www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Ne/bune


Guest catalindinuion
 Share

Recommended Posts

Guest catalindinuion

Am obs ca se tot dau sfaturi pe forum despre ce chitare ar trebui sa cumpere incepatorii dar nu prea se dau sfaturi despre ce chitare sa nu cumpere. Vreau sa postati aici toate marcile de chitare care ar trebui evitate de orice incepator ce are de gand sa ia in serios cantatul la chitara. Stiu vorba aia "la inceput merge orice chitara" dar nu cred in ea. Eu am inceput pe o Hora electroacustica care mi-a ciuruit degetele si care de altfel suna imputit de prost. Apoi am trecut pe un Fender cd60 si mi s-a parut un miracol faptul ca tineam asa de usor acorduri pe ea si-mi iesea totul din prima. Bineinteles exista si chitare dintr-o anumita serie/marca care chiar suna bine (exceptia care nu confirma regula) dar per total unele marci chiar sunt de 2 bani. Personal NU recomand: Hora, Maxine, Tenson, Harley Benton, Startone, Behringer, si unele Stagg. Avand in vedere marele razboi intre producatori se gasesc deja chitare bune (ibanez, fender/squier, takamine) la preturi mici asa ca nu stiu de ce unii merg pe lucruri de 2 bani.

Link to comment
Share on other sites

Am obs ca se tot dau sfaturi pe forum despre ce chitare ar trebui sa cumpere incepatorii dar nu prea se dau sfaturi despre ce chitare sa nu cumpere. Vreau sa postati aici toate marcile de chitare care ar trebui evitate de orice incepator ce are de gand sa ia in serios cantatul la chitara. Stiu vorba aia "la inceput merge orice chitara" dar nu cred in ea. Eu am inceput pe o Hora electroacustica care mi-a ciuruit degetele si care de altfel suna imputit de prost. Apoi am trecut pe un Fender cd60 si mi s-a parut un miracol faptul ca tineam asa de usor acorduri pe ea si-mi iesea totul din prima. Bineinteles exista si chitare dintr-o anumita serie/marca care chiar suna bine (exceptia care nu confirma regula) dar per total unele marci chiar sunt de 2 bani. Personal NU recomand: Hora, Maxine, Tenson, Harley Benton, Startone, Behringer, si unele Stagg. Avand in vedere marele razboi intre producatori se gasesc deja chitare bune (ibanez, fender/squier, takamine) la preturi mici asa ca nu stiu de ce unii merg pe lucruri de 2 bani.

 

Ai dreptate.Pe langa cele mentionate de tine as mai adauga Delson/Denson,nu mai stiu exact denumirea.Tot asa,o chitara de 2 bani pe care o cumperi din Plus cu tot cu amp la 250 ron(cel putin asa era si se gasea acum 2-3 ani;un prieten si-a luat una asa.True story.Si trista,totodata.Ce am mai observat acum recent, intr-un magazin Meloman,a fost o chitara EXP (sau EX,nu tin minte nici numele asteia complet).Nu sta bine la capitolul comoditate,presupun ca nici ca sunet nu o ducea mai bine,si venea si aia cu amp de 10w la ~500.Daca imi amintesc detalii revin,poate si cu poze si altele.Spor cu topicul.Numai bine! :lol:

 

Sa nu uitam de Dimavery. :)

Edited by Daiabitiz Uyup Zwurp
Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

personal nu recomand squier bullet, mi se pare cea mai oribila chitara pe care am pus vreodata mana desi am vazut oameni care nu se plang de ea

 

p.s. nu as recomanda nici vintageuri, cand am incercat mi s-au parut o pierdere de bani avand in vedere faptul ca sunt chitare chitari mai bune pe aceeasi bani

e destul de subiectiv threadu asta, nu cred ca exista o chitara cu care sa fie de acord toti ca e o chitara oribila

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
acum daca nu e setata bine, normal ca iti vine naspa la mana...e o chitara decenta la pretul ala.

 

total de acord. am avut un bullet la inceput si mi-au mai trecut prin mana 2. setup-ul din fabrica e jenant, cel putin eu aveam fretbuzz la a mea cand am luat-o, dar dupa un setup ca lumea suna ok pentru banii ei lucru pe care nu l-as putea spune despre un Delson spre ex.

