www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Logica


eM.
 Share

Recommended Posts

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Deci asta e threadul unde luam scobitori, le punem una langa alta si ne uitam cu microscopul electronic sa vedem daca se intalnesc atomii sau daca fac schimb de electroni? :) Eu cred ca problema cu betele se pune cu "drepte", fara grosime, intr-un spatiu 3d, sau macar daca le consideri "bete" nu stai sa masori la nivel subatomic. :) Daca incep din acelasi punct, atunci se intalnesc toate (cum a zis karpi). Nu are sens sa stai intrebi daca se "intalnesc" intr-un atom, pentru ca atomii nu se intalnesc, nu sunt ca niste "bile". E problema de logica nu de fizica.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Am si io o intreabre a carui raspuns nu il stiu prea bine ... asa ca va intreb pe voi ...

 

daca te sui calare pe un foton si in timp ce meri cu viteza luminii iei o lanterna si o dechizi ... ce se intampla cu lumina lanternei ??? stiu ca e imposibil :) da nah ... ce sar intampla ???

De unde iei lanterna in timp ce meri cu viteza luminii ? de pe raft ,raftul este la Km 155878 Km sau la234856Km ?

Pai daca deschizi lanterna arcurile apasa si sar bateriile deci se opreste lumina , adica nu mai lumineaza fara curent .Apoi nu mai gasesti bateriile deoarece nu mai stii daca au cazut la secunda 45 sau 54 si intre ai parcurs oleaca de distanta .

 

Figgura ar fi OARE FOTONUL SE MISCA ....PLEACA DIN LOC ? , sau doar excita alt foton alaturat care la randul sau pe ltul si asa in avalansa se propaga efectul starii de lumina ,este vorba de oscilatie electromagnetica si unda electromagnetica .

 

Atomii se misca de nebuni dar electronul si fotonul ?

cand este noapte toti fotoni pleaca pe partea cu fotoni ? si in partea in umbra raman doar cativa rataciti ?

Link to comment
Share on other sites

Hehe , pai tu ai doua varfuri unde se intalnesc intr-un singur atom caci grupurile de cate trei sunt jumatate din "steaua " mea,si trebui sa fie in acelasi plan fiecare din grup de 3 .

La mine nu-i musai sa fie in acelasi plan.

 

Bineinteles ca-i cam, fantezista treaba dar am pus-o doar de dragul discutiei.

Intradevar, nu am enuntat bine problema... nu trebuie sa fie in acelasi plan. Totusi "jumatatea de stea" care am desenat-o eu e totusi realizabila. Uite asa:

 

LE:

Deci asta e threadul unde luam scobitori, le punem una langa alta si ne uitam cu microscopul electronic sa vedem daca se intalnesc atomii sau daca fac schimb de electroni? :) Eu cred ca problema cu betele se pune cu "drepte", fara grosime, intr-un spatiu 3d, sau macar daca le consideri "bete" nu stai sa masori la nivel subatomic. :) Daca incep din acelasi punct, atunci se intalnesc toate (cum a zis karpi). Nu are sens sa stai intrebi daca se "intalnesc" intr-un atom, pentru ca atomii nu se intalnesc, nu sunt ca niste "bile". E problema de logica nu de fizica.

Chiar nu vroiam s-o dau in fizica ori chimie dar incearca tu practic ceea ce a desenat karpi si spune-mi daca iese.

Edited by rageOrSilence
Link to comment
Share on other sites

@rage

vektor are dreptate, conditiile sunt insuficiente si lasi loc la interpretari. Problema e mai buna daca te apuci si chiar faci betele respective si o dai prietenilor la bufet :)

Oricum, rezolvarea ta e corecta.

@metabog & karpi

problema se refera la bete ca obiecte fizice. Daca reducem problema la segmente in plan rezolvarea e banala.

"...Ai 6 bete. Cum le asezi astfel incat toate sa se atinga intre ele?"

Link to comment
Share on other sites

O problema simpla care mi-a mancat vreo 3 neuroni :)

 

Trei prieteni merg la un hotel. Ei stiu ca o camera costa 30 $.

Obositi, ajung in camera si platesc pentru camera baiatului care i-a ajutat cu bagajele, cate 10$ ficare.

10 x 3 = 30$

Acesta coboara la receptie si afla ca, de fapt, camera costa 25$.

Plateste si merge sa duca restul celor 3. Pe drum se gandeste: nu pot imparti 5$ la 3 deci le voi da cate 1$ fiecaruia (si vor fi multumiti) iar eu raman cu 2$.

Face acest lucru.

Rezumand:

Cei trei au platit in final cate 9$

9x3 = 27$

+ 2$ (de la baiat)

total=29$

 

UNDE E UN DOLAR?

Link to comment
Share on other sites

O problema simpla care mi-a mancat vreo 3 neuroni :)

 

Trei prieteni merg la un hotel. Ei stiu ca o camera costa 30 $.

