www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aplificator 8W Cu 1Xecc83&2Xecl86


viobio
 Share

Recommended Posts

Amplificatorul are o putere de 8w ,este full tube

Este construit in cutia unui Behringer 108GX,am pastrat difuzorul si panoul cu butoane, ce a fost inauntru a ajuns la tomberon :D

 

schema este simpa si abordabila de oricine are cunostinte medii de electronica post-7787-0-53476400-1297592687_thumb.gif

 

descriere :

putere 8W

control drive

control master volum

inalte

medii

joase

lin out ,direct de pe difuzor

se poate conecta alt cabinet ,are mufa care deconecteaza difuzorul din combo

 

 

traful de alimentare trebuie sa aiba urmatoarele tensiuni si curenti in secundar

1x 230V/0,1A tensiune anodica

1x6,4v/2,5A tensiune alimentare filamente

 

Alimentarea filamentelor celor trei tuburi este in CC pentru humm minim

Etajul final are o structura mai deosebita ,este autodefazor ,din semireglabilul de 100k se regleaza defazarea corecta a semnalului

din semireglabilele de 5k se regleaza amplificarea celor doua etaje ,dupa reglajul final se pot inlocui cu rezistente fixe,cu semireglabilele la valoarea de 1k si cu potul de drive la maxim se obtine un amplificator HIGH GAIN ,cu care se pot cinta toate supararile de pe planeta

 

traful de iesire are urmatoarele date

suprafata miez 6 cm patrato

primar 2x1900 spire/0,16mm

secundar 118spire/0,8mm 8 ohmi 85 spire/1mm 4 ohmi

 

condensatorii trabuie sa aibe tensiunea de 400v!

 

atentie sunt tensiuni care pot provoca moartea

 

post-7787-0-41943600-1297592724_thumb.jpgpost-7787-0-20252900-1297592735_thumb.jpgpost-7787-0-39869200-1297592747_thumb.jpgpost-7787-0-10180400-1297592883_thumb.jpgpost-7787-0-10180400-1297592883_thumb.jpg

 

amplificatorul a fost vindut

 

astept pareri :rulez:

post-7787-0-21828100-1297592987_thumb.jpg

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Ce ?.. Mai încap dubii ?...

 

incap dubii doar in privinta faptului ca am primit -1 pe motiv ca am cerut niste sample-uri sa ma conving de maestria d-lui ce a creeat ampul, si sa aud tonul, si cum se comporta in diferite situatii....dar incep sa ma indoiesc din ce in ce mai mult de comunitate, si ajung la concluzia ca multi sunt niste frustrati... dar de.. daca vorbesti, ti se da in cap, daca nu vorbesti, esti sfidator !

 

imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu umila mea cerinta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

cand îl voi primi şi eu pe al meu (deşi nu ştiu dacă va avea aceleaşi caracteristici) îi voi face o prezentare.

 

ps. ampul din poze ar putea avea şi send return sau e prea mult pt un amp aşa mic?

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

incap dubii doar in privinta faptului ca am primit -1 pe motiv ca am cerut niste sample-uri sa ma conving de maestria d-lui ce a creeat ampul, si sa aud tonul, si cum se comporta in diferite situatii....dar incep sa ma indoiesc din ce in ce mai mult de comunitate, si ajung la concluzia ca multi sunt niste frustrati... dar de.. daca vorbesti, ti se da in cap, daca nu vorbesti, esti sfidator !

 

imi pare rau daca am deranjat pe cineva cu umila mea cerinta :)

 

 

Ceea ce vroiam să spun este că, nefiind primul amplificator al lui Vio ( chiar eu sunt posesorul unuia ), nu e de pus la îndoială calitatea lucrării. N-ai fost deloc exagerat cerând sample-uri... Dacă arunci o privire pe alte topice ale lui Vio sunt sample-uri audio la ele...

