www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule Elementare Pt Un Sound Decent


Gorel
 Share

Recommended Posts

Serialul chitarei este IC070235164. Ce inseamna?

 

Din cite stiu, IC inseamna ca e fabricat in Indonezia, prin Cort. Daca ar fi fost IS, ar fi fost fabricata in Indonezia prin Samick. "07" arata anul, 2007.

Dar zi-mi, ce scrie pe headstock: Squier Stratocaster by Fender sau Squier Bullet Strat by Fender? Sigla Squier cite culori are: e neagra sau neagra cu argintiu?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Chris Rea canta pe un squier japonez SQ series de prin 83. Sunt chitari exceptionale, a cantat si Gilmour pe una, le mai folosesc Robin Trower, cei de la Marillion si intr-o vreme chitaristul lui Phil Collins dar nu prea au mare legatura cu Squierurile actuale. Sunt considerate ca fiind mai bune decat fenderul american al vremii si peste cele actuale de serie.

Calitatea vine cu un pret si pe ebay se gasesc undeva in jurul a 700 euro dar trec si peste mie. Umbla zvonul ca seria classic vibe s-ar apropia de ele

Link to comment
Share on other sites

Chris Rea canta pe un squier japonez SQ series de prin 83. Sunt chitari exceptionale, a cantat si Gilmour pe una, le mai folosesc Robin Trower, cei de la Marillion si intr-o vreme chitaristul lui Phil Collins dar nu prea au mare legatura cu Squierurile actuale. Sunt considerate ca fiind mai bune decat fenderul american al vremii si peste cele actuale de serie.

Calitatea vine cu un pret si pe ebay se gasesc undeva in jurul a 700 euro dar trec si peste mie. Umbla zvonul ca seria classic vibe s-ar apropia de ele

 

Fara suparare, si care-i faza?

Link to comment
Share on other sites

Nu-i nici o faza, doar ca a mentionat Cip(in postul de mai sus) despre un Squier pe care canta Chris Rea intr-un clip iar "ickxs" nu a facut decat sa ne spuna ca nu-i doar un Squier "normal" e un Squier din anii '80(despre care poti gasi mai multe informatii si pe net) - pentru a evita eventuale confuzii

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

Nu-i nici o faza si nici n-am vrut sa ma dau destept :) . Vad discutiile astea pe forum ca pe niste discutii la o masa intre amici din care mai afli una alta, de multe ori doar de dragul discutiei. Ca si cum unul zice: " squierurile de dupa 2007 sunt bune, uite canta si chris rea pe squier " si altul zice" stai ma ca ala-i alt fel de squier". Toate astea la o bere.

Daca a deranjat pe cineva off topicul, scuzele de rigoare.

In alta ordine de idei, dupa ce am probat diverse efecte si procesoare am ajuns la concluzia cuiva de pe forum, nu mai stiu cine dar am citit asta aici la un moment dat,care zicea: " in timp vei descoperi ca tot ce ai nevoie e o chitara care sa-ti placa si o statie pe lampi". More or less gain din potul de volum si poti canta aproape orice. N-o sa sune ca acolo cand faci un cover, dar chiar ca acolo n-o sa sune oricum. Chitara si ampul ti le alegi in functie de soundul care-ti place si sky is the limit.

Multe succesuri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intr-adevar, poate am fost putin nesimtit la ultima replica. Scuze :)

 

In alta dezordine de idei, hai sa va prezint situatia mea actuala, ca sa va cer un sfat :lol: (eu tot mi-am chinuit creierii si sa mor daca stiu ce sa fac):

 

Am un amp Vox AD15VT.

 

Am o chitara Squier cvasi-functionala, adica dupa ce am luat ampul duminica, am fost atat de nerabdator sa-l aud incat mi-am reparat in mare graba chitara (am relipit cum am stiut dozele vechi si switch-ul, am lasat-o fara potentiometre etc) Nu stiu unde am gresit, dar se aude cu foarte multi basi, pierdere mare de ton, doza de bridge nu se aude deloc, s-ar zice ca am facut o conexiune proasta la switch. Astea sunt starile intermediare si finala prin care a trecut chitara:

 

post-11256-1273609948_thumb.jpg post-11256-1273610021_thumb.jpg post-11256-1273610109_thumb.jpg post-11256-1273610547_thumb.jpg post-11256-1273610953_thumb.jpg post-11256-1273611159_thumb.jpg

 

Mai am 3 humbuckere cu cate 5 fire - un Dimarzio Super Distortion si doua Artec-uri GVH-2 (cred), impreuna cu multe componente cumparate de pe la magazinele de electronice. post-11256-1273611248_thumb.jpg post-11256-1273611489_thumb.jpg

 

Intrebarea mea este: are rost sa ma complic in halul asta ca sa am o chitara decenta? O voi avea macar, la capatul efortului? Ma poate ajuta cineva cu componente mai de calitate, sau cu ajutor la unele parti din schema chitarei?

