www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Un Sfat


pwnzar
 Share

Recommended Posts

Pentru inceput: nu ma dau banii afara din casa, nu sunt instrumentist de nota 10, dar am anumite gusturi, pretentii si nevoi. Cant blues si metal, in mare. Imi place o chitara care nu ma cocoseaza sau ma forteaza sa fac pe Spiderman incercand sa cant la ea. Imi plac grifurile comode, lejere, pentru ca am mainile mici si degete foarte subtiri. Vreau un tremolo diferit de floyd rose. Sa pot sa apas o data pe el fara sa se duca-n ma-sa tot acordaju. Nu ma pricep la setup, mi-am setat singur ultimul floyd, urmarind ce faceau altii pe youtube (surprinzator, am facut treaba foarte buna, zic eu).

 

Cam asta ar fi, in mare, ceea ce caut eu.. Confort e cuvantul cheie, cred :)

 

Asa ca, facand un studiu de piata si opinii (care sunt la extreme, nimic intre...), am ajuns la aceste 2 modele:

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_egen18_tvf.htm (corp subtire, confortabil.. am cantat pe s470 la muzica, imi vine perfect in mana)

 

si

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_rg3620z_hbk.htm (griff super subtire, dupa cum zic ei, ma tenteaza!), voi ce ati alege?

 

De ce Ibanez? Pentru ca jackson am mai avut, si n-am reusit sa ma obisnuiesc cu ele. Pentru ca ESP vin toate cu floyd iar la intervalul de pret 1500-1800eur nu vreau sa mai dau si alti bani pe langa. Pentru ca PRS nu cunosc deloc si nu am probat niciodata, in detrimentul meu, dupa cum imi spune lumea.

 

Fender nu e stilul meu. Stiu ca probabil fac cele mai bune chitari per total, dar nu-s pe gustul meu.

 

Cu alte marci de chitari nu am interactionat niciodata, nu am avut ocazia. Am auzit multe pareri negative legate de Ibanez... Vreau sa mi incerc norocul cu unul din modelele de mai sus. Pot oricand sa o trimit inapoi la thomann.de si sa-mi dea alta scula in schimb..

 

Mersi de ajutor. Astept critici constructive :)

Multumesc inca o data

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

fiind eu insumi posesor de maini mici :) iti recomand sa arunci o privire peste chitarele music man. La banii astia gasesti lejer o chitara cu specificatii asemanatoare cu cele ale ibanezurilor mentionate de tine, tremolo foarte bun (vezi modelele silhouette, steve morse sau axis cu floyd, sau petrucci cu un tremolo mai clasic, dar exceptional). in comparatie cu ibanez, musicman au gatul mult mai ingust, ceva mai rotund si sunt dupa parerea mea printre cele mai potrivite chitare pentru chitaristii cu maini mici.

Daca vrei intr-adevar sa canti si blues, atunci nu iti lua ibanez cu floyd (parere evident subiectiva si personala). Musicman Silhouette si chiar Axis au un sound exceptional de la blues pana la hard rock si chiar metal. Cu MM Silhouette si Steve Morse poti canta absolut orice cu un sound suveran, iar Petrucci are unul drintre cele mai solide sound-uri de rock modern dintre chitarele de pe piata actuala, fiind in acelasi timp si foarte versatila.

 

in concluzie: nu iti comanda o chitara de 2000 de coco fara sa stii exact ce vrei, chestia cu trimisul inapoi e oleaca de adormirea constiintei. Dupa ce ai cumparat chitara o sa fii in extaz cateva luni si dupa juma de an o sa iti dai seama ca nu e ceea ce vrei tu. Si atunci nu o mai poti trimite inapoi :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput: nu ma dau banii afara din casa, nu sunt instrumentist de nota 10, dar am anumite gusturi, pretentii si nevoi. Cant blues si metal, in mare. Imi place o chitara care nu ma cocoseaza sau ma forteaza sa fac pe Spiderman incercand sa cant la ea. Imi plac grifurile comode, lejere, pentru ca am mainile mici si degete foarte subtiri. Vreau un tremolo diferit de floyd rose. Sa pot sa apas o data pe el fara sa se duca-n ma-sa tot acordaju. Nu ma pricep la setup, mi-am setat singur ultimul floyd, urmarind ce faceau altii pe youtube (surprinzator, am facut treaba foarte buna, zic eu).