 

În privinţa minusului, n-ar trebui să-ţi baţi capul foarte tare. E o mână de "Caţavenci" care se ocupă cu băgat zâzanii ...Mă vad nevoit sa mă justific prin urmare...Ca să verifici: dacă ţi l-aş fi dat eu, nu mai puteam să-ţi dau plus la aceleşi post...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Buna Vio!

 

Felicitari pentru proiect!smile.gif

 

Am o intrebare: La partea de preamp,pentru ton marshall care are gain mare,

am vazut (in alte scheme) ca se pune inca o ecc83 ,din primul tub anod (trioda 1.) -> in grila in a doua tub.

Aceasta modificare se poate face si in cazul asta nu? tensiunea anodica ramana la fel sau trebuie modificat?

 

A doua intrebare : daca partea de amp putere este construit cu mosfet,sunetul ala specific dat de tuburi de preamp se

"modifica" ?

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

any sound samples? :)

 

nu am pus sample pentru ca nu am facut nici o inregistrare,sincer eu nu cred in aceste sample,eu cred doar in ce se aude LIVE!!

am mai spus asta pe acest forum,multe inregistrari sunt masluite

nu fi suparat ,stii cum este gusturile nu se discuta

 

inca ceva foarte important EU NU STIU SA CINT LA CHITARA!!!!!!!!!!!!!!!!!!! am ajutorul unor chitaristi exceptionali (zic eu) ,eu sunt creierul si mina ei sunt urechea si mina :yay: !!!cap de lista GEORGE PATRANOIU

cele mai multe amplificatoare sunt probate cu Dan userul powerballad de pe rgc,noi ne vedem de cel putin trei ori pe saptamina sa punem tara la cale

 

azi a fost Dan la mine si am facut ultimele retusuri

 

Buna Vio!

 

Felicitari pentru proiect!smile.gif

 

Am o intrebare: La partea de preamp,pentru ton marshall care are gain mare,

am vazut (in alte scheme) ca se pune inca o ecc83 ,din primul tub anod (trioda 1.) -> in grila in a doua tub.

Aceasta modificare se poate face si in cazul asta nu? tensiunea anodica ramana la fel sau trebuie modificat?

 

A doua intrebare : daca partea de amp putere este construit cu mosfet,sunetul ala specific dat de tuburi de preamp se

"modifica" ?

 

Toate cele bune !

 

Salut

poti adauga inca un etaj de amplificare sau o pedala in fata

amplificatorul si asa are gain mare ,eu azi am redus din gain pentru ca facea ca toti dracii din iad

daca mai pui o trioda poti alimenta si acea trioda din tensiunea anodica ,dupa rezistenta de 10k

azi am facut probe cu o pedala boost ton facuta tot de mine ,cea cu tubul 6H17B ,este Marshall !!!!

 

nu stiu cum se va auzi pe o putere cu mos fet

eu sunt adeptul full tube,nu comentez preferintele altora

 

 

 

:respect::rulez:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

cand îl voi primi şi eu pe al meu (deşi nu ştiu dacă va avea aceleaşi caracteristici) îi voi face o prezentare.

 

ps. ampul din poze ar putea avea şi send return sau e prea mult pt un amp aşa mic?

 

 

asa va arata ampliful tau de 5w SE post-7787-0-96056500-1297711123_thumb.jpg miine primesc carcasa si incep lucrul ,nu vroiam sa arat acest amplificator al tau dar ....

daca la al tau vrei loop sa ma anunti

o sa folosesc urmatoarele tuburi

 

EF806S Telefunken /nos

ECC83 Philips/nos

EL 84 RFT/nos

EZ81 Tesla/nos

 

pentru acest amplificator am lasat altele in asteptare,am eu ceva in cap :rolleyes: ,sa vedem daca si iese ce vreau eu,adica un super clean

 

proprietarul amplificatorului nu a dorit loop ,este incepator,mai trebuiau puse doua mufe si atit

loop se poate pune imediat la iesirea din repetorul catodic(inaintea corectorului de ton)

 

 

seara buna :rulez::respect:

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salutare tutror!

