www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Woody Acoustic Simulator


un chitarist
 Share

Recommended Posts

Salutare DIY-eri RGC-isi !

Am gasit o documentatie interesanta pentru o pedala de Acoustic Simulator, m-as apuca de constructia ei si-am zis ca poate mai vrea careva sa incerce sau poate sunt pe aici oameni care au construit-o deja si pot exprima niste pareri avizate. Orice sfat legat de subiect e binevenit. Multumesc pentru rabdare.

 

Link to comment
Share on other sites

Pai zi-ne Razvane si cum functioneaza daca l-ai facut pe ala din layout - bossul simplificat. Nu ne lasa asa in aer...Merita, nu merita, isi face treaba? Mie mi-a picat unul nefunctional in brate si n-am avut chef de el...acelasi layout baban, aceleasi piese...

I don't use these things, si nici nu o sa fac vreodata unul, nici macar din curiozitate. Eu doar am pus schema sa te uiti peste ea, sa cauti pe net proiectul , este thread pe forum din afara.Prefer o electro

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Salutare DIY-eri RGC-isi !

Am gasit o documentatie interesanta pentru o pedala de Acoustic Simulator - ''WOODY'', m-as apuca de constructia ei si-am zis ca poate mai vrea careva sa incerce sau poate sunt pe aici oameni care au construit-o deja si pot exprima niste pareri avizate. Orice sfat legat de subiect e binevenit. Multumesc pentru rabdare.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

salut,

 

abia acum am vazut topicul acesta...eu mi-am facut un mark hammer's woody acum cativa ani si sunt foarte multumit de ea...mi se pare comparabila cu un boss ac-3...singura problema, pe care nu sunt sigur ca ai sesizat-o, este faptul ca necesita alimentare simetrica (vezi bipolar power supply de pe www.tonepad.com)!

 

prima schema pe care ai postat-o (cea din stanga) este un remake al schemei originale (cea din dreapta) pentru a putea fi alimentata cu o sursa simpla...cablajul din pdf este insa pentru varianta originala, cea cu alimentare simetrica (chiar in partea de sus a cablajului ai gaurile pentru +9V si -9V, iar masa, adica GND, este in partea dreapta )!

 

pentru orice alte informatii, il poti contacta chiar pe mark hammer pe www.diystompboxes.com ... omul este de o amabilitate fantastica (cred ca mie mi-a raspuns la peste 100 de mesaje semi-stupide)!!!

 

clona de ac-2 suna si ea bine, insa nu mi se pare o idee prea buna sa o faci datorita faptului ca are un cablaj imens :)

 

daca mai ai intrebari (am facut peste 100 de clone...), ma gasesti pe ym...id-ul este chiar gigelmargel.

 

 

bafta si spor!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ai putea folosi LM317/LM337. Parametri mai buni si poti regla tensiunile dupa plac (la TL074 poti sa bagi +15V/-15V, pentru headroom), in schimbul a vreo 3 piese in plus de fiecare regulator.

Daca nu ii ai in sertar, am eu cateva perechi in capsula TO-220.

 

Sau poti improviza ceva punand un 7809 in carca altuia. Nu e ca in datasheet, dar ar trebui sa functioneze.

Link to comment
Share on other sites

Ideea cu perechea LM317&LM337 mi s-a parut f buna pentru ca am mai facut o sursa reglabila cu LM317. Am cautat pentru sursa dubla si am si gasit o schema care permite constructia atat a unei curse cu tensiune fixa cu care pot obtine tensiuni 5V-9V-12V-15V, in functie de transformatoarele si regulatoarele folosite, cat si a uneia cu tensiune reglabila pe o plaja de la 1.2 la 24 de V. Atasez schema, si cablajul, poate mai sunt doritori. Eu deja mi-am comandat 4 cablaje :) - nu le mai fac de mana ;) .

Link to comment
Share on other sites

2 poze cu placa complet populata. urmeaza sursa dupa schema din poza...singura problema care mi-a mai ramas de rezolvat: lipsa unui regulator 7909...

 

Ce consum ai ??? de ai nevoie de IC -uri de 500mA sau 1 A ???????

 

Doua rezistoare ,doua zenere de 12V ...ai consum constant asa ca nu trebuie altceva..

 

Ai alta schema decat cea din primul post ???

 

In schema din primul post ///WOODY ...ai si circuitul divizor pentru masa virtuala ca sa poti alimenta si cu baterie de 9V.

 

Nici nu ai nevoie de sursa stabilizata in nici un caz nu de una ce duce 2x15V/1A ...(30W ?????)

 

Sunt foarte curios la ce-i bun acest "simulator" si de fapt ce simuleaza .Nu prea se vede in afare de filtre mai nimic interesant ...