Obositi, ajung in camera si platesc pentru camera baiatului care i-a ajutat cu bagajele, cate 10$ ficare.

10 x 3 = 30$

Acesta coboara la receptie si afla ca, de fapt, camera costa 25$.

Plateste si merge sa duca restul celor 3. Pe drum se gandeste: nu pot imparti 5$ la 3 deci le voi da cate 1$ fiecaruia (si vor fi multumiti) iar eu raman cu 2$.

Face acest lucru.

Rezumand:

Cei trei au platit in final cate 9$

9x3 = 27$

+ 2$ (de la baiat)

total=29$

 

UNDE E UN DOLAR?

 

Hehe. Cool.

 

Dar de fapt au platit fiecare 27$, din care 2$ la baiat si 25$ la receptie. Ca e 25 camera, nu 30.

Link to comment
Share on other sites

Daca trece prin vertex nu inseamna ca trece si prin segmentele alaturate. :)

Inteleg rolul grafurilor in aplicatii practice dar voi de ce va tot chinuiti sa uniti segmentele alea daca s-a spus de la inceput ca-i imposibil?

http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Bridges_of_Königsberg

 

Posibil ca problema cu cele 7 poduri este la baza problemei propuse de mine.

Enuntata corect, probema mea ar fi:

post-8009-1256302631_thumb.jpg

"sa se gaseasca un drum care sa traverseze toate portile, o singura data...blabla"

O problema astfel pusa nu ar avea rezolvare...

 

Dar cea propusa de mine are o omisiune in enunt de care am profitat.

post-8009-1256303119_thumb.jpg

 

Cat despre vertexuri:

"The vertex of an angle is the point where two rays begin or meet, where two line segments join or meet, where two lines intersect (cross), or any appropriate combination of rays, segments and lines that result in two straight "sides" meeting at one place." (wikipedia)

 

Intersectand o intersectie intersectezi si segmentele care se intalnesc acolo pentru a forma intersectia!

Link to comment
Share on other sites

foarte misto

 

teoretic "Intersectand o intersectie intersectezi si segmentele care se intalnesc acolo pentru a forma intersectia!" asa e , dar tot teoretic linia ta nu va intersecta niciodata punctul respectiv pt. ca nu are grosime , o sa intersecteze sau 2 sau o singura linie in desenul tau niciodata 3 , si lasi cel putin un segment afara . problema cu portile e mai bine enuntata (ok , te-ai folosit de enunt sa te avantajeze) . in programele 3d punctul de intersectie intre linii este ceva independent , presupun ca la asta s-a referit 57.....

 

daca consideram ca punctul face parte din linie si solutia asta e valabila :

 

cu o linie dreapta (e facut in Paint :) ) , pt. ca nu zice in enunt ca nu pot muta segmente , desenul e doar o conventie....

 

@ un chitarist : nu e ok , nu e o linie sunt mai multe :) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Intersectand o intersectie intersectezi si segmentele care se intalnesc acolo pentru a forma intersectia!

 

Daca ne apucam sa discutam pe tema asta ramane forumul fara spatiu pe servere si tot nu ajungem la nici o concluzie... :)

 

Asta-i ca treaba cu numerele considerate ca fiind cardinalele unor multimi: 1 care este cardinalul unei multimi formate dintr-un mar este egal cu 1 care este cardinalul unei multimi formate dintr-o gaina?

 

:)

 

PS: problema este destul de veche...eu o stiu de peste 3-4 ani :)

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Posibil ca problema cu cele 7 poduri este la baza problemei propuse de mine.

Enuntata corect, probema mea ar fi:

post-8009-1256302631_thumb.jpg

"sa se gaseasca un drum care sa traverseze toate portile, o singura data...blabla"

O problema astfel pusa nu ar avea rezolvare...

 

Dar cea propusa de mine are o omisiune in enunt de care am profitat.

post-8009-1256303119_thumb.jpg

 

Cat despre vertexuri:

"The vertex of an angle is the point where two rays begin or meet, where two line segments join or meet, where two lines intersect (cross), or any appropriate combination of rays, segments and lines that result in two straight "sides" meeting at one place." (wikipedia)

 

Intersectand o intersectie intersectezi si segmentele care se intalnesc acolo pentru a forma intersectia!

 

Este vorba de topologie care s-a dezvoltat si pentru a studia si proiecta retele.

 

Am undeva o carte nu stiintifica ci informativa cu exemple mai "distractive".

 

Idea de ex, ar fi in topologie ca nu exista afar si inauntru cand e vorba de ex. de un pahar ,In plus e considerat-a o singura suprafata.Respectiv daca pui creonul fara sal ridici de pe obiect potii sa atingi oricare punct.

 

Alta treaba era panglica Mobius care are o singura suprafata , la fel pui creonul si pot sa tragi o dunga a carui capat se va intalni cu punctul de origine.Daca tai pe lungime pe linia de mijloc ai surprize si se poate taia si cea ce rezulta si ai alta surpriza.