 

sa-mi scriu si eu parerea despre amplificator.

cea mai mare problema a fost ca nu am dispus decat de difuzorul behringer care este absolut monoton.am rausit sa setam gainul si textura gainului in functie de acest difuzor si se aude impresionant de bine.nu vad de ce nu ar suna mult mai bine pe un celestion(de exemplu)

Amplificatorul are mid-gain, eu nu i-as zice high gain.distorsiunea este dulce si sticloasa, foarte mid ranged,suna a 70's classic rock.am testat-o cu ibanezul meu cu 2 doze paf pro.de asemenea accepta si un blues fara probleme, cu volumul chitarii pe la 6-7.ce imi place mie cel mai mult este faptul ca are sustain din blesug,chiar si pe ibanezul meu care nu straluceste la acest capitol.amplificatorul dat la maxim nu are pic de brum,corectorul de ton este ok dar oricum te-ai juca cu el tot mid-ranged suna ca si textura(nu stiu cum sa explic mai bine chestia asta...este foarte posibil sa fie de la acel difuzor mediocru)

eu nu am putut sa scot un clean cristalin din el dar presupun ca este posibil cu single coils.chestia asta se datoreaza faptului ca aceste lampi finale distorsioneaza foarte usor,fara un fortaj foarte mare(aici Vio va poate lamuri mai bine)

de asemenea i-am pus in fata doua boosturi de ton diferite.se pupa foarte bine cu amplificatorul si nu se satureaza sunetul asa usor.bineinteles prezenta de la boost si-a spus cuvantul si a dat o nuanta foarte misto.

in concluzie...singurul lucru care nu mi-a placut mie personal a fost ca si la celalalt model difuzorul.atat.apoi,daca vrei clean cristal nu il vei obtine.Ampul este dirty, clasic si "in your face"

 

a...da...si LED-ul se stinge abia dupa cateva minute dupa ce il opresti :blink:

 

Sper ca am fost de ajutor.

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

nu am pus sample pentru ca nu am facut nici o inregistrare,sincer eu nu cred in aceste sample,eu cred doar in ce se aude LIVE!!

am mai spus asta pe acest forum,multe inregistrari sunt masluite

 

sunt mai mult decat sigur....atunci, ma voi lasa pe mana si urechile celor multi ce au incercat ampurile ce au iesit de pe mana ta, si voi astepta cu nerabdare (sincer) sa aud ampul (sau macar unul din cele cateva creeate) live si sa ma conving cu adevarat caci, contrar celor spuse de multi, aceste "boutique amps" isi merita ,mai mult decat se spune, valoarea..

 

Numai bine,

Iliescu Adrian

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

asa va arata ampliful tau de 5w SE post-7787-0-96056500-1297711123_thumb.jpg miine primesc carcasa si incep lucrul ,nu vroiam sa arat acest amplificator al tau dar ....

daca la al tau vrei loop sa ma anunti

o sa folosesc urmatoarele tuburi

 

EF806S Telefunken /nos

ECC83 Philips/nos

EL 84 RFT/nos

EZ81 Tesla/nos

 

pentru acest amplificator am lasat altele in asteptare,am eu ceva in cap :rolleyes: ,sa vedem daca si iese ce vreau eu,adica un super clean

 

proprietarul amplificatorului nu a dorit loop ,este incepator,mai trebuiau puse doua mufe si atit

loop se poate pune imediat la iesirea din repetorul catodic(inaintea corectorului de ton)

 

 

seara buna :rulez::respect:

 

 

Mă simt foarte dator şi onorat pentru eforturile pe care le faci pentru mine. Nu trebuie să te dai peste cap şi să întârzii lucrările altor colegi. Nu au intrat zilele-n sac. Da, aş dori acel lup dacă nu sar calu deja. Voi folosi ampul la înregistrarea primului meu disc serios (a nu se înţelege că mă duc în nuştiu ce studio... mă voi folosi de resursele proprii, foarte limitate de altfel).