Un filtru TBpe medii/inalte cu etaj de limitare cu diode -distors asimetric ??? si un filtru de joase LPF .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ce consum ai ??? de ai nevoie de IC -uri de 500mA sau 1 A ???????

 

Doua rezistoare ,doua zenere de 12V ...ai consum constant asa ca nu trebuie altceva..

 

Ai alta schema decat cea din primul post ???

 

In schema din primul post ///WOODY ...ai si circuitul divizor pentru masa virtuala ca sa poti alimenta si cu baterie de 9V.

 

Nici nu ai nevoie de sursa stabilizata in nici un caz nu de una ce duce 2x15V/1A ...(30W ?????)

 

Sunt foarte curios la ce-i bun acest "simulator" si de fapt ce simuleaza .Nu prea se vede in afare de filtre mai nimic interesant ...

Un filtru TBpe medii/inalte cu etaj de limitare cu diode -distors asimetric ??? si un filtru de joase LPF .

 

Stai, bre, nu te infige!

 

I-am spus ca alea in capsula TO-220 le am in sertar, intind mana si le iau. Probabil si la el e aceeasi situatie. Nu e nicio opreliste in a folosi stabilizatoare d-alea serie cu dioda Zenner si tranzistor, LM317 in capsula TO-92 sau sursa de laptop, daca vrea cineva asa.

Este adevarat ca montajul ofera putere suficienta pentru o gramada de pedale (presupunand ca si transformatorul duce), pe de alta parte ofera parametri mai buni de stabilizare decat toate variantele mentionate. Si ESTE IN SERTAR.

Parerea mea este ca orice montaj de semnal audio de putere mica (si uneori si de putere mare) profita de pe urma unei stabilizari bune a tensiunii de alimentare. Parca erai mai progresist :P.

Iar cei care au inceput cu montaje Hi-Fi sunt obisnuiti cu montaje overkill :lol:.

 

Zic asa: una este sa oferi idei, alta e sa zici ca ideile (activitatile) altora nu sunt bune. Desi este posibil, intr-adevar. Dar asta e treaba posesorului/emitentului.

 

LATER EDIT: Majoritatea simulatoarelor sunt filtre si limitatoare. Nu vad nicio problema aici.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Stai, bre, nu te infige!

 

I-am spus ca alea in capsula TO-220 le am in sertar, intind mana si le iau. Probabil si la el e aceeasi situatie. Nu e nicio opreliste in a folosi stabilizatoare d-alea serie cu dioda Zenner si tranzistor, LM317 in capsula TO-92 sau sursa de laptop, daca vrea cineva asa.

Este adevarat ca montajul ofera putere suficienta pentru o gramada de pedale (presupunand ca si transformatorul duce), pe de alta parte ofera parametri mai buni de stabilizare decat toate variantele mentionate. Si ESTE IN SERTAR.

Parerea mea este ca orice montaj de semnal audio de putere mica (si uneori si de putere mare) profita de pe urma unei stabilizari bune a tensiunii de alimentare. Parca erai mai progresist :P.

Iar cei care au inceput cu montaje Hi-Fi sunt obisnuiti cu montaje overkill :lol:.

 

Zic asa: una este sa oferi idei, alta e sa zici ca ideile (activitatile) altora nu sunt bune. Desi este posibil, intr-adevar. Dar asta e treaba posesorului/emitentului.

 

LATER EDIT: Majoritatea simulatoarelor sunt filtre si limitatoare. Nu vad nicio problema aici.

 

Idea ar fi sa functioneze si pe baterii direct 9V de preferinta fara convertor DC-DC in cel mai rau caz 2x9V cu doua baterii.

 

Toate pedalele din lume ce au consumul pe la 100mA sunt proiectate sa functioneze si pe baterii .

 

Avantaje ;

 

Ai curent continuu perfect ,nu ai sursa de zgomote introduse prin retea ,comutatie , filtrare slaba etc..

 

Pe o scena nu ai cabluri de retea sub picioare sau printre scule , nu ai cabluri de conectare de la alimentatoare la pedale ...

 

La cantari mai simple alegi doua trei pedale utile ce functioneaza pe baterii/acumulatori si ai rezolvat problema.te poti monta in cateva secunde doar cupland cablurile jack-jack intre pedale ..

Un acumulatoare incarcate de 2400mAh furnizeaza curent timp de 6-10 oresi pentru un multiprocesor modern ( cu consum mic), iar pedale ce consuma doar 20-30mA functioneaza cu baterii pana te plictisesti iar cu acumulatoare problema este doar autodescarcarea acestora in functie de tip si calitate. La aceste pedale LED-ul de semnalizare consuma cel mai mult !!! personal am marit rezistoarele de limitarea curentului de la LED-uri ca sa consume cat mai putin nu are nici un rost sa lumineze scena si sa consume curentul degeaba .

