www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot Ciudat Si Suparator


PaulS
 Share

Recommended Posts

Astazi mi-am achizitionat un amplificator Vox AD15VT de la Mcmusic. Tipul de acolo mi l-a probat cu un PRS si suna foarte bine, fara zgomote ciudate. Cand am ajuns acasa, am conectat chitara mea (o Aria STG-005) si au aparut niste probleme. Se aude uneori un zgomot, cred ca termenul stiintific este "parait", chiar si pe clean. Pe distortion nu mai zic. Daca dau noise gate-ul la maxim dispare in proportie de 90% zgomotul, insa pierd foarte mult sustain. Plus ca, daca dau volumul putin mai tare, imi intra imediat in feedback chiar daca tin mainile pe corzi. Ma gandesc ca problema e de la dozele chitarei. Daca m-ati putea ajuta cu vreo idee, as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Astazi mi-am achizitionat un amplificator Vox AD15VT de la Mcmusic. Tipul de acolo mi l-a probat cu un PRS si suna foarte bine, fara zgomote ciudate. Cand am ajuns acasa, am conectat chitara mea (o Aria STG-005) si au aparut niste probleme. Se aude uneori un zgomot, cred ca termenul stiintific este "parait", chiar si pe clean. Pe distortion nu mai zic. Daca dau noise gate-ul la maxim dispare in proportie de 90% zgomotul, insa pierd foarte mult sustain. Plus ca, daca dau volumul putin mai tare, imi intra imediat in feedback chiar daca tin mainile pe corzi. Ma gandesc ca problema e de la dozele chitarei. Daca m-ati putea ajuta cu vreo idee, as fi recunoscator.

 

Incearca sa inversezi shtecherul in priza, s-ar putea sa fie si de la polaritate...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Momentan, nu pot sa incerc faza cu stecherul. Am uitat sa spun ca, daca pun mana pe corzi, zgomotul acela puternic dispare (pe distortion si pe clean), insa se mai aude un "parait". Daca scot cablul din amplificator, nu se mai aude nimic nici cu volumele la maxim.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Momentan, nu pot sa incerc faza cu stecherul. Am uitat sa spun ca, daca pun mana pe corzi, zgomotul acela puternic dispare (pe distortion si pe clean), insa se mai aude un "parait". Daca scot cablul din amplificator, nu se mai aude nimic nici cu volumele la maxim.

 

Probabil e de la impamantare. Si eu am aceeasi problema.

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa inversezi shtecherul in priza, s-ar putea sa fie si de la polaritate...

 

la curentul alternativ, nu apare problema de polaritate, sensul curentului (in cazul retelei) se schimba de ~50 de ori pe secunda, deci nu conteaza cum bagi priza in stecher...

 

brum poate sa apara de la ecranare necorespunzatoare, cum s-a spus mai sus, eventual e o problema la retea si nu se intelege amplificatorul bine cu ea, sau de la cabluri proaste, legaturi proaste, si o sumedenie de componente electronice cu care, din pacate, nu iti pot fi de folos. Incearca si cu alta chitara, daca are vreun prieten, sa vezi daca face la fel, dar daca zici ca la mcmusic a mers bine cu PRS-ul, atunci teoretic problema e de la chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

clasica problema a impamantarii... + chitara neecranata...

 

cu totii avem aceasta problema acasa... :) in blocurile comuniste... la unii mai mult la altii mai putin...

 

spre ex. la hades la camin, cu sursa lui nu avea pic de zgomot... la mine in blocul comunist... cu sursa lui.. acelasi rig... o grama' de zgomot... la boxele de la calculator am un tziuit continuu si la amplificator la fel... (tziuitul e altceva... nu brumul - ca e si d-ala) :)

 

poti incerca cu legatul de calorifer (impamantare) ... in rest... nu prea ai ce face (la mine n-a facut mare lucru nici caloriferul...)

 

oricum... atunci cand pui mana pe corzi dispare, deci... nu te incurca cu nimic la cantat... asa ca nu-ti mai face griji :)

spor la cantat

Link to comment
Share on other sites

la curentul alternativ, nu apare problema de polaritate, sensul curentului (in cazul retelei) se schimba de ~50 de ori pe secunda, deci nu conteaza cum bagi priza in stecher...