 

Asa vrea sa arate proiectul de chitara: post-11256-1273611608_thumb.jpg

 

Am incercat la domnul Ursu, n-a acceptat sa se apuce, domnul Grosu m-a trimis la Dominance pentru partea electrica si la o agentie de publicitate (?!) pentru control plates, domnul Panaitescu m-a trimis la domnul Paraschivescu (Overdrive), si acum dupa ce am citit si topicul cu Dominance sunt cam in pom, nu prea mai stiu ce sa fac.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Îți pot spune ºi de ce, nu în ultimul rând pentru cã m-au preocupat ºi pe mine astfel de "complicații" :)

Dar am mai explicat ºi eu ºi alții, cu alte ocazii. Dacã vrei sã experimentezi, by all means, go for it, dar ai sã vezi singur cã din toate combinațiile de tonuri posibile doar câteva vor fi suficient de distincte ºi utile.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, poate am fost putin nesimtit la ultima replica. Scuze :)

 

In alta dezordine de idei, hai sa va prezint situatia mea actuala, ca sa va cer un sfat :lol: (eu tot mi-am chinuit creierii si sa mor daca stiu ce sa fac):

 

Am un amp Vox AD15VT.

 

Am o chitara Squier cvasi-functionala, adica dupa ce am luat ampul duminica, am fost atat de nerabdator sa-l aud incat mi-am reparat in mare graba chitara (am relipit cum am stiut dozele vechi si switch-ul, am lasat-o fara potentiometre etc) Nu stiu unde am gresit, dar se aude cu foarte multi basi, pierdere mare de ton, doza de bridge nu se aude deloc, s-ar zice ca am facut o conexiune proasta la switch. Astea sunt starile intermediare si finala prin care a trecut chitara:

 

post-11256-1273609948_thumb.jpg post-11256-1273610021_thumb.jpg post-11256-1273610109_thumb.jpg post-11256-1273610547_thumb.jpg post-11256-1273610953_thumb.jpg post-11256-1273611159_thumb.jpg

 

Mai am 3 humbuckere cu cate 5 fire - un Dimarzio Super Distortion si doua Artec-uri GVH-2 (cred), impreuna cu multe componente cumparate de pe la magazinele de electronice. post-11256-1273611248_thumb.jpg post-11256-1273611489_thumb.jpg

 

Intrebarea mea este: are rost sa ma complic in halul asta ca sa am o chitara decenta? O voi avea macar, la capatul efortului? Ma poate ajuta cineva cu componente mai de calitate, sau cu ajutor la unele parti din schema chitarei?

 

Asa vrea sa arate proiectul de chitara: post-11256-1273611608_thumb.jpg

 

Am incercat la domnul Ursu, n-a acceptat sa se apuce, domnul Grosu m-a trimis la Dominance pentru partea electrica si la o agentie de publicitate (?!) pentru control plates, domnul Panaitescu m-a trimis la domnul Paraschivescu (Overdrive), si acum dupa ce am citit si topicul cu Dominance sunt cam in pom, nu prea mai stiu ce sa fac.

 

Demontat montat o mufa sau un potmetru sau un switch la "Dominance" costa 100Ron ...asa ca la tine dupa desen o sa coste cel putin 1200 Ron ....

 

Ce vrei sa faci din chitara ..?Tablou electric ?.Pentru ce?.Ce ai vrea ?

 

Cauta p enet si vei gasi ca schemele ptr extinderea reglajelor de ton sunt mai simple si tind sa nu schimbe prea mult chitara.

 

Si aici pe rgc.ro gasesti scheme si discutii .

Link to comment
Share on other sites

EDIT 2: Poate te-ar interesa sa repari chitara ta, sa o vinzi, eventual sa mai strangi bani si sa cumperi o chitara Brian May, are o gramada de posibilitati de cuplare a dozelor:

Stiu asta, dar nu stiu daca v-ati dat seama ca proiectul meu nu e chiar nascocit, ci m-am bazat atat pe chitara lui Brian May, cat si pe celebrul "Jimmy Page wiring" pe care l-a facut la unul din Les Paul-urile sale. M-am gandit si eu, nu de putine ori, la o chitara noua. Neavand destula experienta momentan, cred ca asta o sa si fac (mi-am pus in minte un plan prea maret deocamdata), daca nu se ofera vreunul dintre voi sa ma ajute.. (p.s. sunt dispus sa si platesc, numai sa nu fie 100 de ron pe mufa :) )

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci modificarile la chitara pentru ca ai impresia ca e mai ieftin, ia-ti gandul. Daca "te ajuta" un profesionist te va costa foarte mult, pentru ca ai nevoie de un pickguard special, trebuie facute gauri suplimentare in corpul chitarii, lucratura cu electronicele e "custom", etc.