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii
total de acord. am avut un bullet la inceput si mi-au mai trecut prin mana 2. setup-ul din fabrica e jenant, cel putin eu aveam fretbuzz la a mea cand am luat-o, dar dupa un setup ca lumea suna ok pentru banii ei lucru pe care nu l-as putea spune despre un Delson spre ex.

dar eu nu sunt de acord, aici e problema, chitara cu exact acelasi setup era fundamental diferita in mana mea decat in mana proprietarului, cand canta el cu ea mi se parea geniala dar cand o luam eu in mana mi se parea oribila

dupa cum am mai zis e foarte subiectiva discutia asta, nu toti avem aceleasi nevoi si nevoia mea personala nu include gaturi groase gen fender, gibson etc

cunosc oameni care s-au plans de chitarele chitarile mele pentru ca nu le placeau gaturi asa subtiri sau bridgeurile

eu nu consider ca exista chitari oribile, adica orice chitara ai daca e facuta cat de cat normal (sa nu fie taiata stramb sau chestii de genu) la o adica poti inlocui cheitele cu altele calumea, sa schimbi bridgeu, dozele si electronicele in general si sa ai o chitara destul de buna din absolut orice chitara din comert chiar dintr-un beringher, acuma ca gatul va fi prea gros pentru mine e una dar sunt sigur ca va exista o persoana caruia ii plac gaturile groase si nu va avea absolut nici o problema cu beringherul acela modificat

Link to comment
Share on other sites

personal nu recomand squier bullet, mi se pare cea mai oribila chitara pe care am pus vreodata mana desi am vazut oameni care nu se plang de ea

 

p.s. nu as recomanda nici vintageuri, cand am incercat mi s-au parut o pierdere de bani avand in vedere faptul ca sunt chitare chitari mai bune pe aceeasi bani

e destul de subiectiv threadu asta, nu cred ca exista o chitara cu care sa fie de acord toti ca e o chitara oribila

 

Eu am un squier bullet strat din 2006, am luat-o second hand de la Varu Maftei, si crede-ma suna de rupe, are sunet curat, se inteleg bine notele pe cel mai imputit distors care il am (some sorth of death metal distorion :) ).

 

Daca e setata calumea suna ok, si canti ok pe ea :lol:

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

personal nu recomand squier bullet, mi se pare cea mai oribila chitara pe care am pus vreodata mana desi am vazut oameni care nu se plang de ea

p.s. nu as recomanda nici vintageuri, cand am incercat mi s-au parut o pierdere de bani avand in vedere faptul ca sunt chitare chitari mai bune pe aceeasi bani

e destul de subiectiv threadu asta, nu cred ca exista o chitara cu care sa fie de acord toti ca e o chitara oribila

 

La ce vintage-uri te referi ? La Vintage de la JSH ? N-ar trebui sa existe asemenea topicuri ! Daca alții fac chitãri din lopeti toatã lumea picã pe spate !... Ma uit ºi ce criticatã e ºi Epiphone, ºi "dincolo" o grãmada cântã pe Epiphone !... Încep sa nu mai pricep nimic...

 

Pe zi ce trece devin tot mai mult fan Jack White.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

panarame de kitari (pe care am avut "onaorea" sa le zdrangan):

- Dimavery

- J&D (jac si dani...)

- Alba (astea chiar ca-s hardcore! ... Plin e-baiu'de ele :lol: )...

- Baldwin Epoch (by Gibson... )

 

@Casti Connubii: Intr-adevar, cam subiectiva toata treaba... dar am vazut niste plesnitori de kitari... care chiar nu ai ce sa lasi pe ele sa zici ca-i bagi un upgrade sa poti canta pe ele.

 

exista serii si serii... cine stie... poate exista si Dimavery-uri bune... n-am vazut... dar nici nu le-am incercat pe toate.

 

Un exemplu... Dean... care sa recunoastem, este un mare brand care face niste mega kiatari... totusi m-am jucat cu un model zilele astea(vendetta 1.0)care era sub orice critica. Gat comod intr-adevar, dar se dezintegra! Jucau inelele dozelor, cheitele, picau suruburile ... motivul... lemn de kko...Paulowinia se keama; un lemn frumos al unui copac care face flori frumoase dar extreeeeeeeeem de moale :lol: . Adevarul e ca e o kitara ieftina. Foarte ieftina :)

 

Oricum. Toate cele enumerate pana acum sunt kitari care se invart in jurul sumei de 100 euro.

