www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Logica


eM.
 Share

Recommended Posts

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

interesant . de platbanda cu o singura suprafata stiam . dar nu rezolva problema podurilor . daca te duci in Königsberg si treci pe cele 7 poduri (daca mai exista in prezent) , nu te ajuta cu nimic ca stii asta .

exemplul cu torul si cana de cafea mi se pare fortat . orice obiect poate fi simplificat pana cand devine o forma primara (sfera , cilindru , cub , tetraedru , dodecaedru , icosaedru , tor....)

 

Cam pe aici este problema , ti-se PARE .

 

Tot asa pare-se ca obiectele au o singura suprafata apoi prin formare ,indoire , impaturire etc etc ..faci obiecte noi .si in mod particular din aceasi cantitate de material cu aceasi suprafata totala .

 

Este vorba de a scapa de PRECONCEPTII ca si exemplu a fost da cel mai simplu ,cel cu ceasca sau paharul cu apa .In ahar ai apa , in exteriorul paharului avem aerul .Dar acest lucru se intampla doar pentru ca exista gravitatie ,Practic delimitam spatiul intr-un anumit fel .sau delimitam spatiul intre materiale cu diferite stari si diferite densitati .

 

 

In lgatura cu "podurile" este o problema de topologie si daca citeai in link-urile puse anterior nu mai spueai "cu ce ma ajuta pe mine". Eventual scriai ca :

 

"ma depaseste problema" si nu inteleg despre ce este vorba .

 

Pe tine poate ca direct nu te ajuta dar topologia este in toate , chiar si acum comunicam printr-un sistem cu o topologie bine definita si bine proiectata.

 

De fapt depinde de ce competente ai ,dar oricum topologia apare in toate si in viata simpla de zi cu zi numai nu cunosti problemele la acest nivel.

 

Apropos . LABIRINTUL este tot o probleme de topologie si inca foarte simpla !!Poate cea mai simpla.

 

Deci intri intr-un labirint ,Cum iesi ? Altfel mori de foame de sete ? Asta ca sa fi cointeresat .Sau ai o bere rece la iesire ( hehe).

 

BANC (topologic)

 

Unul beat critza ,mergand intr-o directie "anume" foarte hotarat ,da de un stalp de reclame ,se loveste de el ,vrea sa treca nu poate , apasa cu mainnile , loveste din toate pertile , impinge da cu picioarele ...apoi obosit se opreste si striga la cer " Doamne m-au zidit"!

 

 

 

 

( cine n a mai vazut stalp de reclame , este vorba de un "cilindru" de aprox 1,5m diametru construit vertical pe care se lipesc afise jur imprejur ,de obicei sunt postate la colturi de strada in rascruce de drumuri unde se pot citi din fiecare directie.Ocupa un loc mai mic decat un panou ptr afise plan)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cam pe aici este problema , ti-se PARE .

 

Tot asa pare-se ca obiectele au o singura suprafata apoi prin formare ,indoire , impaturire etc etc ..faci obiecte noi .si in mod particular din aceasi cantitate de material cu aceasi suprafata totala .

 

Este vorba de a scapa de PRECONCEPTII ca si exemplu a fost da cel mai simplu ,cel cu ceasca sau paharul cu apa .In ahar ai apa , in exteriorul paharului avem aerul .Dar acest lucru se intampla doar pentru ca exista gravitatie ,Practic delimitam spatiul intr-un anumit fel .sau delimitam spatiul intre materiale cu diferite stari si diferite densitati .

 

 

In lgatura cu "podurile" este o problema de topologie si daca citeai in link-urile puse anterior nu mai spueai "cu ce ma ajuta pe mine". Eventual scriai ca :

 

"ma depaseste problema" si nu inteleg despre ce este vorba .

 

Pe tine poate ca direct nu te ajuta dar topologia este in toate , chiar si acum comunicam printr-un sistem cu o topologie bine definita si bine proiectata.

 

De fapt depinde de ce competente ai ,dar oricum topologia apare in toate si in viata simpla de zi cu zi numai nu cunosti problemele la acest nivel.

 

Apropos . LABIRINTUL este tot o probleme de topologie si inca foarte simpla !!Poate cea mai simpla.