 

brum poate sa apara de la ecranare necorespunzatoare, cum s-a spus mai sus, eventual e o problema la retea si nu se intelege amplificatorul bine cu ea, sau de la cabluri proaste, legaturi proaste, si o sumedenie de componente electronice cu care, din pacate, nu iti pot fi de folos. Incearca si cu alta chitara, daca are vreun prieten, sa vezi daca face la fel, dar daca zici ca la mcmusic a mers bine cu PRS-ul, atunci teoretic problema e de la chitara ta.

Asa spui tu .

 

Filtru de retea de 230V este legat la masa printr-un condensator , unele statii au din constructie un comutator ca sa poti inversa faza , daca nu ai poti incerca sa intorci stecherul.

 

Limia de 220 este asimetrica , una este cu potentialul "Null" fata de pamantare deci poate fi masa fata de "faza".

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema similara... sfaturile voastre sunt bune si o sa incerc la o ora mai omeneasca sa dreg problema.

 

O alta intrebare legata de subiect: ce cablu ar fi mai bun? Vreau sa imi iau un cablu Fender si nu sunt convins daca merita diferenta de la cel normal la "Gold" (pretul e mai mult decat dublu).

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound

e de la impantare 100%.. inainte aveam doze infinity si acum am dimarzio si tot se aude "parait". Faza cu un fir pana la pamant merge doar la casa ..daca stai in bloc comunist:)) nu prea merge. La boxe mi se intampla acelasi lucru, mai ales daca am calculatorul oprit si boxele aprinse.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi iau un cablu Fender si nu sunt convins daca merita diferenta de la cel normal la "Gold" (pretul e mai mult decat dublu).

 

In niciun caz sa nu-ti iei Koil Kords :)

ia-ti mai bine un Proel decat Fender Koil Kords :D... =)) .. m-au lasat la o saptamana dupa ce le-am luat :)... desigur eu credeam ca e de la chitara/de la Proel/ in niciun caz de la fender... cand colo.. bag proelu' direct in amp... ca sa vezi... nu se mai intrerupea... :)...

 

 

@gadjo: ce-i cu priza aia cu filtru? .. de unde iau si cat costa? (n-am auzit :D)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Asa spui tu .

 

Filtru de retea de 230V este legat la masa printr-un condensator , unele statii au din constructie un comutator ca sa poti inversa faza , daca nu ai poti incerca sa intorci stecherul.

 

Limia de 220 este asimetrica , una este cu potentialul "Null" fata de pamantare deci poate fi masa fata de "faza".

 

atunci ii vorba ca e defazata cu pi "elongatia" tensiunii pe sinusoida, si poate aparea brum de acolo? poate am vorbit in necunostinta de cauza, va rog sa ma corectati, in cazul asta, si as fi recunoscator daca mi-ati da explicatia fizica :)

 

edit: cred ca daca ar conta cum bagi aparatul in priza, ar scrie pe fiecare priza cum sa bagi...

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Am stins tot ce se putea prin casa.

oricum... atunci cand pui mana pe corzi dispare, deci... nu te incurca cu nimic la cantat... asa ca nu-ti mai face griji tongue.gif

spor la cantat

Problema este ca apare un bazait si in timp ce cant. Azi am studiat mai bine fenomenul si am observat ca bazaitul apare atunci cand lovesc coarda, iar daca pun mana pe corzi nu se mai aude nimic (la fel si cu mana luata de pe corzi). Asta se intampla pe clean, dar presupun ca si pe distortion, insa bazaitul probabil ca se "imbina" cu distortionul.
Link to comment
Share on other sites

Am stins tot ce se putea prin casa.

Problema este ca apare un bazait si in timp ce cant. Azi am studiat mai bine fenomenul si am observat ca bazaitul apare atunci cand lovesc coarda, iar daca pun mana pe corzi nu se mai aude nimic (la fel si cu mana luata de pe corzi). Asta se intampla pe clean, dar presupun ca si pe distortion, insa bazaitul probabil ca se "imbina" cu distortionul.