 

In banii astia sunt foarte putine exceptii de la regula [ex. Aria (STG003, 004, 714), Squire (As baga totusi Bullet-ul aici... ca e o kitara rezonabila daca e bine setata)]

 

Am mai avut si eu noroc de o kitara ieftina si buna. Blue Arts se numeste. pret... undeva la 60 euro. Partea naspa... nu mai exista d'astea :)

Link to comment
Share on other sites

In general de evitat toate chitarele din supermarket

Cred cã discuția are de fapt altã tematicã:

Cea mai bunã chitarã e cea pe care o ai în mânã.

Sã fim serioși, nici una din mãrcile/modelele menționate (i.e. J&D) nu aspirã la marksmanship deosebit, nu ãsta e scopul lor.

Întrebarea de fapt e dacã meritã suma cerutã.

Nici o chitarã e mai bunã decât una la 100EUR? Dar 200? Șa.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Am obs ca se tot dau sfaturi pe forum despre ce chitare ar trebui sa cumpere incepatorii dar nu prea se dau sfaturi despre ce chitare sa nu cumpere. Vreau sa postati aici toate marcile de chitare care ar trebui evitate de orice incepator ce are de gand sa ia in serios cantatul la chitara. Stiu vorba aia "la inceput merge orice chitara" dar nu cred in ea. Eu am inceput pe o Hora electroacustica care mi-a ciuruit degetele si care de altfel suna imputit de prost. Apoi am trecut pe un Fender cd60 si mi s-a parut un miracol faptul ca tineam asa de usor acorduri pe ea si-mi iesea totul din prima. Bineinteles exista si chitare dintr-o anumita serie/marca care chiar suna bine (exceptia care nu confirma regula) dar per total unele marci chiar sunt de 2 bani. Personal NU recomand: Hora, Maxine, Tenson, Harley Benton, Startone, Behringer, si unele Stagg. Avand in vedere marele razboi intre producatori se gasesc deja chitare bune (ibanez, fender/squier, takamine) la preturi mici asa ca nu stiu de ce unii merg pe lucruri de 2 bani.

Da-mi oricare din chitarele puse de tine, toate chiar, sa fac un test cu toate, si inregistrari audio + spectro, si va garantez ca nicicare care ati postat aici nu o sa auziti mare diferenta, pentru ca diferenta vine din ,,tonul'' mainii, penei,a greutatii cu care executi actiunea de lovire a corzii, a feelului tau, care il adaugi oricarei chitare, oricare ar fi ea,cat e de veche coarda, ce coarda e...etc, prea multi factori; pana sa ajunga la chestii gen rezonanta corpului, si cum e facut gatul, sunt toate astea intre, eu sunt de parere ca, conteaza mai mult.

 

Majoritatea chiar nu inteleg ca nu chitara face tonul, ci omul.E un motiv pentru care folosesti anumite corzi cu o pana groasa si un anumit mod de a o tine, asta se aude foarte bine in inregistrari, ce sa mai zic de faptul ca ampul face totul, pe langa mana. Da sigur, are un anumit timbru fiecare chitara, si contructiile foarte variante, proaste ,bune, diferite, dar de fiecare data cand cantam pe modele diverse, eram tot ,,eu'' si dadeam acelasi impuls, scalloped, not scalloped, whatever, chiar daca, chitara avea timbrul ei.

 

Just play the damn crap, si e ok.Conteaza cum canti, nu pe ce, dpdv a chitarei (daca ai de unde, cumpara una d 6000 d euro si gata, if that makes you feel better)

Pe mine chestiile astea ma lasa rece cand vorbim de electrice. Chiar am vazut in MC un ibanez care imi place mult si care l-as lua, si eu nu agreez unele modele pt sunetul acestora tipic la vibrato, dar pot sa fac o exceptie. Either way, cand ai anumite efecte, e important sa fie totul fresh si transparent, dozele, corzile, etc, ce am spus mai sus.