 

Acolo era discutata si prroblema podurilor ..este interesanta aceasta stiinta .Mai erau cateva exemple cu ceva retele din marile orase ..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Topology

 

The Seven Bridges of Königsberg is a famous problem solved by Euler.

 

A continuous deformation (homeomorphism) of a coffee cup into a doughnut (torus) and back.

Link to comment
Share on other sites

O problema simpla care mi-a mancat vreo 3 neuroni :)

 

Trei prieteni merg la un hotel. Ei stiu ca o camera costa 30 $.

Obositi, ajung in camera si platesc pentru camera baiatului care i-a ajutat cu bagajele, cate 10$ ficare.

10 x 3 = 30$

Acesta coboara la receptie si afla ca, de fapt, camera costa 25$.

Plateste si merge sa duca restul celor 3. Pe drum se gandeste: nu pot imparti 5$ la 3 deci le voi da cate 1$ fiecaruia (si vor fi multumiti) iar eu raman cu 2$.

Face acest lucru.

Rezumand:

Cei trei au platit in final cate 9$

9x3 = 27$

+ 2$ (de la baiat)

total=29$

 

UNDE E UN DOLAR?

 

LOL ce misto sunt astea de formulare. Au dat 30, au primit 3 inapoi, 2 a pastrat personaju principal si 25 "la hotel". 25 + 3 + 2 = 30, sau daca preferi, 25 + 2 = 30 - 3.

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de topologie care s-a dezvoltat si pentru a studia si proiecta retele.

 

Am undeva o carte nu stiintifica ci informativa cu exemple mai "distractive".

 

Idea de ex, ar fi in topologie ca nu exista afar si inauntru cand e vorba de ex. de un pahar ,In plus e considerat-a o singura suprafata.Respectiv daca pui creonul fara sal ridici de pe obiect potii sa atingi oricare punct.

 

Alta treaba era panglica Mobius care are o singura suprafata , la fel pui creonul si pot sa tragi o dunga a carui capat se va intalni cu punctul de origine.Daca tai pe lungime pe linia de mijloc ai surprize si se poate taia si cea ce rezulta si ai alta surpriza.

 

Acolo era discutata si prroblema podurilor ..este interesanta aceasta stiinta .Mai erau cateva exemple cu ceva retele din marile orase ..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Topology

 

The Seven Bridges of Königsberg is a famous problem solved by Euler.

 

A continuous deformation (homeomorphism) of a coffee cup into a doughnut (torus) and back.

 

interesant . de platbanda cu o singura suprafata stiam . dar nu rezolva problema podurilor . daca te duci in Königsberg si treci pe cele 7 poduri (daca mai exista in prezent) , nu te ajuta cu nimic ca stii asta .

exemplul cu torul si cana de cafea mi se pare fortat . orice obiect poate fi simplificat pana cand devine o forma primara (sfera , cilindru , cub , tetraedru , dodecaedru , icosaedru , tor....)

Link to comment
Share on other sites

E fortata deformarea aia pentru a demonstra o idee. Uite aici deformari mai practice:

http://en.wikipedia.org/wiki/Theorema_Egregium

 

PS: creon, care este!

 

Aoleo...curbura gaussiana (http://en.wikipedia.org/wiki/Gaussian_curvature) :)

Amintirile ma rascoleste, amintirile ma chinuiesteeeeeeeeeeeeeeee!

Chiar daca nu are legatura, mi-am adus aminte ca prin anul II am avut de aratat la examenul de geometrie ca sfera S8 este paralelizabila :)

Link to comment
Share on other sites

Se dau 3 becuri normale si doua camere izolate.

In prima camera se afla cele 3 becuri infiletate în cate o dulie iar in a doua camera se afla 3 intrerupatoare, fiecare intrerupator aprinde un singur bec din camera alaturata.

Ai dreptul la oricate apasari pe intrerupatoare si ai dreptul sa intri o singura data in camera cu becuri.

Trebuie sa afli ce bec aprinde fiecare dintre cele 3 întrerupatoare.

Link to comment
Share on other sites

Se dau 3 becuri normale si doua camere izolate.

In prima camera se afla cele 3 becuri infiletate în cate o dulie iar in a doua camera se afla 3 intrerupatoare, fiecare intrerupator aprinde un singur bec din camera alaturata.

Ai dreptul la oricate apasari pe intrerupatoare si ai dreptul sa intri o singura data in camera cu becuri.

Trebuie sa afli ce bec aprinde fiecare dintre cele 3 întrerupatoare.

apesi on/off pe un intrerupator pana explodeaza becul(sau mai bine, il lasi deschis vreo 3 luni), dupa aia aprinzi unul din celelalte becuri si mergi in camera. primul intrerupator - > becul ars, al doilea -> becul aprins, al treilea(intrerupatorul de care nu te-ai atins) - > becul stins.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.