 

Cam asta ar fi, in mare, ceea ce caut eu.. Confort e cuvantul cheie, cred :)

 

Asa ca, facand un studiu de piata si opinii (care sunt la extreme, nimic intre...), am ajuns la aceste 2 modele:

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_egen18_tvf.htm (corp subtire, confortabil.. am cantat pe s470 la muzica, imi vine perfect in mana)

 

si

 

http://www.thomann.de/gb/ibanez_rg3620z_hbk.htm (griff super subtire, dupa cum zic ei, ma tenteaza!), voi ce ati alege?

 

De ce Ibanez? Pentru ca jackson am mai avut, si n-am reusit sa ma obisnuiesc cu ele. Pentru ca ESP vin toate cu floyd iar la intervalul de pret 1500-1800eur nu vreau sa mai dau si alti bani pe langa. Pentru ca PRS nu cunosc deloc si nu am probat niciodata, in detrimentul meu, dupa cum imi spune lumea.

 

Fender nu e stilul meu. Stiu ca probabil fac cele mai bune chitari per total, dar nu-s pe gustul meu.

 

Cu alte marci de chitari nu am interactionat niciodata, nu am avut ocazia. Am auzit multe pareri negative legate de Ibanez... Vreau sa mi incerc norocul cu unul din modelele de mai sus. Pot oricand sa o trimit inapoi la thomann.de si sa-mi dea alta scula in schimb..

 

Mersi de ajutor. Astept critici constructive :)

Multumesc inca o data

 

cauta pe forum ca s-a tot dezbatut , gasesti de toate despre Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

@DMC. Daca tu esti cel din poza de la avatar, inseamna ca nu ai vazut maini mici :).

 

eu sunt ala :) si vorbeam de maini mici, nu de brate, acolo nu ma plang :D la maini in schimb, ai dreptate: am vazut rar maini mai mici ca ale mele :)

 

in orice caz, bafta mare cu alegerea chitarei!

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce vrei tu sa canti cred ca cea mai buna alegere in opinia mea ar fi un Music Man Silhouette HSS. Are un grif genial, foarte comod, tremolo de calitate foarte buna, si ce e cel ma importat, suna extraordinar. Nu o spun din auzite sau din ce am citit pe internet, am un prieten care are una si nu prea ii mai trebuie decat un Les Paul si canta cam orice.

 

O alternativa ar fi un Paul Reed Smith CE24 care are griful foarte bun si suna a PRS, adica foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Mult mai gros nu e. Un LP mi se pare printre cele mai bune variante pentru blues si metal.

 

 

Pai din cate stiu eu are 20.5 mm la fretul 1 si cam 22 la fretul 12...deci este cam cu 2.5 mm mai gros decat Wizzard-ul ceea ce e foarte mult...crede-ma ca la mana se simte diferenta si inca foarte tare.

 

Depinde acum si ce anume vrei sa canti...ca metal si blues sunt 2 categorii foarte vaste...daca vrei sa faci shred si chestii tehnice clar Ibanez sau Jackson sunt cele mai bune variante...mai ales daca ai mana mica...daca nu , evident un Gibson Les Paul Standard...

 

PS: Si eu am mana mica si pana acum Wizard-ul de la Ibanez mi s-a parut cel mai comod...dar nu am probat Music Man Siluette, care am vazut ca multi au recomandat-o... si de aceea iti recomand Ibanez-ul...

Link to comment
Share on other sites

Pai din cate stiu eu are 20.5 mm la fretul 1 si cam 22 la fretul 12...deci este cam cu 2.5 mm mai gros decat Wizzard-ul ceea ce e foarte mult...crede-ma ca la mana se simte diferenta si inca foarte tare.

 

Depinde acum si ce anume vrei sa canti...ca metal si blues sunt 2 categorii foarte vaste...daca vrei sa faci shred si chestii tehnice clar Ibanez sau Jackson sunt cele mai bune variante...mai ales daca ai mana mica...daca nu , evident un Gibson Les Paul Standard...

 

PS: Si eu am mana mica si pana acum Wizard-ul de la Ibanez mi s-a parut cel mai comod...dar nu am probat Music Man Siluette, care am vazut ca multi au recomandat-o... si de aceea iti recomand Ibanez-ul...

 

Angus Yung de la AC/DC are cica Gibson SG cu gatul subtire .