 

Va bateti capul prea mult. N-are rost serios, trust me, daca ceva nu suna bine, e de la 1.mana si modul cum cantati , 2.AMP ca problema de sunet prost , nu chitara. (asta daca vorbim de electrica, la acustica e si mai grav daca mana e problema si nu executa cum trebuie, pt ca se aude, nefiind captat sunetul de niste doze)

Am bagat pana si RP50 direct in tube si suna GENIAL si foarte analog, jur ca nu mi-as fi dat seama. :) amps+speakers matter, a lot

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Da-mi oricare din chitarele puse de tine, toate chiar, sa fac un test cu toate, si inregistrari audio + spectro, si va garantez ca nicicare care ati postat aici nu o sa auziti mare diferenta, pentru ca diferenta vine din ,,tonul'' mainii, penei,a greutatii cu care executi actiunea de lovire a corzii, a feelului tau, care il adaugi oricarei chitare, oricare ar fi ea,cat e de veche coarda, ce coarda e...etc, prea multi factori; pana sa ajunga la chestii gen rezonanta corpului, si cum e facut gatul, sunt toate astea intre, eu sunt de parere ca, conteaza mai mult.

 

Majoritatea chiar nu inteleg ca nu chitara face tonul, ci omul.E un motiv pentru care folosesti anumite corzi cu o pana groasa si un anumit mod de a o tine, asta se aude foarte bine in inregistrari, ce sa mai zic de faptul ca ampul face totul, pe langa mana. Da sigur, are un anumit timbru fiecare chitara, si contructiile foarte variante, proaste ,bune, diferite, dar de fiecare data cand cantam pe modele diverse, eram tot ,,eu'' si dadeam acelasi impuls, scalloped, not scalloped, whatever, chiar daca, chitara avea timbrul ei.

 

Just play the damn crap, si e ok.Conteaza cum canti, nu pe ce, dpdv a chitarei (daca ai de unde, cumpara una d 6000 d euro si gata, if that makes you feel better)

Pe mine chestiile astea ma lasa rece cand vorbim de electrice. Chiar am vazut in MC un ibanez care imi place mult si care l-as lua, si eu nu agreez unele modele pt sunetul acestora tipic la vibrato, dar pot sa fac o exceptie. Either way, cand ai anumite efecte, e important sa fie totul fresh si transparent, dozele, corzile, etc, ce am spus mai sus.

 

Va bateti capul prea mult. N-are rost serios, trust me, daca ceva nu suna bine, e de la 1.mana si modul cum cantati , 2.AMP ca problema de sunet prost , nu chitara. (asta daca vorbim de electrica, la acustica e si mai grav daca mana e problema si nu executa cum trebuie, pt ca se aude, nefiind captat sunetul de niste doze)

Am bagat pana si RP50 direct in tube si suna GENIAL si foarte analog, jur ca nu mi-as fi dat seama. :) amps+speakers matter, a lot

 

Si pot sa pun pariu ca tu nu detii nici una dintre asa zisele marci "proaste" mentionate de noi. Oare de ce sa fie asta? Daca totul se face din mana chitaristului de ce sa ne complicam si sa cumparam un fender cd60 cand putem sa luam o maxine la 150 lei? Oricat de bun ai fi daca o chitara este incomoda, suna prost si-ti provoaca dureri de degete inseamna ca nu este ok.

Link to comment
Share on other sites

Si pot sa pun pariu ca tu nu detii nici una dintre asa zisele marci "proaste" mentionate de noi. Oare de ce sa fie asta? Daca totul se face din mana chitaristului de ce sa ne complicam si sa cumparam un fender cd60 cand putem sa luam o maxine la 150 lei? Oricat de bun ai fi daca o chitara este incomoda, suna prost si-ti provoaca dureri de degete inseamna ca nu este ok.

 

durerea de degete vine in primul rind de la tehnica proasta.

 

si eu zic tot asa, tonul vine in primul rind de la mina si de la felul in care dai cu pana, de la cum faci vibrato, stuff like that. apoi urmeaza ampul, care e responsabil de calitatea sunetului. dupa aia vine si chitara.

in plus, chitara nu cinta singura, tot ala care o cinta tre' sa stie meserie...

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto

Nu vine oare de la faptul ca iti iei degetele care sunt de altfel moi si apesi pe corzi de otel? Si cum poate un incepator sa aiba tehnica 'corecta' pentru a evita de la bun inceput durerile? Tehnica nu se descopera in vreo 3 luni; la unii dureaza chiar ani pana iti dezvolti ceva ceea ce este universal acceptat ca fiind 'corect'.