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a primi multe minusuri la reputatie ... cred ca trebuie precizate clar aspectele asupra corora trebuie sa ne spunem parerea ... In momentul de fata cred ca numai cei cu ceva cunostinte de electronica pot spune una alta ... d.p.d.v/ muzical nu se poate comenta pentru ca nu exista o baza de discutie ... (mostre de sunet, are/nu are brum, are/nu are dinamica, altereaza/nu altereaza sunetul, etc .... ma rog, fiecare isi poate exprima o opinie in funcetie de ce urmareste la un amp ... asa cred eu! Daca gresesc, sa-mi fie cu iertare ...

Edited by vaxe
Link to comment
Share on other sites

Cu riscul de a primi multe minusuri la reputatie ... cred ca trebuie precizate clar aspectele asupra corora trebuie sa ne spunem parerea ... In momentul de fata cred ca numai cei cu ceva cunostinte de electronica pot spune una alta ... d.p.d.v/ muzical nu se poate comenta pentru ca nu exista o baza de discutie ... (mostre de sunet, are/nu are brum, are/nu are dinamica, altereaza/nu altereaza sunetul, etc .... ma rog, fiecare isi poate exprima o opinie in funcetie de ce urmareste la un amp ... asa cred eu! Daca gresesc, sa-mi fie cu iertare ...

 

ai pus foarte corect problema :yay:

gindesti corect si logic

azi am facut ceva sample ,pentru doritori

 

ai +1 de la mine :respect::rulez:

 

Mă simt foarte dator şi onorat pentru eforturile pe care le faci pentru mine. Nu trebuie să te dai peste cap şi să întârzii lucrările altor colegi. Nu au intrat zilele-n sac. Da, aş dori acel lup dacă nu sar calu deja. Voi folosi ampul la înregistrarea primului meu disc serios (a nu se înţelege că mă duc în nuştiu ce studio... mă voi folosi de resursele proprii, foarte limitate de altfel).

 

mamaaaaaaaaaaaa!!! tu nu stii ce ai facut cu " Voi folosi amplul la inregistrarea primului meu disc"

pai nu o sa mai am somn si o sa stau toata ziua sa ma gindesc cum sa iasa mai bine,nu vreau sa ma fac de cacao sau sa iasa albumul cu sound aiurea din cauza mea

 

sunt terminat.......:death:

 

am mai facut eu ampluri pentru englezi,italieni,nemti,austrieci dar in Romanica reputatia se strica mai repede daca ai calcat pe bec

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

ai pus foarte corect problema :yay:

gindesti corect si logic

azi am facut ceva sample ,pentru doritori

 

ai +1 de la mine :respect::rulez:

 

 

 

mamaaaaaaaaaaaa!!! tu nu stii ce ai facut cu " Voi folosi amplul la inregistrarea primului meu disc"

pai nu o sa mai am somn si o sa stau toata ziua sa ma gindesc cum sa iasa mai bine,nu vreau sa ma fac de cacao sau sa iasa albumul cu sound aiurea din cauza mea

 

sunt terminat.......:death:

 

lasa Vio, nu iti fa griji, nu e primu amplificator pe care il construiesti, oricum..din ce am citit, cam toatele ampurile Viotubeamp au fost testate de chitaristi cu experienta..deci nu vad de ce ai fi "terminat"

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

mamaaaaaaaaaaaa!!! tu nu stii ce ai facut cu " Voi folosi amplul la inregistrarea primului meu disc"

pai nu o sa mai am somn si o sa stau toata ziua sa ma gindesc cum sa iasa mai bine,nu vreau sa ma fac de cacao sau sa iasa albumul cu sound aiurea din cauza mea

 

sunt terminat.......:death:

 

am mai facut eu ampluri pentru englezi,italieni,nemti,austrieci dar in Romanica reputatia se strica mai repede daca ai calcat pe bec

 

 

Ei ...sã nu exagerãm. Eu nu sunt un maniac al sunetului. Stai liniºtit. Dacã ceva nu va suna bine pe albumul meu NU va fi din cauza ampului sau a echipamentului... ci doar din cauza mea. ;)

