www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Asociaza Cineva La O Comanda Thomann?


Vladympv
 Share

Recommended Posts

salutare,

m-ar interesa daca sunt 2-3 persoane care s-ar asocia la o comanda thomann pentru a imparti costul transportului.

stiu ca vazusem pe cineva interesat sa comande ceva "maruntisuri" da nu am gasit topicul...

eu sunt in cluj, insa dupa primirea comenzii pot trimite gratis in mai mutle orase din tara , ceea ce va comandati...

astept doritori :)

Link to comment
Share on other sites

De ce nu comanzi aici: Echipamente-Muzicale platesti exact pretul de pe thomann.de plus curierul loco(max 20-30ron).

Am facut personal peste 10 comenzi la ei si toate au decurs "brici", ba chiar am avut si o problema de garantie pe care au rezolvat-o fara nici o problema.

Am comandat prin ei si chestii marunte de pana in 100euro si chesti de 9000euro(un sistem PA).

 

L.E. Dau si factura oamenii :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

iau in calcul si varianta asta, da mi se pare mai logica cea cu achizitia directa de la thomann, sa nu ma complic cu terti...

 

De ce nu comanzi aici: Echipamente-Muzicale platesti exact pretul de pe thomann.de plus curierul loco(max 20-30ron).

Am facut personal peste 10 comenzi la ei si toate au decurs "brici", ba chiar am avut si o problema de garantie pe care au rezolvat-o fara nici o problema.

Am comandat prin ei si chestii marunte de pana in 100euro si chesti de 9000euro(un sistem PA).

 

L.E. Dau si factura oamenii :)

Link to comment
Share on other sites

ok, am inteles faza cu site-ul echipamente muzicale, nu am inteles ce ai zis mai jos, vezi trecut cu bold

 

 

in fine, astept 1-2 oameni care se asociaza al comanda, prefer garantie direct thomann decat prin terti ...

 

 

asculta ce au zis baietii mai sus. recomand si eu. cu thomannul mai mult te complici. plus ca thomann nu este curier international. doar magazin.
Link to comment
Share on other sites

...................

......... ba chiar am avut si o problema de garantie pe care au rezolvat-o fara nici o problema.

.....................

Au rezolvat-o in sensul ca au dus produsul la thomann si l-au inlocuit, imagineaza-ti cat te costa sa trimiti tu produsul defect pana in germania si inapoi :)

 

L.E. Nu vreau sa le fac nici un fel de reclama, n-am absolut nici o treaba cu ei, sunt doar un client multumit de serviciile lor, pe care le recomand cu placere si altora :lol:

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Au rezolvat-o in sensul ca au dus produsul la thomann si l-au inlocuit, imagineaza-ti cat te costa sa trimiti tu produsul defect pana in germania si inapoi :)

 

L.E. Nu vreau sa le fac nici un fel de reclama, n-am absolut nici o treaba cu ei, sunt doar un client multumit de serviciile lor, pe care le recomand cu placere si altora :lol:

 

Nu te costa nimic "sa trimiti tu......." , pentru ca Thomann e o firma serioasa si organizeaza ea insasi un transport , pe cheltuiala ei, daca e vorba de garantie.

Asta nu inseamna ca magazinul romanesc nu e bun.

Link to comment
Share on other sites

Nu te costa nimic "sa trimiti tu......." , pentru ca Thomann e o firma serioasa si organizeaza ea insasi un transport , pe cheltuiala ei, daca e vorba de garantie.

Asta nu inseamna ca magazinul romanesc nu e bun.

 

Nu si din punctul asta de vedere.

Firma aceasta livreaza in aproximativ 1-1.5 saptamani,plus costul transportului e muult mai redus.

Trage tu concluzia.

Link to comment
Share on other sites

Nu te costa nimic "sa trimiti tu......." , pentru ca Thomann e o firma serioasa si organizeaza ea insasi un transport , pe cheltuiala ei, daca e vorba de garantie.

Asta nu inseamna ca magazinul romanesc nu e bun.

 

"If you make use of the 30-day money-back guarantee because you dislike the product, you would need to bear the costs of returning the goods yourself (please ship only with original packaging wrapped in paper or cardboard).