 

Deci intri intr-un labirint ,Cum iesi ? Altfel mori de foame de sete ? Asta ca sa fi cointeresat .Sau ai o bere rece la iesire ( hehe).

 

BANC (topologic)

 

Unul beat critza ,mergand intr-o directie "anume" foarte hotarat ,da de un stalp de reclame ,se loveste de el ,vrea sa treca nu poate , apasa cu mainnile , loveste din toate pertile , impinge da cu picioarele ...apoi obosit se opreste si striga la cer " Doamne m-au zidit"!

 

 

 

 

( cine n a mai vazut stalp de reclame , este vorba de un "cilindru" de aprox 1,5m diametru construit vertical pe care se lipesc afise jur imprejur ,de obicei sunt postate la colturi de strada in rascruce de drumuri unde se pot citi din fiecare directie.Ocupa un loc mai mic decat un panou ptr afise plan)

 

ok . reformulez atunci : nu pare fortat , este fortat . la prima translatie a fundului canii dispare suprafata cilindrica din interiorul canii . la operatiunea a doua ( pseudo-roto-translatia respectiva ) , dispare suprafata translatata in prima faza , in conditiile astea de ce se mai face prima etapa , ar mai fi existat un gol in interiorul noului obiect , care nu influenteaza cu nimic nou creata suprafata . si corpul rezultat are un volum mai mic decat cel initial si 2 suprafete din corpul initial nu mai exista sub nici o forma . dupa o metoda similara poti reduce un copac la un cilindru , sau obiecte foarte complexe la ce forma vrei . eu nu am spus ca topologia nu are alte utilizari , doar ca acest exemplu se bazeaza pe reguli aleatorii (ca sa nu zic ca nu sunt reguli de nici un fel) .

 

si tot ca o gluma : nu ca nu ma ajuta pe mine , nu ajuta pe nimeni (in problema podurilor...) :)

 

ma urc pe foton si am plecat :) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.

Scuze ca ma bag, dar nu stiu cine urmeaza.

 

Iti construiesti o casa cu toti peretii indreptati catre Sud. Te uiti pe fereastra si vezi un urs. Ce culoare are ursul?

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca ma bag, dar nu stiu cine urmeaza.

 

Iti construiesti o casa cu toti peretii indreptati catre Sud. Te uiti pe fereastra si vezi un urs. Ce culoare are ursul?

 

Alba ? E urs polar de la polul sud ? :) ......daca asta-i rezolvarea e...... :)

Nu prea am inteles-o paia cu "toti peretii intreptati spre sud"

Link to comment
Share on other sites

fain

daca a=b , a-b=0 , (a+b ) x 0= b x 0 dar a+b nu este b.....

 

 

daca a=b toate celelalte sunt 0=0, nonsens matematic.

 

edit: oops, too late.

 

Korko : right, in a way. ar fi trebuit sa zic 3 taieturi simultane :)

 

True :)

Am gasit mai multe probleme din astea si in toate, la un moment dat, ceva se imparte la 0 si 2=1.... blabla

@vector. Am crezut ca solutia lui Korko e corecta (si pana la amendarea enuntului era :) )

Intrebare: Taieturi drepte?

Daca nu, e prea simplu, zic.

post-8009-1256544406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
Alba ? E urs polar de la polul sud ? :) ......daca asta-i rezolvarea e...... :)

Nu prea am inteles-o paia cu "toti peretii intreptati spre sud"

Da, alb. Doar ca casa e construita la polul nord. :)

Link to comment
Share on other sites

@vector. Am crezut ca solutia lui Korko e corecta (si pana la amendarea enuntului era :) )

Intrebare: Taieturi drepte?

Daca nu, e prea simplu, zic.

3_taieturi.jpg

 

Solutia lui korko e foarte corecta dpdv matematic, daca consideri patratelele alea ca proiectii.

Imi place si ideea ta :), luand in considerare interpretabilitatea enuntului.

Explicatie : nici un obiect 2D nu exista in realitate. Prin "ceva" ma gandeam la ceva real. Un laptop, o prajitura, un veceu ... o chitara :)

Anyway, deja avem 2 solutii corecte. Cine o produce si pe a treia ?