 

Nu trebuie sã ne stresãm. Nu ai cu ce sã calci pe bec. Chiar nu sunt un pretențios în materie de scule. Am mai spus-o ºi o voi spune la nesfârºit: echipamentu nu cântã în locul nimãnui. Cu alte cuvinte cel mai important este ce spune omul prin muzica lui -dacã ajunge sã spunã ceva- restul sunt amãnunte mai mult sau mai puțin importante. Mulțumesc oricum. :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Salut. Azi am probat amp-ul ,ce pot sa spun este un amp clasic cum spunea si Dan mai sus gen anii' 70 cu un drive subtire dar cu un clean intersant,sunt de parere ca la acest amp ii trebui pedala sau procesor in fata . Am facut inpreuna cu George niste sample-uri rapide trase din prima , ne pare rau ca nu au iesit prea bune dar nu am avut nici un preamp am tras cu mic direct in placa de sunet ONBOARD realtek care este DE TOATA JENA dar asta am avut in momentul asta disponibil , am facut inregistrarile mai mult ca sa va face-ti o idee Am folosit o chitara Ibanez cablu -la inregistrarile cu procesor am folosit un Boss gt8 - la celelalte direct in amp ,am preluat cu un mic audiotehnica direct in mic in , ca editor am folosit vegas 8 fara a masteriza sau alta intervetie am facut direct mp3

Toate bune

gxg clean.mp3

drive.mp3

gxg drive.mp3

gxg procesor.mp3

procesor.mp3

clean.mp3

clean.mp3

Link to comment
Share on other sites

Se face cã am și eu douã ECL86 pe acasã :lol: Dar n-am transformatoare, asta le-a ținut degeaba pânã acum. Sã-nțeleg cã pe 'ãl de ieșire l-ai bobinat manual?

Oricum, felicitãri pentru activitate în general și pentru faptul cã împãrtãșești cu noi proiectele.

 

 

multam :respect::rulez:

 

e simplu de bobinat ,sa bagi secundarul intre cele doua primare

trafurile nu le bobinez eu ,am pe cineva care le bobineaza,eu doar le calculez

 

:yay:

Link to comment
Share on other sites

Salut. Azi am probat amp-ul ,ce pot sa spun este un amp clasic cum spunea si Dan mai sus gen anii' 70 cu un drive subtire dar cu un clean intersant,sunt de parere ca la acest amp ii trebui pedala sau procesor in fata . Am facut inpreuna cu George niste sample-uri rapide trase din prima , ne pare rau ca nu au iesit prea bune dar nu am avut nici un preamp am tras cu mic direct in placa de sunet ONBOARD realtek care este DE TOATA JENA dar asta am avut in momentul asta disponibil , am facut inregistrarile mai mult ca sa va face-ti o idee Am folosit o chitara Ibanez cablu -la inregistrarile cu procesor am folosit un Boss gt8 - la celelalte direct in amp ,am preluat cu un mic audiotehnica direct in mic in , ca editor am folosit vegas 8 fara a masteriza sau alta intervetie am facut direct mp3

Toate bune

 

suna foarte bine, Felicitari :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Amplificatorul are o putere de 8w ,este full tube

Este construit in cutia unui Behringer 108GX,am pastrat difuzorul si panoul cu butoane, ce a fost inauntru a ajuns la tomberon :D

 

schema este simpa si abordabila de oricine are cunostinte medii de electronica post-7787-0-53476400-1297592687_thumb.gif

 

descriere :

putere 8W

control drive

control master volum

inalte

medii

joase

lin out ,direct de pe difuzor

se poate conecta alt cabinet ,are mufa care deconecteaza difuzorul din combo

 

 

traful de alimentare trebuie sa aiba urmatoarele tensiuni si curenti in secundar

1x 230V/0,1A tensiune anodica

1x6,4v/2,5A tensiune alimentare filamente

 