 

In case of complaints or returns which can be attributed to a problem or misunderstanding at Thomann we will cover the return postage during the first 30 days. In most cases it´s not possible to send the parcel at your end free of charge, but we´ll credit you for the shipping costs. Please note that we can´t cover the cost of express or courier service, only normal economy shipment nor can we accept returns sent by cash on delivery.

 

We would ask that you please contact us in case of any return before sending the parcel to make sure you send it with the most cost effective option - in some cases we can arrange a collection for you."

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Simplu, le trimiti un e-mail la office@echipamente-muzicale.ro in care pui link-ul la produsul pe care-l vrei(din pagina germana) si i.d.-ul; articolului(cel de langa pret)

 

De ex:

..........

GIBSON DON FELDER 1959 LES PAUL AGED - http://www.thomann.de/de/gibson_don_felder...s_paul_aged.htm - Artikelnr. 253232

..........

 

Si evident datele tale de contact :)

Link to comment
Share on other sites

Simplu, le trimiti un e-mail la office@echipamente-muzicale.ro in care pui link-ul la produsul pe care-l vrei(din pagina germana) si i.d.-ul; articolului(cel de langa pret)

 

De ex:

..........

GIBSON DON FELDER 1959 LES PAUL AGED - http://www.thomann.de/de/gibson_don_felder...s_paul_aged.htm - Artikelnr. 253232

..........

 

Si evident datele tale de contact :)

 

ok,multumesc!

Link to comment
Share on other sites

ok,multumesc!

Iar daca comanzi flecustete, nu uita sa comunici care este curierul rapid care are oficiu la tine in oras. In caz contrar vei pati ca mine, care la o comanda de 20 euro am platit 75 lei transport.... Nu mai stiu daca la firma mentionata anterior, sau la alta. Oricum , a fost cumva vina mea, desi poate ca nu era rau daca eram contactat anterior expedierii produselor. La o comanda de valoare mai mare e alta discutie. In orice caz, subscriu si eu la metoda comenzii prin firme romanesti. La una din comenzi m-am razgandit in interiorul termenului de 30 zile si nu a fost o problema sa schimb produsul cu altul, de alta natura, care mi-a facut cu ochiul intre timp.

Link to comment
Share on other sites

Ce am spus eu de cheltuieli de transport=0 se bazeaza pe o experienta personala cu o chitara Gibson cumparata de la Thomann anul trecut.

Ce spune Doctor X despre "...30-day money-back guarantee because you dislike the product..." n-are nici o legatura cu garantia, iar ce citeaza in continuare confirma ce am spus eu.

Ca n-am nimic cu ceea ce ofera acel magazin, am zis-o clar, ba mai mult, am si toata stima pentru cei ce incurajeaza orice lucru/fapt bun de la noi, in cazul asta Doctor X si ceilalti ; io-s asa de patit incat am devenit cam sceptic. :)

Link to comment
Share on other sites

De când sunt pe forum tot vãd "discutii" despre Thomann. Nu m-au interesat niciodatã, dar aº avea o întrebare doar, dacã se poate, pentru ca vãd ca e foarte menționat Thomann-ul... Suspecteazã cineva cã produsele de pe piața româneascã sunt mai slabe calitativ decât omoloagele de pe Thomann ?

Link to comment
Share on other sites

De când sunt pe forum tot vãd "discutii" despre Thomann. Nu m-au interesat niciodatã, dar aº avea o întrebare doar, dacã se poate, pentru ca vãd ca e foarte menționat Thomann-ul... Suspecteazã cineva cã produsele de pe piața româneascã sunt mai slabe calitativ decât omoloagele de pe Thomann ?

 

sa fim seriosi. nu incepem sa discutam iar despre asta. nu vorbim despre adidasi nike/nice.

sunt aceleasi bullshit-uri sub 400 de euro si in germania si minunatiile sunt la fel. de altfel, daca esti sa zicem... cvasi-intermediar te prinzi daca iti vinde unu o chitara contrafacuta in china la 1000 de euro (vezi tepele cu gibsonuri de pe forum... cu bridge stramb samd)

Link to comment
Share on other sites

De când sunt pe forum tot vãd "discutii" despre Thomann. Nu m-au interesat niciodatã, dar aº avea o întrebare doar, dacã se poate, pentru ca vãd ca e foarte menționat Thomann-ul... Suspecteazã cineva cã produsele de pe piața româneascã sunt mai slabe calitativ decât omoloagele de pe Thomann ?