 

mai sunt chitare cred ca (HS) parca cu gatul nmai scurt si masurile toate mai mici ptr cei cu mana mai mica .

 

Nu masurile amintitre de tine se schimba ci U shape V shape etc !!!

 

Am un Hohner Rockwood - tip looks likeGLP are gatul ata de subtire ca se pierde in mana , i-mi trebuie 10 minute pana ma acomodez si nu strang in gol cu degetele ( hehe) .Acelasi standard trebuie sa faca toti constructorii doar ca este mai greu de gasit pe la noi.Si sa nu uit , restul de masuri ale fretboardului sunt standard .

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa mi incerc norocul cu unul din modelele de mai sus. Pot oricand sa o trimit inapoi la thomann.de si sa-mi dea alta scula in schimb..

 

Mersi de ajutor. Astept critici constructive :)

Multumesc inca o data

 

Salut, fara sa te ofenzes in vre-un fel...dar tu vrei satzi incerci norocu ptr 1800E????

La banii astia ar trebuii sa stii foarte bine ce-tzi cumperi...adica...nu-i o suma de neglijat..cel putin ptr mine

Eu zic (si o sa primesti raspunsul asta foarte des), sa incerci pe cat posibilul sa testezi tu, cu manutza ta, chitarile respective. Doar in felul acesta o sa-ti faci o parere cat mai obiectiva, aici lumea poata sa te indrume cate preferintele lor...nu ale tale... si o sa-ti dai seama ca norocul nu ti-a suras...iar la banii aia nu-i de gluma

Sper sa nu mi-o iei in nume de rau :)

Link to comment
Share on other sites

Poti oricand sa incerci si un Les Paul cu grif profil '60.

 

I agree.

 

Ziceti ca 2 mm conteaza la grosime ... posibil. Dar uitati toti ca wizard este mai LAT decat unul de LP. In plus, un LP "standard" are 24.75 fata de un Ibanez cu 25.5, deci 2 mm conteaza, dar 2 cm intregi sunt neglijabili ?

 

Overall, si eu tot un LP ti-as recomanda [lasand la o parte gusturile mele], daca zici ca nu vrei Fender [desi nici mie nu imi plac, cel mai misto grif vazut vreodata de mine era pe un Strat original de acum ~50 de ani].

Link to comment
Share on other sites

pwnzar cu Steinberger - ul ce-ai facut? Nu-ti place? L-ai vandut?

 

La suma asta n-ai cum sa-ti iei o chitara proasta, in cel mai rau caz iti vei da seama ca nu ti se potriveste - ergonomic, muzical (ca sunet)...

 

Nu am mai apucat sa-l iau. Au aparut niste neintelegeri la transport, ca sa zic asa. Am decis sa nu ma risc. La Thomann am macar 1 luna sa-mi cer malaiu inapoi (desi nu crede ca va fi cazul), pe cand cu ageamii aia nu aveam ce face. In fine...

 

Apreciez sfaturile, dar tin sa va raspund celor care ma tot bateti la cap (si aveti dreptate) cu "incearca tu chitara singur" etc. Va intreb atat.. UNDE? Nu de alta, dar nu ma pricep, si o groaza din informatiile de pe internet sunt ori prea vechi, ori gresite, ori absente. :))

 

Cu ibanezu ma descurc la Muzica, pentru ca au ceva din seria S, am si cantat pe una (s470) si am fost foarte multumit din punct de vedere ergonomic. La sunet nu pot sa ma pronunt, era amp-ul lor, setup-ul lor etc.

 

Musicman nu cunosc, n-am cantat niciodata pe ele si nu vreau sa ma avant fara sa stiu macar ceva. De-aia am ramas la ibanez... Asteptam un pro/contra de la voi, pe baza acelor 2 modele... Cu productia nu imi fac griji, ambele modele sunt facute si controlate de J-Craft, de la care am mai vazut ibanez-uri si nu se compara cu modelele facute in restul Asiei.

 

In fine, inca nu a venit vremea (hai sesiunea!) dar vad eu ce fac

 

kthx :)

Link to comment
Share on other sites

Apreciez sfaturile, dar tin sa va raspund celor care ma tot bateti la cap (si aveti dreptate) cu "incearca tu chitara singur" etc. Va intreb atat.. UNDE? Nu de alta, dar nu ma pricep, si o groaza din informatiile de pe internet sunt ori prea vechi, ori gresite, ori absente. :) )

 

Eu m-am referit sa incerci strict modelele Ibanez, ca se poate la MCMusic...btw ...ai verificat pretzul MCMusic fatza de cel de la Thomann??