Alimentarea filamentelor celor trei tuburi este in CC pentru humm minim

Etajul final are o structura mai deosebita ,este autodefazor ,din semireglabilul de 100k se regleaza defazarea corecta a semnalului

din semireglabilele de 5k se regleaza amplificarea celor doua etaje ,dupa reglajul final se pot inlocui cu rezistente fixe,cu semireglabilele la valoarea de 1k si cu potul de drive la maxim se obtine un amplificator HIGH GAIN ,cu care se pot cinta toate supararile de pe planeta

 

traful de iesire are urmatoarele date

suprafata miez 6 cm patrato

primar 2x1900 spire/0,16mm

secundar 118spire/0,8mm 8 ohmi 85 spire/1mm 4 ohmi

 

condensatorii trabuie sa aibe tensiunea de 400v!

 

atentie sunt tensiuni care pot provoca moartea

 

post-7787-0-41943600-1297592724_thumb.jpgpost-7787-0-20252900-1297592735_thumb.jpgpost-7787-0-39869200-1297592747_thumb.jpgpost-7787-0-10180400-1297592883_thumb.jpgpost-7787-0-10180400-1297592883_thumb.jpg

 

amplificatorul a fost vindut

 

astept pareri :rulez:

 

 

Intrebare :

am vazut ca se poate face amplificator pe lampi folosind 3 duble triode (Firefly) Se poate face un amplificator folosind o dubla trioda in preamp si in etajul final un PCL84 (TP) si unPCF82 (TP) ...sau doar PCL84 ?

Poate pare stupida intrebarea .. dar sunt curios daca se poate face asa ceva, am niste lampi (pcf82, 3xEF80,. pcl84, ef183, ecc82, 2 triode pentode de marimea PCF82 la care s-a sters scrisul si inca o dubla trioda la care de asemenea s-a sters scrisul) care stau degeaba..si vreau sa stiu daca pot fi puse unele din ele intr-un etaj final.. indiferent de puterea obtinuta

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

Intrebare :

am vazut ca se poate face amplificator pe lampi folosind 3 duble triode (Firefly) Se poate face un amplificator folosind o dubla trioda in preamp si in etajul final un PCL84 (TP) si unPCF82 (TP) ...sau doar PCL84 ?

Poate pare stupida intrebarea .. dar sunt curios daca se poate face asa ceva, am niste lampi (pcf82, 3xEF80,. pcl84, ef183, ecc82, 2 triode pentode de marimea PCF82 la care s-a sters scrisul si inca o dubla trioda la care de asemenea s-a sters scrisul) care stau degeaba..si vreau sa stiu daca pot fi puse unele din ele intr-un etaj final.. indiferent de puterea obtinuta

 

poti sa faci amplificatoare cu urmatoarele tuburi

PCL84 trioda /pentoda de putere

EF80 are amplificare mare si este cam microfonica

PCF82 echivalenta cu ECF82 dar are alta tensiune la filament

ECC82 dubla trioda banala

trebuie sa cauti cu gogu caracteristicile fiecareia

banuiesc ca tuburile sunt recuperate din tv,eu zic ca nu merita osteneala,cred ca sunt obosite rau in special PCL84 ( erea etajul final de sunet pe dif de 750 ohmi)

Link to comment
Share on other sites

salut. interesante proiecte. bravo. e bine ca apar oameni care vor sa investigheze si sa incerce sa faca lucruri bune. sunt curios cum suna un asemenea amp cu un dif adevarat... ca ala de la Behringer cred ca e o parnaie...

 

respecte.

 

p.s. sunt curios, ati gasit pe undeva in tara asta numita Romania, o persoana capabila sa faca niste cabinete sau carcase de combouri dupa regulile alea adevarate ? adica asa cum sunt cele ale marilor firme(placaj de calitate, imbinari solide, etc..) ???

