www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari De Toate Felurile


Gorel
 Share

Recommended Posts

sunt cam incepatoare :">...si vreau si eu cateva cantece (mai usoare daca se poate) pe care sa le cant fara voce...sa sune frumos doar chitara...ca noua mea profa de muzica e cam zapacita si ne pune sa cantam ori cu vocea, ori la instrument. si cum vocea nu ma prea ajuta ca as cant de fata cu 30 de persoane..prefer sa cant la chitara:)

Link to comment
Share on other sites

sunt cam incepatoare :">...si vreau si eu cateva cantece (mai usoare daca se poate) pe care sa le cant fara voce...sa sune frumos doar chitara...ca noua mea profa de muzica e cam zapacita si ne pune sa cantam ori cu vocea, ori la instrument. si cum vocea nu ma prea ajuta ca as cant de fata cu 30 de persoane..prefer sa cant la chitara:)

 

de cat timp canti la chitara? Poti tine ritmul bine pe acorduri?

Link to comment
Share on other sites

mm..nu prea, am facut mai mult pe ciupituri, da' daca insist intr-o luna am timp sa invat:D

nu e vorba de timp...asta depinde de fiecare-n parte cum isi da drumul la mana.

 

uite aici acorduri: http://www.chordie.com/chords.php ...vezi ca A = La; G= Sol...ce e intre e in aceeasi ordine...

 

uite aici carticica de cantece: http://www.eugenkarban.de/index.php/cartic...09-carticica20 

 

Site unde poti gasi tabulaturi romanesti: http://www.tabulaturi.ro/index.php

 

Site unde poti gasi tabulaturi ok pt. guitar pro: http://www.tablatures.tk/

 

Pentru inceput....melodii de la The Beatles; Phoenix, Andrii Popa...acum depinde si ce-ti place tie.

 

 

 

Spor!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

nu sunt chiar asa de bata incat sa nu stiu nici macar acordurile.le stiu...

cantece mai mult pe folk sau rock, da' la folk ce stiu au 2-3-4 acorduri si nu stiu, mi se pare cam monotona melodia..asa..voiam sa fie mai ritmata..stiu si eu..acu o sa caut in carticica aia:D

ma gandeam la florin chilian-10 pe ciupitura sau oda bucuriei:)

mersi mult:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
o intrebare serioasa: am citit mai demult un articol pe wiki despre un fenomen prin care realizarile, meritele tind sa fie asociate persoanelor celebre, mai degraba decat celor necunoscute, chiar daca pe nedrept. Problema e ca am uitat denumirea fenomenului (parca era ceva in latina)

Eu am intrebat si tot eu imi raspund :lol:

Se numeste legea de eponimie a lui Stigler si, da, am dat de ea citind despre e la i * pi :) . De asemenea se pare ca n-a fost in latina, doar cuvantul eponimie mi s-a parut mai dubios dupa cate observ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va intreb tot pe voi o chestie, ca sunt cam neumblat prin Bucuresti si rgc e singura comunitate cu care sunt in legatura. Voi la 18 ani unde v-ati serbat majoratul? As vrea sa merg intr-o noapte cu vreo 15-20 de prieteni undeva, dar inspiratia ma lasa la greu in aceste dificile momente. Nu stiu cam la ce suma de bani sa ma astept sa cheltui, asa ca voi sorta propunerile dupa pret si o voi alege pe cea mai ieftina, probabil.

Link to comment
Share on other sites

Beti ceva apoi mergeti la un eveniment ceva, sau stati prin baruri... Eu cand mi-am facut majoratul am gasit o oferta (1,2 lei Tuborg Christmas Brew, trecuse craciunul si aveau lichidare de stoc). Am luat vreo 25 de baxuri de bere, 4 sticle de vodka, nelipsitele alune si am plecat la un concert.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Cine imi poate zice exact la inceput ce fel de instrument se foloseste?

Cred ca e clapa, dar totusi as vrea sa stiu cu ce instrument de suflat e echivalentul...