Altfel, poti plati mai putin pe cineva care invata meserie pe chitara ta, cu rezultate pe masura.

 

Diferentele intre chitara lui May si cea a lui Page constau in mai mult decat combinatiile posibile de doze. Ele stau si in finish, in specia de lemn din care sunt construite chitarile (care contribuie extrem de puternic la armonicele corzilor in vibratie, si deci a semnalului electric produs la doza, deci a tonului). In plus, o doza dubla splitata nu suna niciodata la fel ca o doza simpla, pentru ca doza de langa, chiar si inactiva, afecteaza audibil campul electromagnetic.

 

Cumpara un Brian May si un Epiphone Les Paul mai rasarit, vezi cum iti place Brian May si fa modificarile de la chitara lui Page pe Epiphone, pastreaza-le 6-12 luni apoi vinde-o pe cea care iti place mai putin, si totul o sa fie in regula. O sa pierzi mai putini bani si mai putin timp asa. "Lenesul mai mult alearga", sa stii :lol: .

 

Succes!

Mda, mai greu 3 chitare electrice la 17 ani.

 

Ma gandeam sa refac partea electrica la chitara asta, sa-i pastrez structura asa cum este, de Stratocastor traditional (5-way switch, volume, 2 tone, SSS), dar pur si simplu sa schimb potentiometrele si switch-ul. Dupa aceea o sa pastrez chitara pana apare un Epiphone de vanzare. Se ofera cineva sa ma ajute? :)

Link to comment
Share on other sites

Te complici degeaba.

Salut ,

Cred ca sfatul asta trebuia sa si-l insuseasca inainte sa demonteze chitara.

Din cate bag de seama, acum nu prea mai sunt alternative si nu prea mai are nimic de pierdut pt ca oricum s-a stricat.

Din cate stiu schema electrica de la Squier Stratocaster este asemenatoare cu aceea de la Fender Stratocaster.

Aici gasesti schema electrica de la Squire, la sectiunea Stratocaster care este un pic mai jos :

http://www.squierguitars.com/support.php#ownersmanuals

 

Iti recomand sa te uiti pe aceste diagrame si nu peste cele de la Fender pentru ca , dozele sunt diferite .

Pentru condensatori(daca nu-i mai ai pe cei originali) iti recomand sa pui de tip , ceramic disc .

Pentru dozele humbucking , cu 4-5 fire , trebuie sa te uiti tot le producator cum iti recomanda sa legi acele fire.Cele 4 fire sunt terminale de la cele doua bobine care de obicei se inseriaza,pt. a lucra in anti-faza si cu zgomot redus.Al 5-lea fir ar trebui sa fie de masa sau ecran , care de obicei are culoarea neagra sau este direct multifilar intretesut, fara sa fie acoperit cu izolator.

Succes!!!

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Acuma vedeti cum sunteti, de mine ati comentat ca n-are rost si ca m-am complicat degeaba si am stricat si chitara, si pe de alta parte mi-l dati exemplu pe Van Halen, care, nu-i asa, a facut o treaba buna cu chitara aia, ca doar e Van Halen, nu?

 

Dozele le poti prinde unde si cu ce vrei tu ,si mai ales unde vrei .

 

Van Halen este chitarist si nu prea conteaza pe ce chitara canta oricum va suna bine dar mai ales canta bine pe orice chitara.

 

Daca canti intr-o trupa de ciubucuri /cover-uri /...la birt,bar,botezuri si nunti poate ai nevoie de o chitara "minune" cu 100 de timbre/tonuri .

 

in acest caz cumperi o chitara Fender Strat cu sintetizator in ea care imita soundurile la a mai multor tipuri de chitara si doza.

 

Daca nu ai bani ptr asa ceva cumperi o chitara ieftina tip Power Strat cu doze humbucker pe care le splitezi tu cu un miniswitch si eventual mai pui un mini- switch si ptr inversat faza si intre neck si bridge. Plus poti sa pui inca un potmetru ca sa poti mixa soundul celor doua doze "out of phase" .Asa ai toate sunetele usuale posibile ptr a imita anumite sounduri.

 

NU o sa sune niciodata ca si chitarele ce le auzi pe inregistrari deoarece se foloseste cate o chitara cu setup special si specific ptr fiecere tip de ton....au in jur de 60 pana la 100 de chitare in studio ca sa aiba l adispozitie orice sound.

ne mai vorbind de diferite corzi ,"actiune" etc etc .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.