www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Bass Reghin


--tremolo--
 Share

Recommended Posts

tocmai am primit de la un prieten un bass reghin.e destul de vechi(eu zic ca are in jur de 10 ani,da cu asta poate ma ajutati si voi cand o sa pun niste poze).eu asteptam de mult o oportunitate sa reconditionez o chitara asa ca asta e ocazia perfecta.am deschis acest topic in ideea ca poate ma ajutati si voi cu sfaturi si imi mai raspundeti la nelamuriri.ce vreau sa ii fac:

1.el a fost revopsit(foarte prost).eu vreau sa ii dau jos vopseaua si sa il dau cu un lac si sa ramana culoarea lemnului.cum dau vopseaua jos?are ceva daca folosesc un suflator cu aer cald?

2.bassul e destul de plin de gauri de la suruburi pentru ca a avut mai multe modele de pickguarduri pe el.vreau sa le astup.cum fac asta?

3.vreau sa ii schimb toata partea electrica deoarece e facuta prost si potentiometrele nu mai functioneaza bine.

4.vreau sa ii pun un pickguard nou.

 

orice sfat,orice ajutor sunt absolut bine-venite!voi reveni si cu poze ca sa va faceti o idee despre ce este vorba.

 

numa' bine,

 

Dani

Link to comment
Share on other sites

tocmai am primit de la un prieten un bass reghin.e destul de vechi(eu zic ca are in jur de 10 ani,da cu asta poate ma ajutati si voi cand o sa pun niste poze).eu asteptam de mult o oportunitate sa reconditionez o chitara asa ca asta e ocazia perfecta.am deschis acest topic in ideea ca poate ma ajutati si voi cu sfaturi si imi mai raspundeti la nelamuriri.ce vreau sa ii fac:

1.el a fost revopsit(foarte prost).eu vreau sa ii dau jos vopseaua si sa il dau cu un lac si sa ramana culoarea lemnului.cum dau vopseaua jos?are ceva daca folosesc un suflator cu aer cald?

2.bassul e destul de plin de gauri de la suruburi pentru ca a avut mai multe modele de pickguarduri pe el.vreau sa le astup.cum fac asta?

3.vreau sa ii schimb toata partea electrica deoarece e facuta prost si potentiometrele nu mai functioneaza bine.

4.vreau sa ii pun un pickguard nou.

 

orice sfat,orice ajutor sunt absolut bine-venite!voi reveni si cu poze ca sa va faceti o idee despre ce este vorba.

 

numa' bine,

 

Dani

 

La punctul 1 iti raspund cam asa: Sigur merge sa dai jos vopseaua cu smirgel, rabdare si nervi. Poti avea surprize, insa. Daca vopseaua a fost data direct pe lemn o sa descoperi zone unde a patruns mai adanc in fibra lui si de aici - mai multa rabdare, mai mult smirgel si mai multi nervi. Cat despre aerul cald - n-ai decat sa incerci.

La punctul 2 : E mai delicat. Din proprie experienta iti spun ca poti (printre alte metode pe care nu le stiu) sa astupi gaurile cu superglue (acolo unde sunt suficient de mici) sau cu superglue si scobitori (unde e cazul). Exemple ai pe topicul lui Masta Gi cu Explorerul si cum chitara este a mea iti spun ca a functionat. Insa asta poate sa fie o problema in ideea in care vrei sa ai un finish transparent. Evident ca tine si de pretentiile tale.

La punctele 3 si 4 - nu ma pricep deloc. Dar sunt probleme rezolvabile.

Link to comment
Share on other sites

ok,merci mult!topicul cu explorerul l-am urmarit de la inceput si e mortal!eu vreau sa fac bassul cu un finish transparent pentru ca nu e atat de complicat vopsitul(sau ma insel?) si de aia s-ar putea intr-adevar sa se vada scobitorile...ce smirghel imi trebe?ce granulatie?

Edited by --tremolo--
Link to comment
Share on other sites

Pai este la fel de complicat ca vopsitul cu o "culoare plina". Insa apare dezvantajul ca se vede ce e sub lac. Mai complicate mi se par ( poate ca nu sunt) finish-uri gen seethrough, sunburst ori alte "fente de jmecher". Daca ai vointa si rabdare infinite (eu nu am avut) poti sa incerci ce finish vrei. Adica oricand poti sa o cureti si sa o iei de la capat. Dupa "gherlele" de rigoare sigur iese ceva care sa te multumeasca.

Link to comment
Share on other sites

ce vopsea trebe sa folosesc?de fapt,cam de ce as mai avea nevoie pentru tot procesul de vopsire?dupa ce am smirgluit toata vopseaua cu ce dau prima?

