www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Logica


eM.
 Share

Recommended Posts

3. un doctor merge cu masina. pe locul din dreapta se afla fiul sau. fac accident, sint transportati la spital. vine chirurgul si cind il vede pe baiatul doctorului spune "nu pot sa il operez, e fiul meu!".

care-i explicatia?

 

Doctorul sofer era tatal vitreg, doctorul chirurg era tatal biologic ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

raspunsul meu era strict matematic...baza 1 nu are sens deoarece in aceasta baza oricare doua numere cu aceiasi suma a cifrelor ar fi egale...ca sa nu mai vorbim care-s cifrele in aceasta baza (teoretic, din teorema impartirii cu rest, ar rezulta ca singura cifra posibila este 0, deci in ea nu am putea rezprezenta decat numarul 0!) :)

 

daca vrei neaparat poti sa gasesti tot felul de dracii de genul asta, cum ar fi: baze irationale, transcendentale, negative, etc.

 

oricum, multam de link ca-i interesant!

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Inca una: Ai 6 bete. Cum le asezi astfel incat toate sa se atinga intre ele?

Un simplu desen in MS Paint e mai mult decat suficient.

Pune si tu niste restrictii ...

 

Cat despre aia de mai sus, nu e DOAR o problema de probabilitati, e o problema de surse Markov cu memorie, daca nu stiti ce sunt alea, lasati-o balta.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
3. un doctor merge cu masina. pe locul din dreapta se afla fiul sau. fac accident, sint transportati la spital. vine chirurgul si cind il vede pe baiatul doctorului spune "nu pot sa il operez, e fiul meu!".

care-i explicatia?

 

 

Mama era chirurgul. [Pentru cachirurg nu are forma de feminin deci nu putem spune 'chirurga'. Lumea de obicei crede ca chirurg se refera la o persoana de gen masculin, cel putin cand isi pune problema asta.]

Link to comment
Share on other sites

Soiuz to the rescue.... :)

(am uitat ca am postat si eu pe aici.....)

 

Solutia:

1/3 sanse daca pastrezi cutia, 2/3 daca o schimbi.

Daca schimbi probabilitatea de a castiga se obtine prin insumarea probabilitatii celor doua cutii ramase.

Intr-adevar solutia e oarecum contraintuitiva si a dat batai de cap multora.

 

Alta problema:

 

post-8009-1256200694_thumb.jpg

Intersectati TOATE segmentele cu O SINGURA linie NEITRERUPTA. (segment=de la punct la punct).

Incepeti ORIUNDE.

 

Problema este catalogata ca imposibila DAR eu am gasit totusi o solutie ....

I know I'm smart :)

Link to comment
Share on other sites

post-9299-1256189275_thumb.jpg

 

Daca nu ma insel, arata cam asa.

E o solutie! e bine!

 

Restrictii la ce ?? Eventual specificatii/conditii , in plan ? , bete cu aceiasi lungime ?,aceiasi diametru ? si ce-o mai fi.

 

presupunand ca sunt ascutite si se intalnesc toate intr-un punct .

Nici daca ar fi ascutite nu s-ar intalni toate. Sa zicem ca sunt atat de ascutite incat in varf sa afla doar un atom. Gandeste-te la atomul ala ca si la o bila. Sau mai simplu: ia 6 monede si incearca sa le asezi cumva astfel incat sa se atinga toate... si sa fie in acelasi plan. Deci nu e buna solutia ta.

 

Eu m-am gandit la ceva de genu:

Link to comment
Share on other sites

Soiuz to the rescue.... :)

(am uitat ca am postat si eu pe aici.....)

 

Alta problema:

 

post-8009-1256200694_thumb.jpg

Intersectati TOATE segmentele cu O SINGURA linie NEITRERUPTA. (segment=de la punct la punct).

Incepeti ORIUNDE.

 

Problema este catalogata ca imposibila DAR eu am gasit totusi o solutie ....

I know I'm smart :)

 

Din cate-mi aduc eu aminte problema nu are solutie...eu am demonstrat mai demult acest lucru folosind grafuri euleriene (ceva in genul problemei podurilor din Konigsberg a lui Euler)...dar nu mai tin minte daca asta era desenul sau nu (se pot formula oricate probleme de acest gen).

Apropo, care este solutia ta?

Link to comment
Share on other sites

Din cate-mi aduc eu aminte problema nu are solutie...eu am demonstrat mai demult acest lucru folosind grafuri euleriene (ceva in genul problemei podurilor din Konigsberg a lui Euler)...dar nu mai tin minte daca asta era desenul sau nu (se pot formula oricate probleme de acest gen).

Apropo, care este solutia ta?

 

vine si solutia :)

sa vad intai cateva incercari macar...

by the way, am uitat sa spun in enunt:

sa intersecteze fiecare segment O SINGURA DATA

sorry

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Am si io o intreabre a carui raspuns nu il stiu prea bine ... asa ca va intreb pe voi ...

 

daca te sui calare pe un foton si in timp ce meri cu viteza luminii iei o lanterna si o dechizi ... ce se intampla cu lumina lanternei ??? stiu ca e imposibil :) da nah ... ce sar intampla ???

