www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Planuri De Chitari


ggedamed
 Share

Recommended Posts

Un consatean de pe RGC mi-a cerut un plan de Les Paul. M-am gandit sa-l pun aici, ca poate mai vrea cineva.

Mai am (majoritatea in format AutoCAD - dwg si dxf), dar nu stiu daca e in regula sa le pun aici. Daca nu, rog moderatorii sa intervina. Daca e in regula si le vreti, dati-mi de stire si le pun aici.

 

Sanatate si virtute.

 

P.S. Stiu ca cel mai cuºer era sa pun linkurile, numai nu le am.

Lespaul59-ver10full.pdf

lespaulfingerboard.zip

Guitar_Building_Plans.pdf

Edited by Masta Gi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

<br />Un consatean de pe RGC mi-a cerut un plan de Les Paul. M-am gandit sa-l pun aici, ca poate mai vrea cineva.<br />Mai am (majoritatea in format AutoCAD - dwg si dxf), dar nu stiu daca e in regula sa le pun aici. Daca nu, rog moderatorii sa intervina. Daca e in regula si le vreti, dati-mi de stire si le pun aici.<br /><br />Sanatate si virtute.<br /><br />P.S. Stiu ca cel mai cuºer era sa pun linkurile, numai nu le am.<br />
<br /><br /><br />

 

buna seara,aveti cumva dimensiunile pt explorerul de la gibson?

mare respect

Link to comment
Share on other sites

p.s. eu caut niste planuri de cabinete(si combo si head de marshall(plexi),fender,orange...)...cred ca voi deschide un topic separat poate ma ajuta cineva.

 

uite aici. Vezi ca e si un yahoo group despre JTM45, destul de interesant... http://launch.groups...om/group/JTM45/

 

Bafta!

 

post-13589-0-15345200-1294070418_thumb.png

68 Marshall slant drawing.pdf

1960a-slant-cab_rev1.pdf

Link to comment
Share on other sites

...Mai am (majoritatea in format AutoCAD - dwg si dxf), dar nu stiu daca e in regula sa le pun aici. Daca nu, rog moderatorii sa intervina. Daca e in regula si le vreti, dati-mi de stire si le pun aici....

Nu formatul fiºierelor-proiect este cel care poate deranja (DWG ºi DXF sunt, de câțiva ani, formate standard/deshise), ci eventualele/probabilele drepturi de autor ale conținutului.

 

Despre proiectare/modelare de chitare vedeți ºi în topicul:

http://forums.rgc.ro...odelam-chitara/

Link to comment
Share on other sites

Nu formatul fişierelor-proiect este cel care poate deranja (DWG şi DXF sunt, de câţiva ani, formate standard/deshise), ci eventualele/probabilele drepturi de autor ale conţinutului.

La asta ma refeream si eu (paranteza era doar o... paranteza). Pe langa asta, majoritatea planurilor sunt facute de terti, cei mai multi amatori. Asa ca luati-le cu un graunte de sare, cum ar veni.

 

 

buna seara,aveti cumva dimensiunile pt explorerul de la gibson?

 

In privinta Explorerului, sunt mai multe modele, Alex si cu mine am mers pe cel din '58. Uite o comparatie (cel din '58 e cu rosu): post-10306-0-60060800-1294085902_thumb.png

Aici e un pdf cu forma aleasa de noi, taiata in foi A4, astfel incat se poate tipari si lipi pentru marimea naturala: explorer13_pub.pdf

explorer13_pub.zip

EXPLORER165_NECKTHROUGH.zip

New_explorer155_dxf.zip

new_explorer165.zip

new_explorer.zip

Edited by Masta Gi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intr-un final am ajuns sa descarc ce mai am p-aicisilea. Inca o data va spun: NU SUNT VERIFICATE! Sau altfel spus, bea incet ca-i rece.

 

Nota: Se pare ca RGC se ineaca daca fisierele au alta extensie decat jpg/gif sau zip. Nu ii plac nici dxf (ce-aveti cu AutoCAD, fratilor?), nici 7z (nu ii place softul free "as in beer"?).

altele.zip

basi.zip

bridge.zip

Explorer.zip

Flying V.zip

grif.zip

guitarbuild.com.zip

Les Paul.zip

pickguards.zip

SG.zip

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest oZz the little guitarist

Salutari baieti!

 

Am si eu o intrebare:cum as putea sa imprim planul de strat pe mai multe foi A4,fara a folosi un plotter sau ceva asemanator?

Am mai avut o tentativa(l-am impartit in 4 si l-am printat)dar a iesit mai mic decat spune planul.

 

Astept un raspuns:)

Link to comment
Share on other sites

Salutari baieti!

 

Am si eu o intrebare:cum as putea sa imprim planul de strat pe mai multe foi A4,fara a folosi un plotter sau ceva asemanator?

Am mai avut o tentativa(l-am impartit in 4 si l-am printat)dar a iesit mai mic decat spune planul.