 

De asemenea ar trebui adaugate majoritatea chitarelor ieftine care au tremolo, locking sau altfel.

Edited by Lord Katsumoto
Link to comment
Share on other sites

dar eu nu sunt de acord, aici e problema, chitara cu exact acelasi setup era fundamental diferita in mana mea decat in mana proprietarului, cand canta el cu ea mi se parea geniala dar cand o luam eu in mana mi se parea oribila

dupa cum am mai zis e foarte subiectiva discutia asta, nu toti avem aceleasi nevoi si nevoia mea personala nu include gaturi groase gen fender, gibson etc

cunosc oameni care s-au plans de chitarele chitarile mele pentru ca nu le placeau gaturi asa subtiri sau bridgeurile

eu nu consider ca exista chitari oribile, adica orice chitara ai daca e facuta cat de cat normal (sa nu fie taiata stramb sau chestii de genu) la o adica poti inlocui cheitele cu altele calumea, sa schimbi bridgeu, dozele si electronicele in general si sa ai o chitara destul de buna din absolut orice chitara din comert chiar dintr-un beringher, acuma ca gatul va fi prea gros pentru mine e una dar sunt sigur ca va exista o persoana caruia ii plac gaturile groase si nu va avea absolut nici o problema cu beringherul acela modificat

Atunci ar trebui sa'ti pui si problema daca e de vina chitara...

Lopetile ieftine au in general si in principal probleme de constructie si/sau durabilitate, dar pot fi si exceptii asa cum s'a mai zis.

E drept ca mana si restul "lantului" fac mare parte din sunet dar conteaza si lemnul,componentele si mai ales constructia chitarii. Am testat cateodata ceva chitari tip "pack" sau in genul celor din supermarket si le puteam baga prin orice amplif ca sunau tot fara consistenta, fara sustain,nedefinit,rezonanta slaba,...etc (deci prost in opinia mea) in comparatie cu alte chitari mai rasarite.Deci hai sa nu dam verdicte de genunul "mana face tot" ca atunci nu cred ca ar mai cumpara nimeni chitari mai scumpe si nu cred ca e cazul aici de vreo strategie de marketing. Sunt de acord cu colegul care a spus ca in general trebuie evitate cele din supermarket, dar de ce nu, macar poate merita incercate ca cine stie de unde sare iepurele si se poate nimeri si dovedi ca am gasit una oarecum decenta pentru banii respectivi. Ar trebui sa fim poate mai deschisi in ce priveste o chitara sau un lucru ieftin

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

 

Majoritatea chiar nu inteleg ca nu chitara face tonul, ci omul.E un motiv pentru care folosesti anumite corzi cu o pana groasa si un anumit mod de a o tine, asta se aude foarte bine in inregistrari, ce sa mai zic de faptul ca ampul face totul, pe langa mana. Da sigur, are un anumit timbru fiecare chitara, si contructiile foarte variante, proaste ,bune, diferite, dar de fiecare data cand cantam pe modele diverse, eram tot ,,eu'' si dadeam acelasi impuls, scalloped, not scalloped, whatever, chiar daca, chitara avea timbrul ei.

 

Da, tehnica chitaristului conteaza foarte mult. Insa ar fi ignoranta pura sa spunem ca nu exista diferenta intre o chitara de 100 si una de 1000 EUR, in special la chitarile clasice/acustice. Sunt nenumarate detalii minore, care se insumeaza intr-o diferenta majora. O chitara clasica Hora Student (60 EUR) suna si arata incomparabil mai prost ca un Manuel Rodriguez (800 EUR), am avut de-a face cu amandoua. Si inca nu am amintit de durabilitate, care la chitarile ieftine lasa de dorit. Cumperi o chitara de 100 EUR si peste 2-3 luni incepi sa observi ca nu se mai comporta la fel ca inainte, intr-un an sau doua ajungand la pregul dezintegrarii.