 

Tot cu smirgel. Freci pana e toata suprafata suficient de fina....nu stiu sa-ti zic cat de fina. Dar nu lucioasa. Sa spunem ca - fara zgarieturi (asa am facut eu). Apoi grund pentru lemn (asa am facut eu). Asta e un fel de lac de o vascozitate ceva mai mica. Adica mai apos. Aplici cu pensula si cu simt de raspundere. Adica dai atatea maini pana cand, dupa uscare (cam o saptamana), lemnul are luciu ca un lemn lacuit (asa am facut eu).Din nou smirgel,fin, cat sa netezesti grundul si sa nu atingi lemnul (asa am facut eu). Dupa asta - lac transparent dat cu pistolul de vopsit (asa am facut eu). Straturi subtiri si multe. Cat de subtiri si cat de multe? Suficient de subtiri ca sa nu se scurga si suficient de multe ca sa ramana dupa polishare. Intre fiecare strat de lac aplicat trebuie sa astepti "sa traga"(asa am facut eu). Adica lacul se intinde, si capata o pelicula superficiala suficient de tare incat sa tina urmatorul strat. In functie de lac, grosimea stratului, temperatura, umiditate si rabdarea ta, timpul asta masoara de la 15 min pana la mai bine de o ora. Dupa ce se usuca si lacul transparent...nu stiu ce sa-ti mai spun. La sfarsit - polisharea. Cam asta e teoretic. Practic, in functie de tipul de finish ales, intre pasii pe care i-am enumerat poti sa mai bagi si altii (gen bait, lac colorat, iar lac incolor, matuire etc.)

 

Ca vopsea nu stiu ce sa recomand. Unii folosesc vopsea auto. Eu am folosit lac pentru lemn. In afara de lac incolor mai gasesti si lacuri colorate. Nu-ti imagina ca sunt foarte multe culori dar te minti ca ai de unde sa alegi.

Link to comment
Share on other sites

incepi intr-un loc mai putin vizibil si vezi cat de groasa e vopseaua. daca e destul de groasa incepi cu grit de 80, daca nu, cu mai fin. dai grosul jos pana incep sa se vada mici portiuni de lemn, iar dupa aia dai cu mai fin. eu zic ca mergi cu 240 si 400 la urma, cand a ramas doar lemnul.

referitor la gauri> nu recomand scobitori cu superglue ci lemn dur foarte bine uscat lipit cu aracet. tai un paralepiped patrat la sectiune si il rotunjesti pana la grosimea in care intra usor fortat in gauri. il tai la adancime si il lipsesti acolo cu aracet inainte sa dai vopseaua jos. daca mergi pe varianta asta, poti sa mergi pe lac incolor pentru ca umpluturile nu vor fi foarte vizibile. urmeaza bait incolor (mai multe maini) si lac cu pistolul (multe maini) si polishare. poti sa dai intre mainile de lac si cu shmirghel de 800/1000 si chiar 2000 la urma. vezi ca shmirghelul fin (gasesti la aia cu vopsele auto) trebuie tinut o noapte in apa cu sapun (cel mai bine din ala lichid) si dat pe ud.

lacul trebuie lasat sa se usuce bine. mainile de lac sa le dai in mai multe zile.

la urma de tot cu pâsla, de preferat pe roata de polizor sau bormasina.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

incepi intr-un loc mai putin vizibil si vezi cat de groasa e vopseaua. daca e destul de groasa incepi cu grit de 80, daca nu, cu mai fin. dai grosul jos pana incep sa se vada mici portiuni de lemn, iar dupa aia dai cu mai fin. eu zic ca mergi cu 240 si 400 la urma, cand a ramas doar lemnul.

referitor la gauri> nu recomand scobitori cu superglue ci lemn dur foarte bine uscat lipit cu aracet. tai un paralepiped patrat la sectiune si il rotunjesti pana la grosimea in care intra usor fortat in gauri. il tai la adancime si il lipsesti acolo cu aracet inainte sa dai vopseaua jos. daca mergi pe varianta asta, poti sa mergi pe lac incolor pentru ca umpluturile nu vor fi foarte vizibile. urmeaza bait incolor (mai multe maini) si lac cu pistolul (multe maini) si polishare. poti sa dai intre mainile de lac si cu shmirghel de 800/1000 si chiar 2000 la urma. vezi ca shmirghelul fin (gasesti la aia cu vopsele auto) trebuie tinut o noapte in apa cu sapun (cel mai bine din ala lichid) si dat pe ud.

lacul trebuie lasat sa se usuce bine. mainile de lac sa le dai in mai multe zile.

la urma de tot cu pâsla, de preferat pe roata de polizor sau bormasina.