 

Suna a un instrument de suflat din lemn, greu de zis exact care. Foatre probabil este vorba de nai.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Cine imi poate zice exact la inceput ce fel de instrument se foloseste?

Cred ca e clapa, dar totusi as vrea sa stiu cu ce instrument de suflat e echivalentul...

 

 

Google helps :

 

"Jaakko "Hittavainen" Lemmetty – vioarã, jouhikko și woodwinds".

La woodwinds: chiar ca seamanã cu blockflote ( la "Celelalte Cuvinte" parcã am auzit de mult )

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Va intreb tot pe voi o chestie, ca sunt cam neumblat prin Bucuresti si rgc e singura comunitate cu care sunt in legatura. Voi la 18 ani unde v-ati serbat majoratul? As vrea sa merg intr-o noapte cu vreo 15-20 de prieteni undeva, dar inspiratia ma lasa la greu in aceste dificile momente. Nu stiu cam la ce suma de bani sa ma astept sa cheltui, asa ca voi sorta propunerile dupa pret si o voi alege pe cea mai ieftina, probabil.

As alege 'la nuci' http://www.lanuci.ro/ si as vorbi cu George, patronul, un tip extraordinar, sa aduca lautarii sa cante de=astea:

. Parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Chitarile din

videoclip sunt modele de Ovation Balladeer? 1667? :) Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Guest mikaportnoy
Salut, m-am gandit sa deschid topicul asta pentru toti cei care au o nelamurire marunta dar le e cam jena sa deschida un topic numai pentru asta, asa ca aici se vor strange toate intrebarile de acum inainte. De exemplu poti avea un riff in minte, al carui nume nu-l stii, deci nu-l poti posta nici la "Al cui e riff-ul", pentru ca acolo e joc-concurs, deci se presupune ca trebuie sa stii tu insuti cum se cheama melodia.

 

 

Incep eu cu o intrebare: cine sunt trupele din cele doua tablouri?

 

Spune-mi care sunt trupele din imagine :) se spune ca sunt 100 la numar, eu n-am gasit decat vreo 20. SPOR!! :lol: Fiecare lucru din poza simbolizeaza o trupa de ex. in stanga unde sunt "roses" si "guns" ...se deduce :lol:

post-6978-1287574755_thumb.jpg

Edited by mikaportnoy
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Spune-mi care sunt trupele din imagine :) se spune ca sunt 100 la numar, eu n-am gasit decat vreo 20. SPOR!! :) Fiecare lucru din poza simbolizeaza o trupa de ex. in stanga unde sunt "roses" si "guns" ...se deduce :lol:

 

Unii au prea mult timp liber  :lol:

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Ia uite intrebare din categoria "de toate felurile": Ce inseamna termenul de "trolism" sau "trollism"? Il gesesc pe forumul asta ca fiind un lucru nasol, da' sa-mi trag una daca stiu ce inseamna....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29

 

Pentru exemplificare, unul din moderatorii de pe forum ar recomanda postarile mele.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest ionellaa

Buna, sunt noua pe aici, iar topicul acesta imi pare locul potrivit pt intrebarea mea. Vreau sa invat sa cant la chitara. Pt ca de una singura mi-e cam greu sa incep, m-am gandit sa apelez la un profesor. Dat fiind faptul ca sunt doar de cateva luni in Bucuresti, nu prea am habar unde si cum pot merge. O prietena mi-a recomandat Boem Club, care din cate am inteles e o scoala de muzica. Ea isi duce copilul la pian acolo si e foarte incantata. Intrebarea care apare este: credeti ca la cei 34 de ani ai mei voi reusi sa invat ceva? Asta pt ca mi-e teama sa ma duc si sa par un adult cu minte de copil. Ms!