Link to comment
Share on other sites

Intersectati TOATE segmentele cu O SINGURA linie NEITRERUPTA. (segment=de la punct la punct).

Incepeti ORIUNDE.

 

Problema este catalogata ca imposibila DAR eu am gasit totusi o solutie ....

I know I'm smart :)

 

2 variante : nu scrie in enunt daca ai voie sa muti segmentele sau nu . daca le muti se poate .

 

si nu scrie in enunt daca linia este dreapta , daca nu e dreapta iarasi este posibil (in desenul meu intersecteaza intr-un loc de 2 ori....)

 

 

edit : fotonii vor avea tot viteza luminii . si Einstein s-a intrebat de acelasi lucru , are un experiment imaginar cu un tren ce se deplaseaza la viteza luminii .

 

daca nu (in cazul in care linia nu are grosime) , cel putin 5 segmente raman mereu afara....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

sa intersecteze fiecare segment O SINGURA DATA

 

 

2 variante : nu scrie in enunt daca ai voie sa muti segmentele sau nu . daca le muti se poate .

 

si nu scrie in enunt daca linia este dreapta , daca nu e dreapta iarasi este posibil (in desenul meu intersecteaza intr-un loc de 2 ori....)

Nu crezi ca ar fi fost mult prea simplu?

 

E imposibil...

Edited by rageOrSilence
Link to comment
Share on other sites

E o solutie! e bine!

 

 

Nici daca ar fi ascutite nu s-ar intalni toate. Sa zicem ca sunt atat de ascutite incat in varf sa afla doar un atom. Gandeste-te la atomul ala ca si la o bila. Sau mai simplu: ia 6 monede si incearca sa le asezi cumva astfel incat sa se atinga toate... si sa fie in acelasi plan. Deci nu e buna solutia ta.

 

Eu m-am gandit la ceva de genu:

 

Conditii nu au fost puse /enuntate asa ca un singur "atom" poate fi comun , traiectortile electronilor se intrepatrund , plus nu trebuie sa fie in acelasi plan asa ca se pot intrepatrunde .

Nu m-am gandit doar o secunda si am pus "idea asta" numai ca sa-ti arat ca nu ai dat un enunt concret si clar .

De altfl am undeva de pe net o carte cu zeci si zeci de probleme din acestea , interesante .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Din cate-mi aduc eu aminte problema nu are solutie...eu am demonstrat mai demult acest lucru folosind grafuri euleriene (ceva in genul problemei podurilor din Konigsberg a lui Euler)...dar nu mai tin minte daca asta era desenul sau nu (se pot formula oricate probleme de acest gen).

Apropo, care este solutia ta?

 

post-8009-1256240148_thumb.jpg

 

Good enogh?

intersecteaza? da.

pe toate? da.

printr-un singur punct? da.

 

Stiu ca problema este catalogata ca fiind "fara rezolvare" dar se pare ca nu s-a mai gandit nimeni la abordarea mea...

ciudat...

Link to comment
Share on other sites

Soiuz to the rescue.... :)

(am uitat ca am postat si eu pe aici.....)

 

Solutia:

1/3 sanse daca pastrezi cutia, 2/3 daca o schimbi.

Daca schimbi probabilitatea de a castiga se obtine prin insumarea probabilitatii celor doua cutii ramase.

Intr-adevar solutia e oarecum contraintuitiva si a dat batai de cap multora.

 

Alta problema:

 

post-8009-1256200694_thumb.jpg

Intersectati TOATE segmentele cu O SINGURA linie NEITRERUPTA. (segment=de la punct la punct).

Incepeti ORIUNDE.

 

Problema este catalogata ca imposibila DAR eu am gasit totusi o solutie ....

I know I'm smart :)

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

rezolvare.jpg

 

Good enogh?

intersecteaza? da.

pe toate? da.

printr-un singur punct? da.

 

Stiu ca problema este catalogata ca fiind "fara rezolvare" dar se pare ca nu s-a mai gandit nimeni la abordarea mea...

ciudat...

 

Vezi ca ai "intersectat" de doua ori segmentul orizontal din mijloc stanga.

Link to comment
Share on other sites

E o solutie! e bine!

 

 

Nici daca ar fi ascutite nu s-ar intalni toate. Sa zicem ca sunt atat de ascutite incat in varf sa afla doar un atom. Gandeste-te la atomul ala ca si la o bila. Sau mai simplu: ia 6 monede si incearca sa le asezi cumva astfel incat sa se atinga toate... si sa fie in acelasi plan. Deci nu e buna solutia ta.

 

Eu m-am gandit la ceva de genu:

 

Hehe , pai tu ai doua varfuri unde se intalnesc intr-un singur atom caci grupurile de cate trei sunt jumatate din "steaua " mea,si trebui sa fie in acelasi plan fiecare din grup de 3 .

La mine nu-i musai sa fie in acelasi plan.

 

Bineinteles ca-i cam, fantezista treaba dar am pus-o doar de dragul discutiei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.