Link to comment
Share on other sites

poti sa faci amplificatoare cu urmatoarele tuburi

PCL84 trioda /pentoda de putere

EF80 are amplificare mare si este cam microfonica

PCF82 echivalenta cu ECF82 dar are alta tensiune la filament

ECC82 dubla trioda banala

trebuie sa cauti cu gogu caracteristicile fiecareia

banuiesc ca tuburile sunt recuperate din tv,eu zic ca nu merita osteneala,cred ca sunt obosite rau in special PCL84 ( erea etajul final de sunet pe dif de 750 ohmi)

 

mai am si alte tuburi cum ar fi pcl86 , pl84, dar alea sunt varza..nici filamentul nu se mai aprinde macar. Intre timp am mai citit pe Elforum si m-am convins ca nu prea are rost sa ma complic cu astfel de tuburi atat timp cat se gasesc lampi rusesti ieftine.

Oricum ..vroiam sa incerc in lipsa de alte proiecte .La iesire vroiam sa pun un traf (de cadre banuiesc) care are in primar 236 ohmi si in secundar 8-9ohmi iar tensiunea in secundar 44.6V (traful din stanga) ..eh..oricum nam nici traf de alimentare..asa ca era compromis proiectul.

Daca fac cumva rost de vreun traf de 200 si ceva de volti in secundar m-ar interesa sa fac schema aia de 4w ( "Cel mai simplu amplificator de chitara" parca se chema topicul ), eu zic ca nu e grea tare.

Multumesc pentru raspuns

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

salut. interesante proiecte. bravo. e bine ca apar oameni care vor sa investigheze si sa incerce sa faca lucruri bune. sunt curios cum suna un asemenea amp cu un dif adevarat... ca ala de la Behringer cred ca e o parnaie...

 

respecte.

 

p.s. sunt curios, ati gasit pe undeva in tara asta numita Romania, o persoana capabila sa faca niste cabinete sau carcase de combouri dupa regulile alea adevarate ? adica asa cum sunt cele ale marilor firme(placaj de calitate, imbinari solide, etc..) ???

 

salut si multumesc pentru aprecieri

felicitari si tie pentru microfoanele realizate

 

pentru carcase de cabinete/combo/headuri ,lucrez cu un atelier de facut mobila (au spatiul inchiriat de la mine)

pina acum nu am avut probleme cu ei ,daca le spui cum si ce ,fac treaba buna, toata mobila din casa mea este confectionata de ei post-7787-0-35165600-1301595807_thumb.jpgpost-7787-0-83510600-1301595819_thumb.jpg

acum trei saptamini am facut acolo un cabinet cu un Celestion 12GT75 ,a iesit perfect

 

mai am si alte tuburi cum ar fi pcl86 , pl84, dar alea sunt varza..nici filamentul nu se mai aprinde macar. Intre timp am mai citit pe Elforum si m-am convins ca nu prea are rost sa ma complic cu astfel de tuburi atat timp cat se gasesc lampi rusesti ieftine.

Oricum ..vroiam sa incerc in lipsa de alte proiecte .La iesire vroiam sa pun un traf (de cadre banuiesc) care are in primar 236 ohmi si in secundar 8-9ohmi iar tensiunea in secundar 44.6V (traful din stanga) ..eh..oricum nam nici traf de alimentare..asa ca era compromis proiectul.

Daca fac cumva rost de vreun traf de 200 si ceva de volti in secundar m-ar interesa sa fac schema aia de 4w ( "Cel mai simplu amplificator de chitara" parca se chema topicul ), eu zic ca nu e grea tare.

Multumesc pentru raspuns

 

schema aia este cea mai banala dintre cele banale :lol:

nu are cum sa nu mearga

cauta si tu printre prieteni un radio cu lampi,de acolo recuperezi traful de alimentare

daca radioul are ca lampa finala EL84 poti folosi si traful de iesire

ai cele mai importante piese si incepi treaba

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

salut si multumesc pentru aprecieri

felicitari si tie pentru microfoanele realizate

 

pentru carcase de cabinete/combo/headuri ,lucrez cu un atelier de facut mobila (au spatiul inchiriat de la mine)

pina acum nu am avut probleme cu ei ,daca le spui cum si ce ,fac treaba buna, toata mobila din casa mea este confectionata de ei

acum trei saptamini am facut acolo un cabinet cu un Celestion 12GT75 ,a iesit perfect

