www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Minunaaaaat. Gibson. Strat Like....


Guest Vangelis
 Share

Recommended Posts

pe gibson.com scrie ceva de un signature. Eu ma gandeam ca o sa scoata vreun Flying V, sau SG. Daca cititi scrie ca o sa fie produsa de compania "Jimi Hendrix" nu de Gibson si vor fi chitari low-budget

 

Flying V Jimi Hendrix pictat e deja scos... de mult...

doar ca sunt cam.. .rare... si vreo 4000 de coco...

Link to comment
Share on other sites

baaa! n-ati citit tot... pachetul full e 450$ si cu chitara si restu... primiti si BANDANA JIMI HENDRIX SI TRICOU FOARTE MISTOO :)

i'm saying.. the hell with the guitar... i like the bandana and shirt :)

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-G...Experience.aspx

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectu', da' in afara de stickerul ala care arata de parca ar fi fost decupat din reviste si lipit, plus semnatura de pe headstock ... mai e ceva de observat ? Marketing dumbasses :)

Link to comment
Share on other sites

E clar ca e vorba de marketing cu imaginea lu Jimi, da pana la urma unde nu e marketing?

 

Mie imi place ideea, mai ales ca amp-ul nu are distortion (cel putin asa vad eu). Cred ca un incepator ar invata mai bine pe o chitara de tip strat, o pedala de fuzz si un amp clean. Mult mai bine decat cu Ibanez GRG + Line 6 sau mai stiu eu ce scule de cantat numai heavy metal :)

 

Forma chitarei e intr-adevar dubioasa, dar cred ca m-as putea obisnui cu ea. E un Strat cu headstock de Firebird, chiar imi place oleaca :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

daca ar fi costat cit un les paul poate ca mistourile ar fi justificate... nu stiu citi experti de pe aici au pus mina pe o chitara din aia, da' am o vaga banuiala ca nici unu'. si mai stiu ca porbabil aceeasi experti se lauda ca ce bine suna hora lor din 1200 toamna.

 

cit despre frumusete... yamaha pacifica e mai frumoasa? sau ciudateniile alea de la peavey? raptor parca le zice...

 

i-auzi frate, marketing. deci, gibson e o companie care pina acum a vindut chitare de nu'sh cite mii de euro si acum cind au scos una mai ieftina, gata, e marketing.

 

vaxxi, cam ce intelegi matale cind zici 'marketing'?

 

fie ca-ti place sau nu, "marketing dumbasses" astia cu abtipildele decupate din revista au facut si alte chitare pe linga hendrix-stratu' pentru care ii bestelesti tu, chitare pe care presupun ca nu esti demn sa le ai.

Link to comment
Share on other sites

vaxxi, cam ce intelegi matale cind zici 'marketing'?

 

Marketing e una, dumbass marketing e alta. Si prin dumbass marketing apreciez toate miscarile de genul "sa cumparam niste drepturi de nume pe care le folosim la maxim ca sa recuperam profitul din ce-am platit". Contrariul unei miscari de genul asta l-a facut Les Paul de exemplu, cand a refuzat sa-si lase numele pe LP Standard dupa ce Gibson a schimbat-o fara sa-l intrebe. Cand pui un sticker pe o chitara si zici ca are "Voodoo Child pickups" (probabil de origine chinezeasca, sunt mai ieftine) ca sa ataci un segment de piata low-cost ai carui cumparatori platesc orbeste pentru nume si branding, aia mi se pare mulsul exagerat al vacii pentru profit.

 

N-am zis nicaieri ca merit eu chitare scumpe, si de pus mana am pus si pe chitare mai scumpe, dar conteaza sa-ti stii nivelul, si de-aia am Squier :)

Link to comment
Share on other sites

Sa fiu ghipson mi-ar fi jena...

 

Puteau sa faca un flying V in china la fel de bine, si la acelasi pret. Dar nu dadea bine la marketing ca se identifica cu firma. Asa de acest "uglycaster" se pot descotorosi mult mai lejer... nici nu are forma nici nu scrie jipson.

 

Auzi tu ... signature ... mwahahaha.. se rasuceste J.H. (RIP)

Link to comment
Share on other sites

Marketing e una, dumbass marketing e alta. Si prin dumbass marketing apreciez toate miscarile de genul "sa cumparam niste drepturi de nume pe care le folosim la maxim ca sa recuperam profitul din ce-am platit". Contrariul unei miscari de genul asta l-a facut Les Paul de exemplu, cand a refuzat sa-si lase numele pe LP Standard dupa ce Gibson a schimbat-o fara sa-l intrebe. Cand pui un sticker pe o chitara si zici ca are "Voodoo Child pickups" (probabil de origine chinezeasca, sunt mai ieftine) ca sa ataci un segment de piata low-cost ai carui cumparatori platesc orbeste pentru nume si branding, aia mi se pare mulsul exagerat al vacii pentru profit.

 

N-am zis nicaieri ca merit eu chitare scumpe, si de pus mana am pus si pe chitare mai scumpe, dar conteaza sa-ti stii nivelul, si de-aia am Squier :)

 

Mai bine cumperi pickup-uri "Screamin Demon", alea te transforma direct intr-o bestie care canta foarte agresiv la chitara. Sau Humbucker from Hell, Dirty Fingers, LiquiFire sau cate altele, astea sunt tot "dumbass marketing"?

 

Mai bine atunci PAF Pro sau Burstbucker Pro, cu astea canti DIRECT ca un Pro, asta ce fel de marketing oare o fi? Unul mai subtil banuiesc, deci mai bun. Pickup-urile astea se vand ca painea calda, aia care cumpara sunt tot "dumbasses"?

 

Cel mai bine cred ca este sa cumperi ceva fara nume pompos, ceva cu nume sobru, ca Dimarzio Breed, Heavy Blues, Gibson 498T, Fender Custom 54, astea sigur sunt bune ca nu suna a "marketing pentru idioti". Citeste oleaca descrierea oficiala a oricarui pickup si o sa te convingi ca peste tot e marketing non-stop. Daca nu esti in stare sa discerni, atunci arati cu degetul in stanga si in dreapta fara nici un sens. Linia care desparte marketing-ul "normal" de un marketing prea agresiv sau care abuzeaza de o anumita nisa de piata e mult mai departe in ziua de azi, chitara asta chiar nu mi se pare deocamdata ca ar avea un marketing exagerat :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.