www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Constructie Chitara


Guest ironmaiden
 Share

Recommended Posts

Guest ironmaiden

Salut,

De ceva timp ma bate gandul sa costruiesc asa

sau o chitara normala.(custom,etc.)

Oricum daca aleg una normal ma gandeam la un design custum.(am deja cateva schite)

Ca ce imi trebuie:

Griff

Doza(sau doze)

bridge(ceva simplu)

Corp(Cigar box sau o bucata de lemn pe care sa o prelucrez.)

Buget:200-250 ron.(fara sa mai pun la socoteala consumabile gen smirghel, lac,vopsea in cazul meu spray deoarece daca am sa contruiesc una cu corp solid(nu CB) am sa-i fac

)

Astept sfaturi,critici si pareri.

Niste idei ar fi bine primite.

Wireing in functie de doza(dozele) pe care le voi folosi.

Lemn:paltin sau CB(cigar box)

Urmeaza sa scanez cateva din schite si sa le urc pe site.

Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

59m.jpg una dintre schite(doar schita,nu-i marime naturala sau etc.)

Ceva facut la repezeala.

PS:Da de ce am luat (-) la reputatie iar?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa si canti cu ea studiaza mai intai bazele ergonomiei, fa niste machete din carton, vezi cum interactioneaza cu corpul tau etc. Design nu inveti peste noapte.

 

In ce ai prezentat nici nu cred ca-ti incap bridge, doza si controale, d'apoi sa mai fie si intr-o pozitie confortabila.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

E doar o schema.(nimic mai mult e ceva facut asa la repezeala efectiv am sa mai umblu la ergonomie si etc.)Cam asa as vrea sa arata acum daca o sa fie mai lunga mai lata mai etc...

Merci mult fiveseven pt. "critica" constructiva.(daca o sa se ajunga la un produs finit o sa fie si meritu' tau.)

 

 

Link to comment
Share on other sites

59m.jpg una dintre schite(doar schita,nu-i marime naturala sau etc.)

Ceva facut la repezeala.

PS:Da de ce am luat (-) la reputatie iar?

 

 

Daca ai intrat aici pentru sfaturi si pareri, na parere: forma din desenul tau sucks! Adica in ochii mei e oribila! Vis-a-vis de lemnul din care o poti face e simplu. Daca vrei sa o faci sa sune ca o chitara pe care o stii, copiaz-o! Daca vrei soundul tau propriu, fa-o din ce lemn vrei tu! O sa sune sigur. Poate nu in limitele general acceptate, dar vei fi original. (am vazut pe un forum strain un tip care facea un tele din MDF). Eu am facut-o din paltin si sunt foarte multumit. Daca vorbim de grif, depinde de cat esti de priceput si determinat. ( eu am mers pe varianta "grif gata facut si corpul facut in functie de el".) Daca vrei sa scapi usor, prinde griful de corp in pozitia fianala si in functie de asta incepi sa mai dai gauri prin corp. Si asa mai departe...da' n-ai ajuns inca acolo. PS Pentru forma corpului, un desen facut la repezeala nu e relevant. Fa-o tu cam cum ai vrea si ne mai intrebi!

Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

mai ai mult de investigat pana sa te apuci de ceva ...

 

ai scule de prelucrat lemnu ?

@ Neo

 

 

Gen router,bormasina,slefuitor cu banda,etc....da,router si slefuitor am sa iau de la un prieten.

Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

Lucrez la alt design si acum totu' este concret fara estimari.

M-am hotarat la 2 doze humbucker(sau macar una daca nu 2),2 poturi(ton si volum)si selector 3 way.:rulez:

restu' cand termin schita.Daca aveti un grif ce nu va mai trebuie sunt interesat astept oferte.:unsure:

Edited by ironmaiden
Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

tg-jiu....de ce?design secret(nu mai e asa diferit arata ca un ibanez).daca aveti humbuckere pe acasa imi puteti da si mie dimensiunile?:unsure: Multumesc.:respect:

 

scuze de doubleposting dar grif n-are nimeni?(+ ca erau 13 posturi...ghinon)

Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

Salut.

planuri de constructie pt flyn'V in format pdf are careva?Multumiri anticipate.

 

 

PS:NU sare nimeni cu un griff de vanzare(nu la 250 ron).

design

Edited by ironmaiden
Link to comment
Share on other sites

Salut.

planuri de constructie pt flyn'V in format pdf are careva?Multumiri anticipate.

 

 

PS:NU sare nimeni cu un griff de vanzare(nu la 250 ron).

design

 

Si eu in clasa a 9-a desenam cate o chitara pe la ore (folosind masuri la scara), dar eram foarte constient ca nu am suficienta experienta la instrument incat sa ma pot decide cum sa o construesc dupa preferintele mele, care la acea vreme se schimbau saptamanal. Acum stiu exact ce astept de la o chitara, stiu ce lemn imi place, ce grosime a neck-ului, latime a tastierei, pozitie a dozelor, finisaj etc... As putea spune ca am ramas chiar la un tipar fix. Eu iti recomand sa acumulezi ceva experienta inainte de a incepe constructia unei chitare.

Link to comment
Share on other sites

Acu cativa ani sa inventat ( dar si alte motoare de cautare )

 

GOOGLE

 

Guitar plans , guitar design , diy guitar , homade guitar , Gibson/Ibanez/Strat/Telecaster ..design plans sau projects .

Sau chiar documentatia(sumara) de inventie inregistrata poti sa o gasesti .

 

Pe rgc.ro intrebi adaptarile facute de noi ptr a inlocui anumite materiale ce nu se gasesc in magazine eventual cate o rezolvare mai ieftina si buna.....in rest ai pe internet cu lux de amanunte descrieri si explicatii ..

 

Cel mai bine este sa cumperi ieftin o chitara electrica veche scoasa din uz ( Hora-Reghin ) pe acre o reconstruiesti schimbi ici colo in partile esentiale ...

Link to comment
Share on other sites

Guest ironmaiden

Cel mai bine este sa cumperi ieftin o chitara electrica veche scoasa din uz ( Hora-Reghin ) pe acre o reconstruiesti schimbi ici colo in partile esentiale ...

buna idee.

 

 

 

 

LE:am gasit una cu 100 ron si tot telecaster este(ca cea a lui hemmy).

 

 

 

 

Edited by ironmaiden
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.