 

Din start vreau sa clarific faptul ca nu consider in nici un fel mai proasta metoda ta. E o alternativa pe care colegul nostru o poate lua in considerare fara doar si poate. Asupra a doua dintre probleme vreau insa sa ma aplec. 1: De ce nu recomanzi scobitorile si superglue-ul? (nu ma ajuta un raspuns gen "pentru ca m-ar blestema aia de la fabrica"). 2: Pentru a inalta menghina de la floyd am folosit aracet si praf rezultat din smirgheluirea unei bucati de lemn ramasa din corpul chitarii. Si jur ca rezultatul este vizibil.

post-12913-1286734207_thumb.jpg

Edited by alexinc
Link to comment
Share on other sites

alexinc> puteam recomanda remedii scumpe. iti stau la dispozitie cu solutii din hornbach, stewmac, ebay...

scobitorile nu sunt o problema, supreglue da. nu recomand scobitorile pentru aspect, daca alege lacul ca finsiaj final

nu recomad supreglue pentru ca nu este un adeziv prietenos cu lemnul, gaurile acoperite in acest mod se vor vedea in final. solutiile bune nu sunt nici ieftine si nici facile. vei spune ca reconditionaeaza un harb de hora, dar asta nu inseamna sa nu ii pui la dispozitie omului toate alternativele.

vrei simplu, spune-i sa dea vopseaua jos cu flexul si sa ii dea o culoare cu pensula, ca oricum, nu conteaza la cat face chitara lui. mai ales ca tu ai incecat si nu ai avut rabdare, deci nimeni nu poate face mai mult.

Link to comment
Share on other sites

tocmai am primit de la un prieten un bass reghin.e destul de vechi(eu zic ca are in jur de 10 ani,da cu asta poate ma ajutati si voi cand o sa pun niste poze).

[...]

1.el a fost revopsit(foarte prost).eu vreau sa ii dau jos vopseaua si sa il dau cu un lac si sa ramana culoarea lemnului.cum dau vopseaua jos?are ceva daca folosesc un suflator cu aer cald?

2.bassul e destul de plin de gauri de la suruburi pentru ca a avut mai multe modele de pickguarduri pe el.vreau sa le astup.cum fac asta?

Fa un efort si pune poze. Sa nu vorbim despre chestii imaginare.

 

1. Cu suflatorul de aer cald risti sa fluidizezi prea mult acoperirea si sa o impregnezi si mai bine in lemn. Fa teste intr-o zona care va fi acoperita la final. Din ce imi amintesc, de pe RGC, @Gorel a luat vopseaua cu acetona, @alexinc si eu cu smirghel.

 

2. Daca pickguardul acopera gaurile, nu prea conteaza cum astupi gaurile. Doar daca nu vrei un pickguard transparent, dar asta ar insemna ca ramai fara ecranare (banuiesc ca vrei sa-i faci ecranare). Metoda colegului @kapak da rezultatele cele mai bune, dar trebuie sa selectezi lemnul pe care il folosesti si sa faci niste teste sa nu ai surprize cu nuanta finala. In regim de amator e mai complicat.

 

Ca idee generala, Google te poate ajuta mult mai bine decat RGC la intrebari generale ca ale tale. Nu cred ca sunt prea multi pe aici care sa fi incercat toate sau macar multe metode, ca apoi sa-ti faca tie recomandari. Aici te putem ajuta doar cu detalii legate de ce am facut noi, daca te decizi sa faci la fel.

 

1: De ce nu recomanzi scobitorile si superglue-ul? (nu ma ajuta un raspuns gen "pentru ca m-ar blestema aia de la fabrica"). 2: Pentru a inalta menghina de la floyd am folosit aracet si praf rezultat din smirgheluirea unei bucati de lemn ramasa din corpul chitarii. Si jur ca rezultatul este vizibil.

Fiecare metoda are avantajele si dezavantajele ei, dar inca nu stim despre ce vorbim (poze).

In mod normal aracetul devine transparent cand e in strat subtire. Asa ca intr-adevar gaurile astupate cu mini-cepuri lipite cu aracet ar arata semnificativ mai bine decat cele astupate cu scobitori si superglue. Cred ca amestecul tau de la menghina de la floyd a avut prea mult aracet si prea concentrat.

 

nu recomad supreglue pentru ca nu este un adeziv prietenos cu lemnul, gaurile acoperite in acest mod se vor vedea in final.

Sunt de acord ca gaurile se vor vedea. Ce inseamna adeziv prietenos cu lemnul?