 

 

 

schema aia este cea mai banala dintre cele banale :lol:

nu are cum sa nu mearga

cauta si tu printre prieteni un radio cu lampi,de acolo recuperezi traful de alimentare

daca radioul are ca lampa finala EL84 poti folosi si traful de iesire

ai cele mai importante piese si incepi treaba

 

am inteles. daca fac rost doar de traf , mai aveti lampi 6p14p de vanzare ? ca in rest am celelalte piese.... la tonestack renunt..raman doar poturile Master si Presence ..iar la filtrare a tensiunilor am niste condensatori IPRS 1 bucata 100+100uF si 2 bucati 47+47+100uF la 350/385Vcc i-am verificat si functioneaza. i-as putea pune pe aia ?

Link to comment
Share on other sites

am inteles. daca fac rost doar de traf , mai aveti lampi 6p14p de vanzare ? ca in rest am celelalte piese.... la tonestack renunt..raman doar poturile Master si Presence ..iar la filtrare a tensiunilor am niste condensatori IPRS 1 bucata 100+100uF si 2 bucati 47+47+100uF la 350/385Vcc i-am verificat si functioneaza. i-as putea pune pe aia ?

 

mai am 6p14p (citeva sute :D )

poti pune acei condensatori ,daca nu sunt uscati si nu te incurca marimea lor ,sunt cam burtosi

 

hai sa ti fac eu o propunere mai interesanta

am vazut ca esti destul de ambitios , perseverent si te duce si capatina

iti trimit eu toate piesele,lampi/trafuri/conzi /rezistente /socluri/ sasiu

sa faci amplificatorul asta post-7787-0-85756100-1301596281_thumb.gif http://myfenderchamp.com/2010/11/09/tweed-fender-champ-5c1-serial-number-7498-2/

este un amplificator celebru care costa o gramada de bani ,partea interesanta este ca am toate tuburile din chema NOI/NOS

saptamina viitoare o sa fac si eu unu in varianta combo

sa nu te grabesti ,sa arate frumos

 

te bagi???

Edited by viobio
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

mai am 6p14p (citeva sute :D )

poti pune acei condensatori ,daca nu sunt uscati si nu te incurca marimea lor ,sunt cam burtosi

 

hai sa ti fac eu o propunere mai interesanta

am vazut ca esti destul de ambitios , perseverent si te duce si capatina

iti trimit eu toate piesele,lampi/trafuri/conzi /rezistente /socluri/ sasiu

sa faci amplificatorul asta post-7787-0-85756100-1301596281_thumb.gif

este un amplificator celebru care costa o gramada de bani ,partea interesanta este ca am toate tuburile din chema NOI/NOS

saptamina viitoare o sa fac si eu unu in varianta combo

sa nu te grabesti ,sa arate frumos

 

te bagi???

 

 

s-a facut ! promit ca o sa-mi dau tot interesul sa arate bine :rulez:

:respect:

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

mai am 6p14p (citeva sute :D )

poti pune acei condensatori ,daca nu sunt uscati si nu te incurca marimea lor ,sunt cam burtosi

 

hai sa ti fac eu o propunere mai interesanta

am vazut ca esti destul de ambitios , perseverent si te duce si capatina

iti trimit eu toate piesele,lampi/trafuri/conzi /rezistente /socluri/ sasiu

sa faci amplificatorul asta FENDER champ-5c1-schem.gif http://myfenderchamp...-number-7498-2/

este un amplificator celebru care costa o gramada de bani ,partea interesanta este ca am toate tuburile din chema NOI/NOS

saptamina viitoare o sa fac si eu unu in varianta combo

sa nu te grabesti ,sa arate frumos

 

te bagi???

 

SUPERR!!! Respect \m/

Sunt sigur ca Vlad va face o treaba faina! :D

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.