S-ar putea sa nu fie mare diferentza si poate itzi este mai convenabil ca itzi iei chitara pe loc...nu mai asteptzi dupa transport..in plus daca ai probleme ai garantzia aici nu la 1000KM in germania...

In legatura cu celelalte tipuri de chitari..poate ai un prieten cu un LP sau cu un MusicMan... daca nu ai...atunci cu marcile respective chiar mergi la ghici...iar cu Ibanez..poate o sa te lase ce-i de la MCmusic sa le testezi la ei :)

in orice caz...multa bafta ...

Dupa ce itzi cumperi poate faci un review si pui niste poze :)

 

LE: asa si mai gasesti la Musica niste PRS-uri ...care suna foarte bine si (din punctul meu de vedere) is si ele foarte versatile

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

am pus mana pe 3 ibanezuri: o copie sg din 76 parca, un ar300 parca si inca unu de la seria sa parca. nici unu nu mi-a placut. sgul avea griful mic de nu imi incapeau degetele, ar300 arata bestial si se simtea la mana exact ca o scandura iar ultimul suna a placaj de mahon. acu depinde poate tu ai noroc si alegi o chitara buna:) evident ca exista.

 

tot secretul e sa iti sune bine tie si sa iti fie comoda. asta e tot ce conteaza. asta daca stii exact cum trebe sa sune.

 

a si am mai pus mana pe inca un ibanez al unui coleg forumist dar nu cred ca mai merita sa fie mentionat si acesta. oricum aceeasi parere ca la celelalte.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Ce cantzi pe o chitara reiese din notele cantate. Sau s-a schimbat intre timp si nu stiu eu, daca faci acelashi lucru pe un strat din '54 sau pe un ESP cu emg o sa sune alte note? Acordu LA e diferit pe un LP fatza de ala prins pe un ibanez? Uite, Andy Timmons mai canta din cand in cand blues si pe ibanez si cand o sa aud pe cineva cu strat sa ma incante precum Andy o sa imi schimb parerea.

Link to comment
Share on other sites

are dreptate blues pe ibanez nam auzit in viata mea :) e ca si cum ai canta jazz cu pastile emg81

+1 lp

 

Joe Satriani, Andy Timmons , Paul Gilbert canta super blues chiar pe Signature-ul lui cu PAF Pro, Frak Gambale a cantat foarte mult timp pe Ibanez, Vinnie Moore la fel a cantat foarte mult pe Ibanez, etc.Si in curand o sa il auzi si pe Rares Totu cum o sa cante blues tot pe Ibanez :) Nu chitara conteaza ci ceea ce canta chitaristul pe ea..

Link to comment
Share on other sites

Joe Satriani, Andy Timmons , Paul Gilbert canta super blues chiar pe Signature-ul lui cu PAF Pro, Frak Gambale a cantat foarte mult timp pe Ibanez, Vinnie Moore la fel a cantat foarte mult pe Ibanez, etc.Si in curand o sa il auzi si pe Rares Totu cum o sa cante blues tot pe Ibanez :) Nu chitara conteaza ci ceea ce canta chitaristul pe ea..

ok chiar conteaza enorm chitara.De exemplu cum eu p fendere si chestii similare ma AUD ca mine, pe un ibanez pe same amp cu care am cantat cu fenderu NU, muream incet de nervi. Sunt prea multe motive contra ibanez care nu am sa le insir acum.

 

Steinbergerul era o optiune foarte misto , pacat ca ai renuntat.

Link to comment
Share on other sites

Joe Satriani, Andy Timmons , Paul Gilbert canta super blues chiar pe Signature-ul lui cu PAF Pro, Frak Gambale a cantat foarte mult timp pe Ibanez, Vinnie Moore la fel a cantat foarte mult pe Ibanez, etc.

 

NICI UNU din chitaristii astia nu sunt chitaristi de blues . Cand canta blues suna a chitaristi de rock,fusion , jazz erc cantand blues, si ca sound si ca improvizatie

Daca Little Wing cantat in G3 sau orice altceva ce canta astia e blues atunci undeva e o problema ...

Blues nu inseamna numai sa canti pe I IV V ... mai trebe ceva

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.