Link to comment
Share on other sites

Buna, sunt noua pe aici, iar topicul acesta imi pare locul potrivit pt intrebarea mea. Vreau sa invat sa cant la chitara. Pt ca de una singura mi-e cam greu sa incep, m-am gandit sa apelez la un profesor. Dat fiind faptul ca sunt doar de cateva luni in Bucuresti, nu prea am habar unde si cum pot merge. O prietena mi-a recomandat Boem Club, care din cate am inteles e o scoala de muzica. Ea isi duce copilul la pian acolo si e foarte incantata. Intrebarea care apare este: credeti ca la cei 34 de ani ai mei voi reusi sa invat ceva? Asta pt ca mi-e teama sa ma duc si sa par un adult cu minte de copil. Ms!

Nu cred ca exista vreo varsta la care sa nu mai poti asimila ceva! Primul meu prof de chitara mi-a povestit ca in tineretile lui a fost rugat de un batran de vreo 70 de ani sa il invete sa cante la vioara, pentru ca era dorinta lui de cand se stia, dar nu a avut oportunitatea niciodata sa studieze. Si ... l-a invatat ... asta e un gand incurajator sa zicem ;) Daca vrei ceva organizat, incearca o scoala populara de arte. Depinde in ce scop te apuci de chitara. Daca este doar pentru tine si cei apropiati, poti invata multe chestii de una singura si acesta este un loc foarte bun din care sa incepi. Spor la treaba

Edited by Draykor
Link to comment
Share on other sites

Buna, sunt noua pe aici, iar topicul acesta imi pare locul potrivit pt intrebarea mea. Vreau sa invat sa cant la chitara. Pt ca de una singura mi-e cam greu sa incep, m-am gandit sa apelez la un profesor. Dat fiind faptul ca sunt doar de cateva luni in Bucuresti, nu prea am habar unde si cum pot merge. O prietena mi-a recomandat Boem Club, care din cate am inteles e o scoala de muzica. Ea isi duce copilul la pian acolo si e foarte incantata. Intrebarea care apare este: credeti ca la cei 34 de ani ai mei voi reusi sa invat ceva? Asta pt ca mi-e teama sa ma duc si sa par un adult cu minte de copil. Ms!

 

Acum mai este o chestie. La 34 de ani, o sa-ti fie greu sa tii pasul cu un copil de 14 ani, de exemplu. Si eu m-am apucat mai serios de chitara la o varsta mai inaintata si mi-e greu sa memorez multe lucruri.

Pe langa faptul ca memoria nu mai actioneaza asa repede, probabil ca avem si mai multe griji decat copiii. Adica nu-mi prea sta gandul la cantat daca mi-a intarziat salariul sau alte chestii de genul.

In schimb, daca n-ai asteptari foarte mari, de artista care sa cante pe marile scene, mi se pare un hobby foarte interesant. Da o tura pe la club, uita-te cand au ore de chitara si vezi cam cum arata clasa. Daca sunt numai copii, probabil ca o sa te simti aiurea. Nu pentru ca ai fi considerata adult cu minte de copil, nu mi se pare un hobby pentru copii. Daca era traforaj sau "finger painting" mai ziceam. O sa te simti ciudat pentru ca profesorul va folosi un anumit limbaj cu copiii si probabil te-ai simti in plus.

 

Dar sunt sigur ca profesorului probabil ca i-ar conveni sa scoata un ban in plus. Vorbeste cu el si poate reusesti sa stabilesti niste sedinte in particular. Sau poate o preda grupurilor mai mari de oameni mai maturi oleaca.

 

Poti de asemenea sa apelezi la domnul Cyfer, sau la restul oamenilor care au postat la sectiunea Meditatii.

Link to comment
Share on other sites

o sa-ti fie greu sa tii pasul cu un copil de 14 ani

 

De vazut cum actioneaza de repede memoria s-a vazut la Bac 2011 .

 

Un copil de 14 ani este la scoala si are de invatat ..doar daca este la scoala de chitare are vre-un avantaj .

Si multe alte probleme care nu are rost sa le mai insir ..caci s-au discutat de cateva ori.

 

Daca la 34 de ani ai timp liber si rabdare nu te retine munca sau familia ...ai tot timpul sa inveti sa canti .

Avantajul la 34 de ani ar fi ca nu mai esti copil si poti sa-ti impui un program de studiu .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.