Link to comment
Share on other sites

salut!in primul rand vreau sa va multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le dati.ce concluzii am tras(inca nu sunt batute in cuie):vopseaua o voi da jos cu smirghelul si nu cu suflatorul cu aer cald.gaurile cred ca le voi acoperi cu lemn si aracet.atasez niste poze cu corpul bassului ca sa va faceti o idee cam despre ce e vorba(si poate va mai vin idei dupa ce le vedeti).numa' bine!

post-9528-1287217738_thumb.jpg

post-9528-1287218582_thumb.jpg

post-9528-1287218591_thumb.jpg

post-9528-1287218599_thumb.jpg

post-9528-1287218607_thumb.jpg

post-9528-1287218617_thumb.jpg

Edited by --tremolo--
Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarfetish.com/GFS-Bass-Guita...ckups_c_97.html

http://www.guitarfetish.com/Bass-Guitar-Parts_c_32.html

 

Cat despre vopsea, daca vrei sa rezolvi mai repede problema, dar sa fi atent:

 

ok,merci!de piese nu prea am nevoie acuma.am niste doze destul de faine la ea(nu sunt cele originale).o sa ii cumpar potentiometre noi,dar o sa ma gandesc la asta deabea cand termin cu vopsitul.

Link to comment
Share on other sites

am tot cautat pe internet,dar nu am prea gasit niciunde ceva concret.dupa ce am curatat vechea vopsea,cu ce dau?care e ordinea aplicarii?cam cate straturi?stiti cumva niste locuri de unde as putea cumpara vopseaua?

 

Asta vara cand am reconditionat un bass reghin cu bassistul de la mine din trupa,am dat vopseaua jos,am dat un strat de grund pentru lemn,am slefuit,dupa care l-am aplicat pe al doilea si iar am slefuit,urmate de vopsea si lac.(cu slefuirile de rigoare intre straturi)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am cam terminat de dat jos vopseaua...un coleg de pe forum m-a ajutat cu un tutorial extraordinar despre vopsitul chitarei.voi posta un link imediat in legatura cu asta.urmeaza sa astup gaurile si sa dau cu grund.inca trebuie sa ma hotarasc cu privire la materialul cu care voi astupa.petele maronii ce le veti vedea pe spatele corpului sunt din cauza ca am ars putin lemnul cand am folosit suflatorul cu aer cald pentru inlaturarea vopselei.nu cred ca reprezinta o problema pentru ca oricum nu se vor mai vedea.

 

http://btjunkie.org/torrent/Paint-Your-Own...eeb10ea0606cb57

se numeste paint your own guitar.e realizat de un tip cu experienta care stie despre ce vorbeste.contine poze si e foarte accesibil pentru orice incepator.multumesc mult lui fixxxer_metalhead pentru pont! :)

post-9528-1289045229_thumb.jpg

post-9528-1289045238_thumb.jpg

post-9528-1289045252_thumb.jpg

post-9528-1289045262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cu ce sa astup gaurile astfel incat sa nu se deterioreze daca ulterior o sa dau o gaura chiar in locul ala?

 

salut! eu am reconditionat tot o chitara reghin si pot spune ca sunt destul de multumit cum a iesit(se putea si mai bine dar nu cred ca se merita sa investesti prea mult in ea) ; gaurile indiferent daca sunt mari sau mici eu le-am astupat cu poxipol transparent-se intareste f repede,este f dur si se poate finisa cu smirghel f bine;daca pui in poxipol una sau doua picaturi de vopsea il poti colora la nuanta dorita si nu afecteaza intarirea lui;oricum pot spune ca am muncit destul de mult la ea:i-am subtiat putin griful ca pt mana mea(am folosit la aceasta o lama de"" cutter"" noua;daca sti s'o folosesti, cureti vopseaua de pe grif f repede fara sa lasi urme si iti poti subtia griful dupa gustul tau)

i-am schimbat un pic radiusul,am retastat-o, adaugandu-i inca o tasta ca sa fie 22,i-am pus nut din os;pe fata corpului i-am adaugat- pt a obtine un ton mai curat si pt a-i acoperii toate gaurile-stejar vechi de pe vremea lui Decebal, dar cred ca niste poze cu ""scandura"" fac cat o mie de cuvinte asa ca daca am timp voi posta niste poze;sincer sa fiu, nu cred ca vreodata as mai incepe sa fac asa ceva,nu stiu ce a fost in capul meu...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am uitat sa mentionez:initial am spus ca vreau sa il las culoarea lemnului.acum mi-am schimbat pararea dupa ce m-am documentat putin.o sa il vopsesc.inca nu stiu ce culoare.deci,peste bait voi da cu un grund,iar apoi cu vopsea si,in final,cu lac.

Edited by --tremolo--
Link to comment
Share on other sites

Pai care mai este rolul baitului?

 

rolul baitului este de a acoperi porii lemnului.de asemenea,baitul scoate la iveala toate imperfectiunile omise dupe smirgluire.daca esti interesat pot sa iti trimit niste turoriale despre vopsitul chitarei.am observat ca toti dau cu bait mai intai.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.