 

Iar la electrice metoda de a schimba partile electronice contravine ideii principale ale topicului. E ca si cum ai zice ca poti cumpara un calculator de 100 EUR, ulterior oricum poti sa schimbi placa de baza, procesorul, memoria si hardul (deci pana la urma doar carcasa va fi cea originala), ajungand astfel la suma de 1000 EUR si o pierdere semnificativa de timp.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Cred ca ar fi trebuit sa pun mai degraba ideea postului: de ce sa nu cumparam chitare(nu chitari) proaste atunci cand vrem sa ne apucam de cantat la chitara. Apreciez toate parerile lasate de voi dar eu tot cred ca un incepator nu ar trebui sa se chinuie pe o chitara proasta si mai ales la inceput cand ii vine asa de usor sa renunte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii
Atunci ar trebui sa'ti pui si problema daca e de vina chitara...

am impresia ca ai citit doar o parte din parerea mea ignorand complet ce am scris pe langa

personal nu recomand squier bullet [...] desi am vazut oameni care nu se plang de ea

[...]

e destul de subiectiv threadu asta, nu cred ca exista o chitara cu care sa fie de acord toti ca e o chitara oribila

[...]

nu toti avem aceleasi nevoi

[...]

 

Cred ca ar fi trebuit sa pun mai degraba ideea postului: de ce sa nu cumparam chitare(nu chitari) proaste atunci cand vrem sa ne apucam de cantat la chitara. Apreciez toate parerile lasate de voi dar eu tot cred ca un incepator nu ar trebui sa se chinuie pe o chitara proasta si mai ales la inceput cand ii vine asa de usor sa renunte.

in principiu nu as recomanda un squier cand chitara asta mi se pare mult superioara (pentru nevoile mele) si e doar cu 30 lei mai scumpa

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

Edited by Casti Connubii
Link to comment
Share on other sites

Am obs ca se tot dau sfaturi pe forum despre ce chitare ar trebui sa cumpere incepatorii dar nu prea se dau sfaturi despre ce chitare sa nu cumpere. Vreau sa postati aici toate marcile de chitare care ar trebui evitate de orice incepator ce are de gand sa ia in serios cantatul la chitara. Stiu vorba aia "la inceput merge orice chitara" dar nu cred in ea. Eu am inceput pe o Hora electroacustica care mi-a ciuruit degetele si care de altfel suna imputit de prost. Apoi am trecut pe un Fender cd60 si mi s-a parut un miracol faptul ca tineam asa de usor acorduri pe ea si-mi iesea totul din prima. Bineinteles exista si chitare dintr-o anumita serie/marca care chiar suna bine (exceptia care nu confirma regula) dar per total unele marci chiar sunt de 2 bani. Personal NU recomand: Hora, Maxine, Tenson, Harley Benton, Startone, Behringer, si unele Stagg. Avand in vedere marele razboi intre producatori se gasesc deja chitare bune (ibanez, fender/squier, takamine) la preturi mici asa ca nu stiu de ce unii merg pe lucruri de 2 bani.

Stii sa canti la chitara ?

 

Doi lei sau trei lei nu conteaza se poate canta pe orice chitara .Sa aiba gat , actiune corespunzatoare stuilului de muzica ,o doza sa o poti amplifica , sa nu se dezacordeze din motive amintite de mine de 100 de ori si cam atat.

 

Cat este de fiabila cat rezista la trambalari si intemperii cat tin pioesele din metal este alta treaba.

 

Tonul il face chitaristul . Fiecare chitara are tonul ei si asa si trebuie sa fie .Fiecare din aceste tonuri poate fi extraordinar daca ai muzica in ce sal introduci./pui in evidenta.

 

Vrei alt ton cumperi inca o chitara .

Link to comment
Share on other sites

Pe forumul acesta nu se discuta doar despre chitare electrice, exista si acustice pe aici.

 

O chitara acustica este mult mai greu de setat si de obicei chitarele ieftine sunt chiar loterie.

Sunt multe elemente care fac diferenta intre diverse modele de chitara:

- materialul - in general este laminat la chitarele ieftine

- tipul de bracing (intariturile din interior)

- modul in care a fost "acordata" fata chitarei prin fasonarea ecliselor

- constructia propriuzisa - o constructie proasta va duce la deformarea chitarei in timp relativ scurt precum si la variatii mari datorita umiditatii

- cheitele proaste dezacordeaza chitara f des

etc...

