pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

here's the answer to this wish

 

I ain't talkin' 'bout that fagg... Pe mine chiar nu ma intereseaza daca canta unu sau altu pe o scula. Nu sunt de acord cu cumpararea sculelor sub acest pretext. Dar tin la firma. Daca am banii, prefer sa iau ceva de firma daca e cel putin la fel de bun ca ceva ce nu e de firma, sau tine de o firma inferioara. Sper ca m-am exprimat destul de clar, si ca imaginea aia nu a avut nici cea mai mica legatura cu mine.

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Nenea asta nu e de firma si e adevarat ca nu a prea auzit nimeni de el, clar ca nenea asta nu e de calitate.

 

Eu unul nu am zis ca daca un lucru nu e de firma inseamna ca nu e de calitate. Am zis doar ca daca ar fi sa gasesc doua chestii identice, una de firma si una nu, as lua-o pe cea de firma daca as dispune de fondurile necesare. Asta nu inseamna ca daca as gasi nu as opta pentru ceva ce nu e de firma si e de calitate superioare fata de altceva ce e de firma dar de o calitate inferioara.

 

Oare de ce canta atatia pe Takamine, Taylor si Martin?

 

Acestea sunt firme cel putin la fel de prestigioase precum Gibson in domeniul acusticelor.

 

P.S. Daca ai o chitara buna automat stii sa canti bine. Intotdeauna cunostintele muzicale vin la pachet cu un instrument scump, cu un aspect placut si de firma.

 

Asta asa e. Tot timpul. Mai ales daca o iei second, vine cu cunostiintele fostului proprietar.

Acuma lasand gluma la o parte, o chitara buna te ajuta sa canti mai bine si mai corect decat una proasta(asta nu inseamna ca o sa canti mai bine si mai corect), iar ceva de firma nu tot timpul este ceva mai bun.

Edited by GrP
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca intelegi bine limba romana dar am spus "nu prea des". Nu am spus "deloc". Oamenii astia au cantat peste 90% din cariera lor pe electrice.

 

Faptu ca tu ai gasit 2 videoclipe nu ma convinge ca baietii astia sunt chitaristi de acustica. Io ii aud pe aproape toate albumele lor cantand pe electrice.

In al doilea rand chitara aia din mana lui Brian May nu pare a fi un Gibson ceea ce spune multe. In al doilea videoclip vad un Takamine negru si cealalta pare a fi tot un Takamine. Deci iara nu vad Gibsoane.

 

P.S. Daca e nevoie pot sa scriu pe silabe.

 

Nu e nevoie ! Recunosc că doar am profitat de prilej pentru a posta două din piesele mele favorite... Atât ! :) Deci, un pic oftopic...

 

197845_206979895981909_142386499107916_829750_3210173_n.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Referitor la chitaristii care canta pe acustice Gibson, sunt destui. Acum sa fiti siguri ca daca un chitarist canta pe electrica Gibson, sunt slabe sanse ca el sa apara in mijlocul concertului cu o chitara Fender. Vor folosi acustice tot Gibson daca e nevoie, exista contracte pe care trebuie sa le respecte.

Daca 100 de chitaristi folosesc Takamine si 10 Gibson, asta nu inseamna ca Gibson sunt mai prost facute sau din materiale mai slabe. Inseamna ca Takamine si-a orientat vanzarile catre instrumentele acustice, iar Gibson catre cele electrice.

Cel putin asa vad eu problema.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

In plus imi permit sa fiu arogant cu cineva care posteaza o poza cu Justin Bieber cantand la o acustica Gibson pe post de argument in favoarea chitarilor acustice Gibson.

 

Eu nu cred ca din motivul acesta a fost pus. :lol:

Mai degraba pentru a demonstra motivul initiatorului(initiatoarei) topicului. Cel putin eu atata am inteles.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu m-a impresionat nici un chitarist care canta cu Gibson acustic.

 

Acum ma uit la poza cu autograf de la ea si ce mirare, scrie Gibson pe chitara aia.

La un moment dat am fost aproape sa imi fac credit in banca sa imi cumpar un Gibson Sheryl Crow.

 

Eşti o figură !

 

:lol:

jekyll.gif

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Pe mine nu m-a impresionat nici un chitarist care canta cu Gibson acustic.

E obligatoriu sa ma impresioneze?

 

Nu. Dar exista o diferenta mare intre a nu te impresiona ceva si de a pune sub semnul intrebarii calitatea de instrumentist a cuiva, in special daca judecata este influentata de preconceptii legate de brand-ul instrumentului pe care acesta canta. :unsure: Nu vreau sa te citez acum, dar cam asta se intelege din cele scrise de tine mai sus.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest ~bibi

yuck blink.gif nu prea cred ca asta e raspunsul glare.gif mai ales ca il urasc pe Justin Bieber thumbsup.gif

aaa... si chitara aia nu e Gibson Dove

justin-bieber-and-gibson-dove-in-flight-gallery.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.