 

E de la impamantare...pune-l intr-o priza cu impamantare si o sa vezi ca nu o sa mai faca asa...asta presupunand ca electronica din chitara este ok..Am avut si eu exact aceeasi problema cand mi-am luat amp-ul si l-am incercat prima daca intr-o camera de bloc :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, instalatia electrica este destul de veche si nu are impamantare si n-am niciun calorifer prin apropiere. O sa incerc sa incropesc o impamantare. Electronica din chitara cred ca este ok, pentru ca la proba a sunat chiar ok, fara bazaituri si alte chestii de acest gen. In fine, multumesc de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Din pacate, instalatia electrica este destul de veche si nu are impamantare si n-am niciun calorifer prin apropiere. O sa incerc sa incropesc o impamantare. Electronica din chitara cred ca este ok, pentru ca la proba a sunat chiar ok, fara bazaituri si alte chestii de acest gen. In fine, multumesc de ajutor.

 

nu trebuie neaparat la calorifer.... orice conductor care intra in pamant daca nu ... poti sa iti faci singur o impamantare daca stai pe la parter - etaju 2 cu un fir pe care il scoti pe geam si il bagi pur si simplu in pamant ( preferabil din cupru )

Edited by Vampire
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa lipesti firul de impamantare la bridge-ul chitarii, sigur nu o sa mai ai nici o problema niciodata.........garantat :)

 

Al meu e lipit, si tot am aceeasi problema.. :)

Daca nu ai impamantare la priza, probabil nu dispare sunetul respectiv...Sper ca la vara imi fac si eu impamantarea in camera.

Link to comment
Share on other sites

oare nu merge sa pui o glastra cu pamant langa ampsi sa bagi pamantarea in ea??;))

 

 

:) :) :):D :D :D - cel mai tare post de anul asta...

 

Asa spui tu .

 

Filtru de retea de 230V este legat la masa printr-un condensator , unele statii au din constructie un comutator ca sa poti inversa faza , daca nu ai poti incerca sa intorci stecherul.

 

Limia de 220 este asimetrica , una este cu potentialul "Null" fata de pamantare deci poate fi masa fata de "faza".

 

nu conteaza cum bagi stecherul in priza... ;) nici nu stau sa explic de ce...

Link to comment
Share on other sites

atunci ii vorba ca e defazata cu pi "elongatia" tensiunii pe sinusoida, si poate aparea brum de acolo? poate am vorbit in necunostinta de cauza, va rog sa ma corectati, in cazul asta, si as fi recunoscator daca mi-ati da explicatia fizica :)

 

edit: cred ca daca ar conta cum bagi aparatul in priza, ar scrie pe fiecare priza cum sa bagi...

 

La reteaua electrica unul din conductori este NUL-ul si cealalalt este FAZA .Nulul are ( ar trebui sa aiba) "potentialul" ZERO fata de pamant . Pe conductorul "Faza " poy sa "vina" mai multe componente de bruiaj.

 

Asa ca statiile de chitara au un filtru . Un condensator de la retea legat la sasiul statiei si nu doua ( cate unul ptr fiecare conductor de la cablul deretea) iar acesta se poate "muta" cu un switch selector ca sa "inversezi " pozitia de pe un fir pe celalalt al cablului de retea.Asa nu trebuie sa opresti statia si sa scoti stecherul din priza ca sa inversezi pozitia.

 

Normal este o "lege" de a monta faza si nullul la priza ( nu mai stiu dar este stabilit care este in dreapta si care in stanga) .

 

La TV-urile cu economuie de materiale fara transformator de retea era stecherul insemnat cu "rosu" ce insemna ca acesta este "faza' si trebuia sa introduci in priza dupa semn ca sa nu curenteze sasiul .Altfel aveai 220V pe sasiu si in momentul cand te jucai cu antena era pericol de electrocutare.

 

 

Switchul se vede pe schema , practic prin condensatorul de 0,05uF se "pune la masa" sasiul prin NUL -ul retelei.

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.