 

Astept un raspuns:)

 

Nu te complica, cauta un centru de copieri care au plotter A1 sau A0. Poate ai o cunostinta care are o firma de proiectare, ai un amic la Facultatea de Arhitectura sau de Constructii si poate folosi plotterul de-acolo, gasesti sigur.

 

Daca tot nu gasesti, trebuie sa-ti fie foarte clare dimensiunile. Pe aici vad ca sunt si unele .pdf-uri si e posibil sa fie scalate desenele. Daca ai .dwg, poti sa-l scoti la scara din AutoCAD, ZwCAD, ce program vrei tu. Iti faci un dreptunghi in autocad de aproximativ 200x280 (A4 normal are 210x297), dar nu toate imprimantele imprima pe toata dimensiunea paginii. Dupa ce ti-ai facut dreptunghiul il copiezi de cate ori e nevoie de-asupra desenului pentru a acoperi fiecare parte din chitara. Cand scoti alegi la optiunea de printare "window" si selectezi fiecare patratel, dupa care le unesti tu. Ideea e sa scoti la scara 1:1. Faci niste teste, scoti o bucata de griff de exemplu si vezi daca are aceleasi dimensiuni ca pe calculator.

 

Daca ai probleme, da-mi un add pe mess sau scrie-mi aici si te ajut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutari baieti!

 

Am si eu o intrebare:cum as putea sa imprim planul de strat pe mai multe foi A4,fara a folosi un plotter sau ceva asemanator?

Am mai avut o tentativa(l-am impartit in 4 si l-am printat)dar a iesit mai mic decat spune planul.

 

Astept un raspuns:)

 

In autocad iti trasezi niste dreptunghiuri de 210 x 297 mm. Faci in asa fel incat sa le pui unul in continuarea celuilalt. Iti incadrezi desenul cu ele, si tragi niste semne, gen linie punctata sau ce iti bese mintea, dupa care printezi cu scara 1:1 fiecare dreptunghi de 210x297. Le tai dupa linia marcata cu cutterul sau foarfeca, le imbini si astfel ai tot desenul la scara reala..

Dac te-am incurcat mai mult decat sa te descurc, baga-mi un PM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salutare tuturor,

 

Multumesc de sfaturi,si multumesc si lui Gojira pentru planuri.Eu neavand un calculator foarte bun,si un procesor la fel,nu mi-a fost permisa instalarea AUTOCAD-ului.

Acum am planurile,unul de LP si unul de Strat.Ma tot gandesc sa fac un corp de LP.

Sper sa nu se arunce in mine cu rosii pentr off-topic dar,ce lemn imi recomandati pentru primul meu corp de chitara(mentionez ca nu vreau sa il folosesc la cantat,doar de incercare).Am doua-trei bucati de fag,

credeti ca ar fi OK? :D

 

Astept un raspuns de la voi:)

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@draugr

 

Salutare,multumesc de sugestia cu chitara ieftina,dar chiar visez sa construiesc una,si am zis sa incerc pe ceva de care sa nu imi para rau(ma refer la lemn).Paltin am cautat si eu aici,in Hunedoara,dar nu este pe nicaieri iar bugetul meu este foarte restrans:D .Tot ce am gasit aici a fost bradul,care stim cu totii ca nu e bun deloc pentru chitari.O sa incerc sa mai caut artar,dar nu prea cred ca o sa gasesc.A gasit tata fag-ul asta,si mi l-a dat.In rest mai nimic.

 

Mai astept sfaturi aici de la voi despre acest subiect:D

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Dupa cum am precizat si mai sus:vreau sa fac doar corpul sa vad ce iese si apoi,daca acesta va iesi bine,o sa cumpar material bun,bineinteles si un gat.Pana atunci,trebuie sa fac unul acum,ca sa-mi demonstrez in primul rand mie ca pot sa fac unul,si sa nu arunc banii pe material(care la venitul meu e cam scump),si sa il stric :)

 

 

Inca astept sfaturi:D

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am precizat si mai sus:vreau sa fac doar corpul sa vad ce iese si apoi,daca acesta va iesi bine,o sa cumpar material bun,bineinteles si un gat.Pana atunci,trebuie sa fac unul acum,ca sa-mi demonstrez in primul rand mie ca pot sa fac unul,si sa nu arunc banii pe material(care la venitul meu e cam scump),si sa il stric :)

 

 

Inca astept sfaturi:D

 

Logica ta e deplasata: ai de respectat o scala (sa nu stii despre ce e vorba?)...

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Eu nu proiectez acum chitara dupa scala.Eu am proiectul direct.O sa il decupez cu pendularul ca si cum ar fi un sablon,apoi finisat.Cam asta ar fi planul.Daca gresesc te rog sa ma corectezi:)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 5 months later...

momentan am laut ceva de mai sus..si amf acut si eu in autocad..o sa il posetez cand am timp..am laut acea schita care a folosit-o ggedamed..si am facut din acele 5 bucati de pe pdf in marime naturala le-am unit ina utocad..am avut ceva probeleme la baza..la cele 3 poturi..nus e potrivea..si o trebuit corectat..o sa pun cat de curand..:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.