Link to comment
Share on other sites

Solutia lui korko e foarte corecta dpdv matematic, daca consideri patratelele alea ca proiectii.

Imi place si ideea ta :) , luand in considerare interpretabilitatea enuntului.

Explicatie : nici un obiect 2D nu exista in realitate. Prin "ceva" ma gandeam la ceva real. Un laptop, o prajitura, un veceu ... o chitara :)

Anyway, deja avem 2 solutii corecte. Cine o produce si pe a treia ?

 

 

foarte tare :D

 

 

aaaaaa, CEVA????? 'poi zi asha!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu moara topicul, propun si eu o problema pe care ne-a spus-o profa de logica in liceu:

 

Trei filozofi isi petrec noaptea pe cimp, in aer liber. In timpul noptii vine cineva si, in gluma, ii murdareste pe fiecare pe fata. Filozoful A se trezeste, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. Filozoful B se trezeste si el, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. Filozoful C se trezeste, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. La un moment dat, C se opreste din ris pentru ca isi da seama ca este murdar pe fata el insusi. Cum si-a dat seama ca e murdar pe fata fara sa-i spuna nimeni acest lucru?

 

Nu este genul de raspuns surpriza (si-a vazut imaginea in apa, i-a aratat cineva cu degetul etc), se cere pur si simplu procesul logic urmat in conditiile in care nu are alte informatii in afara de cele date (fiecare ride de fiecare). Problema nu e grea, oricine poate gasi rezolvarea.

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu moara topicul, propun si eu o problema pe care ne-a spus-o profa de logica in liceu:

 

Trei filozofi isi petrec noaptea pe cimp, in aer liber. In timpul noptii vine cineva si, in gluma, ii murdareste pe fiecare pe fata. Filozoful A se trezeste, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. Filozoful B se trezeste si el, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. Filozoful C se trezeste, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. La un moment dat, C se opreste din ris pentru ca isi da seama ca este murdar pe fata el insusi. Cum si-a dat seama ca e murdar pe fata fara sa-i spuna nimeni acest lucru?

 

Nu este genul de raspuns surpriza (si-a vazut imaginea in apa, i-a aratat cineva cu degetul etc), se cere pur si simplu procesul logic urmat in conditiile in care nu are alte informatii in afara de cele date (fiecare ride de fiecare). Problema nu e grea, oricine poate gasi rezolvarea.

Ce faceau pe camp ?Noaptea.

 

Din ce s-au trezit?

 

Cand au adormit si cine ia adormit ?

 

Cu ce au fost "murdariti"?

 

Cum vede nopatea un filosof? Aveau lanterna, foc de tabara?

 

Filosoful A era prostalau de nu si-a dat seama ca se rade de el .sau acesta nu era filosof? Dar filosoful B ?

 

Oricum filosoful Nr3 © putea doar sa presupuna cum ca s-ar putea sa fie si el murdar.Tot asa putea sa presupuna ca ceilalti doi sunt deja constienti ca fiecare este murdar si de acea rad unul de celalalt , poate presupune ca s-au mazgalit anterior intre timp ce el dormea si stiau ca sunt murdari in urma actiuni reciproce.Dar nu-i precis. S-ar putea ca ceilalti doi fiecare crede ca doar ceilalti sunt murdari.( cum am amintit o fi mai prostalai nu observa ca se rade si de ei ).

 

Daca A si B radeau numai si nu gesticulau , de unde-si poate da cineva seama ca se rade si de el cand ceilalti doi puteau avea destule motive sa rada unul de celelalt .....etc... Daca radeau si aratau cu mainile catre fata lui C este normal ca poate sa presupuna ca si el este mazgalit , el "C" neamintindu-si ca ar fi mazgalit fetele celorlalti doi deduce ca trebuia sa fie un "starin" care tot asa putea sa-l mazgaleasca si pe el .De ce ar fi fost o exceptie?.

.Presupunand ca au dormit si nu si-au petrecut timpul privind stelele si discutand despre posibilitatea vietii pe alte corpuri ceresti.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Se dau doua sate.

Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.

Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.

Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.

Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.

Link to comment
Share on other sites

Se dau doua sate.

Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.

Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.

Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.

Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.

Il intrebi "ce mi-ar raspunde un om din celalalt sat, nu satul tau, daca l-as intreba care e satul canibalilor?" Omul iti va indica invariabil satul oamenilor buni si mergi unde iti indica.

Scuze ca raspund asa repede.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
:)) Sincer , am citit postul cu probleme logice si citeam pe ne acum 10 minute alte probleme logice , si am dat de asta si chiar nu stiam raspunsul , stiu ca e ceva de genu in Samurai jack , cu viermi aia 2 uriasi.Multumesc:))
Link to comment
Share on other sites

Il intrebi "ce mi-ar raspunde un om din celalalt sat, nu satul tau, daca l-as intreba care e satul canibalilor?" Omul iti va indica invariabil satul oamenilor buni si mergi unde iti indica.

Scuze ca raspund asa repede.

Variante :

 

Un condamnat la moarte. Figura autoritara respectiva ii cere sa isi decida soarta : Daca spune o minciuna, va fi inecat, daca spune adevarul, va fi spanzurat. Ce a spus condamnatul ca sa se salveze ?

 

Un condamnat la moarte este adus in un "dungeon room" cu inca 2 iesiri, pazite de cate un calau. Preotul ii spune : Pe una din usi, vei fi gratiat, pe cealalta, vei fi executat. Unul din calai spune doar adevarul, celalalt numai minciuni. Ai dreptul la o singura intrebare. Ce a facut condamnatul sa se salveze ?

Link to comment
Share on other sites

Din somn :) Dimineata.

 

C nu are de unde sa stie daca A ride de doar de B sau ride de amindoi (altfel n-ar mai exista problema). Problema este despre deductii, nu presupuneri.

 

Puteau sa petreaca noaptea spunand poezii, sau cum am amintit contempland stelele , se puteau trezi din transa,din visare despre lumii indepartate si multe alte versiuni .., putea fi inca intuneric si inourat deci fara lumina asa ca nu se vede nimic..poate ceilalti doi se gadilau .........

 

Deci este cu deductii din ce? Cu acest enunt /prezentare a "faptelor" nici Colombo si nici Poirot sau Holmes nu are ce sa faca , nici macar intr-un serial TV .Poate un Aghata Cristie se poate realiza..din acela "tras de par"? Cred ca tu ai omis ceva si a reprodus textul aproximativ , din amintiri .

 

C nu are de unde sa stie daca A ride de doar de B sau ride de amindoi ??????? adica de sine si de celalalt ,deci rade de amandoi fac deja doi .Asa ca C poate considera ca cei doi rad unul de celelalt si de propria lor situatie m cum am ascris daca-s filosofi no-fi chiar prostalai se prind mai repede (poate daca nu filosofeaza prea mult).

 

De obicei oameni cand rad de celalalt in asemenea cazuri arata cu degetul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci este cu deductii din ce? Cu acest enunt /prezentare a "faptelor" nici Colombo si nici Poirot sau Holmes nu are ce sa faca , nici macar intr-un serial TV .Poate un Aghata Cristie se poate realiza..din acela "tras de par"? Cred ca tu ai omis ceva si a reprodus textul aproximativ , din amintiri .

Deductii din informatiile prezentate, care sunt suficiente pentru ca C sa-si dea seama ca e murdar pe fata :) Toate bla-blaurile cu felul in care si-au petrecut ei noaptea nu fac decit sa indeparteze de solutie care, din nou, nu e dificil de gasit.

 

Un condamnat la moarte. Figura autoritara respectiva ii cere sa isi decida soarta : Daca spune o minciuna, va fi inecat, daca spune adevarul, va fi spanzurat. Ce a spus condamnatul ca sa se salveze ?

Solutia buna a fost data, eu m-am gindit ca solutie secundara la o afirmatie a carei valoare de adevar nu se poate determina:

-ceva imposibil de numarat: "pe plaja din Miami sunt 5199743854586 bobite de nisip"

-ceva imposibil de aflat: "acum 1129 de ani si o luna a plouat la Beijing"

-ceva imposibil de calculat (o limita care este nedeterminata egalata cu un nr. real :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.