Link to comment
Share on other sites

Si pot sa pun pariu ca tu nu detii nici una dintre asa zisele marci "proaste" mentionate de noi. Oare de ce sa fie asta? Daca totul se face din mana chitaristului de ce sa ne complicam si sa cumparam un fender cd60 cand putem sa luam o maxine la 150 lei? Oricat de bun ai fi daca o chitara este incomoda, suna prost si-ti provoaca dureri de degete inseamna ca nu este ok.

Da eu n-am zis, asa e. Daca e incomoda intra in categoria proasta sa zicem. Lasa ca si eu am 2 jafuri de squier, un affinity mai vechi si un bullet si sincer, sunt chiar mandru de bulletul ala, mai ales ca recent am aflat ca fender japan le faceau tot din basswood deci na. Eh :-J

La acustica sta altfel treaba cu sunetul, si asta e adevarat.

 

am impresia ca ai citit doar o parte din parerea mea ignorand complet ce am scris pe langa

 

 

 

in principiu nu as recomanda un squier cand chitara asta mi se pare mult superioara (pentru nevoile mele) si e doar cu 30 lei mai scumpa

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

 

 

hai ma, iar compari ibanez grg cu orice squier? Stii bine ca nu suna prost bulletul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

da razvan, nu ma indoiesc ca cu pedalele tale si toate chestile suna bine un squier, dar sunt sanse mult mai mari ca ibanezu ala sa sune bine cu bani mai putini decat squieru

in alte cuvinte un incepator ar avea un ton mai bun cumparand un amp ieftin si ibanezu decat bulletu (in acelasi amp), parerea mea :)

Edited by Casti Connubii
Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto

Inclin spre parerea lui Razvan aici - daca vorbim de un amp ieftin, ceva cu single coiluri ar fi indicat. Amp ieftin - distorsiune groaznica - din ce am vazut daca lasi humbuckerele cum sunt, adica sus, sunt foarte... ascutite ca ton. Eu pe aragazu meu de GRG le-am tras mai jos o idee, si abia atunci suna OK. Desi sincer prefer sunetul de single coil, cel putin pe fostul meu DA5.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi oricare din chitarele puse de tine, toate chiar, sa fac un test cu toate, si inregistrari audio + spectro, si va garantez ca nicicare care ati postat aici nu o sa auziti mare diferenta, pentru ca diferenta vine din ,,tonul'' mainii, penei,a greutatii cu care executi actiunea de lovire a corzii, a feelului tau, care il adaugi oricarei chitare, oricare ar fi ea,cat e de veche coarda, ce coarda e...etc, prea multi factori; pana sa ajunga la chestii gen rezonanta corpului, si cum e facut gatul, sunt toate astea intre, eu sunt de parere ca, conteaza mai mult.

 

Majoritatea chiar nu inteleg ca nu chitara face tonul, ci omul.E un motiv pentru care folosesti anumite corzi cu o pana groasa si un anumit mod de a o tine, asta se aude foarte bine in inregistrari, ce sa mai zic de faptul ca ampul face totul, pe langa mana. Da sigur, are un anumit timbru fiecare chitara, si contructiile foarte variante, proaste ,bune, diferite, dar de fiecare data cand cantam pe modele diverse, eram tot ,,eu'' si dadeam acelasi impuls, scalloped, not scalloped, whatever, chiar daca, chitara avea timbrul ei.

 

Just play the damn crap, si e ok.Conteaza cum canti, nu pe ce, dpdv a chitarei (daca ai de unde, cumpara una d 6000 d euro si gata, if that makes you feel better)

Pe mine chestiile astea ma lasa rece cand vorbim de electrice. Chiar am vazut in MC un ibanez care imi place mult si care l-as lua, si eu nu agreez unele modele pt sunetul acestora tipic la vibrato, dar pot sa fac o exceptie. Either way, cand ai anumite efecte, e important sa fie totul fresh si transparent, dozele, corzile, etc, ce am spus mai sus.

 

Va bateti capul prea mult. N-are rost serios, trust me, daca ceva nu suna bine, e de la 1.mana si modul cum cantati , 2.AMP ca problema de sunet prost , nu chitara. (asta daca vorbim de electrica, la acustica e si mai grav daca mana e problema si nu executa cum trebuie, pt ca se aude, nefiind captat sunetul de niste doze)

Am bagat pana si RP50 direct in tube si suna GENIAL si foarte analog, jur ca nu mi-as fi dat seama. :) amps+speakers matter, a lot

he he +1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.