www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Logica


eM.
 Share

Recommended Posts

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ca sa nu moara topicul, propun si eu o problema pe care ne-a spus-o profa de logica in liceu:

 

Trei filozofi isi petrec noaptea pe cimp, in aer liber. In timpul noptii vine cineva si, in gluma, ii murdareste pe fiecare pe fata. Filozoful A se trezeste, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. Filozoful B se trezeste si el, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. Filozoful C se trezeste, ii vede pe ceilalti doi murdari pe fata si incepe sa rida de ei. La un moment dat, C se opreste din ris pentru ca isi da seama ca este murdar pe fata el insusi. Cum si-a dat seama ca e murdar pe fata fara sa-i spuna nimeni acest lucru?

 

Nu este genul de raspuns surpriza (si-a vazut imaginea in apa, i-a aratat cineva cu degetul etc), se cere pur si simplu procesul logic urmat in conditiile in care nu are alte informatii in afara de cele date (fiecare ride de fiecare). Problema nu e grea, oricine poate gasi rezolvarea.

 

cred ca stiu

B cand se trezeste rade de amandoi , dar crede ca A rade de C care doarme , si de asta nu isi da seama ca A rade si de el .

in schimb C cand se trezeste rade de cei doi , dar apoi isi da seama ca cei doi rad de el pentru ca el tocmai s-a trezit , iar cei doi puteau sa-si spuna unul altuia ca sunt murdari pe fata.....

Link to comment
Share on other sites

1.cand o sa invete limba romana ?

2.cand vrea el (dupa ce a trecut de pasul 1)

3. cand o sa-i fie cald ?

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Știi bancul cu Napoleon, nu? :)

 

Dacã nu-i ãsta rãspunsul, atunci rãmâne varianta "în fiecare zi".

 

Nu !!!. Vreau sa-l stiu. Pm daca-i cu *****. :)

Link to comment
Share on other sites

Napoleon statea pe cal si se uita la dreapta, ca in pictura, dupa batalia de la Waterloo. Dintr-o data, vede ceva in zare. Se incrunta si striga soldatului de linga el:

- Soldat! Da-mi repede luneta!

Soldatul raspunde uluit: - Mon Dieu! Mais vous parlez Roumain?!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Napoleon statea pe cal si se uita la dreapta, ca in pictura, dupa batalia de la Waterloo. Dintr-o data, vede ceva in zare. Se incrunta si striga soldatului de linga el:

- Soldat! Da-mi repede luneta!

Soldatul raspunde uluit: - Mon Dieu! Mais vous parlez Roumain?!

poate vrei sa zici batalia de la Austerlitz.. dupa Waterloo Napoleon a sfarsit luat pe sus de catre coalitie si dus frumos pana in insula Sf Elena :)

Link to comment
Share on other sites

nope ... si e atat de simplu ...

[si tare ciudat, prima parte e bine]

 

Solutia este in una din cartile din seria Furnicile de Bernard Werber [sper ca am tinut minte bine]

Indiciile din carte erau : "gandeste ca altii" si "un copil de 5 ani ar rezolva asta fara sa clipeasca" [again, sper ca am tinut bine minte]

 

edit : am incercat odata sa ajung la 4. am renuntat dupa vreo 60 de iteratii [facute manual]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.