 

Cred ca ati vazut preamplif de doza piezo de la acustice care au un buton ptr LED-ul de control ..apesi pe buton si vezi cam cat de luminos este LED-ul asa iti dai seam adaca mai ai curent in baterie.In acesyt fel nu consumi curent degeaba si bateria tine mai mult timp.

Ai dreprtate pentru o "statie" sursa multipla ptr mai multe pedale ets Ok sa pui IC -uri stabilizatoare ce au si protectie la scurt si suprasarcina ca sa nu se strice de la un scurt accidental.

 

Dezavantaj :

daca ai multe pedale este o nebunie sa tot urmaresti sa incarci acumulastorii ...si mai ai acumulatoare si la telefon sii la aparatul foto , de filmat ...dar facui un calcul de rentabilitate /eficienta ..si dupa caz/situatie te orientezi..

 

 

Mergi la un festival si cari 10 pedale , 10 seturi de acumulatoare si cel putin 5 incarcatoare rapide ,incarcator telefon , incarcatort aparat foto,filmat , recorder ,mp3 player , mp4 player ...si toate au incarcatorul "dedicat" fiecare cu alta mufa ..

Asa ca o gentuta plina ochi cu asa ceva . plu scabluri cu mufe ce se pot strica /defecta in orice moment ...aaaaaaa am si incarcatoare solare ..hahaha ...ca am patit-o l amunte la festival cand nu mai era niciunde o priza libera toata lumea incarca ceva...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vreau și eu să ies la pensie rolleyes.gif

Iti pot da cu placere detaliile prin PM insa din felul cum ai scris nu inteleg daca le doresti sau era doar o ironie.

 

@karpi

This post is hidden because you have chosen to ignore posts by karpi . View it anyway?

Am optiunea de a ignora posturile si mesajele userilor de la care nu doresc sa citesc sau sa primesc informatii si vreau sa stii ca nu esti singurul pe aceasta lista. Cu toate astea curiozitatea m-a impins sa citesc ce ai scris acum si n-am inteles decat ca ai marea placere de a scrie prin toate topicurile care apar pe rgc. Eram convins 100% ca vei posta. Treaba cu scrisul e de inteles pentru ca romanii sunt o natie de scriitori. Din pacate, din cauza ca prea multi scriu, tot mai putini citesc - gandeste-te serios la asta. Nu caut sa fac teoria chibritului legat de ceea ce construiesc, sursa pe care am ales-o in acest caz este foarte versatila, si am ales-o pentru ca am mai construit o sursa reglabila cu LM317; ca poate alimenta 10, 20, 50 de pedale, si faptul ca ai sau n-ai incarcatoare solare si prelungitoare suficiente mai putin conteaza pentru mine. Legat de Woody, doar curiozitatea si placerea de a face ceva cu mainile mele m-au impins sa-l construiesc (am acum un Boss AC3 si stiu ce face si ce nu face un simulator de acustica), ca are filtre, ca n-are, iar e mai putin relevant. E un plus din pdv financiar daca va avea un sunet comparabil cu AC3-ul - un Woody se poate construi cu 200-300 ron maxim, un Boss AC3 e 500. Si in plus, Woody poate fi construit de orice om care stie sa urmeze niste instructiuni.

Multumesc de intelegere, si, daca e cazul si de injuraturi.

 

Pentru ca mai pot edita, raspund tot aici si postului de mai jos:

@FiveseveN: ai toate detaliile pentru cablaje in PM, legat de stabilizatoare - nu stau sa ma gandesc, ma iau si eu dupa scheme si constructii care au reusit, nu le calculez si nici nu le verific, mai ales daca au reusit la altii; sunt doar un constructor amator, un fel de bucatar care face prajituri pe banii lui pt burta lui.

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Iti pot da cu placere detaliile prin PM insa din felul cum ai scris nu inteleg daca le doresti sau era doar o ironie.

Da, chiar sunt interesat. Am vrut sã-ți cer detaliile firect pe PM dar se pare cã ne-ai blocat pe toți :)

 

Cu stabilizatoarele cam așa-i: dacã și cel de 1,5A și cel de 0,5A e tot 1 leu de ce l-ai lua pe cel din urmã?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Ok.stiu ca ultimul post e din martie , insa CUM SUNA?:rolleyes:

 

L-am testat atunci in martie, insa n-am obtinut ce trebuia, de-asta n-am mai pus nici sample. Va trebui sa il iau la puricat, eventual sa-l refac de la 0 - momentan stau cam prost cu timpul liber. O sa pun un smiley cand voi obtine ceea ce vreau de la acest efect; sample, informatii si poze nu mai pun ever pe rgc (pt asta trebuiesc aduse osanale lui karpi si lui 57). deci, cand vezi smiley-ul in topicul asta, putem sa discutam pe privat si iti dau toate informatiile pe care le doresti, si poze si inregistrari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.