Daca te referi la produsele fizice, nu. Daca iei in considerare pachetul complet (experienta de a cumpara), da.

Plus ca Thomann este fata de magazinele romanesti ca un hypermarket fata de un butic de cartier. E normal sa pierzi mai mult timp si mai multi bani in hypermarket.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la produsele fizice, nu. Daca iei in considerare pachetul complet (experienta de a cumpara), da.

Plus ca Thomann este fata de magazinele romanesti ca un hypermarket fata de un butic de cartier. E normal sa pierzi mai mult timp si mai multi bani in hypermarket.

 

Nu ma prind la ce "normalitate" te referi, dar spun cã e un aspect care observ cã nu se baga în seamã... Cumpãrând de la JHS Merchandise un Vintage VS6CG aº fi plãtit 249 Lire sterline ( vezi link * ), însã am achiziționat-o cu 890 de la magazinul local, dealer Vintage ( taxe, TVA vamal ºi alte treburi...).

 

Do the math ! Greºesc undeva ?

 

*http://www.jhs.co.uk/vintageelectric.html

Link to comment
Share on other sites

Nu ma prind la ce "normalitate" te referi, dar spun cã e un aspect care observ cã nu se baga în seamã... Cumpãrând de la JHS Merchandise un Vintage VS6CG aº fi plãtit 249 Lire sterline ( vezi link * ), însã am achiziționat-o cu 890 de la magazinul local, dealer Vintage ( taxe, TVA vamal ºi alte treburi...).

 

Do the math ! Greºesc undeva ?

 

*http://www.jhs.co.uk/vintageelectric.html

Absolut nu. Chestiunea este ca nu toata lumea cumpara Vintage VS6CG. La marfa pe care am vrut-o eu ori trebuie sa dai un e-mail pentru ca nu e in lista, ori are un adaos "normal" :).

Link to comment
Share on other sites

Absolut nu. Chestiunea este ca nu toata lumea cumpara Vintage VS6CG. La marfa pe care am vrut-o eu ori trebuie sa dai un e-mail pentru ca nu e in lista, ori are un adaos "normal" :lol: .

 

Putea fi orice, eu am dat exemplul meu ca sã arãt cã nu ieºi mai ieftin. Nici chitara mea nu era în magazin ºi am plãtit avans la comandã ºi nu mi-am bãtut capu' cu trasportul ( cã tot ziceai de "experiența de a cumpãra"- asta tre' s-o notez cã e bunã :) ).

Link to comment
Share on other sites

ok, am inteles faza cu site-ul echipamente muzicale, nu am inteles ce ai zis mai jos, vezi trecut cu bold

 

 

in fine, astept 1-2 oameni care se asociaza al comanda, prefer garantie direct thomann decat prin terti ...

 

Cred ca toate comentariile astea (sigur ca si ale mele) nu ti-au adus ce voiai, desi e amuzant la ce se poate ajunge.

Eu as vrea niste pot-uri Gibson si niste corzi pentru un Steinberger Synapse Demon, chiar si un switch bun, dar inca n-am banii, urmaresc ce mai apare aici, poate ma lipesc daca vin zile mai bune

Link to comment
Share on other sites

De când sunt pe forum tot vãd "discutii" despre Thomann. Nu m-au interesat niciodatã, dar aº avea o întrebare doar, dacã se poate, pentru ca vãd ca e foarte menționat Thomann-ul... Suspecteazã cineva cã produsele de pe piața româneascã sunt mai slabe calitativ decât omoloagele de pe Thomann ?

 

Off-topic:

Teoretic nu ar trebui sa fie absolut nici o diferenta de calitate intre aceleasi produse - fie ca le cumparam de la noi sau de la neamtz.. ca doar n-o sta chinezul acu' sa sorteze: asta cu ton prost e pt Romania, asta mai buna pt Germania, inca 2 proaste pt Romania.. si 100 bune pt Germania..

 

La JHS Merchandising e mai scump pt ca pretul afisat e pt 1bucata produs.. dar daca esti nenea Thomann, ai semnat un contract cu ei si cumperi 10000000000000000000000000 de bucati/an e normal sa primesti un discount pe masura - asa se ajunge ca in unele magazine anumite produse sa aiba pret mai mic decat pe site la producator.

 

(La fel si pe site la fender MSRP ul [Manufacturer's Suggested Retail Price] e mai mare decat pretul produsului in multe magazine)

 

On-topic: si io am comandat prin "echipamente-muzicale" si am fost multzumit (suna "ca la teleshoping" :)))

Link to comment
Share on other sites

salutare,

m-ar interesa daca sunt 2-3 persoane care s-ar asocia la o comanda thomann pentru a imparti costul transportului.

stiu ca vazusem pe cineva interesat sa comande ceva "maruntisuri" da nu am gasit topicul...

eu sunt in cluj, insa dupa primirea comenzii pot trimite gratis in mai mutle orase din tara , ceea ce va comandati...

astept doritori :)

 

Salut,

 

Am vrut si eu sa comand de pe Thomann un Head de chitar si un cabinet de bass si am ramas putin surprins pentru ca preturile pentru Romania sunt mai mari decat cele de pe site. Nu mai tin minte de ce taxe era vorba dar cu tot cu transport(avand in vedere ca acel cabinet era destul de greu) ma duceau cu 450 Euro in plus.

 

Incearca de curiozitate sa efectuezi o comanda si o sa-ti dea un mail de confirmare cu preturile reale.

Ar trebui sa iei in considerare faptul ca oamenii care iti recomanda anumite magazine virtuale, aici pe forum, au si o anumita experienta.

Daca tu vrei sa te bati cu pumnul in piept si sa faci ca tine si nu accepti sfaturi, atunci vei vedea pe pielea ta.

Invata di experientele altora si nu privi doar inainte.

 

Nu e un sfat ce ti-am dat ci o recomandare.

 

Cu respect,

 

Radu Banu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

multumesc tuturor pentru raspunsuri /opinii.

intre timp a mai aparut ceva pe lista si s-ar ridica cu totul la 400-500 euro.

varianta cu firma care aduce in ro la pret de thomann pare rezonabila, amp-ul care il am acum (cumparat de la un user rgc) a fost adus asa din cate retin

singurul aspect care m-ar retine ar fi : pretul curierului intern sa nu platesc mult nejustificat (dar asta am sa intreb dinainte) si faza cu garantia - aici vad ca pt cei care au cumaprat asa si au avut probl s-a rezolvat usor...

am mai vrut sa iau de la thomann ceva in urma cu 6-7 luni cred si am discutat pe mail si telefonic apoi - pretul era cel afisat pe site si transportul la fel - 30 euro pt ca coletul era sub 30 kg.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

As dori sa fac o mica precizare, utila in opinia mea, celor care doresc sa faca cumparaturi direct de la Thomann.de. Pretul cu care veti primi produsul difera fata de cel de pe site, diferenta provenind de la procentul de TVA practicat in Romania, adica 24%, comparativ cu cel din Germania, de 19%. Adica, veti plati un pret mai mare. Am cumparat ceva de acolo, de curand si am avut aceasta surpriza, sa zic asa. Am discutat cu ei si mi-au facut aceste precizari ( care se regasesc dealtfel si in cuprinsul site-ului ). Lucrurile stau asa: daca cumparati direct de la sediul magazinului lor, in Germania si veniti personal cu produsul in tara, vi le factureaza la pretul afisat de site, cu TVA inclus de 19%. Daca insa produsul va fi expediat de catre ei in Romania, factura va contine TVA-ul practicat la noi, adica 24%, de aici rezultand o diferenta. Regularizarea diferentei de TVA incasata in plus o fac e direct cu fiscul roman. Ma rog, asta e explicatia pe care am primit-o si mi se pare plauzibila, desi la o comanda anterioara, la Muzik Produktiv, acestia mi-au facturat exact pretul de site.....

Sper sa va fie utila informatia.

Bafta la cumparaturi!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.